Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Palenie/szarpanie 2.0 V6 TB

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie Palenie/szarpanie 2.0 V6 TB

    Witam,
    Od pewnego czasu borykam się z nasilającymi problemami w mojej Alfie i chciałbym się poradzić szerszego i bardziej doświadczonego grona Aflaholików co to może być.
    Pacjent: [notranslate]Alfa[/notranslate] Romeo GTV 2.0 V6 Turbo 202km 1997r
    1) Od początku: Samochód ma aktualnie przebieg 71.500km (tak, wiem że wydaje się to nieprawdopodobne, ale ogólny stan samochodu wskazuje iż jest to prawda). Od początku po zakupie z samochodem miałem jeden problem, przy odpalaniu nieraz zapalał niemalże „od strzała”, a innym razem trzeba było długo „kręcić” rozrusznikiem, aż zapali i odpalał tak ospale i z oporami. Przed zimą został wymieniony olej na Shell Helix ultra 5w40 wraz z filtrem, rozrząd (bez pompy – jest poza rozrządem).
    Podczas jazdy wszystko ok, czuć, że samochód ma moc, chce przyśpieszać kiedy tego potrzebowałem i żadnych innych problemów oprócz wcześniej wspomnianego odpalania nie było. Przed zimą wymieniony termostat bo „puszczał” cały czas. Tak przejeździłem zimę i wiosnę – do palenia się przyzwyczaiłem nie szukałem problemu choć ewidentnie istnieje ( testowałem zawór zwrotny i nie zdał on egzaminu, było wręcz gorzej i usunąłem go).
    Na wiosnę wymienione: paski osprzętu.
    W lecie wymienione: wahacze z przodu i stwierdziłem, że chyba pora wymienić świece ponieważ nie wiem czy poprzedni właściciel wymieniał (jednak chyba tak było, gdyż w dokumentach z samochodem miałem adnotacje o świecach i sam ich stan wskazywał na to iż były wymieniane). Sprawdziłem jakie były założone: Golden Lodge HL25 – stan świec widoczny na zdjęciach. Polecone zostały mi Beru Ultra (niestety nie pamiętam już dokładnie modelu, aczkolwiek nie były drogie ok. 9 zł szt.), pojeździłem na nich parę dni i postanowiłem wyczyścić stare z sadzy i wsadzić Goldeny ponieważ stojąc na światłach samochodem prawie że telepało. Z paleniem nie było poprawy, było tak samo jak na poprzednich.
    Byłem świadom, ze mogą pojawić się problemy po wymianie świec na inne niż Goldeny, aczkolwiek zapewniony zostałem, ze będzie ok. Niestety nie było, po wyczyszczeniu starych świec (widoczne na jednym ze zdjęć), wróciły na swoje miejsce, poprawa była odczuwalna i zostały do dzisiaj.
    2) Od jakiegoś czasu zauważyłem, że na zimnym silniku po ruszeniu samochód jedzie jakby z oporem, jakby przyczepił ktoś z tyłu ciężką przyczepkę – tak do ok. 2.500 obr/min, a powyżej raczej problem nie występował. Z racji tego, że staram się jak mogę dbać o ten samochód - na zimnym nie kręcę silnika wyżej niż 3k/3.5k Obr/min. W związku z czym zaczęło mnie to irytować, aczkolwiek z braku ogarniętego mechanika nie byłem z tym u nikogo.
    Do w/w objawów teraz doszło już szarpanie na zimnym silniku – pierwszy raz gdy szarpało pomyślałem, że ok. mój błąd bo rezerwa się zapaliła, a że wyjazd z pod domu mam dosyć stromy i musiałem chwilę postać w przechyle (przód wyżej od tyłu), żeby móc się włączyć do ruchu – „może pociągnął nieco powietrza” chociaż czasami tak stawałem i nie było tego problemu. Szarpało poważnie przez jakieś 300 metrów praktycznie nie dało się jechać i wysprzęglałem, gdzie na wolnych obrotach było raczej ok. i silnik nie wykazywał oznak by miał zaraz zgasnąć. Po ok. 300 metrach dało się już jechać niemalże normalnie. Nie wiem czy to nie od tamtej pory występuje wcześniej wspomniany objaw szarpania na zimnym silniku (pierwsze odpalenie i początkowe ok. 300-500metrów). Problem ustępował na ciepłym silniku – raczej nie odczuwałem braku mocy (oprócz przyzwyczajenia do 200KM gdzie wcześniej miałem 120 w jednym aucie i 70 w drugim), aczkolwiek wydaje mi się, że na początku gdy kupiłem samochód „zbierał się” on dużo lepiej.
    Dzisiaj po nagrzaniu silnika jadąc spokojnie na 4 biegu i ok. 1500 obr/min miałem wrażenie ze zaczyna delikatnie poszarpywać samochodem – więc objawy zaczynają znów się nasilać.
    Jutro samochód jedzie do mechanika, który ma mi sprawdzić:
    - ciśnienie paliwa
    -podnieść wtryski i sprawdzić czy czasami nie leją
    Ew. inne rzeczy, które mogą wskazywać na te objawy.

    Inne objawy problemy:
    W zimie zauważyłem skoki napięcia np. po włączeniu ogrzewania tylnej szyby światła trochę przygasały i normowały się dopiero po dodaniu gazu. Podobnie przy odsuwaniu/zasuwaniu szyb – również jest przygaśnięcie świateł, na nawiewie też słychać różnicę.
    Akumulator jest o 5 Ah mniejszy od katalogowego – może to mieć znaczenie?

    Jutro w drodze do mechanika może uda się podłączyć sondę szerokopasmową i sprawdzić AFR – jeżeli uda się to zaktualizuję wątek.

    Moje typy?
    - brak odpowiedniego ciśnienia na pompie paliwa
    - lejące wtryski
    - brak napięcia na pompie, a co za tym idzie brak ciśnienia w układzie i dlatego leją wtryski?
    - zapowietrzający się układ paliwa? Dlaczego? (przy odkręcaniu korka wlewu na stacji słychać mocne syczenie)


    Na początku napisałem, że chciałbym się doradzić bardziej doświadczonego grona w mojej sprawie i mam nadzieję, że dosyć dokładnie i zrozumiale opisałem sprawę oraz, że znajdą się osoby, które może miały do czynienia z 2.0 V6TB i/lub spotkały się kiedyś z podobnymi problemami i będą potrafiły podsunąć pomysły co sprawdzać, gdzie ingerować.
    Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

    link do forum FB:
    https://www.facebook.com/groups/1372...5592743787277/
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170713_173318.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	83.9 KB
ID:	234432   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170717_152422.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	80.9 KB
ID:	234433  

  2. #2
    Administrator ds. zlotów Romeo Avatar LIGAR
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    było sobie 156 SW 2.4 JTD 2001 rok 180 ps...
    Postów
    809

    Domyślnie

    U mnie przez pierwsze kilkaset metrów po odpaleniu też są podobne objawy. Nie przejmuje się tym bardzo gdyż w 90% przypadków czekam aż wskazówka od temp chociaż lekko drgnie. Dopiero wtedy staram się odjechać.
    Oczywiście mam ten objaw tylko jak nie ruszam auta koło tygodnia. Przypuszczam że jest to wina mapy silnika, która jest tak a nie inaczej napisana i bez lambdy komp dobiera sobie mieszankę na chybił trafił.
    Co do syczenia po odkręceniu korka wlewu to jest to normalne. Zwłaszcza jeśli lubisz jeździć po studencku czyli na rezerwie
    I ostatnia kwestia, świece GL podobno są jedyne dobre do tego silnika. Ja wsadziłem irydowe Denso i nie zaobserwowałem jakiś problemów więc mogę polecić
    Przygody z naprawą "sprawnego" 2.0 TB V6 - http://www.forum.alfaholicy.org/gtv_...e_2_0_tb.html?

    Gtv 2.0 V6 TB '99 + bonusy -> http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ioholikow.html

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Cisnienie paliwa:
    wolne obroty na biegu jałowym: 3,7
    Podczas przyspieszania (pedał w połowie): 4,5
    Pedal w podłodze: stopniowo spadało do 4
    Przy przyspieszaniu wskazowka nie stala stabilnie tylko latala na boki

    AFR: na wolnych obrotach ok. 14.5
    Przy przyspieszaniu (pedal do polowy) ok. 12.4
    Przy pedale w podłodze: ok. 13,2


    Aktualnie podejrzenie padło na zawór VGT, który jest cały czas otwarty.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar bimsky
    Dołączył
    07 2006
    Mieszka w
    Alwernia
    Auto
    Toyota Camry + 75 3.0M
    Postów
    1,485

    Domyślnie

    sprawdź też dokładnie węże pod/nadciśnień, szczelność dolotu
    http://www.facebook.com/75modificata/ <- opowieść o trudnej i burzliwej miłości ;-)

  5. #5
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał LIGAR Zobacz post
    Co do syczenia po odkręceniu korka wlewu to jest to normalne. Zwłaszcza jeśli lubisz jeździć po studencku czyli na rezerwie
    To nie jest normalny objaw

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Odebrałem samochód od mechanika.
    Aktualna sytuacja:
    Zawór VGT działa poprawnie, był przywieszony, teraz otwiera zamyka. Podczas jazdy słychać turbo, ale... 3.500, 4.500 rpm czuć tak jakby delikatne zadławienie, taki przeskok i ciągnie dalej.

    Także zawór VGT i ładowanie turbo - raczej rozwiązany problem.

    Kolejnym podejrzanym jest przepływomierz (klapkowy). Dlaczego?
    Problem z paleniem (tj. niekiedy długo trzeba kręcić) - przy delikatnym podstawieniu klapki w przepływomierzu auto pali na strzała.
    Przy pracy na wolnych obrotach podstawiając delikatnie klapkę - słychać, że obroty się wyrównują i silnik pracuje ładniej. Do tego objawy przy przyśpieszaniu również mogą wskazywać na przepływomierz.

    Nie wiem jeszcze czy szarpanie na zimnym silniku po naprawie vgt minęło czy nie bo nie jeździłem jeszcze - tyle co odebrałem ciepły od mechanika, sprawdzę dam znać, ale możliwe, że przepływomierz będzie robił tutaj także robotę.
    Dodatkowo na niego wskazuje fakt, że ktoś już chyba coś majstrował przy nim, plastikowy dekielek od spodu był przyklejony na silikonie, który z czasem oddał i plastik lekko obwisł.
    Na alledrogo i innych takiego przepływomierza brak Tak wiec trzeba będzie zgłębić wiedzę na temat budowy i tego jak pracuje to urządzenie. Dowiedziałem, się już, ze wycierają się w nim jakieś elementy i że daje się te przepływomierze jakoś podratować.

    PS. Znajdzie się ktoś, kto miał do czynienia z tymi przepływomierzami?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aa.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	37.2 KB
ID:	234637  

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Przepływomierz mam już na stole. Widać wyraźnie wytartą ścieżkę, a mierząc rezystancję - nie rośnie ona liniowo, ale są skoki co wskazuje na zużycie. Kolejnym krokiem będzie przesunięcie płytki.
    Poniżej zdjęcia.

    Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Chodzi o te nacięcia plastiku od strony filtra powietrza. Na jednym ze zdjęć wyszukanym na necie w tym plastiku była taka blacha wsadzona pionowo. U mnie tego nie ma. Takie coś powinno być?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170906_135251.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	65.4 KB
ID:	234676   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170906_135036.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	50.9 KB
ID:	234677  

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    159SW 08' JTD 150KM Nero Carbonio, GTV 96' 2.0V6 Rosso Proteo Met.
    Postów
    90

    Domyślnie

    W mojej blacha siedzi. Jeżeli znajdziesz jakiś sposób na regenerację tych ścieżek, to miło będziesz, jeżeli się podzielisz, może to być niezbędne w przyszłości
    Były:
    156 SW 01' 1.9 JTD 115 cosmo blu, 156 SW 02' 1.9 JTD 140 nero metallico
    147 5D 03' 1.9 JTD 140 nero fuoco, 156 SW fl 03' 2.4 JTD 175 nero
    BMW e39 Touring 01' 2.2 170 titansilber metalic, Mazda MX-5 98' 1.8 140 18K
    147 3D fl 05' 1.9 JTD 115 nero metallico
    Jest:
    159 SW fl 08' JTD 150 nero carbonio
    147 3D 03' 1.6 T.S. 120 verde acero
    GTV 96' 2.0 v6 TB 202 rosso proteo met.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gagex123 Zobacz post
    W mojej blacha siedzi. Jeżeli znajdziesz jakiś sposób na regenerację tych ścieżek, to miło będziesz, jeżeli się podzielisz, może to być niezbędne w przyszłości
    Z tego co wyczytałem i dowiedziałem się od osób, które wcześniej miały do czynienia z takimi urządzeniami, wystarczy rozebrać owe ustrojstwo i rozpiłować minimalnie dziurki mocowania płytki (3 śrubki), tak aby całość minimalnie przesunąć, aczkolwiek jeszcze się za to nie zabrałem więc nie powiem Ci na ten moment czy wszystko się uda ;]

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 145
    Postów
    75

    Domyślnie

    Dzisiaj wsadziłem "zregenerowaną przepływkę". Niestety nie ma poprawy w dodatku chyba nieco źle ustawiona i jutro idzie do poprawki. Na jalowym biegu dodając gazu i puszczając go, obroty spadają i silnik zaksztusza się i wyrównuje obroty. Podczas jazdy bez poprawy: pedał do połowy auto zapierdziela, pedał do spodu - auto poszarpuje przy 3500 i 4500 i nie przyśpiesza tak jak powinno.
    Jak wspomniałem jutro przepływka do regulacji.
    Dodatkowo coś mi syczy w silniku "od góry", wcześniej nie syczało, podejrzewam, że gumy na baranach mają dość bo są oznaki zużycia - pęknięcia. Postaram się to wymienić, a jeżeli nie to?
    wtryski? - więcej pomysłów nie mam.

Podobne wątki

  1. [159] Rzuciła palenie
    Utworzone przez Budzy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 23-11-2015, 12:39
  2. 2.4 jtd 150 km palenie z plaka
    Utworzone przez Alfa 155 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-01-2015, 15:52
  3. 147 JTD 16 rzuciła palenie
    Utworzone przez omen w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-05-2013, 19:32
  4. palenie na benzynie
    Utworzone przez mild40 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-11-2011, 09:37
  5. GT żuciła palenie :(
    Utworzone przez s1bart1 w dziale GT
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 15-01-2010, 20:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory