Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: LPG a Sportowy filtr powietrza?

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar DaniioDTB
    Dołączył
    10 2006
    Mieszka w
    WZY
    Auto
    33 boxer dell'orto carbs
    Postów
    262

    Domyślnie LPG a Sportowy filtr powietrza?

    Witam mam takie pytanko odnośnie sportowego filtru powietrza i gazu.
    W swojej 33 posiadam od jakiegoś czasu instalacje gazową do codziennej jazdy,kiedyś jak nie posiadałem LPG to jeżdziłem na sportowym filtrze powietrza firmy Jamex niestety teraz na LPG to nie możliwe
    Gdy jestem na LPG i mam włożoną wkładkę Jamex'a to auto ma problemy z ruszeniem i się tak jakby dławi a na biegu jałowym gdy się wkręca silnik w obroty z silnika leci czarny dym.
    Na benzynce ten filtr powietrza działa odpowiednio i nie kopci przy dodawaniu gazu. Jeśli chodzi o normalny filtr powietrza to na nim wszystko jest ok na LPG,nie ma najmniejszego dymku przy dodawaniu gazu. Co jest nie tak? Dlaczego tak się dzieje i skąd ten czarny dymek z tłumika? Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Na benzynie im więcej powietrza tym lepiej :mrgreen: - patrz turbo, kompresory i inne gadżety zwiększające ilość powietrza podawanego do kolektorów i dalej.
    Niestety na gazie już tak nie jest (zakładam, że nie masz sekwencji). Zwiększona ilość powietrza zakłóca stosunek ciśnienia powietrze-gaz, co w efekcie daje dziwne zachowanie silnika. Po prostu mieszanka jest zbyt uboga/zbyt bogata, chociaż zakładam to pierwsze. Być może pomogłaby regulacja gazu na sportowym filtrze, ale wtedy nie pojedziesz na zwykłym...

    Z moich obserwacji wynika, że dolot musi być zupełnie szczelny i taki jak przewidział producent - wtedy zapewnia odpowiednie podciśnienie przy danych obrotach. O stożkach na ten przykład można zapomnieć...

    Moje wywody opieram na doświadczeniach z toyotą na gaźniku i instalacją LPG I generacji. Co prawda to nie boxer, ale mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłem systuację.

    Pozdrawiam,

    ~tomaz

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Swietokrzyskie
    Postów
    147

    Domyślnie

    Moim zdaniem do instalacji z mikserem powinna byc zalozona wkladka badz stozek. Mikser ogranicza dosc bardzo przeply powietrza. Zakladajac stozek mozemy dostarczyc tego powietrza wiecej co skutkuje mniejszymi stratami w mocy i spalaniu gazu jak i benzyny.
    Do gazu potrzebna jest oczywiscie po zalozeniu takiego filtra regulacja bo dostaje wiecej powietrza i sklad mieszanki jest juz inny. Pozdrawiam

  4. #4
    Moderator Fachowiec Avatar Lukasz A.
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Koszalin/Szczecin
    Auto
    155 2.5 V6
    Postów
    2,690

    Domyślnie

    Ja mam stozek i Alfunia lata jak opetana.Zadnych wystrzalow,mulenia czy dymienia.Ogolnie jestem zadowolony.

  5. #5
    Administrator ds. społecznych Fachowiec Avatar Majkel
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Koszalin, Gdynia
    Auto
    Ducati Hypermotard 796
    Postów
    2,908

    Domyślnie

    Czasem po założeniu stożka trzeba dokonać regulacji, gdyż jest zbyt uboga miszanka9wiecej powietrza). Jednak nie zawsze trzeba to robic, bo czasem gazwonik ustawi mieszankę gazu lekko bogatszą i po zalozeniu stożka dawka jest odpowiednia.
    Alfa Romeo Brera 3.2 V6 JTS Q4
    Wcześniej:
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 8V 160KM
    Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 110CV
    Alfa Romeo 147 2.0 16V Selespeed
    Alfa Romeo Spider 916 1.8 16V
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo 147 1.9 8V JTD
    Lancia Delta 1.8 8V
    Alfa Romeo 156 SW 1.8 16V M1.5.5
    Alfa Romeo 164 2.5 TD VM
    Alfa Romeo 146 1.6 Boxer
    Lancia Dedra Kombi 1996 1,6 MPI
    Alfa Romeo 155 2.5 V6
    Alfa Romeo 33 1.7 Boxer

  6. #6
    g.fu
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał DaniioDTB
    Gdy jestem na LPG i mam włożoną wkładkę Jamex'a to auto ma problemy z ruszeniem i się tak jakby dławi a na biegu jałowym gdy się wkręca silnik w obroty z silnika leci czarny dym.
    Czarny dym jest oznaką zbyt bogatej mieszanki. Skoro kopci na czarno na Jamexie to oznaczałoby, że ten filtr daje za mało powietrza. Jest więc zaprzeczeniem idei filtra sportowego - być może jest bardzo zanieczyszczony lub zaimpregnowany niewłaściwym syciwem. Na benzynie silnik pracuje z grubsza poprawnie bo układ wtryskowy adaptuje się do mniejszej ilości powietrza. Na twoim miejscu nie regulowałbym gazu do stożka, tylko jeździł na oryginalnym skoro zapewnia więcej powietrza. Być może czyszczenie stożka poprawi jego przepływ na tyle, żeby warto było go zastosować. Tutaj brak czarnego dymu będzie sprawdzianem czy jest przynajmniej tak skuteczny jak oryginał, przecież powinien być nawet wydajniejszy. Cechą charakterystyczną filtra sportowego jest zmniejszenie wartości momentu obrotowego przy niskich obrotach w stosunku do oryginału, przy jednoczesnym wzroście mocy maksymalnej na wysokich obrotach, co jest pewnego rodzaju rekompensatą zmniejszonej elastyczności silnika. W przypadku niedrożnego filtra tej korzyści nie będzie, więc sens zastosowania się ulatnia.

Podobne wątki

  1. Sportowy filtr powietrza
    Utworzone przez Yannkes w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 27-03-2012, 06:17
  2. [159] sportowy filtr powietrza (K&N) w V6
    Utworzone przez Luckyy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 15-02-2012, 11:47
  3. sportowy filtr powietrza
    Utworzone przez siwulec82 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-05-2010, 19:55
  4. Sportowy filtr powietrza
    Utworzone przez SzlendaX w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-03-2010, 19:40
  5. Sportowy filtr powietrza
    Utworzone przez Tuti w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 13-04-2007, 16:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory