Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Temat: 3.0 V6 Nierówna praca, dziwne wskazanie przepływomierza w FES

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArturK
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Jelenia Gora
    Auto
    [156 2,4 JTD SW 2005]
    Postów
    295

    Domyślnie 3.0 V6 Nierówna praca, dziwne wskazanie przepływomierza w FES

    Potrzebuję pomocy w diagnozie mojej belli. Silnik 3.0 V6 CF1.

    Objawy: silnik po odpaleniu zaczął nierówno pracować, myślałem że może świeca, cewka, przewody wysokiego napięcia lub rozrząd przeskoczył itp.

    Próba naprawy: Mechanik podpiął komputer i zdiagnozował uszkodzony przepływomierz. Stwierdził że silnik wkręca się normalnie i nie ma żadnych objawów poza przepływką.

    Kupiłem zamiennik SKV ponieważ Bosch nie jest dostępny, wymieniłem, przy okazji sprawdziłem i uszczelniłem dolot wymieniając spękaną i klejoną harmonijkę, filtr w stanie nówka.
    Po wymianie w Fiat Ecu Scanner mam dziwne odczyty. W FES dostępne są parametry "Iloć powietrza kalkulowana", "Ilość powietrza" i "Napięcie przepływomierza"
    Wydawało mi się, że Ilość powietrza (czyli odczyt z przepływki) powinna być zbliżona do Ilości kalkulowanej, a napięcie powinno podążać za ilością powietrza w zakresie 0-5V. Tyle wiedziałem z teorii.

    Problem: Ilość powietrza kalkulowana zmienia się w zależności od obrotów silnika. Napięcie przepływomierza zmienia się (w zakresie 1-3V) tak samo jak ilość powietrza kalkulowana, oba wykresy zmieniają się proporcjonalnie w tym samym momencie, ale ilość powietrza wynosi 0!

    Kupiłem 2 przepływkę QAP, zachowuje się tak samo jak SKV. Założyłem starego Boscha 0280217514 i stwierdzam, że wszystkie 3 przepływki działają tak samo, czyli podają napięcie w zależności od obrotów, ale ilość powietrza wynosi 0.

    Chciałem przejrzeć wiązkę, no ale właśnie sygnał - napięcie - z MAF jest i wydaje się prawidłowe, tylko komputer podaje 0 z małym odchyleniem.

    Potrzebuje pomocy, gdzie może leżeć problem?

    Nie mam żadnych kodów błędów.

    Parametry z ECU według Fiat Ecu Scanner:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3 przeplywka tym razem ori bosch.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	120.1 KB
ID:	256850

    Wykres parametrów MAF SKV: ilość powietrza kalkulowana, napięcie i ilość powietrza:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przepływomierz alfa GTV po wymianie.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	58.9 KB
ID:	256851

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    Egr masz wywalony?

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2013
    Auto
    Alfa Spider 3.0 V6 12v
    Postów
    286

    Domyślnie

    1.Sprawdz dokladnie napiecie wychodzace z przepływomierza i czy do ECU dochodzą te same wartości,czyli w dwóch punktach pomiarowych
    2.Przepływomierze poza oryginalnym BOSCH'em sie nie sprawdzając - nie widziałem ani jednej V6 działającej poprawnie na zamiennikach
    3.W przypadku CF1 i starszych silników (np. 12v) czesto soft źle wskazywał ilości powietrza, więc najlepiej polegać na ręcznym pomiarze napięcie - powinno rosnąć aż do 5V (prawie, okolo 4.4-4.5V na postoju, bez obciążenia)

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    sprawdź na innym sofcie bo obroty 180rpm coś chyba nie halo... nic dziwnego że powietrze jest 0 skoro silnik nie pracuje

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArturK
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Jelenia Gora
    Auto
    [156 2,4 JTD SW 2005]
    Postów
    295

    Domyślnie

    Dzięki za sugestie,

    Zacznę od obrotów, tak, 180 to trochę mało, ale pamiętam, że gdy kupiłem GTV lata temu, w FES miałem tak samo, więc ten parametr ignoruję, po prostu błąd softu.

    Nie pamiętam za to ilości powietrza z przepływki. Jednak tak jak pisze Piotrek, może to też być błąd softu, bo skoro ECU widzi bardzo poprawnie napięcie z przepływki którego wartość ładnie podąża na wykresie za kalkulowaną ilością powietrza...

    Prośba do kogoś, kto ma 3.0 CF1 i interfejs, ja mam FES 2.6 i VAG KKL od Viakena, o sprawdzenie parametrów i screen, czy ilość powietrza jest wyświetlana, czy FRA nie jest ujemny jak u mnie, czy czas wtrysku na poziomie 0,01ms to też nie błąd softu. Potrzebuje porównać z innym silnikiem, żeby wiedzieć czy za głęboko nie szukam, bo za chwilę wymienię 1/2 osprzętu i dalej będzie problem.

    U mnie napięcie MAF na włączonym zapłonie =0,02V, po odpaleniu ok. 1V a po solidnym przegazowaniu 3,6V. Co do ilości powietrza zamiast 20-70kg/h mam wskazania 0,3, czasem do 1, ale zauważyłem, że na każdym z 3 MAF i po odpięciu MAF wskazania są takie same (0 - 0,3 - 1kg/h), czyli smieci w sofcie.

    EGR - nie jest wywalony, ale zrobiłem test z odpięciem sygnału i wężyków i w zasadzie nie ma to wpływu. Znam wpływ EGR na pracę silnika, gdyby był zamknięty na wolnych to super, czyste powietrze. Gdyby był niedomknięty to auto nie robiło by 100km/h < 7s. a jeździ powyżej 2500 obr/min normalnie.

    Inne:
    - Sprawdziłem przewody w dolocie i osprzętu, nie widzę uszkodzeń,
    - Wyczyściłem silnik krokowy, był czysty i lekko chodził, no ale wyczyściłem na wszelki wypadek,
    - Odpaliłem ze zdjętym silnikiem krokowym lekko dodając gazu, obroty były podobnie niestabilne, poza tym obroty nie falują, więc to raczej nie krokowiec,
    - Dolałem płynu chłodzącego bo maławo było,
    - Zweryfikowałem, zdejmując i zakłądając różne wężyki z dolotu, silnik za każdym razem reaguje czyli chyba ok.

    Kwestię paliwa itp. sprawdzę, bo dzisiaj np. niekulturalnie pracował na zimnym ale po przejechaniu 500m nagle jakby wrócił do zdrowia.

    Podsumowując,
    Ważne dla mnie, aby ktoś sprawdził w swoim 3.0 CF1 najlepiej na FiatEcuScan, jakie ma odczyty czasu wtrysku, TRA, FRA, ilości powietrza i napięcia (1V na wolnych i 3,6V przy 7k), będę wiedział czy mam 3 uszkodzone przepływki i to w taki sam sposób, czy coś innego.
    Ostatnio edytowane przez ArturK ; 12-04-2019 o 09:36 Powód: literówka, emocje

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2013
    Auto
    Alfa Spider 3.0 V6 12v
    Postów
    286

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturK Zobacz post
    Zacznę od obrotów, tak, 180 to trochę mało, ale pamiętam, że gdy kupiłem GTV lata temu, w FES miałem tak samo, więc ten parametr ignoruję, po prostu błąd softu.
    I masz racje, to jest również błąd softu. Czasami potrafi również pokazywać przy starszych sterownikach tylko końcowe liczby napięcia akumulatora itd..

    Cytat Napisał ArturK Zobacz post
    U mnie napięcie MAF na włączonym zapłonie =0,02V, po odpaleniu ok. 1V a po solidnym przegazowaniu 3,6V.
    Trochę mało, po solidnym przegazowaniu i przytrzymaniu w graniach maksymalnych obrotów wynik powinien się zbliżyć do 4.5V - czyli albo problem z dolotem albo wypalony lub/i zabrudzony przepływomierz.

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    A odepnij podciśnienie z regulatora ciśnienia paliwa.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArturK
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Jelenia Gora
    Auto
    [156 2,4 JTD SW 2005]
    Postów
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac!ek Zobacz post
    A odepnij podciśnienie z regulatora ciśnienia paliwa.
    Czego mam się spodziewać? Silnik lekko przyspiesza do normalnych obrotów, po założeniu wężyka dolotu wraca do szarpania.

    Byłem dzisiaj u diagnosty, na wolnych zalewa go masakrycznie, powyżej 2krpm już działa normalnie. Na ciepłym silniku nawet na wolnych równo pracuje. Mam sprawdzić czujnik temperatury cieczy chłodzącej.

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    U mnie na jałowe wpływało też odpinanie zaworka od oparów paliwa.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArturK
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Jelenia Gora
    Auto
    [156 2,4 JTD SW 2005]
    Postów
    295

    Domyślnie

    Czujnik temperatury wody działa prawidłowo.
    Parametry na zimnym po włączeniu zapłonu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-04-13 zaplon zimny parametry 2.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	97.4 KB
ID:	256946

    po kilku minutach temp. wody ponad 50C:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-04-13 po odpaleniu 6 min parametry zimny odpiety regulator cisnienia paliwa dalej telepie.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	99.8 KB
ID:	256947
    Chwilę później ponad 80C
    Dodatkowo sprawdziłem przepływomierz, działa raczej prawidłowo do 4,44V
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2019-04-13 rozgrzany podczas jazdy do 100kmh MAF 4.4V ok.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	81.0 KB
ID:	256945

Podobne wątki

  1. [159] 1.9 JTDm 16v dziwne wskazanie korekty wtrysku 0.00, siwy dymek po całonocnym postoju.
    Utworzone przez questounico w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-09-2017, 09:21
  2. Nierówna praca 156 3.0
    Utworzone przez pasqd w dziale 156
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 17-01-2015, 14:36
  3. 2.0 TS nierówna praca
    Utworzone przez Zet w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-01-2010, 18:27
  4. Dziwne wskazanie po podpieciu pod komputer
    Utworzone przez LIGAR w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-10-2009, 20:09
  5. [164] nierówna praca
    Utworzone przez kasza85 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 18-10-2009, 10:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory