Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 58

Temat: Czujnik parkowania - dziwny dźwięk

  1. #1
    Użytkownik Ogier Avatar Yerzo
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    -
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 150KM Distinctive
    Postów
    173

    Domyślnie Czujnik parkowania - dziwny dźwięk

    Drodzy koledzy,
    moją GT dopadł dzisiaj problem. Auto postało dzisiaj na mrozie (szron na szybach) i postanowiło sobie popiszczeć po wrzuceniu wstecznego biegu.

    Sytuacja wygląda tak :
    1. wrzucam wsteczny bieg
    2. słychać normalne piknięcie jak zawsze, że parktronic się załączył
    3. i nagle słychać długie, głośniejsze piszczenie o wyższym tonie... pika to cały czas i nie chce przestać.

    Czujniki wyłapują ruch za autem ponieważ w jednosekundowych przerwach gdy ten pisk ucisza się, słychać standardowy dźwięk, że coś za samochodem poruszyło się lub znalazło w polu czujników.

    Poniżej wrzucam link do filmiku z dźwiękiem, który obrazuje ten problem.

    http://www.youtube.com/watch?v=TKvf6v1uv_s

    Bardzo bym prosił o pomoc.

  2. #2
    obserwator737
    Gość

    Domyślnie

    czujniki są czyste jak rozumiem ?

    diabli wiedzą , nigdy z parkami problemów nie miałem ...może zrzucić zderzak i poczyścić styki ??

    ---------- Post dodany o godzinie 22:13 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 22:06 ----------

    jeszcze sobie przypominam że pod prawą lampą w zderzaku masz złącza , jedno z nich jest zdaje się od parków (a drugie od lamp w zderzaku) , rozłącz to i wyczyść - nawet jak nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi

  3. #3
    Użytkownik Ogier Avatar Yerzo
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    -
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 150KM Distinctive
    Postów
    173

    Domyślnie

    a dzisiaj...

    ...problem czujników sam zniknął ale żeby nie było super cacy to szyba kierowcy oczywiście rozprogramowała się :/

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yerzo Zobacz post
    Sytuacja wygląda tak :
    1. wrzucam wsteczny bieg
    2. słychać normalne piknięcie jak zawsze, że parktronic się załączył
    3. i nagle słychać długie, głośniejsze piszczenie o wyższym tonie... pika to cały czas i nie chce przestać.
    Czujniki wyłapują ruch za autem ponieważ w jednosekundowych przerwach gdy ten pisk ucisza się, słychać standardowy dźwięk, że coś za samochodem poruszyło się lub znalazło w polu czujników.
    Centralka jest wyposażona w układ autodiagnostyki: po włączeniu centralka przeprowadza test wstępny czujników., które są
    diagnozowane w sposób ciągły podczas funkcjonowania systemu. W przypadku uszkodzenia, także jednego czujnika, następuje zablokowanie funkcjonowania wewnątrz systemu: w tym przypadku system automatycznie - wyłącza się: stan awarii sygnalizowany jest odpowiednim sygnałem dźwiękowym o wysokiej częstotliwości. System aktywuje się po włączeniu biegu wstecznego: sygnał włączenia światła cofania zasila w rzeczywistości bezpośrednio centralkę czujników parkowania.

    Opis funkcjonowania:

    Centralka czujnika parkowania [M84] jest zasilana na styku 1 konektora A w obwodzie poprzez wyłacznik zapłonu INT zabezpieczonym bezpiecznikiem F49 w skrzynce bezpieczników B2, ten obwód przesyła zasilanie do centralki [M84] po włączeniu biegu wstecznego (wyłącznik I20) ze styku 6 to zasilanie zostaje także przesłane do styku 9 konektora A ;styki 8 i 16 konektora A M84 połączone są z masą.
    Sygnały sterowania dla działania buzzera sygnlizacji [P44] przesyłane są ze styków 2 i 10 konektora A [M84]. Cztery czujniki parkowania [K97] połączone są z konektorem B centralki [M84], styk 1 dostarcza masy odniesienia, styk 6 zasilanie i styk 2 sygnał do czujnika wewnętrznego prawego [K97D]. Analogicznie styki 7, 10 i 3 do czujnika wewnętrznego lewego [K97C]; styki 8, 11 i 4 do czujnika zewnętrznego prawego [K97B]; i styki 9, 12 i 5 do czujnika zewnętrznego lewego [K97A].

    Do sprawdzenia:
    -połączenie z masą Centralka Czujnika Parkowania
    -występowanie zasilania dodatniego centralki czujników parkowania
    -ciągłość i izolację wiązki przewodów łączących Brzęczyk z centralką czujników parkowania

  5. #5
    Użytkownik Ogier Avatar Yerzo
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    -
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 150KM Distinctive
    Postów
    173

    Domyślnie

    agentzo, wielkie dzięki za taki obszerny opis mojego problemu.

    Niestety problem jednak wraca. Jutro zobaczę co z tym zrobić.
    Sprawdzę jak jest z dostępnością do centralki - czy da się przez bagażnik ją znaleźć.

  6. #6
    obserwator737
    Gość

    Domyślnie

    nie zaczynaj od centralki tylko od złącza pod zderzakiem... tam się leje woda , błoto itd

    schyl się z prawej strony auta i zajrzyj pod zderzak - masz wpinane dwa złącza - jedno z nich jest od parków

  7. #7
    Użytkownik Ogier Avatar Yerzo
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    -
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 150KM Distinctive
    Postów
    173

    Domyślnie

    dzięki obserwator737 za spostrzeżenie ale...

    ...nie wytrzymałem i poszedłem do garażu obadać tą centralkę zanim napisałeś tego posta Centralka jest czyściutka, suchutka i nie widać aby coś miało śniedzieć.

    Zauważyłem, że boczne czujniki działają w pełni sprawnie.

    Cały problem leży w środkowych czujnikach przy tablicy rejestracyjnej. Gdy dotykam palcem jednego bądź drugiego czujnika to głośnik nagle zaczyna piszczeć wysokim tonem. Jutro w ciągu dnia zajrzę pod auto i sprawdzę te złącza.

    Zastanawiam się czy to brud dostał się gdzieś między czujnik a krążek, który jest do okoła niego czy wina leży w elektronice czujnika.

    Jest jakiś sposób aby wyciągnąć czujnik ze zderzaka tak aby wisiał na kablu ?
    Zdejmowanie zderzaka raczej odpada bo zauważyłem, że zderzak trzyma się na kilku śrubach, które sprawiłyby trochę problemu.

  8. #8
    obserwator737
    Gość

    Domyślnie

    czujnik czujnikiem - jak zakłócisz przepływ prądu między nim a centralką... dlatego pisałem o tym jednym newralgicznym złączu pod zderzakiem

    jak dotykasz czujnik palcem to głośnik wyje bo... czujnik "widzi" palec jako przeszkodę która jest już bardzo blisko - czyli w porządku że wyje w stopniu ciągłym ...z kolei jak zbliżasz palec to gdy jest w on jakiejś odległości to nie wyje przerywanym sygnałem bo palec jest za mały i czujnik go nie widzi

    niestety jedyny sposób na wyjęcie czujników to demontaż zderzaka (śruby m.in. pod nadkolami i pod tapicerkami bagażnika) - sporo z tym zabawy a przerabiałem to (jak i demontaż/montaż czujników) przy okazji wjazdu w tył mojej byłej GT

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    demontaż zderzaka:

  10. #10
    Użytkownik Ogier Avatar Yerzo
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    -
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 150KM Distinctive
    Postów
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał obserwator737 Zobacz post
    jak dotykasz czujnik palcem to głośnik wyje bo... czujnik "widzi" palec jako przeszkodę która jest już bardzo blisko - czyli w porządku że wyje w stopniu ciągłym ...z kolei jak zbliżasz palec to gdy jest w on jakiejś odległości to nie wyje przerywanym sygnałem bo palec jest za mały i czujnik go nie widzi
    Może trochę się nie zrozumieliśmy... już tłumaczę objawy :
    tylne, dwa środkwe czujniki nie reagują na przechodzenie obok nich - boczne owszem reagują nawet na machnięcie ręką.
    W środkowych czujnikach przy zbliżaniu się nic kompletnie się nie dzieje, jedynie przyłożenie kciuka do czujnika powoduje piszczenie o wysokim tonie.

    Wielki dzięki koledzy za pomoc i za schematy !

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Dziwny dźwięk
    Utworzone przez Roman35 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-01-2016, 10:35
  2. [159] Dziwny dźwięk
    Utworzone przez rozani w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-11-2014, 18:21
  3. [159] Dziwny dźwięk !
    Utworzone przez PrzemekZ81 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-11-2014, 23:21
  4. Czujnik parkowania. Dziwny dźwięk buzzera
    Utworzone przez discrimen w dziale GT
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-05-2013, 14:23
  5. Dziwny dźwięk 156 1.8 TS
    Utworzone przez Emillo w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-06-2009, 22:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory