Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: 1.8 TS, wariator? czy panewka?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.8 TS
    Postów
    4

    Domyślnie 1.8 TS, wariator? czy panewka?

    witam,
    Alfa GT, silnik swieżo po wymianie rozrządu i oleju. Objawy sa takie że na wolnych obrotach silnik pracuje ok, przy dodaniu gazu zaczyna warczeć. Co ciekawe wcześniej zdarzałyło się że po którymś dopaleniu pracował normalnie (rowniez na wysokich obrotach) wystarczyło ruszyć kilkadziesiąt metrów i znowu warczał. Wraz z warczeniem spadek mocy i to znaczny. Na koniec wyrzucilo bład na tablicy Motor Check w trakcie jazdy. Odstawilem do mechanika, pierwsza diagnoza padla na wariator ale powiedział ze nie napewno. Czekam jak bedzie sprawdzał dokładniej.
    Przed wymianą rozrzadu wszystko pracowalo dobrze, silnik pracował cicho i nie było spadku mocy. Po lekturze postów na forum i telefonie do Darek2116 zacząłem podejrzewać coś grubszego.

    Może ktoś coś podpowiedzieć, z góry dziekuję za porady.

    Filmiki jak pracuje silnik:
    youtu.be/oyaqcEn26qo

    youtu.be/g4Mfwl-iIRg (w 4sek slychac jak po dodaniu gazu zaczyna waczeć)


    ps. na końcy filmu to wspomaganie, akumulator nowy a chyba rozruch też jakoś dziwnie
    Ostatnio edytowane przez plipa ; 11-05-2017 o 13:14 Powód: dodany link z 2 filmem

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Wariator z moich doświadczeń – klekocze mocno na zimnym silniku, lub zaraz po rozruchu, ale to w fazie wstępnej zepsucia na pewno. Później też na rozgrzanym. U mnie klekotał na jałowym. Nie na obrotach. Z jałowym kojarzę. Nie powinien powodować zapalenia kontrolki silnika tym samym w warunkach jakie opisujesz.

    Nadmierne zużycie panewek jest bezobjawowe (bezdźwięczne). Nie jest parametrowo - obojętne. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia. Zresztą jak się poczyta, to obraca te panewki nagle, w sumie ludzie piszą, że bezobjawowo. Jeśli panewka stuka chyba znaczy, ze jej już nie ma, albo jest b.b.b. cieniutka. Stuka chyba czop wału o korbowód. Jak luz będzie sporo za duży może też stukać od góry, bo tłok delikatnie walnie o głowicę. Będzie stukotało na większych obciążeniach. Powinno spaść ciśnienie oleju przy panewkach, powinni zmierzyć zdecydowanie dla różnicowania, zwłaszcza, że przy za niskim ciśnieniu oleju, mogą też odzywać się inne elementy, które pracują ciśnieniowo olejowo. Nie wiem, czy można to wykluczyć.

    Jaki był obraz krzywek wałków rozrządu?

    Co za MCSF? Jeśli p0300, to może nie mieć mocy z tego powodu. Jest błąd trzeba sprawdzić jaki i ustalić jego przyczynę.

    Trudno powiedzieć, na logikę należałoby szukać w wymianie rozrządu, jako ostatniej ingerencji, ale skoro to sprawdzone i wykluczone… czasem jest tak, że jakaś ingerencja powoduje, że ujawnia się coś co wcześniej jeszcze jako tako działało. Wymiana oleju… np...

    Własnych doświadczeń z dźwiękami na obciążeniu - nie mam.

    A ucho mam jakie mam. Ktoś osłuchany z takimi dźwiękami może odpowie?

    Tak więc przepraszam, że nie pomogę. Odzywam się bardziej z zainteresowania, czy też by je wyrazić.

    Ja bym chciała w takiej sytuacji, żeby zmierzono ciśnienie oleju na głowicy, a działanie wariatora i jego zaworu sprawdziłabym oscyloskopem, poprzez badanie faz.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 12-05-2017 o 10:46

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie 1.8 TS, wariator? czy panewka?

    Kolo poludnia wlacze kompa to odslucham.

    Odsluchane.
    Rozrzad raczej zle zlozony. Byl skladany na blokadach czy na mazaczek? GMP dobrze ustawione?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez omen ; 20-05-2017 o 04:10

  4. #4
    Bags
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał plipa Zobacz post
    Przed wymianą rozrzadu wszystko pracowalo dobrze, silnik pracował cicho i nie było spadku mocy. Po lekturze postów na forum i telefonie do Darek2116 zacząłem podejrzewać coś grubszego.

    Może ktoś coś podpowiedzieć, z góry dziekuję za porady.

    Filmiki jak pracuje silnik:
    youtu.be/oyaqcEn26qo

    youtu.be/g4Mfwl-iIRg (w 4sek slychac jak po dodaniu gazu zaczyna waczeć)
    Wiele wskazuje na to, że masz rozrząd ustawiony na znaki zrobione lub sugerowane przez mechanika, a nie na blokadach wałków rozrządu i masz bicie zaworów o tłoki.
    Zdejmij pasek klinowy, odpal i sprawdź czy odgłosy są te same, bo tu poza wariatorem może Ci dzwonić alternator, pompa wspomagania lub kompresor klimy.
    Nie zaszkodzi też sprawdzić luzy dużej rolki prowadzącej, czy czasem łożyskowanie jej się nie posypało.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Nie wiem, czemu mimo wszystko nie korzystać z dobrodziejstw sterowników…
    Co np.: w akurat tej sprężarce i alternatorze, czy pompie miałoby takie dźwięki wydawać podczas przyspieszania? I raczej by się odbiło w parametrach i alternator, i klima. Nie pracowałoby wydajnie, a klimę ECU zapewne, by odłączał.
    ECU – nie wywaliłoby kontrolki silnika od klimy, prędzej, by ją odłączyło i zapisało błąd na CAN.
    ECU – nie wywaliłoby kontrolki silnika od napięcia, chyba, że by powtórnie nie odpaliło.
    Warto monitorować parametry, żeby wiedzieć jak silnik pracuje, także wtedy, gdy coś tam dźwięczy, a może zwłaszcza wtedy.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 23-05-2017 o 23:39

Podobne wątki

  1. 2.4 jtd stuka czy to panewka
    Utworzone przez madtoc w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-11-2011, 21:35
  2. panewka
    Utworzone przez daro166 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 04-11-2011, 21:47
  3. Obrócona panewka V6 TB
    Utworzone przez Szeldo w dziale 166
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21-07-2011, 20:16
  4. [145] Panewka ?
    Utworzone przez Alfa145boxer w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 14-01-2011, 13:36
  5. Panewka??
    Utworzone przez kocyk w dziale 156
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 16-03-2010, 21:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory