Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Sonda lambda

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Sanok
    Auto
    Alfa romeo gt 2.0 jts 2005
    Postów
    148

    Domyślnie Sonda lambda

    Witam czy te wartości sond są prawidłowe?,sondy są w pętli otwartej.Brak check engine, katy nowe,kiedy powinny przejść w zamkniętą pętle? Czytał,czytałem ale i tak nie rozumie ,może ktoś pomoże.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (34).jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	128.0 KB
ID:	249358Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (35).jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	101.8 KB
ID:	249359Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (36).jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	100.7 KB
ID:	249360

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    W zakresie prędkości obrotowej biegu jałowego ECU powinien sterować momentem obrotowym w pętli otwartej. Do szacowania momentu obrotowego wykorzystuje na biegu jałowym głownie wtrysk, zapłon ma znaczenie dla wygładzenia pracy biegu jałowego. Podobnie jak w dislu: wtrysk, bo podaje paliwo w suwie sprężania.
    Jeśli ECU nie może lub myśli, że nie będzie mogło utrzymać składu mieszanki uwarstwionej lub jednorodnej ubogiej i/ lub prędkości obrotowej biegu jałowego przełącza na pętlę zamkniętą, ale wtedy wyrzuca jakiś błąd.

    Jeśli ECU zamyka pętlę na jałowym po włączeniu klimy – wtedy może nie wyrzucić błędu, bo najpierw po interwale czasowym rozłączy klimę, a potem to zależy, ponieważ problem istnieje błąd się pojawi, ale może w innych warunkach.

    Na tych zrzutach nie widać problemu z sondami lambda.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Sanok
    Auto
    Alfa romeo gt 2.0 jts 2005
    Postów
    148

    Domyślnie

    Dzięki Majka.To chyba dobrze.
    Ps.Widzę JTS to fajnie ba mało osób odpisuje na temat tego silnika.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Sanok
    Auto
    Alfa romeo gt 2.0 jts 2005
    Postów
    148

    Domyślnie

    Przejechałem się z podpiętym laptopem.
    -Jałowy=4 otwarte
    -w ciskanie gazu =2 otwarte 2 zam.
    - w ciśnięty gaz ale stała prędkość= 4 zam.
    chyba jest ok Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz stała pre.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	100.6 KB
ID:	249679Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz w ciś..jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	100.3 KB
ID:	249680Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (108).jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	114.1 KB
ID:	249681

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Na tych zrzutach też nie widać problemów z sondami.

    Sondy za katalizatorem powinny być w pętli otwartej. Jeśli są w pętli zamkniętej to znaczy, że ECU cały czas sprawdza sygnały par sond lambda (pre i post). ECU myśli, że musi.

    Słabe przyspieszania, na małym kącie otwarcia TP tylko. Stała jazda to raczej w dłuższym interwale czasowym powinna być.

    Możliwe, że trzeba jeszcze trochę pojeździć. Korekta biegu jałowego jest bardziej rozciągnięta w czasie, a raczej wymaga iluś niezależnych cykli jezdnych i jest ustalana przez ECU na wyższych obciążeniach. Wygląda jakby jeszcze adaptował bieg jałowy. Ale w tej sprawie kąt otwarcia przepustnicy na jałowym jest bardziej miarodajnym parametrem.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 25-08-2018 o 08:41

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Sanok
    Auto
    Alfa romeo gt 2.0 jts 2005
    Postów
    148

    Domyślnie

    Zacznę w skrócie od samego początku.GT jest 950km po wymianie panewek ,głównych panewek,szlifie wału,wymianie pierścieni i niby regeneracji głowicy który w większości na swój koszt wykonał warsztat samochodowy do którego w tamtym roku trafiła belka na wymianę miski i oleju.niestety odebrałem auto z tak nawalającą panewką że aż korbowód potrafiło wygiąć(mechanik sobie nim za bardzo pojeździł ).Dlatego unikam już mechaników.Auto po naprawie miało problem z szarpanie m przy ruszaniu ,nie wiem czy to zbieg okoliczności ale po wymianie elastycznego łącznika który dyndał i troszeczkę był przepalony szarpanie przestało no a sondy są przecież blisko.Zrobiłem wyzerowanie samoadaptacji w MESie. Ale auto moim zdanie muli tak do 2200 obr.jest dziwne. 3000obr narazie nie przekraczam.(W mazdzie lekko naciśne gaz i jedzie od samego dołu a tu nie bardzo dopiero po 2200 zaczyna przyśpieszać)
    I myślałem może to sondy są przyczyną tego skoro po wymianie łącznika i zarazem uszczelnienia wydechu szarpanie przestało.

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekswirek Zobacz post
    I myślałem może to sondy są przyczyną
    Zrzuty - to jedyne wykonane testy?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Sanok
    Auto
    Alfa romeo gt 2.0 jts 2005
    Postów
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka Zobacz post
    Zrzuty - to jedyne wykonane testy?
    tak,a co mogę w tym kierunku jeszcze zrobić?

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    W kierunku sond – nic, jeśli nie ma błędów, nawet sporadycznych, a silnik osiąga temp. roboczą.

    W kierunku - nie jedzie podczas przyspieszania na niskich obrotach zaskakuje jakby powyżej 3000, trzeba określić pobór oleju.

    Zapytać konkretnie?

    Zobaczyć dlaczego sterownik myśli, że musi badać sygnały między sondami pre i post i dlaczego myśli, że jest za mało powietrza (i kiedy tak myśli), czy ma to związek z objawami, czy nie. Spróbować określić przyczynę trzeba, a czy da się naprawić – nie wiem. To zależy od tego czy parametry są zależne od silnika, ale wiedza – nic nie robić, bo lepiej nie będzie, czasem też jest bardzo cenna, bo oznacza brak serwisu i brak kosztów, których poniesienie nic nie da.

    Te sondy powinny szybko powodować tryb awaryjny. Niektóre błędy sond lambda wymagają osiągnięcie przez silnik temp. roboczej, niektóre nie. Dlatego ich usterki są w pewnym sensie bezobjawowe. ECU monitoruje obwód grzania i sygnał. Ma monitory – ich status można zobaczyć w scan xl lub scanmaster. Jeśli ECU zakończy monitory sond lambda, to znaczy, że były spełnione wszystkie warunki. Mogą pokazywać czasami mniej lub bardziej paskudne wykresy, nawet nowe ponieważ praca silnika to powoduje, na zasadzie w tych warunkach silnika – inne nie będą i lepiej nie będzie.

    Sondy bada się tak jak na teście spalin, w takich warunkach. Lepiej to robić w jeździe ponieważ dla niektórych błędów w tym sond lambda jest wymóg minimalnej prędkości pojazdu. MES oferuje przebiegi napięciowe, wahania napięć powinny być minimalne. Szerokopasmowe – lepszy będzie pomiar lambda (np.: scan xl) i prądów.

    Sondy przed katalizatorem - w pętli zamkniętej poza biegiem jałowym bardzo szybko korygują krótkoterminowo. Po nagrzaniu silnika, przy ok. 75st ECU dochodzi korekta długoterminowa. Ponieważ nabiło jakąś długoterminową, zakładam, że silnik osiąga temp. roboczą i w takich warunkach w jeździe nie było błędów.

    Z parametrami jest tak, że nie można o nich rozmawiać, jeśli ich nie widać.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Sanok
    Auto
    Alfa romeo gt 2.0 jts 2005
    Postów
    148

    Domyślnie

    Czytając forum zauważyłem że po zakupie belki tęż nie miałaś z górki,i borykałaś się z nie jednym problemem.Napisz czy do prowadziłaś do stanu zadowalającego dla Ciebie i czy ma 5km więcej niż seria.Ja dążę do tego,ale pod górkę cały czas.Zostawię sondy w spokoju nie ma błędów to niema ,Może mało dotarty jest silnik sobaczymy ,autko jak ruszałem bez gazu 1 i 2 to samo wyrywało się do przodu a teraz zwalnia jakby mocy nie miało,komprecha jest ponad 14 na każdym baniaku,Mam nowe świece BKR6EKPA ale zobaczę jeszcze jak jeździ na PFR6B bo w eLearnie są jako główne a tamte jako alternatywne.Przepustnica wyczyszczona ale nie wymagała czyszczenia ,sprawdzę jeszcze dokładnie i wyczyszczę dolot powietrza i wsadzam wkładkę k&n może pomoże przy dole,osobiście nie wierzę w takie rzeczy. W tym tygodniu wymienię olej bo ponad 1000km jest walne jeszcze raz wyzerowanie samoadaptacji silnika na nowym filtrze i świecach i będę jeździł dalej.Jak dotrę silnik już dobrze to z hamuje go i zobaczymy co los pokaże.

Podobne wątki

  1. Problem z sonda lambda - która to sonda :(
    Utworzone przez xsnailx w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-01-2014, 21:28
  2. [147] sonda lambda
    Utworzone przez krg w dziale 147
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 04-08-2012, 20:44
  3. [146] Sonda Lambda
    Utworzone przez Godi w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-05-2010, 20:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory