Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: [GT] - Problem z zapłonem? Uszczelka? Dziwny problem ;)

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kobielczak
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    GT 2.0 JTS
    Postów
    785

    Domyślnie [GT] - Problem z zapłonem? Uszczelka? Dziwny problem ;)

    Hej!
    Baardzo długo aktywnie nie pojawiałem się na forum.

    Z jednej strony - dużo czytałem postów, a z drugiej - nie miałem problemu z moją Alfą.

    Tydzień temu na liczniku wybiło 200 tys km - i z tego powodu musiało się coś popsuć.
    Przez 3 lata, zrobiłem 60 tys km - bezawaryjnie.
    Wymiana oleju - małe dolewki, serwis - na bieżąco.

    Ostatni serwis - Marzec 2018 - wymiana 4x świec, olej, filtry, wahacz - norma.


    Wczoraj moja Alfa mnie zaskoczyła.

    2.0 JTS
    2006 rok

    Jadąc sobie autostradą (NIEMIECKĄ) - przy 200kmh wyskoczył mi check engine, po czym - autem lekko szarpło, check zgasł.
    Auto ma normalną moc - nic nie dzieje się.

    Podłączyłem pod komputer - 2 błędy: P0300 oraz P0303

    Podmieniłem cewki miejscami - znowu.. na autostradzie - wywala Check.
    Jeżdżąc po mieście - na 1,2,3,4 biegu - kręcać silnik do odcinki- nic sie nie dzieje.
    Jak tylko wjadę na autostrade, 5ty bieg - ponad 4000 obrotów - i wywala check.

    Stwierdziłem - że wymienie świece - które byly montowane pol roku temu.
    Mialem wlozone DENSO - jednak kupilem "jedyne dostepne" z Boscha, po 9,99zl - jedyne ktore byly w Inter-cars.

    Podczas wymiany - zobaczylem, ze 3 i 4ta swieca - sa lekko mokre z oleju.

    Czy to znaczy - ze uszkodzona mam uszczelke pod glowica lub pokrywa zaworow?

    Podczas jazdy po miescie - zadne bledy nie wyskakuja.
    Jak tylko wyjade na autostrade i jade szybciej - wywala błąd. - na nowych swiecach, z przelozynymi cewkami.

    Proszę o pomoc i sugestie - od czegos zacząc, poniewac - w srode mam wyjazd za granicą moją Alfa - a czuje.. ze to będzie cos grubszego...

    Dziękuje za rady.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar kriso221
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Alfa 156 2.0.JTS 16v PB 155km
    Postów
    184

    Domyślnie

    Ja bym zaczął od wymiany swiec.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kobielczak
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    GT 2.0 JTS
    Postów
    785

    Domyślnie

    Cytat Napisał kriso221 Zobacz post
    Ja bym zaczął od wymiany swiec.
    Zrobilem to.

    To samo - predkosc 150+ i wywala check i sie dławi, jedzie normalnie, i za kilka chwil ponownie.

    W miejscie - nic sie nie dzieje takiego..

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Podaj dokładny opis błędu czyli jego komentarz i parametry. Najlepiej wklej screen'a. To mogą być zarówno cewki, jak i przepustnica ale też może to być spowodowane czymś innym.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kobielczak
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    GT 2.0 JTS
    Postów
    785

    Domyślnie

    Kurde, wykasowałem błedy...

    Były tylko dwa:

    P0300 oraz P0303 - ze czunik dostal wysoki lub slaby sygnal z czujnika.
    Opis był: Ingnition Failure.

    Tak jak pisałem wyżej - cewki zamieniłem miejscami, zalozylem nowe swiece. To samo.
    Problem wystepuje TYLKO na 5tym biegu - przy wysokich predkosciach...

    Na niskich biega 1-2-3-4, mozna katowac auto do odcinki i nie wywala zadnego bledu. Auto ma moc.
    Na autostradzie - na 5tym biegu - wywala CHECK, auto na sekunde "rwie" - jednak, spadku mocy nie ma. Auto jedzie dalej tak jak powinno.

    Zaniepokoil mnie jednak olej na swiecy nr 3 i 4...

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie [GT] - Problem z zapłonem? Uszczelka? Dziwny problem

    W prawdzie w TSie ale tez mialem czasem ten problem..
    Swiece, cewki, przewody nie pomogly.. pomogla kapitalka.
    Luz na zamku pierscienia mial „tylko” 3mm..


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kobielczak
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Zabrze
    Auto
    GT 2.0 JTS
    Postów
    785

    Domyślnie

    Panowie - mały update.

    Wymieniłem świece oraz cewki.
    Nic się nie zmieniło.

    Dzisiaj zmierzyłem kompresje. Nie wiem czy dobrze ale..

    Silnik 90".
    Wyciagnalem wszystkie swiece i pokolei:

    Cylinder
    #1 12 bar
    #2 10,5 bar
    #3 10,5 bar
    #4 11,5 bar


    "uszkodzony cylinder, niczym się nie róźni od 2giego.

    Czy ma ktoś jakiś pomysl?
    Mógł mi rozrząd przeskoczyć?
    Nie mam pojęcia totalnie....

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    - należy odłączyć wtrysk paliwa. Bez oporów to chyba lepszy max wynik powinien być. Ja zawsze badałam z oporami, tak jak w instrukcji Picoscope do testu balansu cylindrów.
    - rozrząd może być przestawiony niezależnie, ale nie powinien wpłynąć na różnice między cylindrami, wpłynie na wielkość kompresji. Ssący na opóźnienie – spada kompresja i przepływ, ssący na przyspieszenie – wzrasta kompresja i przepływ. Przy dużym przestawieniu > 1 ząb może już zrównać kompresję ze względu na to, że olej będzie zostawał, ale wtedy w różnych warunkach powinny być różne p030X. Wynik badania kompresji statycznej w takim wypadku będzie średnio miarodajny. Zwiększy się też nieznacznie pobór oleju, może cofać do silnika za dużo sadzy, co zwiększy temp. w cylindrze i nie tylko. Przy nieprecyzyjnie ustawionym rozrządzie może być różnie, na pewno widać w pracy na jałowym, może być utrudniony rozruch, po wielkości przepływu max (jak się ma odniesienie), a błędy podczas przyspieszania są zależne od stanu zabrudzenia głowicy i masy powietrza. Rozrząd może spowodować zaostrzenie objawów i wyrzucenie błędów.
    - To, tak może być, ponieważ sterownik kompresją statyczną zajmuje się podczas rozruchu. Najwyraźniej 10 bar jest wystarczająco, aby odpalał swobodnie i nie wywalał się na p030X w tych warunkach.
    - Sterownik wykrywa wpierw ogólny błąd p0300, a potem identyfikuje brak zapłonu tylko na pierwszym cylindrze na którym ten problem rozpozna w tym samych warunkach drogowych. Kolejne już pomija. A kolejność zapłonu masz 1-3-4-2. Nie musi tak być, że tak, ale jak pamiętam u mnie usterki dołu silnika szły bankami, miałam p0301 a najgorszy w wymiarach był 4, za 1 razem.
    - przy rozruchu może być inaczej, ponieważ to od którego cylindra startuje, zależy na którym się zatrzyma. Tak jest w samochodach, w których sterownik umie rozpoznać nr cylindra.
    - Jeździć bez p030X podczas przyspieszania, bez p030X z byle powodu? Można i chyba trzeba próbować, zwłaszcza jak powstaje tylko w jednych warunkach. Nie ma pewności czy to coś da i na jak długo. Można weryfikować nastaw wałka ssącego i wymienić świece. Zależy to także od parametrów, jakie są, a tak naprawdę chyba od przepływu i stanu zabrudzenia głowicy. Ogólnie trzeba ocenić stan samochodu. Głowica daje ostrzejsze objawy, w sensie generowania błędów, daje podatność na p030X.

    Co zostało zrobione?

  9. #9
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka Zobacz post
    - należy odłączyć wtrysk paliwa. Bez oporów to chyba lepszy max wynik powinien być. Ja zawsze badałam z oporami, tak jak w instrukcji Picoscope do testu balansu cylindrów.
    - rozrząd może być przestawiony niezależnie, ale nie powinien wpłynąć na różnice między cylindrami, wpłynie na wielkość kompresji. Ssący na opóźnienie – spada kompresja i przepływ, ssący na przyspieszenie – wzrasta kompresja i przepływ. Przy dużym przestawieniu > 1 ząb może już zrównać kompresję ze względu na to, że olej będzie zostawał, ale wtedy w różnych warunkach powinny być różne p030X. Wynik badania kompresji statycznej w takim wypadku będzie średnio miarodajny. Zwiększy się też nieznacznie pobór oleju, może cofać do silnika za dużo sadzy, co zwiększy temp. w cylindrze i nie tylko. Przy nieprecyzyjnie ustawionym rozrządzie może być różnie, na pewno widać w pracy na jałowym, może być utrudniony rozruch, po wielkości przepływu max (jak się ma odniesienie), a błędy podczas przyspieszania są zależne od stanu zabrudzenia głowicy i masy powietrza. Rozrząd może spowodować zaostrzenie objawów i wyrzucenie błędów.
    - To, tak może być, ponieważ sterownik kompresją statyczną zajmuje się podczas rozruchu. Najwyraźniej 10 bar jest wystarczająco, aby odpalał swobodnie i nie wywalał się na p030X w tych warunkach.
    - Sterownik wykrywa wpierw ogólny błąd p0300, a potem identyfikuje brak zapłonu tylko na pierwszym cylindrze na którym ten problem rozpozna w tym samych warunkach drogowych. Kolejne już pomija. A kolejność zapłonu masz 1-3-4-2. Nie musi tak być, że tak, ale jak pamiętam u mnie usterki dołu silnika szły bankami, miałam p0301 a najgorszy w wymiarach był 4, za 1 razem.
    - przy rozruchu może być inaczej, ponieważ to od którego cylindra startuje, zależy na którym się zatrzyma. Tak jest w samochodach, w których sterownik umie rozpoznać nr cylindra.
    - Jeździć bez p030X podczas przyspieszania, bez p030X z byle powodu? Można i chyba trzeba próbować, zwłaszcza jak powstaje tylko w jednych warunkach. Nie ma pewności czy to coś da i na jak długo. Można weryfikować nastaw wałka ssącego i wymienić świece. Zależy to także od parametrów, jakie są, a tak naprawdę chyba od przepływu i stanu zabrudzenia głowicy. Ogólnie trzeba ocenić stan samochodu. Głowica daje ostrzejsze objawy, w sensie generowania błędów, daje podatność na p030X.

    Co zostało zrobione?
    Znowu translator poszedł w ruch jak to Majki. I jak zawsze sensu zero .
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Raczej lata badań, lata użytkowania samochodu podatnego na błędy p030X, lata napraw, w tym silników i wiele godzin spędzonych w warsztatach. Ale jak masz jakieś ciekawe publikacje potwierdzające, to wrzucaj śmiało. Jak nie ja, to może ktoś inny skorzysta.

    Na marginesie: najwyraźniej jak nie ogarniasz treści, to uważasz, że piszący pisze bez sensu. Najprościej na forum byłoby zapytać piszącego, a jak nie … to jak pomóc, to nie mam pomysłu.

Podobne wątki

  1. [159] Problem z zapłonem
    Utworzone przez bongo306 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 11-09-2011, 09:22
  2. [146] Problem z zapłonem
    Utworzone przez Siersciuch666 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-02-2011, 21:50
  3. [155] problem z zapłonem
    Utworzone przez Nowicjusz w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-12-2010, 02:17
  4. Problem z zapłonem!!!!!!!!!
    Utworzone przez martii w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-08-2010, 23:35
  5. [155] Problem z zapłonem
    Utworzone przez mathiasslimshad w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-04-2009, 10:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory