Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: wymiana silnika JTD

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR159 1,9 JTDm 8v 2007
    Postów
    11

    Domyślnie wymiana silnika JTD

    Niestety dramat... prawdopodobnie zatarty silnik - wstępna diagnoza z warsztatu.... dokładna diagnoza za kilka dni gdy będzie rozebrany;

    pytanie: ktoś robił remont 1,9 JTD 8v ? jakie koszty kompletnego remontu?
    drugie pytanie: znalazłem dobry silnik za 2600 (41 tyś przebiegu, udokumentowanego, gwarancja rok(!) );
    tylko niestety jest to 16v... co jeszcze w takim przypadku byłoby do wymiany? turbina? inne ?

    ktoś ma jakieś doświadczenie??

    a o samej usterce: aż dziwne że mógłby się zatrzeć silnik, gdy się raz zagrzał (komputer pokazał aby się zatrzymać); po wystudzeniu przejechałem jakieś 10 km - temperatura już w normie; po postoju 6 godziny już nie ruszył - rozrusznik nie obrócił silnika; wszystkie płyny w normie i płyn chłodzący cały czas w obiegu i olej w normie....? zatarty???? mogła sie uszkodzić pompa oleju? i choć olej był w silniku, silnik nie był smarowany?
    kto coś słyszał podobnego?

    aż żal patrzeć na Belle w takim stanie pech.....

  2. #2
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR159 1,9 JTDm 8v 2007
    Postów
    11

    Domyślnie

    nikt nic nie wie w temacie ? nie wierze, tylko ja mam takiego pecha że się tym zajmuję?

    ale na pewno ktoś wiec czy turbo w JTD 120KM i 150 KM jest to samo? czy te turbiny się różnią?
    czy komputer też ten sam dla obu wersji?

    ogólnie czy Alfa 1,9 JTDM 150KM i 120 KM różni się tylko samym silnikiem czy innym elementami też? chłodnica? filtry?

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Randall
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 1.9JTDm 16v
    Postów
    460

    Domyślnie

    większość jest ta sama, możesz posprawdzać szukając danej części na allegro i sprawdzając czy ten sam przedmiot pasuje do jednego i drugiego silnika

    - - - Updated - - -

    dokładniej cos musi powiedzieć Ci ktoś z wieksza wiedza niż ja

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    159 2,4
    Postów
    124

    Domyślnie

    Zanim kupisz silnik poczekaj na diagnoze z warsztatu,-nie wiadomo gdzie sie zatarł czy na dole czy u góry.Być może naprawa nie bedzie aż tak kosztowna.I nie daj się naciągać.Mnie obróciło panewkę korbowodową na wolnych obrotach jak wyjeżdzałem z garażu,-okazało sie po rozebraniu ,że wał nie został naruszony,-wymieniłem samą panewke i samochód hula do dziś.

  5. #5
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    Saab 900 LPT classic & BMW 318d F30
    Postów
    212

    Domyślnie

    Ja bym szukał jednak 8V jeśli musisz wymienić motor. 16V ma pewnie inne ECU silnika i nie zdziwiłbym się gdyby wiązka elektryczna też była nieco inna.

  6. #6
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    AR159 1,9 JTDm 8v 2007
    Postów
    11

    Domyślnie

    No i już wiem wiecej..... najprawdopodobniejszy przebieg wydarzeń: zatarta/uszkodzona pompa wody, co pociągnęło za sobą przeskoczenie paska rozrządu (a nie zerwanie, co byłoby lepsze jak się okazuje); w wyniku tego nie było smarowania olejem;
    po rozebraniu silnika cały wałek rozrządu suchy jakby wytarty do sucha.... cztery zawory poszły, nie wiadomo jeszcze jak wyglądają tłoki, jutro będą wyjęte z bloku silnika... pompa oleju prawdopodobnie do wymiany

    na rozrządzie zrobione 65 tyś od wymiany; mechanik potwierdził też to co już gdzie nie gdzie słyszałem, że rozrząd warto wymieniać już co 60-70 tyś, po pierwszej wymiana w okolicach 100 tyś; ja wymieniłem przy 95 tyś.... ehhh... pech

    i to najgorsze że awaria kompletnie bezobjawowa, strzeliło i po zawodach.... żadnych głośniejszych odgłosów, większej temperatury po jednorazowym skoku.... po prostu nie odpalił po zaparkowaniu i kilkugodzninnym postoju

    zastanawiam się czy nie wymienić od razu dwumasy.... ktoś wymieniał? przy jakich przebiegach? wymieniać od razu? 160 tyś przebiegu?
    Ostatnio edytowane przez Art611 ; 11-06-2013 o 19:01

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    Saab 900 LPT classic & BMW 318d F30
    Postów
    212

    Domyślnie

    Możesz napisać jakiej marki była ta pompa wody która spowodowała przeskoczenie paska rozrządu? Zakładam, że pompa została wymieniona przy pierwszej wymianie rozrządu???
    Jak Ci dwumasa nie daje oznaków zużycia to po co wymieniać?

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    147
    Postów
    63

    Domyślnie

    Mogła spowodować, bo jest napędzana od paska. Jak się zatarła to wzrósł opór i dupa. W moim 2.4 pasek rozrządu strzelił 15 tys od zmiany go w ASO- nowy silnik wstawiany był po tym (kolizja zaworów z tłokami w okolicy odcinki)


    1.9 120 i 150 różnią się turbo i kompem, więc może być nieco rzeźby, ale chyba na twoim miejscu bym załadował 150, bo ma lepszy potencjał szczególnie, że jak mówisz masz z pewnego źródła

  9. #9
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2012
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sedan 2006r. 1.9 JTDm 150km, bez navi
    Postów
    15

    Domyślnie

    Witam podbijam temat bo prawdopodobnie będę musiał wymienić silnik jtdm 150km (prawdopodobnie pęknięty blok) mam pytanie czy silnik z 2008r będzie pasować do samochodu z 2006r? czy są jakieś różnice w tych silnikach?

Podobne wątki

  1. [145] Wymiana silnika
    Utworzone przez misiek445 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-11-2014, 14:34
  2. [147] Wymiana silnika
    Utworzone przez Tarin w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 01-08-2012, 22:51
  3. Wymiana silnika.
    Utworzone przez maz00r w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-02-2010, 18:22
  4. wymiana silnika
    Utworzone przez McGarbus w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 19:36
  5. Wymiana silnika
    Utworzone przez kos w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 26-07-2009, 11:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory