Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Problem związany początkowo z "zatykaniem się" turbiny, następnie całkowitym brakiem

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Sufazi25
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD
    Postów
    3

    Domyślnie Problem związany początkowo z "zatykaniem się" turbiny, następnie całkowitym brakiem

    Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Na wstępie dodam że w temacie motoryzacji coś niecoś wiem ale nie jest to duża wiedza, raczej - lekko się orientuje.

    Problem występuje w mojej Alfie Romeo GT 1,9 16V JTD z 2004r (fabrycznie bez filtra DPF) i jest następujący :

    Na wstępie muszę dodać że auto przeszło małe mapowanie silnika tj. strojenie silnika + modyfikacja aktualnej mapy tak żeby wykres nie był połamany tylko w miarę prawidłowy. Osoba która robiła mi te modyfikacje to nie przypadkowy Kowalski tylko wiedział co robi, zaproponował mi że z mocy sprawdzonej na hamowni tj. 142KM (powinno być 150 fabrycznie) może zrobić 160KM tak aby było bezpiecznie, i tak zrobił. Dodatkowo zaślepił mi EGR. Auto zyskało nowe życie , a raczej jego turbina autko chodziło płynniej na obrotach.. do czasu.

    Parę miesięcy po tej "operacji" turbinę zaczęło dławić do tego dźwięk turbiny oprócz charakterystycznego świstu ma też pogwizd (miał to przed dławieniem, po zagrzaniu silnika gwizd jest o wiele cichszy), więc gdzieś musi być podejrzewam jakaś nieszczelność. Przykładowo : odpalam zimny silnik, zagrzewam go i zaczynam jeździć bardziej dynamicznie, przez pierwsze kilometry jest turbo łapie .. powiedzmy " jak należy" (ponieważ czasem go zdławi w trakcie dodawania gazu) ale ma te 100% mocy turbiny, ale minie pare kilometrów i potem turbo jak było tak go NIE MA. To tak jakby auto przełączało się na tryb .. bo ja wiem awaryjny , bo jest coś takiego ogólnie, szczególnie że gdy go zgasze i odpale to w 90% przypadków turbo wraca , znów na pare kilomtrów ujechanych, później znów go nie ma , najczęściej już do kolejnego zgaszenia choć nad tym trybem awaryjnym trochę się zastanawiałem ponieważ czasem po dłuższym czasie kiedy go już nie ma nagle wróci na chwile - więc raczej podejrzewał bym nieszczelność. W trakcie tej mojej nieszczęsnej awarii wyskoczył mi błąd - System motor failure, został on sprawdzony w efekcie wyskoczyły następujące błędy :

    1. Błąd związany z EGR i jak się okazało ten kto "zaślepiał" mi go najprawdopodobniej nie zrobił tego jak należy. Owszem EGR jest zaślepiony ale wtyczka od niego wisi ... być może od tego bije błędy na desce rozdzielczej.
    2. Błąd wtrysku nr3. (wtrysk został zregenerowany, ponieważ z tego tytułu miałem wiele problemów - generalnie nie dało sie jeździć) po naprawie turbo jak nie jezdziło tak nie jezdzi ale to nie miało z nim (tak mi sie wydaje) związku.
    3. Błąd i to może być bardzo istotne - Czujnika ciśnienia doładowania turbiny. Poczytałem tu na forum że czasem wystarczy go wyczyścić np. rozpuszczalnikiem NITRO z pomocą pędzelka lub pomoczyć go w nim, tak też zrobiłem - czujnik wyczyszczony - efektów brak.

    ^ Być może trzeba go po prostu wymienić , skoro czyszczenie nie pomaga (a był cały .. że tak to ujmę delikatnie - brudny) teraz jest na wylot czysty a problem jest nadal.

    Jeśli chodzi o błędy na desce rozdzielczej to nadal wisi błąd silnika. na pewno wisi z winy tego EGR. Ale jestem ciekaw czy błąd z czujnikiem doładowania też jest oprócz niego. Niestety nie mam jak sprawdzic samemu błędów bo nie mam interfejsu (zamierzam kupić).

    I moje pytanie jest następujące, co może powodować takie zachowania turba - raz jest- raz go nie ma a jak go braknie na dłuzej to juz go nie ma wgl praktycznie. Czy błąd związany z EGR również moze tak mieszać w komputerze że będą takie cyrki?.
    Kolejna istotna sprawa jest taka że mam zdjęcia jednej nieszczelności i wg mnie są 3 wyjścia :

    1 . Albo ogarnąć sprawe z EGR - tak jak powinno to być zrobione.
    2. Albo kupić czujnik ciśnienia doładowania i go wymienić a jest to banalnie proste więc sobie poradze.
    3. Albo własnie ta nieszczelność gdzie zdjęcia wysyłam poniżej :


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0950 — kopia.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	153.3 KB
ID:	249662

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1087.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	84.1 KB
ID:	249663

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1088.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	68.0 KB
ID:	249664

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1090.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	86.7 KB
ID:	249665

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1092.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	103.7 KB
ID:	249666


    Wąż idzie od ODMY i potem schodzi w dół do podstawy i własnie tam jest ta nieszczelność. Rura chodzi luźno przy podstawie i nie mam pojecia jak ją w tej płaszczyźnie uszczelnić jeszcze przed wejsciem do podstawy jest taki plastikowy pierscień na zatrzaski. I czy ewentualnie przez tą nieszczelność mogą być takie problemy z turbiną.
    Ta część chodzi luźno , lecz trochę siły potrzeba żeby ją wyciągnąć, ale nie dużo. Bardzo proszę o pomoc jeśli komuś przyjdzie coś do głowy. Czytałem forum próbowałem różnych sposobów i nie mam już żadnego pomysłu. Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Sufazi25 ; 24-08-2018 o 11:16

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Tysler
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo GT
    Postów
    194

    Domyślnie

    Auto Ci robił nie ''typowy kowalski'' , ale mimo utraty 10km (wiadomo ,że hamownia zawyza o +-5km) zmapowal Ci auto ,ktore nie bylo do konca sprawne. Kolejna rzecz , nie typowy kowalski , a nie wywalil Ci egra z kompa ? Wtyczke podłącz , sprawdz czy masz pelne blaszki czy z dziurkami , bo jak z dziurkami to , to nie jest zaslepienie. Objawy ,ze cisniesz np na 4 gaz w deche i nagle bum czuc ,odcine i auto zaczyna przyspieszać o połowę wolniej?
    Co do węża , on praktycznie wszystkim lata

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Sufazi25
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD
    Postów
    3

    Domyślnie

    Z tym się zgodze że auto nie było do końca sprawne , a mapowanie zrobił. On twierdzi że EGR jest w sofcie wyłączony. I pisze żebym sprawdził czy zawór się domyka mechanicznie.. nie bardzo wiem jak to interpretować. Objawy są takie : odpalam na świeżo auto Doładowanie jest takie jak powinno, wszystko śmiga ale przez jakieś pare kilometrów, później albo wgl nie ma już turba albo sie "odblokuje" za jakiś bliżej nie określony czas, różnie. Ale jak się odblokuje to też na chwile a później już nie ma go w ogóle , ale jest też tak jak piszesz czyli powiedzmy mam 3 albo 4 bieg i dodając gazu - wcina w fotel (jak wgl działa turbo) i mając tyle samo gazu nagle doładowanie traci na mocy.

    Spróbuje dzisiaj podpiąć wtyczke od EGR z tym że on to zaślepił kawałkiem kwadratowej blachy. Jeśli dam rade to zdjąć dziś to to zrobie. Obawiam się żeby było gdzie "wpiąć" tę wtyczke, on twierdzi że jest wywalony z softu no ale .. jeśli bedzie fizycznie gdzie ją wpiąć to to zrobie. Wydaje mi sie że komputer wariuje i cały czas wisi mi System Motor Failure ponieważ EGR jest zaślepiony a wtyczka nie podpięta i komp źle to interpretuje, a jak wiadomo co "czyta" komputer to podaje dalej.

    PS. nie wiem czy inwestować 120zł w ten czujnik ciśnienia doładowania. Nie są to straszne pieniądze, ale nie wiem czy to ew. mogłoby pomóc.
    Ostatnio edytowane przez Sufazi25 ; 25-08-2018 o 11:23

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomano
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    LLE
    Auto
    ALFA ROMEO 156 1.9JTD AR 159 1,9 jtd
    Postów
    403

    Domyślnie

    Jezeli jest wylaczony switchem wtyczka moze byc zdieta i nie powinno byc bledu .Na forum sa osoby ktore znaja sie na tym doskonale wiec moze ktos potwierdzi

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Sufazi25
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD
    Postów
    3

    Domyślnie

    Byłem dzisiaj na sprawdzeniu błędów oto LOG :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	40253105_1831623870248856_6757016637976608768_n.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	48.8 KB
ID:	249747

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	40234199_234744573907619_4315282298036551680_n.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	45.6 KB
ID:	249748


    A "zaślepiony EGR" wygląda u mnie tak :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	40139606_343397116235162_2810065899111841792_n.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	51.5 KB
ID:	249757

    tam gdzie jest " X "

    także jestem skłonny na zakup czujnika ciśnienia doładowania, co myślicie? może to coś dać?
    Ostatnio edytowane przez Sufazi25 ; 27-08-2018 o 18:51

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Golf GTI '18/Giulietta 1.4 170 '11
    Postów
    130

    Domyślnie

    Z turbo pewnie taki sam problem jak duża część GT. Możesz spróbować wymienić zawór overboost, ale raczej bym się nastawiał, że masz zapieczone kierownice zmiennej geometrii i albo czeka Cię czyszczenie turbo, albo jak już są fizycznie uszkodzone to wymiana turbo.

    Mówiłeś o gwiździe. Jak to wygląda? Na zimnym silniku podczas jazdy słychać gwizd i w miarę jak silnik się rozgrzewa to gwizd zanika? Jeśli tak to masz urwaną szpilkę w kolektorzy wydechowym i ten efekt będzie się pogarszał. Do wymiany komplet szpilek + planowanie kolektora.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2016
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Golf GTI '18/Giulietta 1.4 170 '11
    Postów
    130

    Domyślnie

    double post
    Ostatnio edytowane przez darkdancerr ; 28-08-2018 o 08:04

Podobne wątki

  1. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  2. [Giulietta] "gruszka" turbiny 1.4 TB MA
    Utworzone przez marcin_gd w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-08-2017, 20:49
  3. Peknieta rurka "spustu oleju" z turbiny 1.9 jtd 2002r
    Utworzone przez rychu0 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-10-2011, 11:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory