Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: [GT 1,9jtd 150km] Gaszenie silnika po podpięciu podciśnienia do gruszki turbiny

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9JTD 2004r
    Postów
    6

    Domyślnie [GT 1,9jtd 150km] Gaszenie silnika po podpięciu podciśnienia do gruszki turbiny

    Na początek witam forumowiczów.

    Kupiłem ok. miesiąc temu GT z 1,9jtd, nim ją wyjechałem z garażu zrobiłem standardowy przegląd podzespołów, czyszczeń (EGR wcześniej zablokowane całkowicie ja tymczasowo odblokowałem do czasu załatwienia zaślepek częściowych) wymiana zawieszenia naprawy elektroniki itd itd.

    Do rzeczy: byłem na wymianie oleju w ostatniej fazie (płukanka oraz niestety wyciągnięcie oleju ciśnieniowo co mnie zdziwiło czemu nie grawitacyjnie ale bylem zapewniony że w tym modelu wyssie wszystko).
    Po niej (prawdopodobnie zbieg okoliczności) wyjeżdżając z zakładu zauważyłem prawie całkowity brak mocy na dole, dopiero wyższe obroty przynosiły lekkie doładowanie. Jednak przeciągnięcie do granicznych obrotów pomogło i samochód zaczął zachowywać się normalnie.
    Niestety problem powrócił, wracając do domu następnego dnia musiałem co jakiś czas przeciągnąć by wrócił do normalnego stanu a stając na światłach i chwili pracy na biegu jałowym przy wolnych obrotach przeważnie problem powracał. Już następnego dnia na zimnym silniku ciężko miał się wogole wbić na obroty na jałowym.

    Schodząc pod samochód okazało się, że mialem pęknięty wężyk podciśnienia tuż przy gruszce turbiny, musiałem tak jeździć chyba jakiś czas bez zmiennej geometrii, przez to też czasem pewnie dławił się samochód

    Obciąłem wężyk z 3cm uszkodzone, nie ma na nim przedmuchów, gruszka też trzyma, sztanga chodzi jak zasysam nawet ustami przez wężyk i ruszając ręką też w miarę płynnie, zawór podciśnienia (oczywiście wyczyszczony) chyba też działa bo lekkie podciśnienie jest w tym wezyku, wężyk do vacum też nie dziurawy (po teście z strzykawka)

    A jednak gdy teraz zakładam podciśnienie na turbinę to silnik zaczyna po jakiejś chwili szarpać i gaśnie całkiem, nie chce odpalić (podczas kręcenia w tym momencie jest sporo dymu spalinowego z okolic kolektora wydechowego- przypomina się zapewnie uszczelka) dopóki nie odepnę podciśnienia od gruchy, wtedy zapali normalnie ale jak mówiłem ciężko ma wejść na obroty.
    Brak błędów na programie Delphi

    Czy ktoś może spotkał się z takim przypadkiem? Mam chęć rozebrać turbinę jednak może to jakaś inna przyczyna przychodzi wam do głowy nim to zrobię? Czytałem różne tematy, wykonywałem też polecane kroki jednak z tego typu zachowaniem nie znalazłem

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Sprawdz programem FES lub MES, dedykowanym do grupy Fiata. Jak masz możliwośc i chęci to rozkręcaj turbinę i wyczyść zmienną geometrię.

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar kiler_911
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Rzeszów/Ostrowiec Św.
    Auto
    147 1.9 JTD 8V
    Postów
    668

    Domyślnie

    Sprawdź te połączenia wszystkich wężyków podciśnieniowych od zbiorniczka za silnikiem przez elektrozawór i klapę gaszącą jeszcze raz... zobacz jak pracuje / czy pracuje klapa gasząca przy kolektorze.
    -> Jadąc Alfą, czujesz jakby Twoją duszę lizali aniołowie <-

    --- 148,7 KM @ 4200 obr/min ---
    --- 331,2 Nm @ 2165 obr/min ---

    www.cinsoft.pl

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9JTD 2004r
    Postów
    6

    Domyślnie

    Jak rozumiem klapa gasząca powinna robić ruch przy gaszeniu auta jednak nie ma żadnej reakcji i fakt, że silnik nie gaśnie zbyt delikatnie (wszystko robię przy zdjętym podciśnieniu z gruszki, wtedy tylko silnik pracuje).
    Zamykając klapę manualnie i zaślepiając palcem wężyk zdjęty z zbiorniczka jednak ją przytrzymuje czyli wężyk niby ok. Dodatkowo żeby było ciekawiej podczas gaszenia auta z gniazda przy zbiorniczku idącego do klapy pojawia się na moment jakiś mały ruch powietrza.
    Reszte wężyków ciężko zdjąć z zbiorniczka nie wiem czy ciągnąć na siłę bo nie wiem też czy nie są jakoś łapane i żeby nie rozerwać gumowego kolanka wężyka.
    Idący do overboosta i dalej do gruchy tak jak pisałem wydaje się w porządku ponieważ jakieś podciśnienie jest przy zapalonym silniku a też i nie da się wyciągnąć powietrza strzykawka przy zgaszonym. Na oko idący do vacum wygląda też dość dobrze

    Zauważyłem też że gdy odepnę kostkę elektr. z overboosta to silnik pracuje mimo podłączenia podciśnienia pod turbo jednak również z problemem wejścia na obroty.

    postaram się załatwić jeszcze odpowiedni komputer

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9JTD 2004r
    Postów
    6

    Domyślnie

    Mając odkręcony EGR od silnika, by zobaczyć stan wężyków pod nim postanowiłem ponownie go zaślepić całkowicie. Okazuje się, że po poskręcaniu wszystkiego silnik zaczął wchodzić na obroty normalnie, słychać turbinę, jej sztanga pracuje wchodząc na obroty choć małym skokiem oraz rusza się klapa gasząca przy wyłączaniu.
    Ponowny test z otwartym EGR , podłączonym podciśnieniu i powrót do problemu: silnik zaczyna telepotac po chwili gaśnie. Chodź teraz przy wyłączeniu go z kluczyka pracuje również klapa dogaszająca.
    Nie wiem kompletnie co to może znaczyć, EGR na testach komputerem słychać że się zamyka i otwiera, ileś kilometrów pokonałem z otwartym przed awarią i silnik pracował jakoś dość normalnie.
    Zaslepic go i jeździć?
    Ostatnio edytowane przez Slomka ; 03-12-2017 o 16:11

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar kiler_911
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Rzeszów/Ostrowiec Św.
    Auto
    147 1.9 JTD 8V
    Postów
    668

    Domyślnie

    Zaślepić i jechać na wyłączenie programowe bo jeśli w 16V zaślepisz pełną zaślepką to będzie check pewnie się wyświetlał. A podciśnienia posprawdzał bym i tak bo może być jeszcze drugi mały elektrozaworek bezpośrednio na zbiorniku podciśnienia między silnikiem a grodzią uwalony np skoro nie działa klapa gasząca przy wyłączaniu zapłonu. Te wężyki tam nic nie trzyma - z czasem po prostu twardnieją i dlatego tak ciężko schodzą z krućców.
    -> Jadąc Alfą, czujesz jakby Twoją duszę lizali aniołowie <-

    --- 148,7 KM @ 4200 obr/min ---
    --- 331,2 Nm @ 2165 obr/min ---

    www.cinsoft.pl

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9JTD 2004r
    Postów
    6

    Domyślnie

    Ta klapa gasząca po tym jak skręciłem wszystko zaślepiając EGR zaczęła działać czy to z zaślepionym EGR czy nie

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar kiler_911
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Rzeszów/Ostrowiec Św.
    Auto
    147 1.9 JTD 8V
    Postów
    668

    Domyślnie

    No to lux. To zaślepić EGR, wyłączyć i same plusy.
    -> Jadąc Alfą, czujesz jakby Twoją duszę lizali aniołowie <-

    --- 148,7 KM @ 4200 obr/min ---
    --- 331,2 Nm @ 2165 obr/min ---

    www.cinsoft.pl

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9JTD 2004r
    Postów
    6

    Domyślnie

    Zaślepiony. Wykonałem parę kilometrów dla testów i szczelny wężyk przy gruszce dał teraz dużo mocniejszy dół.
    Jednak nie pomyślał bym że samo odślepienie EGR może przynieść takie negatywne skutki czy to normalne nawet przy zepsutym? Bardzo się dymiło i nabrudzilo spowrotem w układzie przez niego. I dziwne że dało radę trochę pojeździć wcześniej, może jak był świeżo wymyty to jakoś jeszcze podziałał.

    Pojeżdżę teraz trochę więcej i zobaczę co się będzie dziać. Dzięki Panowie

Podobne wątki

  1. Puszka podciśnienia 1.9jtd 16v
    Utworzone przez konrad1536 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-04-2016, 21:53
  2. Gaszenie silnika - przepustnica gasząca
    Utworzone przez Łobuz w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-09-2011, 12:46
  3. gaszenie silnika
    Utworzone przez justi156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 19-03-2010, 09:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory