Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 67

Temat: Opony i felgi zimowe - może lepszy inny rozmiar niż nominalny?

  1. #21
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    Saab 9-3 Cabrio 2.0 Alfa Romeo Giulietta 1.4 multiair
    Postów
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki_68 Zobacz post
    Epsonix ... może ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję co do szerokości opon na zimę ... http://www.oponeo.pl/artykul/szeroki...-opony-na-zime
    Jeden z lepszych artykułów, które czytałem. Szkoda że nigdzie nie ma testu porównawczego opon np 205 vs 225 w takim samych samochodzie. Wtedy można by dokładnie powiedzieć jakie będą różnice na śniegu, na wodzie i na suchym asfalcie. Widzicie to co tutaj piszemy wynika z naszych doświadczeń. Niektórzy uważają że szeroka opona ( standardowa ) nie wpływa negatywnie na jazdę zimą a inny uważają wręcz przeciwnie. Dlatego taki test mógłby pokazać jak jest naprawdę i czy różnice są duże.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał radosuaf Zobacz post
    W trybie A Julka jest w stanie wykopać się z każdego śniegu i przejechać przez wszystko, o ile się nie zawiesi .
    Nie mogę się doczekać zimy. Dlaczego w trybie A Julka będzie lepiej wykopywała się ze śniegu? Niektórzy piszą że lepiej na D "wyrywa" się ze śniegu. Chcę się sam przekonać

  2. #22
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    W D masz za duży moment obrotowy i auto mieli. Fakt, że czasami A tłamsi silnik zbyt mocno. Jak już się jedzie, największa zabawa jest w D .
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  3. #23
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia 2.0 RWD MY'20
    Postów
    475

    Domyślnie

    tryb A bywa zbyt "inwazyjny" szczegolnie przy ruszaniu, zeszlej zimy nie moglem ruszyc pod minimalna gorke z zatrzymania, co prawca bylo wyslizgane i przykryte swiezym sniegiem. Kontrolka tylko migala a kola nie chcialy sie przekrecic chocby o cm, dopiero po przelaczeniu na D przemielilo i poszlo do przodu

  4. #24
    Alfinka
    Gość

    Domyślnie

    Przede wszystkim, jako że jestem tutaj nowa i jest to mój pierwszy post, to korzystając z okazji witam serdecznie wszystkich Alfaholików - z tej strony Alfinka nowa Alfaholiczka i od kilku miesięcy szczęśliwa posiadaczka Giulietty

    Pozwolę sobie na podłączenie się pod temat.

    Kupując auto - jak to kobieta - nie zwróciłam na to uwagi, a temat wyszedł teraz przy próbie doboru opon zimowych.

    W mojej Giulietta 1.6 JTDM zamontowane są następujące opony:
    PRZÓD: Firestone Firehawk SZ90 215/45 R17 87Y
    TYŁ: Pirelli Cinturato P7 225/45 R17 91W

    I tutaj mam do Was 3 pytania:
    1) Czy tak jest prawidłowo? Czy tak może być, że na przodzie są węższe a na tyle szersze?
    2) Czy ten rozmiar 215/45 R17 jest dopuszczalny w Giulietta 1.6 JTDM? (bo z tego co doczytałam na Oponeo, to oryginalnym rozmiarem dla tego modelu jest 205/55 R16 - opcjonalnie 225/45 R17)
    3) Jaki rozmiar zimówek w związku z tym proponujecie dobrać do obecnych już felg?

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie wszystkich Alfaholików
    Alfinka

  5. #25
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Ktoś założył nierówne opony z przodu i z tyłu - te z przodu są nieco mniejsze niż powinny. Tyle są oryginalne. Powinnaś mieć wszystkie 4 opony 225/45 R17.
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  6. #26
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Peti
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Starachowice
    Auto
    159 2.0 jtdm '11
    Postów
    40

    Domyślnie

    Ad 1. Z autach z systemami ESP i fabrycznie takim samym rozmiarem opon na przedniej i tylnej osi powinno się unikać różnych wielkości kół z uwagi na możliwość nieprawidłowego działania tych systemów.
    Ad 2. Teoretycznie gdyby wszystkie koła były w tym rozmiarze to jest dopuszczalny (to najbliższy zamiennik rozmiaru 205/55/16) ale że 225/45 to jednak ciut więcej gumy na kole i w związku z tym wyższy komfort i mniejsze ryzyko uszkodzenia felgi to proponuję przy nim zostać.
    Ad 3. Moim zdaniem optymalnym rozmiarem na zimę dla felg 17" jest 205/50/17 lub drugim rzędzie fabryczny 225/45/17 - pamiętaj też o odpowiednim indeksie prędkości i nośności.

  7. #27
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia 2.0 RWD MY'20
    Postów
    475

    Domyślnie

    Ad.3.
    Pomysl o zakupie na zime calego kompletu kol w mniejszym rozmiarze niz na lato, tzn. opona 205/55/R16 i do tego stalowki lub jakies tanie aluminiowe.
    Plusy:
    - wiekszy komfort na warunki zimowe (wyzszy profil)
    - wezsze opony daja w okreslonych warunkach lepsza przyczepnosc na sniegu
    - oszczedzasz felgi na lato
    - wymiana lato/zima bedzie zawsze przebiegala szybciej
    - 16 sa tansze od 17
    Minusy:
    - julka na 16" gorzej wyglada
    - musisz jednorazowo szarpnac sie na felgi, jesli stalowki to nie wyniesie to duzo, alusy tez mozna tanio znalezc, np uzywki

  8. #28
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Biała Julka
    Postów
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał method Zobacz post
    Ad.3.
    Pomysl o zakupie na zime calego kompletu kol w mniejszym rozmiarze niz na lato, tzn. opona 205/55/R16 i do tego stalowki lub jakies tanie aluminiowe.
    Plusy:
    - wiekszy komfort na warunki zimowe (wyzszy profil)
    - wezsze opony daja w okreslonych warunkach lepsza przyczepnosc na sniegu
    - oszczedzasz felgi na lato
    - wymiana lato/zima bedzie zawsze przebiegala szybciej
    - 16 sa tansze od 17
    Minusy:
    - julka na 16" gorzej wyglada
    - musisz jednorazowo szarpnac sie na felgi, jesli stalowki to nie wyniesie to duzo, alusy tez mozna tanio znalezc, np uzywki
    To dobry pomysł
    dodatkowo:
    Plusy
    - felga stalowa lepiej znosi ujemne temperatury - przy uderzeniu nie pęknie

    Kupując julekę kupiłem zimówki 205/55/16 i felgi stalowe, mam dwa komplety alu 17' na lato i 16' stalowe na zimę.
    To dobre rozwiązanie poza tym jak kupuje się auto za około 80 tys. to oszczędzić około 1000 na felgi to trochę dziwne jak na mój gust.

  9. #29
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marc Zobacz post
    Kupując julekę kupiłem zimówki 205/55/16 i felgi stalowe, mam dwa komplety alu 17' na lato i 16' stalowe na zimę.
    To dobre rozwiązanie poza tym jak kupuje się auto za około 80 tys. to oszczędzić około 1000 na felgi to trochę dziwne jak na mój gust.
    Hmm, dla mnie dziwne jest użycie słowa "gust" i i "felgi stalowe" w jednym zdaniu. Ładny wzorek mają te stalówki? Aaa, przepraszam, to są dwa zdania w sumie!

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Alfinka Zobacz post
    I tutaj mam do Was 3 pytania:
    1) Czy tak jest prawidłowo? Czy tak może być, że na przodzie są węższe a na tyle szersze?
    2) Czy ten rozmiar 215/45 R17 jest dopuszczalny w Giulietta 1.6 JTDM? (bo z tego co doczytałam na Oponeo, to oryginalnym rozmiarem dla tego modelu jest 205/55 R16 - opcjonalnie 225/45 R17)
    3) Jaki rozmiar zimówek w związku z tym proponujecie dobrać do obecnych już felg?
    Witamy na forum! Szerokości, przyczepności i czego tam sobie życzysz.

    Odpowiadając na pytania:
    1) Niektóre auta mają różnej szerokości opony, choć akurat Julka ma wszystkie takie same. Powiedziałbym, że to jest średnio nieprawidłowo, ale bez jakiegoś dramatu.
    2) Oryginalnym rozmiarem dla Ciebie będą 225/45/17, są jeszcze dwa inne rozmiary oryginalnie montowane, ale dla innego rodzaju felg (rozumiem, że Ty masz 17-tki). Rozmiar który podajesz jest oryginalny dla felg szesnastek (R16).
    3) Proponuję dobrać standardowy dla twojego rozmiaru felgi, czyli 225/45/17. Alternatywnie, jak proponuje kolega u góry, możesz kupić nowy komplet felg plus opony - cenowo to wyjdzie podobnie, bo opony 225/45/17 w miarę porządne kosztują pewnie z 500 zł, szesnastki 205/50/16 mogą być i połowę tańsze (mówię o dobrych markowych oponach, chińskie można kupić taniej, ale szkoda zdrowia i życia). Więc zestaw opon z felgami szesnatkami to też jest jakieś rozwiązanie. W zimie w większości warunków węższe opony są lepsze niż szersze, więc to kolejna zaleta takiego rozwiązania, no i łatwej zmieniać komplety kół niż opon. Tylko wygląda to słabo.
    ___

  10. #30
    Alfinka
    Gość

    Domyślnie

    radosuaf, Peti, method, Marc, milleniusz:
    Dziękuję Wam ślicznie za poświęcony czas i za merytoryczną odpowiedź.


    Zgadzam się z Tobą milleniusz, że stalówka to nie szczyt elegancji, ale jeżdże w dość trudnych warunkach drogowych, więc w moim przypadku rozwiązanie, które proponuje kolega Marc jest najrozsądniejszym.


    Rozsadek mi zatem podpowiada, aby schować gust na kilka miesięcy "do kieszeni" i zakupić stalowe szestnastki + zimowe 205/50/16.


    Mam w związku z tym ostatnie 2 pytania i nie będę Was już więcej męczyć:


    Na jakie parametry zwracać mam uwagę wybierając stalowe felgi do mojego modelu (1.6 JTDM), żeby kupić prawidłową felgę?
    Czytałam, w innych postach na forum, że oprócz rozstawu 5x110 bardzo ważny jest parametr "ET"?




    Przeczytałam też, że ważne jest to czy auto posiada większe zaciski hamulcowe, niż standartowe - jak rozpoznać, czy u mnie są zamontowane te większe, czy standardowe? Wkleić zdjęcia?


    Felga stalowa - zwykłe zaciski: 16x7J / ET41 5x110
    Felga stalowa - większe zaciski: 16x.... / ET..... 5x110 ?

    Życzę Wam miłej soboty!

Podobne wątki

  1. Opony zimowe-jaki rozmiar?
    Utworzone przez blood_dd w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-01-2017, 07:44
  2. Opony zimowe na ogfinalne 17" jaki rozmiar dobrać ? AR 156 SW
    Utworzone przez Michał boxer w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-07-2013, 08:45
  3. [MiTo] Opony zimowe i ich rozmiar do QV
    Utworzone przez Wieri w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 05-11-2011, 18:46
  4. Felgi i opony, jaki rozmiar ?
    Utworzone przez DARO-RT w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 05-05-2010, 20:13
  5. [GTV6] Zupełnie nowy, inny, lepszy wał...
    Utworzone przez PietereQ w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-12-2009, 17:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory