Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar awj1
    Mieszka w
    Szczytno, War-Maz
    Auto
    AR 159 1,9 JTDm 8V + mapa EGR Off by maly_777

Domyślnie wyprzedzanie na pasach w korku ale...

Chodzi o sytuację z 2,37 to jest wyprzedzanie na pasach czy nie? art. 2 p 28 ustawy prawo o ruchu drogowym,
    wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku

https://www.youtube.com/watch?v=Q8X6...ature=youtu.be
    Na parkingu przed hipermarketem. Rodzina pakuje zakupy do pancerwagena. Dziecko, chłopiec około 5-6 lat:
    -Mamo co to za auto?
    -Przeczytaj. Na rejestracji jest napisane
    -A-L-F-A R-O-M-E-O. Dlaczego muszę jeździć VW albo Audi?
    Matka patrzy na ojca, a ojciec na mnie.
    Mina ojca BEZCENNA !!!

Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero

Domyślnie

To nie jest wyprzedzanie.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

Użytkownik Maniak resoraków Avatar awj1
    Mieszka w
    Szczytno, War-Maz
    Auto
    AR 159 1,9 JTDm 8V + mapa EGR Off by maly_777

Domyślnie

No właśnie próbuję to komuś wytłumaczyć ale idzie mi trudno.
    Na parkingu przed hipermarketem. Rodzina pakuje zakupy do pancerwagena. Dziecko, chłopiec około 5-6 lat:
    -Mamo co to za auto?
    -Przeczytaj. Na rejestracji jest napisane
    -A-L-F-A R-O-M-E-O. Dlaczego muszę jeździć VW albo Audi?
    Matka patrzy na ojca, a ojciec na mnie.
    Mina ojca BEZCENNA !!!

Użytkownik Maniak resoraków
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210

Domyślnie

Ogólnie ten filmik (obejrzałem pierwsze 3 minuty) to robienie czegoś z niczego.

Np wyprzedzanie przed rondem. Linia przerywana, bus chowa się na pas na długo przed przejściem itp. Po co takie filmiki wrzucać ? Jazda na rondzie też w pełni poprawna moim zdaniem.

Jedyne co mi się nie podoba, to kierowca autobusu bez lusterek. Ostatnio nawet była ta sprawa poruszana w jakimś programie TV przez policję. Nawet jeśli jadę 200 km/h lewym pasem drogi a ty wyjedziesz mi przed maskę jadąc prawidłowo zmuszając mnie do awaryjnego hamowania to popełniasz wykroczenie.

Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)

Domyślnie

2:37? Omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem (swoją drogą kultura, ilu kierowców bezmyślnie wjeżdża na przejście i potem zonk). Problem byłby, gdyby ten pojazd zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.

Użytkownik Pasjonat
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159 SW 1.9 16v jtdm, Giulia Veloce Q4

Domyślnie

Konwencja wiedeńska, artykuł 11, punkt 6:

6. Jeżeli mają zastosowanie postanowienia ustępu 5 lit. a) niniejszego artykułu i natężenie ruchu jest takie, że pojazdy nie tylko zajmują całą szerokość jezdni przeznaczonej do ruchu w kierunku, w którym się poruszają, lecz także jadą z szybkością zależną od szybkości poprzedzającego pojazdu poruszającego się w danym rzędzie, to:
    a) bez naruszania postanowień ustępu 9 niniejszego artykułu jazda pojazdów na jednym pasie ruchu z większą szybkością niż na innym pasie nie będzie uważana za wyprzedzanie w rozumieniu niniejszego artykułu;

http://www.prawo.pl/dz-u-akt/-/dokum...16792648/28513

Jeśli nie ma pieszych na przejściu to pojazd nie zatrzymał się w celu ich przepuszczenia, więc nie ma zastosowania kara za "omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu".

- - - Updated - - -

Cytat Napisał hideto Zobacz post
    Nawet jeśli jadę 200 km/h lewym pasem drogi a ty wyjedziesz mi przed maskę jadąc prawidłowo zmuszając mnie do awaryjnego hamowania to popełniasz wykroczenie.
    Żebyś się nie zdziwił. 4,5 lat więzienia mimo że miał pierwszeństwo:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa...wszenstwo.html

Wyrok prawomocny:
    http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska...5-roku/ke51rq3
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 17-10-2016 o 21:30

Użytkownik Fachowiec Avatar szerszeń
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Astroserati | 407 coupe | Quattroporte

Domyślnie

Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Konwencja wiedeńska, artykuł 11, punkt 6:

6. Jeżeli mają zastosowanie postanowienia ustępu 5 lit. a) niniejszego artykułu i natężenie ruchu jest takie, że pojazdy nie tylko zajmują całą szerokość jezdni przeznaczonej do ruchu w kierunku, w którym się poruszają, lecz także jadą z szybkością zależną od szybkości poprzedzającego pojazdu poruszającego się w danym rzędzie, to:
    a) bez naruszania postanowień ustępu 9 niniejszego artykułu jazda pojazdów na jednym pasie ruchu z większą szybkością niż na innym pasie nie będzie uważana za wyprzedzanie w rozumieniu niniejszego artykułu;

http://www.prawo.pl/dz-u-akt/-/dokum...16792648/28513

Jeśli nie ma pieszych na przejściu to pojazd nie zatrzymał się w celu ich przepuszczenia, więc nie ma zastosowania kara za "omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu".

- - - Updated - - -

Żebyś się nie zdziwił. 4,5 lat więzienia mimo że miał pierwszeństwo:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa...wszenstwo.html

Wyrok prawomocny:
    http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska...5-roku/ke51rq3

Głośno było o tym. Dużo nie dostał, ale za tego sędziego trzymam kciuki, żeby dalej podążał tą drogą i starczyło mu cohones na całe życie.
    Jeden z komentarzy wybitnie trafia w punkt:
    "Problem w Polsce jest taki ,że buractwo i chamstwo które powinno siedzieć w czworakach przez komunizm zostało wyniesione na piedestał i ma pieniądze. Potomkowie chłopo-robotników przeskoczyli kilka szczebli drabiny społecznej i posiadają mercedesy których nie powinni posiadać. Na tym etapie rozwoju intelektualnego jeden z drugim burakiem powinni jeździć co najwyżej matizem.
    "Miarą naszych czasów jest wysokość cokołu na jaki wdrapał się cham, któremu wydaje się, że jest pomnikiem""

Co potwierdzają zresztą obserwacje - im wyższa cyfra za Q lub X, tym większe bydło w środku.
    Było: 166 2.4JTD x5, 166 2.0TS x3, 166 3.0 V6 x2, 166 3.0 V6 Sportronic x2, 166 2.5 V6, 156 2.4JTD x3, 156 2.4JTD SW, 156 2.5 V6 x2, 156 1.9JTD, Kappa Coupe 2.0T

Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)

Domyślnie

Cytat Napisał jahu Zobacz post
    a) bez naruszania postanowień ustępu 9 niniejszego artykułu
    Podaj uczciwie jak ten ustęp 9 wygląda
    Pojazd nie powinien wyprzedzać innego pojazdu zbliżającego się do przejścia dla pieszych, wyznaczonego znakami na jezdni lub oznaczonego jako takie, albo pojazdu zatrzymanego bezpośrednio przed tym przejściem, lecz jechać z dostatecznie zmniejszoną szybkością umożliwiającą natychmiastowe zatrzymanie pojazdu, jeżeli pieszy znajduje się na przejściu. Żadne z postanowień niniejszego ustępu nie powinno być interpretowane jako uniemożliwiające Umawiającym się Stronom lub ich organom terenowym wprowadzenie zakazu wyprzedzania w określonej odległości od przejścia dla pieszych lub nałożenia surowszych wymagań na kierującego pojazdem, który zamierza wyprzedzać inny pojazd zatrzymany bezpośrednio przed przejściem.

Użytkownik Romeo Avatar drift-r
    Mieszka w
    Szczecin/Łódź (czasem)
    Auto
    AR 147 1.6TS Distinctive 2001

Domyślnie

Cytat Napisał hideto Zobacz post
    Jazda na rondzie też w pełni poprawna moim zdaniem.
    Ustępowanie pierwszeństwa gdy masz pas wydzielony trochę bez sensu.

Użytkownik Pasjonat
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159 SW 1.9 16v jtdm, Giulia Veloce Q4

Domyślnie

Cytat Napisał wojtekf Zobacz post
    Podaj uczciwie jak ten ustęp 9 wygląda
    Pojazd nie powinien wyprzedzać innego pojazdu zbliżającego się do przejścia dla pieszych, wyznaczonego znakami na jezdni lub oznaczonego jako takie, albo pojazdu zatrzymanego bezpośrednio przed tym przejściem, lecz jechać z dostatecznie zmniejszoną szybkością umożliwiającą natychmiastowe zatrzymanie pojazdu, jeżeli pieszy znajduje się na przejściu. Żadne z postanowień niniejszego ustępu nie powinno być interpretowane jako uniemożliwiające Umawiającym się Stronom lub ich organom terenowym wprowadzenie zakazu wyprzedzania w określonej odległości od przejścia dla pieszych lub nałożenia surowszych wymagań na kierującego pojazdem, który zamierza wyprzedzać inny pojazd zatrzymany bezpośrednio przed przejściem.
    Pierwsze zdanie odnosi się do "jeżeli pieszy znajduje się na przejściu".
    Drugie zdanie odnosi się do przepisów, które mamy w PoRD. A tam mamy (o ile pamięć mnie nie zawodzi, a nie mam czasu teraz na wertowanie) zakaz omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
    Więc o ile nie ma pieszego na przejściu i w pobliżu to nie ma tutaj wykroczenia.

Dla jasności – sam nie lubię takich sytuacji jak na tym obrazku, zwalniam do minimalnej prędkości. A gdy drugi pas jedzie wolniej niż mój to zwalniam dokładnie do prędkości tego pasa. Ale generalnie to co ja robię/myślę nie ma to kompletnie znaczenia w kontekście dyskusji o tym jakie są przepisy i o tym co jest zabronione, a co nie.

edit:
    Myślę o tym dłużej i przepisy są jednak bez sensu skonstruowane. Bo jeden przepis mówi o tym, że nie jest wyprzedzaniem na przejściu dla pieszych gdy jeden pas w korku jedzie wolniej od drugiego, ale pisze, że z wyjątkiem sytuacji w ustępie, który mówi, że pojazd nie powinien wyprzedzać pojazdu zbliżającego się do przejścia dla pieszych. No to co jest pierwsze, kura czy jajko?

W polskich przepisach jest wyróżnione omijanie (gdy auto stoi) od wyprzedzania (gdy jedzie).
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 18-10-2016 o 07:45