Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: [33] Dystans pod sworzeń wahacza

  1. #1
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie [33] Dystans pod sworzeń wahacza

    Czy praktykuje się takie rozwiązanie, by pomiędzy sworzeń wahacza, a wahacz dać przekładkę, powiedzmy 3cm grubości tak, by po obniżeniu zawiechy, wahacz w pozycji wyjściowej nie był poziomo, ale skośnie w dół? Tak jest wlaśnie w tej chwili, na zawieszeniu wysokim(seryjnym) i myślę, co zrobić, aby tak pozostało i aby nie rozregulować za mocno fabrycznej geometrii. Dzięki temu zabiegowi udałoby się zachować zdolność do pochylania się obciążonego koła w stronę negatywu.

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    Nie widziałem tego nigdzie nigdy, a różne patenty oglądałem, łącznie w 100% customowymi wahaczami. Coś co wygląda jak podkładki się daje, ale robi to za gniazdo dla uniballa w zwrotnicy - ale na takie coś nigdy bym się nie odważył. Zbyt niebezpieczne. Jest jak jest i nic z tym nie zrobisz...

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Oczywiście nie zamierzam stosować tego rozwiązania, które odradzasz, w sumie to nawet nie wiem jak to wygląda - możesz podrzucić jakiś przykład, żebym wiedział co omijać.

    Ja znalazłem tylko takie dwa patenty:
    Do terenówki kilka tulejek: http://www.evaria.pl/przedluzenie-sw...uplikat-1.html
    Do osobówki trochę bardziej skomplikowany mod: http://photos.motoiq.com/MotoIQ/Tech...IMG_0812-L.jpg
    Oba powyższe oczywiście odpadają, pierwszemu jakoś nie bardzo ufam, a drugi jest niepotrzebnie skomplikowany, więc szukam prostszych alternatyw.


    //edit
    Ok, wziąłem się za grubsze poszukiwania i jak się okazuje jest sporo różnego rodzaju dystansów pod sworzeń, trzeba było tylko dodać do wyszukiwania hasło roll center. Z tym że już się zorientowałem, że to nie do końca da efekt, o jaki mi chodzi, a bardziej taki jakbym wydłużył wahacz. Wobec tego jedyną chyba opcją jest dopasowanie jakiegoś dłuższego sworznia wahacza...
    Ostatnio edytowane przez JacekK ; 14-09-2017 o 15:03

  4. #4
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Pokaż mi jak wygląda seryjny sworzeń i może coś wymyśle
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Tak to wygląda. Mogę pomierzyć co trzeba w razie czego.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5449.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	62.9 KB
ID:	234957   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5450.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	67.4 KB
ID:	234958   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5451.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	74.7 KB
ID:	234959  

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    JacekK mi z uniballami chodziło o to co w drugim linku, tyle że tulejki nie były aż takie długie... A pomysłodawcę tego pierwszego bym za jaja powiesił.

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    Poszukaj wahaczy z pierwszej serii - były jakieś inne - i na nich koła przednie miały wybitne pochylenie. Podejrzewam że pewnie były również inne półosie. Miałem pierwszą serię - koła były rozkraczone, jak kupiłem z drugiej serii (a potem z trzeciej) to koła przednie były "cywilne" tzn stały "pionowo".
    Oczywiście propozycja z przymrużeniem oka bo wątpię żeby się gdzieś dało takowe znaleźć. Ewentualnie pozostaje kupić lub zrobić takie:
    http://www.ahmotorsports.co.uk/produ...er-per-ahm-33/
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    O widzisz, czyli jednak są różnice w stosunku do I serii! Pytanie jak jest ze zwrotnicą, bo to ona musiałaby być być inna - mnie chodzi nie tyle o statyczny negatyw, ale by negatyw robił się dopiero przy ugięciu.

    A propozycja z AHMu jest fajna, ale raczej odpada - obawiam się, że te przegubiki nie przetrwałyby nawet miesiąca.

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar r-sokol
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Puławy (Jaroszyn), woj. Lubelskie
    Auto
    AR 156 2.0TS '98 ecu: M1.5.5 żona, AR 33 1,7 16v P4 stoi i czeka na..., AR 156 2,5 V6 '02 ecu ME 3.
    Postów
    1,006

    Domyślnie

    O ile pamietam to w zwrotnicy nie było zmian - chyba półosie były dłuższe. Negatyw brał sie z dłuższych wahaczy - na dole zawieszenie wystawało bardziej.
    Co do negatywu przy ugieciu - o ile dobrze znam mcphersona w tym samochodzie - to im wieksze ugiecie (skrócenie amoryzatora) - tym wiekszy negatyw. Więc jak nie chcesz negatywa na spoczynku to nie obnizaj zawieszenia.
    Ewentualnie rozpiłuj otwory mocowania sworznia "do wewnatrz" (chyba po 1mm na stronę) i nie będziesz miał negatywa. (bo różnica między I a II serią to 2mm). Kiedyś proponowano rozpiłowanie w amorze górnego otworu mocowania zwrotnicy - ale za takie pomysły wylewała się na łeb fala krytyki.
    Co do AHM-u - oni sie na tym ścigają, silnik nie ma 132 koni tylko dużo więcej, a zawiecha twarda jak kamień - skoro wytrzymuje to tobie nie wytrzyma?
    Sprzedam skrzynię do crosswagona, 750 do uzg r-sokol@wp.pl

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał r-sokol Zobacz post
    O ile pamietam to w zwrotnicy nie było zmian - chyba półosie były dłuższe. Negatyw brał sie z dłuższych wahaczy - na dole zawieszenie wystawało bardziej.
    Co do negatywu przy ugieciu - o ile dobrze znam mcphersona w tym samochodzie - to im wieksze ugiecie (skrócenie amoryzatora) - tym wiekszy negatyw. Więc jak nie chcesz negatywa na spoczynku to nie obnizaj zawieszenia.
    Ewentualnie rozpiłuj otwory mocowania sworznia "do wewnatrz" (chyba po 1mm na stronę) i nie będziesz miał negatywa. (bo różnica między I a II serią to 2mm). Kiedyś proponowano rozpiłowanie w amorze górnego otworu mocowania zwrotnicy - ale za takie pomysły wylewała się na łeb fala krytyki.
    Co do AHM-u - oni sie na tym ścigają, silnik nie ma 132 koni tylko dużo więcej, a zawiecha twarda jak kamień - skoro wytrzymuje to tobie nie wytrzyma?
    Wytrzymałość w sensie na uderzenia to pewnie ma, ale gdy w grę wchodzi jazda na co dzień to zaraz tam wejdzie piasek/błoto, auto trochę postoi pod chmurką i pozamiatane, a oni to pewnie po każdym wyścigu przeglądają, czyszczą, konserwują. Z resztą ja już mam wahacze wyposażone w uniballe, czy inne polibuszki, także wolałbym do tego tematu już nie wracać.

    Z tą zmianą kąta wraz z ugięciem to jest w większości tak jak mówisz. Wprawdzie powyżej pewnego ugięcia zaczyna wciągać koło z powrotem, ale to raczej przy dużych obniżeniach. Jest jeszcze jeden minus - zwiększenie siły odchylającej budę. Także jest o co kopie kruszyć. Ciekawe jest też to, że fabryka, oferując niższe wersje S/QV zamontowała po prostu niższe sprężyny i zapewne krótsze amorki i to w sumie wszystkie chyba zmiany, bo eper podaje pozostałe części jak wahacz, zwrotnica, elementy kolumny, takie same dla wszystkich 33.

Podobne wątki

  1. Sworzeń wahacza górnego problem
    Utworzone przez chery w dziale 147
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 21-05-2019, 14:15
  2. Dystans a tarcie
    Utworzone przez konrad53 w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-03-2017, 14:36
  3. Jak wybić sworzeń wahacza przedniego górnego.
    Utworzone przez grabsoon w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-07-2015, 07:33
  4. [Giulietta] Dolny sworzeń wahacza Giulietta
    Utworzone przez barnio w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-06-2015, 19:28
  5. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-07-2011, 12:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory