Witam serdecznie przewertowałem już nie wiem ile wątków i w żadnym podobnego przypadku jaki mam ja. Zakupiłem auto na wiosnę Alfa 159 1.9 jtd 8v 120km. Gdy rano temperatura na dworze była poniżej 20 stopni celcjusza podczas jazdy dobiagał dziwny dźwięk suchego tarcia z okolic deski rozdzielczej lub komory silnika. Naczytałem się na forum, iż to może być vacuum pompa więc ją wymieniłem. Dźwięk ustał i wszystko było całe lato ok (zbiegło się to z cieplejszą temperaturą na dworze) . Teraz gdy temperatury spadły dźwięk powrócił a im zimniej tym jest głośniejszy i dłuższy. Występuje on tylko w takich warunkach.....
1. Temperatura silnika jest większa niż 50 stopni na wskaźniku a mniejsza niż 90
2. Temperatura na dworze jest poniżej 20 stopni
3. Auto jest w ruchu ale nie ma wpływu ani przyśpieszanie ani hamowanie
4. Nie zmienia się podczas wciskania sprzęgła
5. Podczas bardzo małej prędkości (poniżej 20 km/h) też nie występuje
6. Wzrost obrotów silnika nie powoduje zmiany dźwięku
7. Jak silnik się rozgrzeje do 90 stopni wszystko jest ok i już odgłos nie występuje

Dodam, że wymieniłem termostat, zestaw sprzęgła z kołem dwumasowym, vacum pompe. Wyłączenie klimatyzacji nie ma wpływu.....
Moim zdaniem jest to coś w układzie chłodzenia silnika bądź ogrzewania ..... (auto nie posiada żadnego webasta czy dogrzewania)
Proszę o jakieś sugestie wskazówki Pozdrawiam i dzięki