Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 22 z 22

Temat: Alfa 159 2.0 JTDM - problem z wyborem

  1. #21
    Użytkownik Świeżak Avatar Fawkes
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    BYŁA: Alfa Romeo 2.0 JTDm 170 KM Sport Plus; JEST: Alfa Romeo 159 1750 TBi Sport Plus
    Postów
    136

    Domyślnie

    Hej, długo nie odzywałem się, bo byłem zajęty narodzinami pierwszego syna.
    Zakupiłem w grudniu 2015 roku jedną z ww. Alf. 2.0 170KM z przebiegiem 49500 km. Auto kupiłem od Fiat Auto Poland. Używane przez kierownictwo firmy. Stan idealny jak na ten przebieg. Pryz zakupie wymieniłem filtr oleju i olej i zakupiłem komplet zimówek Pirelli Sottozero 3 - 17 cali. Na lato mam 5 letnie Michelin Primacy 3 (na wiosnę planuję zakup nowego kompletu opon letnich).
    DPF i EGR oraz klapy są nadal na pokładzie. Auto co prawda z dołu zamula delikatnie przez ekologie zapewne, ale póki co nie zdecydowałem się na wizytę u Cinka;-)

    Po 5 miesiącach (przebieg wtedy był około 60000 km) wymieniłem komplet sprzęgła i przy okazji dwumasę, bo już była dość zużyta (choć nic nie hałasowało). Następnie, po kolejnych 4 miesiącach wymieniłem komplet rozrządu (tak na wszelki wypadek, bo przebieg niby 69.000 km ale już 5 lat prawie autku minęło). Ponadto,w tym okresie robiłem 2 DUŻE przeglądy (na wiosnę i na jesieni) z wymianą wszystkich filtrów/płynów. Ponadto, raz w pomiędzy przeglądami wymieniłem olej i filtr oleju (staram się mniej więcej co 10000 km olej i filtr zmienić). Wszystkie przeglądy i wymiany robione w ASO Alfy.
    Obecnie po roku autko ma przebieg około 75000 km (przebieg w ciągu 1 roku to około 24000 km).

    Moje doświadczenie z autem jest takie, że Alfa (pierwsza moja) jeździ genialnie. Uprzednio jeździłem głównie autami Japońskimi (Nissan, Mazda), od czasu do czasu "niemcami" (VAG, Mercedes), francuskimi (Renault) i Skoda i Seat.
    Żadne nie równają się z Alfą. Trzymanie w zakrętach jak i jazda na autostradzie jest genialna. Alfa reaguje na każdy nawet najmniejszy ruch kierownicy i jedzie tam gdzie chcę.
    Komfort jazdy jest bardzo dobry na dobrych drogach, lecz na nierównych i dziurwaych czuć trochę że zawieszenie daje dobre wyczucie drogi, gdyż zwłaszcza na poprzecznych nierównościach mocno się je odczuwa i dość głośno słuchać pracę zwieszenia. Ale jestem trochę spaczony ostatnim autem (Nissan X-trail), w którym miałem 16 calowe koło z grubą gumą, podczas gdy w Alfie na 17 gumy nie jest zbyt dużo. Dobrze, że nie kupiłem 19tek bo bym pewnie tego nie zniósł na codzień.

    Co do parktyczności auta to jest, że tak powiem OGRANICZONA, ale to nei problem bo się z tym liczyłem, a poza tym Alfa wynagradza przyjemnością z jazdy brak uchwytów na kubki (oprócz jednego dla kierowcy który jest beznadziejny), jakichkolwiek sensownych schowków, średniej wielkości bagażnik.

    Największe minusy tego auta wg mnie to zbyt wysoka pozycja za kierownicą (mam 188 cm i przy najniższym ustawieniu fotela jestem dużo za wysoko) i praca sprzęgła (szybkie łapie u góry, ale trzeba je długaśno dociskać do końca by ładnie wszedł bieg, po czym przy puszczaniu go trzeba być strasznie delikatnym i starać się to zrobić dobrze, bo przy mocy auta i momencie obrotowym dość trudno jest łagodnie to zrobić by nie strzelić ze sprzęgła, a jednocześnie zrobić to dość szybko i sprawnie). W nissanie i maździe wychodziło to dużo szybciej, sprawniej i łagodniej i to BEZ JAKIEGOKOLWIEK przykładania się do tego. Próbowałem różnych technik (heel and toe itd.), ale nadal dla mnie praca sprzęgła pozostawia wiele do życzenia, choć np. z kolei lubię opór jaki stawia skrzynia biegów.Ogólnie nie ma tragedii (jak np w Skodzie Octavii i temu podobnych autach), ale spodziewałem się czegoś dużo lepszego.

    Co do spalania, jak dla mnie jest bardzo dobrze. Na trasie schodzę do około 6,5 litra (jazda w miarę przepisowa, ale dynamiczna i w żadnym wypadku nie emerycka), natomiast na codzień (65% trasa, 35% miasto) spalanie oscyluje do 7.5 do 9,5 litra. Wg mnie całkiem fajnie to wygląda, bo w Nissanie (2.0 benzyna 140 KM) miałem po mieście jakieś 13-14 litrów, w trasie 11.

    Auto daje dużo frajdy przy wyprzedzaniu, bo ten diesel ma fajny moment obrotowy, a ponadto daje się kręcić bez problemu do około 4000 RPM (mam po benzynie przyzwyczajenie do kręcenia silnika). Użytkowałem też diesle TDi w Skodzie, VAG i Chryslerze Voyagerze (CRD) i to jest wg mnie najprzyjemniejszy 4-cylindrowy diesel jaki istnieje. Na postoju co prawda brzmi beznadziejnie dieslowato, ale podczas jazdy już dużo dużo lepiej.
    Wybór diesla był podyktowany dobrymi opiniami o trwałości tego silnika, a ponadto żona chciała by auto mniej paliło i w sumie tak jest, tylko że mnie nadal ciągnie do benzyny, więc kolejne auto to będzie na pewno Benzyna. Giulia 280 KM wydaje się być spoko, lecz ma dla mnie jeden podstawowy problem - brak tych reflektorów 159. Te oczy mnie urzekły i dlatego (pomimo że Giulia zapewne technicznie jest 1000% lepsza), to dla mnie jest 159 the best.
    Zatem póki co, chce by moja 159 jeździła wiecznie, gdyż ją po prostu kocham (ze wszystkimi wadami).

    Ponadto, jeżdżenie Alfą to jest pewien stan umysłu - kierowcy Alf zawsze mnie/siebie nawzajem pozdrawiają, są serdecznie, uprzejmi, pomagają sobie nawzajem, co się nigdy w żadnej innej marce nie zdarzyło (oprócz kierowców autobusów i tramwajów).

    Dziękuje wszystkim za wszelką pomoc i porady oraz pozdrawiam!

  2. #22
    Użytkownik Romeo Avatar peenbe
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Glatz
    Auto
    AR 159 1.9 JTD M-Jet 16V 150KM & AR 156 1.9 JTD M-Jet 16V 140KM
    Postów
    699

    Domyślnie

    http://soft-tuning.pl/ & http://dklreklama.pl/
    Zniżki dla Alfaholików...! :cool

Podobne wątki

  1. Problem z wyborem sprzęgła do 1.9 jtd 8v
    Utworzone przez Pepek w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-07-2013, 21:40
  2. Problem z wyborem 147 1.6TS lub 156 1.8 2.0 TS
    Utworzone przez KarolAR156 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 01-04-2013, 15:33
  3. Problem z wyborem:]
    Utworzone przez Karola1984 w dziale 156
    Odpowiedzi: 127
    Ostatni post / autor: 02-12-2011, 00:11
  4. Osłona dolna silnika- problem z wyborem
    Utworzone przez ro_ot w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-08-2011, 21:58
  5. Problem z Wyborem
    Utworzone przez Slades w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 03-10-2009, 22:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory