Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Temat: Temperatura silnika 3.0

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar ostr
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    '97 GTV 3.0 V6 24V, '72 125p, '03 Vespa PX125
    Postów
    122

    Domyślnie Temperatura silnika 3.0

    Cześć,

    Chodzi mi po głowie ostatnio wymiana chłodnicy, mam już nawet nową w schowku, ale pomyślałem, że zanim to zrobię to zapytam jak w Waszych 3.0 wygląda sprawa nagrzewania silnika, bo to w sumie dość duży silnik zamknięty w małej przestrzeni...

    U mnie w czasie jazdy po nagrzaniu wskazówka temperatury staje trochę przed 90st i tak się utrzymuje jak auto jest w ruchu. Po zatrzymaniu po około 2-3min (przy wczorajszej temperaturze powietrza około 15st) przekracza nieco te 90st i co chwilę włącza się wentylator. Wszystko zdaje się działać prawidłowo, ale mam wrażenie, że płyn nagrzewa się na tyle szybo, że gdyby nie ten wentylator to silnik mógłby osiągnąć bardzo szybko wysoką temperaturę na wolnych obrotach pomimo niewielkiej temperatury powietrza na zewnątrz. Czy to jest normalne, bo w innych moich autach wentylator elektryczny nie włączał się tak szybko w chłodne dni.

    Pozdrawiam,
    Paweł

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar .Michał.
    Dołączył
    03 2012
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo Gtv '02r. 2.0 TS
    Postów
    102

    Domyślnie

    Mam bardzo podobnie w 2.0 TS. Wymieniałem termostat, płukałem i zalewałem nowy płyn, chłodnica jest w dobrym stanie i dalej jest to samo. Co ciekawe - posypał mi się katalizator i doraźnie jeszcze przed zimą mi go wyczyszczono z opiłków i miałem wrażenie, że sytuacja się poprawiła. Zapchany katalizator może mieć wpływ na zbyt szybkie nagrzewanie?

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    Zachowanie normalne tyle że u mnie niższe wskazania. Może jest rozbieżność między naszymi wskazaniami. Skontroluj z ECU.

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar ostr
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    '97 GTV 3.0 V6 24V, '72 125p, '03 Vespa PX125
    Postów
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac!ek Zobacz post
    Zachowanie normalne tyle że u mnie niższe wskazania. Może jest rozbieżność między naszymi wskazaniami. Skontroluj z ECU.
    A przy jakiej temperaturze powinien się włączać wentylator elektryczny?

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    prędkość
    1~92
    2~97

    u mnie np pierwsza jest kiedy wskazówka jest na "9"

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    gtv
    Postów
    19

    Domyślnie

    Wszystko w normie, nie przejmuj się.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar toddlockwood
    Dołączył
    12 2016
    Auto
    Gtv 2.0 V6 Tb
    Postów
    395

    Domyślnie

    Zarzucę cytatem co prawda dla 2.5l V6 no ale myślę że sie może nadać.
    "Równie duża jest rozpiętość temperatur roboczych. W trasie, gdy pęd powietrza chłodzi chłodnice wody i oleju, trzyma stabilną, ale niską temperaturę ok. 78 stopni. Przy spokojnej jeździe miejskiej temperatura ciągle wyskakuje ponad 90 stopni i wymusza włączanie wentylatora. Jeździ się wówczas z ciągłym wahaniem w przedziale 88 – 92 st. To obrazuje, jak bardzo potrzeba pędu powietrza, aby schładzać te 10 l. płynu i 6,5 litra oleju. Dlatego awaria pompy wody (zdarza się) ma fatalne skutki dla silnika, który szybko może się przegrzać. Jeszcze inaczej silnik zachowuje się przy jeździe sportowej. Wówczas temperatura wody wzrasta do ok. 100 stopni i tak się stabilnie trzyma, czyli jeździ się non stop na wentylatorze, nawet jeśli prędkości przekraczają 100km/h.
    Ważne jest, aby po mocnym gonieniu dać mu odetchnąć w ruchu, z owiewem powietrza przy niskich obrotach, bo odstawiony, na postoju gwałtownie podnosi temperaturę, nawet do 120 stopni, co już może być niebezpieczne. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ten silnik nie ma podtrzymania dmuchawy po wyłączeniu motoru. Dlatego chłodzić się powinien w ruchu. Inna sprawa, ze oddaje temperaturę bardzo szybko i nawet po największym wycisku starczają 2 minuty toczenia się, aby spadła poniżej 90 stopni. Jednym słowem, nawet temperatura daje poczucie obcowania z żywą istotą. Tu nie ma stabilności, ciągle coś się dzieje, ciągle trzeba jej pilnować, wiedzieć, jak może się zachować. Wskazówka jest stale w ruchu."

    http://alfetta.pl/2017/perla-alfa-ro...lnik-v6-busso/
    Ostatnio edytowane przez toddlockwood ; 15-03-2018 o 09:44

  8. #8
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,300

    Domyślnie

    Cytat Napisał toddlockwood Zobacz post
    ...Jednym słowem, nawet temperatura daje poczucie obcowania z żywą istotą. Tu nie ma stabilności, ciągle coś się dzieje, ciągle trzeba jej pilnować, wiedzieć, jak może się zachować. Wskazówka jest stale w ruchu."

    http://alfetta.pl/2017/perla-alfa-ro...lnik-v6-busso/
    Widzę tu pewną niekonsekwencję - skoro z żywą istotą , to się nie da "wiedzieć jak się może zachować"

    A faktycznie lata ta temperatura właśnie tak. Korki latem to nic dobrego dla tego silnika. Tu Bussa z Gtv pewnie lepsze niż ze 156tek - bo większy % tras i przejażdżek niż codziennego użytku jako wół roboczy.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Patryczos
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Świętochłowice
    Auto
    Alfa Romeo GTV 2.0 JTS 165KM ; GT 1.9 JTDM 150KM ; A6 C7
    Postów
    647

    Domyślnie

    Witam,
    może nie do końca w temacie 3.0, ale 2.0 JTS - temperatura szybko rośnie i przekracza 90st C. Po podłączeniu komputera wynika, że nie włącza się drugi bieg wentylatora - jakieś podpowiedzi gdzie szukać przyczyny?

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Przekracza o ile? Wskaźnik w kabinie jest tylko dla "podglądu" ważniejsze co widzi komputer. Być może wcale nie musi się uruchamiać drugi bieg?
    Robiłeś test wentylatora? Pierwszy się uruchamia? Zazwyczaj z nim jest problem (najczęściej rezystor wentylatora).
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

Podobne wątki

  1. [GTV Spider] Temperatura silnika
    Utworzone przez Dymo w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 22-10-2017, 21:30
  2. [159] Temperatura silnika...
    Utworzone przez Glowcio24 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-12-2015, 18:29
  3. [159] Temperatura silnika
    Utworzone przez LukeMazur w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 05-12-2013, 18:18
  4. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 04-08-2013, 17:47
  5. [146] temperatura silnika
    Utworzone przez tomekkus w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 28-08-2008, 13:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory