Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 58

Temat: spadająca temperatura silnika JTD podczas jazdy

  1. #11
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Dlaczego uważasz, że masz niesprawny termostat? Masz po prostu fabryczny termostat taki jaki był montowany standardowo w tych samochodach - spełniał on doskonale swoje zadanie. Nie ma sensu wymieniać sprawnego termostatu, ale żeby się o tym przekonać (czy jest sprawny) należy auto podpiąć pod komputer i sprawdzić jego temperaturę otwarcia oraz temperaturę jaką utrzymuje w silniku. Tym kabinowym wskaźnikom nie ma co ufać, bo rzeczywiście przekłamują nawet do 10 stopni - z doswiadczenia wiem, że jeśli w JTD wskazówka podnosi się ponad kreskę umownych 70C to termostat zazwyczaj jest o.k.
    Po przeczytaniu wcześniejszych wypowiedzi, wywnioskowałem, że jeszcze kilka lat temu montowano do silników JTD termostat o temp. otwarcia mniejszej, niż termostaty montowane obecnie - dlatego spytałem, czy nie powinienem go wymienić (tym bardziej jeżdżąc zimą).
    Podejrzewam też, że mogę mieć termostat przewidziany na inny klimat (Włochy?), a jeżdżę po sporo zimniejszej Polsce.

    Żeby to wyjaśnić, wezmę kolegę z kablem i laptokiem i pojeździmy trochę po Rzeszowie i pomierzymy temperatury.

    ps. Pisałem o tym dlatego, że gdy wsiadam rano do Belli (temp. -6 stopni), w drodze do pracy staram się trzymać obroty w okoliach 2000, po przejechaniu do pracy (jazda po mieście ok. 5km) temp. na wskaźniku w kabinie ma około 55-60 stopni. Trochę mało :/

    Pozdrawiam,

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    156 JTD 16V 150KM 2005
    Postów
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ludvigus Zobacz post
    Po przeczytaniu wcześniejszych wypowiedzi, wywnioskowałem, że jeszcze kilka lat temu montowano do silników JTD termostat o temp. otwarcia mniejszej, niż termostaty montowane obecnie - dlatego spytałem, czy nie powinienem go wymienić (tym bardziej jeżdżąc zimą).
    Podejrzewam też, że mogę mieć termostat przewidziany na inny klimat (Włochy?), a jeżdżę po sporo zimniejszej Polsce.

    Żeby to wyjaśnić, wezmę kolegę z kablem i laptokiem i pojeździmy trochę po Rzeszowie i pomierzymy temperatury.

    ps. Pisałem o tym dlatego, że gdy wsiadam rano do Belli (temp. -6 stopni), w drodze do pracy staram się trzymać obroty w okoliach 2000, po przejechaniu do pracy (jazda po mieście ok. 5km) temp. na wskaźniku w kabinie ma około 55-60 stopni. Trochę mało :/

    Pozdrawiam,
    I niestety musze Cie zmartwic ze zmiana termostatu tu nic nie zmieni (co osobiscie sprawdzilem) dlatego ze jezeli jest sprawny termostat,czyli nie otwiera duzego obiegu,a silnik po prostu nie wytwarza na takim odcinku przy takiej temperaturze wiecej ciepla niz na 55-60 st to czy termostat otwiera sie przy 82 czy przy 86 niestety nie ma zadnego znaczenia az do 82 st ...
    AR 156 JTD 16V 150KM 2005
    Ducati 748 2002

  3. #13
    Keeperek
    Gość

    Domyślnie

    A u mnie po sprawdzeniu na kompie i badaniu ręka temp. otwarcia wyszło że zaczyna otwierac przy 72-74stopniach. Temperatura po dłuższej jeździe nie przekracza 75stopni. Czyli do wymiany? Proszę podajcie mi jakiś konkretny termostat który będzie odpowieni do mojego silnika. jakiś numer? Nigdzie nie podają jaka jest temperatura otwarcia..

  4. #14
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Auto
    wspomnienia po AR GT
    Postów
    582

    Domyślnie

    Cytat Napisał Keeperek Zobacz post
    Proszę podajcie mi jakiś konkretny termostat który będzie odpowieni do mojego silnika. jakiś numer? Nigdzie nie podają jaka jest temperatura otwarcia..
    Termostat:VERNET 6882.88 - temperatura otwarcia 88°C

  5. #15
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    156 JTD 16V 150KM 2005
    Postów
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Keeperek Zobacz post
    A u mnie po sprawdzeniu na kompie i badaniu ręka temp. otwarcia wyszło że zaczyna otwierac przy 72-74stopniach. Temperatura po dłuższej jeździe nie przekracza 75stopni. Czyli do wymiany? Proszę podajcie mi jakiś konkretny termostat który będzie odpowieni do mojego silnika. jakiś numer? Nigdzie nie podają jaka jest temperatura otwarcia..
    Jest to normalne zachowanie seryjnego termostatu w tej wersji,termostat jet sprawny i jedyne co mozna zrobic to wymienic go na nowsza wersje z temperatura otwarcia wyzsza o 4st.
    Tutaj zostal omowiony temat numerow termostatow BEHR
    http://www.forum.alfaholicy.org/show...49&postcount=1
    AR 156 JTD 16V 150KM 2005
    Ducati 748 2002

  6. #16
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar iwok
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    już nie alfa :)
    Postów
    499

    Domyślnie

    Nie będę się wymądrzał na temat temperatur otwarcia termostatu, bo to bez znaczenia. Wiem natomiast, że temperatura nagrzanego silnika powinna oscylować w granicach 90 stopni (może odrobinę spaść po zatrzymaniu auta) i tak właśnie jest u mnie po wymianie termostatu (na fabryczny, oryginalny kupiony w sieci serwisowej alfy).
    Na trudne pytanie: wymieniać czy nie, każdy Alfista musi sobie odpowiedzieć sam.

  7. #17
    Użytkownik Romeo Avatar Krajcok
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Oberschlesien
    Postów
    785

    Domyślnie

    Cytat Napisał xdj1 Zobacz post
    Witam, mam silnik 1,9 jtd 16v (150kucy) i następujący problem.
    Rano podczas jazdy na pewnym odcinku nagrzewa mi się silnik do 70 stopni, potem muszę postać w korku lub jechać na obrotach poniżej 1500 i wtedy temperatura potrafi spaść nawet do 55 stopni. Do pracy mam około 25kilometrów i przy obecnych temperaturach powietrza (ok -5) silnik osiąga pod pracą temperaturę 80 nie więcej - CO SIĘ DZIEJE, CZY TO NORMALNE????
    Normalne, jesli masz ogrzewanie na max temperature i dmuchawe nawiewu na 3 kreski lub wiecej i do tego wiecej stoisz niz jedziesz lub jedziesz z mala predkoscia obrotowa silnika.

    Profilaktycznie mozesz sprawdzic reka waz gorny chlodnicy, czy nie robi sie cieply przy chlodnicy przed osiagnieciem 90 st na wskazniku kabinowym.

    PS: wskaznik w GT/147 jest tak wyskalowany, ze pokazuje 90 st bez wzgledu, czy temperatura wody to 70, czy 95 st. Moze, zeby nie stresowac kierowców.
    Krajcok
    GT JTD Q2 Rosso Scuderia 205 PS (historia)
    XKR 4.0 V8 kompressor

  8. #18
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Cytat Napisał agentzo Zobacz post
    Termostat:VERNET 6882.88 - temperatura otwarcia 88°C
    Do JTD tylko termostat BEHRa. Te 88C w Vernecie to zbyt dużo, bo I bieg wentylatora w JTD włącza się przy 92C i zdarzająsię przypadki że wentylator chodzi na maksa a chłodnica zimna (termostat jeszcze się nie otworzył)- margines temperatury jest zbyt mały. Co do jazdy na odcinkach mniejszych niż 10km dieslem to przy "-" temperaturach termostat nawet się nie otworzy, więc te 5km to stanowczo zbyt mało
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  9. #19
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar xdj1
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 2,4jtdm, AR GT 1,9jtd
    Postów
    316

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krajcok Zobacz post
    Normalne, jesli masz ogrzewanie na max temperature i dmuchawe nawiewu na 3 kreski lub wiecej i do tego wiecej stoisz niz jedziesz lub jedziesz z mala predkoscia obrotowa silnika.

    Profilaktycznie mozesz sprawdzic reka waz gorny chlodnicy, czy nie robi sie cieply przy chlodnicy przed osiagnieciem 90 st na wskazniku kabinowym.
    wczoraj zadałem sobie troche trudu i spawdzałem rurę za termostatem, przy wskazaniu 70, potem przy trochę powyżej 80 - była zimna, ale nie osiągnąłem 90, dziś rano miałem już ponad 80 i znowu wolniejsza jazda i spadło do 70. ???
    Ostatnio edytowane przez xdj1 ; 20-01-2010 o 10:33

  10. #20
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Termostat jak widać masz dobry, bo wcale się nie otworzył. W jtd to normalne że jesli obroty w mroźny dzień będziesz miał niskie to temperatura silnika zacznie spadać - tak się często dzieje na postoju i przy włączonym ogrzewaniu
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

Podobne wątki

  1. Za wysoka temperatura podczas jazdy w v6
    Utworzone przez Litrowy w dziale 156
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 16-07-2015, 10:13
  2. Spadająca temperatura na wskaźniku podczas jazdy
    Utworzone przez dawid2092 w dziale 147
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 08-12-2014, 09:55
  3. Spadająca temperatura silnika mimo zmiany termostatu.
    Utworzone przez arek423 w dziale 147
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-12-2012, 15:25
  4. Temperatura spada podczas jazdy. V6
    Utworzone przez Maateusz w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-04-2012, 11:15
  5. wysoka temperatura podczas jazdy
    Utworzone przez pologrzes71 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-08-2009, 17:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory