Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 60
Wyświetlany wątek znajduje się w dziale Hyde Park - Rozmowy na każdy temat, nie kwalifikujące się do pozostałych działów - motoryzacja, elektronika, GSM, humor, gry wideo, polityka, wczasy za granicą, rozrywka, hobby.
    Użytkownik Romeo Avatar majster
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Boxer / uni Jet Turbo Diesel
    Podziękowania za post / Lubię to
    Czas spędzony na forum
    100 d 10 h 46 m

Domyślnie budowa domu jednorodzinnego

hej,

czy jest ktos na etapie budowy domu lub zakończył taką budowe, albo przymierza sie dopiero do budowy? Interesuje mnie troche rzeczy z tym związanych. Dobrze byłoby wymienic sie doswiadczeniami, poglądami, itp.
    W planach mam budowe domu jednorodzinnego w okresie do dwoch lat, albo nawet juz nawet w przyszlym roku cos zaczac jak wszystko pojdzie dobrze.
    Metraz nad jakim sie skupiam to od 90 do 130 m2 prawdopodobnie z garazem.
    Interesuje mnie jak zaczac - jako laik nigdy domu nie budowalem od strony prawnej/formalnej
    Wiadomo mamy dzialke budowlana juz zakupiona, projekt rowniez. Co robimy nastepnie? Wiadomo iz nalezy zglosic budowe domu, ale komu, gdzie, z jakimi dokumentami?

Użytkownik Romeo Avatar Cubus00
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999
    Czas spędzony na forum
    57 d 18 h 15 m

Domyślnie

z tymi danymi żaden problem , piszesz do wojka googla i wiesz, ja tez sam budowałem ,ale to juz troche czasu mineło i zaczynałem jak cement był na gminny rozdzielnik, wiec teraz budowa to pikus,

Użytkownik Romeo
    Mieszka w
    01-486 Warsaw PL / 95014 Cupertino CA
    Auto
    Dające Radość z Jazdy
    Czas spędzony na forum
    19 d 16 h 38 m

Domyślnie

Jest już podobny temat w którym proponuję zadać pytanie - i połączyć wątki zmieniając nazwę

http://www.forum.alfaholicy.org/hyde...wykonawca.html

Mieszka w
    Auto
    Czas spędzony na forum
    100 d 10 h 46 m

Domyślnie

To chyba troszke inny temat. W tym tam temacie metan pisze o czyms innym.

Użytkownik Romeo Avatar metan
    Mieszka w
    K-ce
    Auto
    Mito 1,4 MPI
    Czas spędzony na forum
    8 d 2 h 26 m

Domyślnie

Jak jest działka i projekt(zakładam że gotowy i zgodny z warunkami zabudowy lub planem zagospodarowania) to teraz załatwiaj sobie uzgodnienia (energetyka, spółka gazownicza, wodociągi i kanaliza, telekomunikacja) tzn kwity że na działce nie ma rur i kabli i można budować(musisz im dostarczyć mapki bodajże 1:1000 z wydz. geodezji) oraz zapewnienie dostawy mediów i warunki przyłączenia(energetyka, wodociągi ew gaz i kanaliza). Jednocześnie obierz kierunek na architekta: musi wykonać projekt zagospodarowania działki-wrysuje Ci dom, przyłącza, ew. dokona adaptacji projektu domu (np zmiana posadowienia gdy grunt jest inny niż w gotowym projekcie, albo dostosowanie do innych warunków-będzie wiedział co i jak jak mu dostarczysz w/w papiery i powinien ci to przygotowac do złożenia w urzędzie/starostwie). Potrzeba ci do złożenia projektu też wypis i wyrys z rejestru gruntów, war.zabudowy(jeśli nie ma planu miejscowego), odpis księgi wieczystej, mapę do celów projektowych (z wydz. geodezji)Potem szukasz kierownika budowy on daje ci oświadczenie że podejmuje się budowy, z urzędu odbierasz dziennik budowy kiero się też tam wpisuje, zgłaszasz rozpoczęcie robót w nadzorze budowlanym, bierzesz geodetę wyznacza ci budynek na gruncie i startujesz z fundamentami. W międzyczasie zgłaszasz do energetyki chęć przyłączenia (płacisz za kW oni robią projekt i wykonanie - tak stoi w prawie energetycznym), do wodociągów najczęściej projekt robi się odrębnie. Z tym że przyłącze wodne lepiej zrobic jak juz stan surowy jest-mniejsze koszty nie trzeba studni wodomierzowej. Niektórzy praktykują także do projektu badanie gruntu (kilka odwiertów).Gdy budujesz na terenie górniczym jest jeszcze kilka rzeczy. To tak na szybko z grubsza o szczegóły pytaj chętnie pomogę, w kwestiach technicznych też nieco sie orientuję.
    Ostatnio edytowane przez metan ; 21-08-2011 o 01:31

Moderator Romeo Avatar fr33
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    164 Super TS
    Czas spędzony na forum
    14 d 17 h 53 m

Domyślnie

chętnie będę śledził temat - mam ten sam problem
    Jurajski Klub Alfa Romeo
    www.jkar.org

Warsztat samochodów włoskich
    www.flar-ital.pl

Dorabianie części, elementów itp na zamówienie - kontakt PW

Mieszka w
    Auto
    Czas spędzony na forum
    100 d 10 h 46 m

Domyślnie

Dzieki Metan. Widze, że troche załatwiania i latania jest. Projektu jeszcze nie kupiłem bo mam własnie z tym najwiekszy problem, gdzyz niekt do końca niewiem gdzie biegną jakie rury i na jakiej głebokosci (wiadomo, ze 30 czy 20 lat temu nikt nie myslał, że tam bedzie budowa domu i robili to byle jak i byle gdzie). Teraz nie wiem, czy projekt na jaki jestesmy zdecydowani bedzie z tego wzgledu odpowiedni. Czy np. jak sie później okaże, iż sa tam różne media gaz, woda i jakies inne rury, bo sa tylko niewiem dokładnie gdzie, to mogą mi zakazac budowy domu wg. tego projektu który kupie? Działka ma szerokosc 20 metrów i od granicy działki do okna domu musi byc odległosc 4 metrów? Najgorsze jest to z tymi mediami. Czy taką mapke moge sobie załatwic dużo wczesniej niż budowa domu, abym wiedział gdzie sa jakies rury?

Użytkownik Romeo Avatar Cubus00
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999
    Czas spędzony na forum
    57 d 18 h 15 m

Domyślnie

idzesz do wydziału geodezji, mowisz o co ci chodzi a oni po kilku dniach ( bo urzedy maja czas , tu pochwale sie ,ze moj brat chciał szybciej ,chciał ominac zwłoke bo starosta to znajomy i tak go urzedas przytrzymał ze maiał dosc ) wydaja ci stosowna mapke za stosowna opłata, duzo cierpliwosci zycze

Moderator Romeo Pokaż na mapie Avatar flatbeet
    Mieszka w
    Świdnica
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v
    Czas spędzony na forum
    80 d 16 h 24 m

Domyślnie

jeśli kupujesz projekt domku z katalogu to jest spore ryzyko że będzie on jeszcze wymagał przeróbek i trzeba będzie dołożyć do interesu. przede wszystkim warto zapoznać się z warunkami zabudowy dla danej działki bo potem się może okazać że Twój projekt nie spełnia warunków i będziesz musiał drugi raz płacić za przystosowanie projektu do warunków. podobnie kwestia się ma z przyłączami, warto sie zawczasu wybrać do geodety i nabyć mapkę by mieć rozeznanie jak biegną media /woda, gaz/.
    co do pytania o linie zabudowy to 4m w przypadku gdy jest na tej elewacji okno, gdy nie ma to może być 3m ale przypuszczam że masz tam okna

tak generalnie mówiąc to ja osobiście nie polecałbym domku z katalogu bo potem bardzo często się okazuje że zakup projektu to tylko połowa sukcesu i wydatków związanych z samym projektem. wg mnie lepiej zgłosić się indywidualnie do jakieś pracowni i zrobić projekt na indywidualne zamówienie i mamy pewność że wszystko od a do z jest zrobione. i to nie zawsze jest tak że taki indywidualny projekt wyjdzie nas dużo drożej bo mówię, domki z katalogu to masówka, która często i tak wymaga poprawek co koniec końców zbliża nas do sumy projektu indywidualnego. chociaż na pewno trzeba się liczyć z tym że koszty będą trochę większe. poza tym zamawiając projekt indywidualnie to mamy cały czas wpływ na ten projekt, układ pomieszczeń, wygląd itd. a w końcu dom sie buduje na lata i warto mieć go takim jakim rzeczywiście byśmy chcieli mieć a nie tak jak nam zaproponują w katalogu choć projekty domów jednorodzinnych to dla biura architektonicznego najgorsze co może być bo stosunek zarobku do wkładu pracy jest bardzo mały i nie każde biuro się podejmie takiego zlecenia ale mimo wszystko uważam że warto dom sobie zrobić na indywidualne zamówienie, mówię to z perspektywy architekta bo nim właśnie jestem
    Ostatnio edytowane przez flatbeet ; 21-08-2011 o 14:23

Mieszka w
    Auto
    Czas spędzony na forum
    100 d 10 h 46 m

Domyślnie

Własnie z tymi projektami jest spore zakłopotanie, bo te co są w katalogach to tak jak piszesz, że mają jakies niedoróbki, braki, itp. Tylko taki gotowy projekt małego domku, który akurat po kilku tygodniach przeglądania setek różnych projektów nawet wpadł mi w oko, moge miec dużo taniej niż na indywidualne zamówienie - moge zamówic równiez odbicie lustrzane aby go wpasowac w działke. Przezto jak już z czym rusze to wpierw zainwestuje w mapke działki, gdzie, co i jak biegnie, aby wiedziec czy taki domek tam wpasuje. Wiadomo, że w projekcie już gotowym można robic zmiany, które nie wpływaja na bezpieczeństwo konstrukcji, chociaż jakbym miał cos robic to minimalnie pomniejszyc lub powiekszych np. łazienke i takie pierdołki typu przesuniecie scianki działowej, ale to raczej kosmetyka, poniewaz grubsze zmiany raczej mnie nie interesują. Wiadomo tez, iż gdy budujemy domek z jakimis udziwnieniami to wychodzi to dużo drozej niz budowa standardowego prostego domku. Przez to skłaniałbym sie własnie ku takiej opcji budowy domu bez zbednych udziwnień typu, kloumny, okrągłe okna, itp. Zależy mi poprosu na własnym domku, którego budowa bedzie szybsza, prostsza i tańsza od takiego z różnymi pierdołami - wiadomo fajnie to wygląda, ale też kosztuje. Cos za cos.

Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)