Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: ABS zbyt nerwowy, słabe hamowanie, poliuretan z tyłu

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Gtv 1.8 TS '00, Giulietta 1.4TB '19
    Postów
    16

    Domyślnie ABS zbyt nerwowy, słabe hamowanie, poliuretan z tyłu

    Witam,
    GTV 1.8 z 2000, problem to znaczny spadek skuteczności hamowania po włączeniu ABS. Do momentu zadziałania ABS efekt hamowania jest dobry, opóźnienie rośnie przewidywalnie, po włączeniu ABS efekt hamowania znacznie się osłabia.
    Test hamulców na rolkach wzorowy (przód i tył), test amortyzatorów na przeglądach też BDB, o ile ten test jest miarodajny bo tył praktycznie się nie ugina, przez poliuretan jak sądzę.
    Lato 205/50/16, zima 195/60/15, efekt hamowania bez zmian.

    Mój pierwszy typ to niesprawne amortyzatory - ale na przeglądach jest ok, prowadzenie w zakrętach też ok, oglądałem też samochód z zewnątrz w czasie jazdy po kocich łbach - nie widać podskakujących kół.
    Drugi typ to poliuretan i pytanie czy ktoś z Was miał podobne odczucia lub obserwacje? Skoro zawieszenie praktycznie się nie ugina to i nawet sprawny amortyzator nie zapewni prawidłowego przylegania koła na nierównościach... Koło będzie się odrywać i w efekcie ABS się włączy ale spadek skuteczności hamowania jest subiektywnie bardzo duży.

    Wczoraj testowałem hamowanie z wyłączonym ABS, niestety na mokrym asfalcie. Obserwacje są takie, że przy nieznacznie pochyłej jezdni Gtv-ka staje bokiem, jakby tył łapał (blokował) wcześniej. Na w miarę równej jezdni zachowuje kierunek na wprost przy zablokowaniu kół.

    Czytałem posty o pompach ABS+EBD (nowszych) i korektorach hamowania (dotyczyły słabego hamowania tyłu) - u mnie jest jakby odwrotnie, mam wrażenie, że tył hamuje za dobrze a ABS (jakby) odpuszczał wszystkie koła zamiast tych co się blokują...

    Myślę o zmianie poliuretanów na tuleje met-gum - czy jest szansa na poprawę hamowania?

    Pozdrawiam
    bozoni

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    145 1.8 TS MY99
    Postów
    141

    Domyślnie

    2000r powinien mieć już ABS z EBD na nowych czujnikach biorących sygnał z łożyska. Sprawdź czy masz cztery zwrotnice z tymi samymi czujnikami i czy wszystkie łożyska są od wersji z nowym ABS. Miałem podobny przypadek w 145, która ma takie same układy ABS i ktoś pomieszał różne piasty. Sterownik nie pokazywał błędu bo ktoś na chama zadrutowal wtyczki i podpiął stare czujniki do nowych wtyczek. Można to było zobaczyć na sterowniku podczas jazdy, pokazywał bzdurne prędkości kół, albo oscyloskopem sprawdzając czujniki.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar maras37
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Poznan
    Auto
    AR GTV 3.0 V6 24V
    Postów
    725

    Domyślnie

    Wszystkie tuleje z tyłu wymieniłeś na poliuretan ? czy wahliwe zostawiłeś ori ?,bo w miejsce tych nie należy wstawiać poliuretanu.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    ja bym poszukał problemu w układzie hamulcowym a nie w zawieszeniu. To że jest sztywne nie powinno powodować takiego efektu, chyba że zmieniłeś też sprężyny i tył zamiast amortyzować podskakuje. Być może coś jest z regulatorami. Były już przypadki, że była nowa pompa z EBD i regulatory dlatego tył nie hamował to może u ciebie jest odwrotnie.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Gtv 1.8 TS '00, Giulietta 1.4TB '19
    Postów
    16

    Domyślnie

    Dzięki za tropy. Alfę kupiłem już z poliuretanami ale nie wszystkie tuleje są zmienione. W weekend przyjrzę się dokładnie. Poszukam też korektora.
    Jest jakiś sprawdzony prosty interfejs i soft do ECU i ABS w Gtv? Mam ELM na BT ale nie udało mi się połączyć z ECU. Gniazdo OBD jest koło skrzynki bezpieczników.
    Jeśli chodzi o twardość tylnego zawieszenia to mam wrażenie, że jest betonowe w porównaniu do np. 145 fabrycznie obniżonej -30mm.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa GT 2,0 JTS
    Postów
    17

    Domyślnie

    Witam może ktoś podpowie gdzie dostać płytę do navi Alga gt z gory dziekuje za odpowiedzi

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mattman
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    E0 ROSSO
    Postów
    557

    Domyślnie

    1. nie ta grupa na forum
    2. co to ma wspólnego z tematem
    3. nie ma już wsparcia dla tej nawigacji, ostatnie mapy ponad 10 lat temu wyszły (chyba ?)

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2018
    Auto
    Alfa GT 2,0 JTS
    Postów
    17

    Domyślnie

    z tematem nic nie ma wspolnego

    - - - Updated - - -

    nie moglem zalozyc nowego postu wiec napisalem

    - - - Updated - - -

    dla tego pytam moze ktos cos?
    Pozdrawiam

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mattman
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    E0 ROSSO
    Postów
    557

    Domyślnie

    Tak, ale pytaj na grupie dotyczącej 147/156/GT.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Gtv 1.8 TS '00, Giulietta 1.4TB '19
    Postów
    16

    Domyślnie

    Wszystkie tuleje dolnych wahaczy mam z PU... Górnych nie widać.
    Czy to możliwe żeby całe zawieszenie było przez to praktycznie unieruchomione?

Podobne wątki

  1. [156] JTD, twardy pedał hamulca, słabe hamowanie
    Utworzone przez Barts w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-11-2016, 11:06
  2. [145] Hamulce w 145'tce zbyt słabe ...
    Utworzone przez oko w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 07-05-2013, 20:22
  3. Nerwowy tył auta
    Utworzone przez kaczo w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14-06-2011, 18:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory