Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: [146]1.7 16v boxer - układ chłodzenia,temperatura robocza silnika,wentylator.

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Alucard30
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Auto
    2.4 JTD ++
    Postów
    99

    Domyślnie [146]1.7 16v boxer - układ chłodzenia,temperatura robocza silnika,wentylator.

    Próbuję dojść co jest nie tak z chłodzeniem mojego boxera.

    Podczas jazdy temp.na wskaźniku oscyluje wokół 80st, gdy wzrośnie powyżej widać jak termostat otwiera i wraca w te same okolice.
    Natomiast w korku gdy jest gorąco temp.rośnie aż przed kreskę oznaczającą ok.100st, wtedy też uruchamia się wentylator, jednak mimo jego uruchomienia i wyłączenia temperatura na wskaźniku nie spada,ani nie rośnie (a wentylator cyklicznie włącza się i wyłącza) - za to potrafi się zapalić kontrolka oznaczająca za wysoką temperaturę i świeci się dopóki nie ruszę i temp.na wskaźniku nie zacznie spadać..

    Wentylator jest jeden po lewej stronie chłodnicy patrząc z przodu samochodu.
    Z tego co wyczytałem w instrukcji, w boxerach bez klimy ma tylko jeden bieg (więc odpada uszkodzenie "pierwszego" biegu wentylatora. Po podpięciu na "krótko" działa prawidłowo).

    Chłodnica nowa, więc odpada jej "zamulenie". Termostat też wymieniony i sprawny (nagrzewa całą chłodnicę, płyn przelewa się w zbiorniczku po nagrzaniu, ogrzewanie jest nie znika, płynu nie gotuje, nawet podczas takiego postoju w korku i zapaleniu lampki ostrzegawczej).
    Po ruszeniu z miejsca temp. znów spada lekko ponad 80st.

    Teraz pytanie co mnie robi w bola i oszukuje.
    Czujnik temp.na wskaźnik ? Czy czujnik odpowiedzialny za uruchamianie wentylatora (być może robi to za późno ?), a może jeszcze coś innego, same zegary ? Czy istnieje czujnik odpowiedzialny za uruchamianie lampki ostrzegawczej temp.silnika ? Czy jest uruchamiana ona z "automatu" przez wskaźnik ?
    Ostatnio edytowane przez Alucard30 ; 30-04-2013 o 11:16

  2. #2
    muro87
    Gość

    Domyślnie

    ja w mojej 145tce mam tak samo, przy normalnej jeździe wacha się w granicach 80 stopni a wentylator włącza się ok 100 stopni patrząc na wskaznik.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Alucard30
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Auto
    2.4 JTD ++
    Postów
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał muro87 Zobacz post
    ja w mojej 145tce mam tak samo, przy normalnej jeździe wacha się w granicach 80 stopni a wentylator włącza się ok 100 stopni patrząc na wskaznik.
    U mnie wygląda to podobnie, z tym że zapala się kontrolka czerwona na wskaźniku temp.cieczy co mnie martwi, bo oznaczałoby że temp. jest wyższa niż 100 stopni, chociaż wskaźnik zatrzymuje się przed kreską oznaczająca 100st. i tak zostaje, nawet przy długim postoju dziś w upale w Warszawskich korkach...

    Pytanie jeszcze jedno, czy ktoś może sprawdzał jaką ma temperaturę oleju w boxerze ? Dziś na trasie przy spokojniej jeździe wskaźnik pokazywał 90-100stopni, natomiast przy mocniejszym deptaniu powyżej 4tyś.obr przez dłuższy czas temp oleju szła ponad 110stopni - co wydaje mi się wysoką temperaturą, tym bardziej, że była to jazda w trasie, nie pałowanie po mieście.

    Przy okazji sprawdziłem jak wygląda ciśnienie oleju przy 100st. - wychodzi 4bary przy 4tyś obrotów.
    Ostatnio edytowane przez Alucard30 ; 09-05-2013 o 15:38

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jacho
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    alfa 33 1.4 Imola, rocznik 1993
    Postów
    89

    Domyślnie

    a może pompa w układzie chłodzenia ma już najlepsze lata za sobą?

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Alucard30
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Auto
    2.4 JTD ++
    Postów
    99

    Domyślnie

    Problem rozwiązany - sprawa prozaiczna się okazała, wymieniony czujnik w chłodnicy od uruchamiania wentylatora.
    Obecnie silnik trzyma 90st przy pełnym nagrzaniu. Czujnik nowy 87-92 stopni.

Podobne wątki

  1. Układ chłodzenia
    Utworzone przez Bullitt89 w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-12-2015, 18:53
  2. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-03-2014, 10:46
  3. [145] Wysoka temperatura silnika i brak reakcji "chłodzenia".
    Utworzone przez Evendi w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 20:31
  4. [156] układ chłodzenia cd............
    Utworzone przez starnaw w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-09-2008, 23:17
  5. [156] UKŁAD CHŁODZENIA
    Utworzone przez olgd w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-07-2008, 20:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory