Strona 97 z 165 PierwszyPierwszy ... 4787888990919293949596979899100101102103104105106107147 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 961 do 970 z 1650

Temat: Giulietta - Jaki olej?

  1. #961
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    fiat linea 1,4 T-jet, Alfa Romeo Giulietta Sprint
    Postów
    102

    Domyślnie

    Pablo to Ja narobiłem trochę zamieszania pisząc o 1,4 T-jet z Fiata Linea .
    Ale wkurza mnie że miałem trzy nowe samochody i trzy różne serwisy i w każdym jakiś problem.
    A znając centrale Fiata zawsze znajdzie się wymówka do nie uznania gwarancji.

    - - - Updated - - -

    Po gwarancji nie zamierzam jeździć na seleni ,w Bravo bez PDF używam ekonomicznie Shell Helix ultra Dizel 5W40 wymiana co 10 tys bez zastrzeżeń.
    W Linei Mobil1 0W40 ESP ale przejdę Ravenol SSL 0W40 PAO i nie drogo.
    W Alfie po gwarancji też przejdę na 0W40.

  2. #962
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,475

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    po pierwsze inżynierowie AR najwidoczniej doszli do wniosku że układom MA w tych silnikach lepiej posłuży 0W30 (wcześniej padały układy MA dość szybko) skoro na taki zmienili instrukcje dla tych silników. po drugie Digitek jest dobrym olejem, ma dużo PAO itp, a Star PE jest marnym olejejm, zwykłym tylko hydro-crackiem bez żadnego nowoczesnego pakietu dodatków - olej który nie jest wart połowy ceny.
    testowałeś , sprawdzałeś przepracowany olej w laboratorium że tak konkretnie się wypowiadasz? Moim zdaniem największą wiedze w tym temacie ma kolega @Wyszkow który zawodowo się tym zajmuje.
    Bez urazy ale kolejny raz udowadniać chcecie wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanoca. Zasada prosta, lać to co zaleca dla konkretnego silnika producent, wymieniać co 10-15 tkm i nie rzadziej niż raz w roku i wkładać OE filtr.
    Moim zdaniem największą wiedze w tym temacie ma kolega @Wyszkow.
    Nie uważam oleju Selenia za zły olej tylko często ludziska kupują samochody zaniedbane olej wymieniay od wielkiego dzwonu a potem narzekania.
    Co by nie było wlanie nie wytrzyma 30 tkm lub kilku lat i to jest fakt ale wbrew pozorom takich użytkowników "serwisujących " tak rabunkowo swoje auta jest baaardzo wielu.
    Ponad 22 lata mam prawko kilkadziesiąt aut za mną wiem że zawsze zaczynały się jaja z silnikami jak zaczynało się kombinowanie z olejem- a to branie, a to klekotanie a to brak smarowania a to wycieki.
    Niezaprzeczalną zaletą Selenii jest brak podróbek podczas, gdy Mobil Castrol Motul są podrabiane na skalę przemysłową.
    5 T-JETów w domu wszystkie na selenii- żadnego brania żadnych wycieków wiele grubo ponad 150 tkm. Wiec po co kombinować?

  3. #963
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    5 T-JETów w domu wszystkie na selenii- żadnego brania żadnych wycieków wiele grubo ponad 150 tkm. Wiec po co kombinować?
    Ponieważ są lepsze oleje w normalnej cenie ?
    Serwisuję Alfy od 20 lat, i jestem zdania, ze Selenia to kiepski olej niestety. Ilość osadów jakie pozostawia w silniku, to chyba tylko Castrat Magnetyczny ją bije pod tym względem.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  4. #964
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    testowałeś , sprawdzałeś przepracowany olej w laboratorium że tak konkretnie się wypowiadasz? Moim zdaniem największą wiedze w tym temacie ma kolega @Wyszkow który zawodowo się tym zajmuje.
    Bez urazy ale kolejny raz udowadniać chcecie wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanoca. Zasada prosta, lać to co zaleca dla konkretnego silnika producent, wymieniać co 10-15 tkm i nie rzadziej niż raz w roku i wkładać OE filtr.
    Moim zdaniem największą wiedze w tym temacie ma kolega @Wyszkow.
    Nie uważam oleju Selenia za zły olej tylko często ludziska kupują samochody zaniedbane olej wymieniay od wielkiego dzwonu a potem narzekania.
    Co by nie było wlanie nie wytrzyma 30 tkm lub kilku lat i to jest fakt ale wbrew pozorom takich użytkowników "serwisujących " tak rabunkowo swoje auta jest baaardzo wielu.
    Ponad 22 lata mam prawko kilkadziesiąt aut za mną wiem że zawsze zaczynały się jaja z silnikami jak zaczynało się kombinowanie z olejem- a to branie, a to klekotanie a to brak smarowania a to wycieki.
    Niezaprzeczalną zaletą Selenii jest brak podróbek podczas, gdy Mobil Castrol Motul są podrabiane na skalę przemysłową.
    5 T-JETów w domu wszystkie na selenii- żadnego brania żadnych wycieków wiele grubo ponad 150 tkm. Wiec po co kombinować?
    to jest dokładnie wiedza w 90% uzyskana od kolegi [MENTION=34864]wlyszkow[/MENTION] - wielokrotnie/przez lata z nim pisałem (tu i w innych wątkach jak i emailowaliśmy) jak i rozmawiałem telefonicznie, kupuję u niego dodatki, robił mi analizy oleju itp - On bardzo krytykuje Star PE a Digiteka raczej chwali jako dobry olej.
    Ponadto podobną negatywną opinię o Seleni Star PE wyraził [MENTION=34883]cinek[/MENTION] (podał przykład auta (Bravo?) praktycznie do remontu po niecałych 100tyś km, zmiany robione wg książki Selenia Star PE co te ~30tyś km - nie rozwijajmy wątku że długie interwały) jak również tu na forum ktoś wklejał fotki z 1.4TB po rozebraniu silnika który jeździło na Star PE i były masakryczne osady.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #965
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    A u mnie Alfa zjeździła w niewiadomych mi warunkach 150kkm przy interwałach 20-30kkm i obecnie u mnie 30kkm przy interwałach 20kkm - głównie na Castrolu (chyba też Seleni) - i motor śmiga jak ta lala.
    Ojciec w Pandzie zjeździł ponad 200kkm w tym ponad 100kkm na LPG i olej wymienia raz na 2 lata, a większość dolewa (powiedzmy 1l na 10kkm) - i co? i motor śmiga jak ta lala.
    Znam osobiście faceta co miał Golfa i kupił go z przebiegiem ok. 300kkm i potem dolewał olej przez kolejne 200kkm (jak silnik hałasował, to znaczyło, że braknie oleju i dolewał ).
    W Lancerze 160kkm interwały co 20kkm - tylko LPG (Castrol, Millers a od dawna Orlen Platinum).
    W żadnym z powyższych przypadków nie było awarii silnika - jedyna osoba jaka miała awarie silnika spośród 100 znajomych, Przyjaciół, Rodziny to 5 letni Golf TSI kolegi z pracy, któremu silnik, krótko mówiąc, uległ poważnej awarii i auto poszło do kasacji..

    Więc moje pytanie jest takie. Wobec tego co napisałem - skąd wiecie, że taki i taki olej jest "lepszy" - a może wystarczy tylko właściwy/spełniający +-specyfikację producenta?
    Można olej wymieniać i co 5kkm - tylko po co? Jeżeli jeżdżę głównie w trasie (np. 2x65kkm dziennie), to czy olej zużyje się tak samo jak w trasach 4x5km? Oczywiście nie!
    Będzie zupełnie inne zużycie zarówna silnika, jak i oleju. Więc na mój rozum - wymieniać olej +- zgodnie z zaleceniami, nie dawać w palnik na zimnym silniku, a wszystko powinno być dobrze z silnikiem zupełnie nie zależnie od oleju (oczywiście spełniający specyfikację!) - chyba, że ktoś ma 500 kucy pod maską..

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    Moim zdaniem największą wiedze w tym temacie ma kolega @Wyszkow który zawodowo się tym zajmuje.
    A czym się zajmuje ów kolega? Projektuje silnik samochodowe? Projektuje (o ile to dobre słowo) oleje do silników?
    Ostatnio edytowane przez RalfPi ; 22-01-2018 o 19:50

  6. #966
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Kolego... pojechałeś.

    Odpowiem krótko:

    1. Awarie 1.4 MA się zdarzały, zdarzają, wcale nie przy przebiegach po 500 kkm, i wszystkie występowały przy oleju zgodnym ze specyfikacją wymienianym nie rzadziej niż rekomendowane przez producenta. Więc to nie jest tak, że "lać i zapomnieć".

    2. Hierarchia, który olej lepszy, a który gorszy powstaje w oparciu o analizy fizykochemiczne oleju, w szczególności zużytego, po jakimś przebiegu, i one dają dobry obraz zarówno zużycia oleju jako takiego, jak i zużycia silnika. Tak, tych analiz koledzy tutaj przeprowadzili dużo, dla wielu olei, dla wielu silników.

  7. #967
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    1. Awarie 1.4 MA się zdarzały, zdarzają, wcale nie przy przebiegach po 500 kkm, i wszystkie występowały przy oleju zgodnym ze specyfikacją wymienianym nie rzadziej niż rekomendowane przez producenta. Więc to nie jest tak, że "lać i zapomnieć".
    A czy ja tak napisałem?
    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    2. Hierarchia, który olej lepszy, a który gorszy powstaje w oparciu o analizy fizykochemiczne oleju, w szczególności zużytego, po jakimś przebiegu, i one dają dobry obraz zarówno zużycia oleju jako takiego, jak i zużycia silnika. Tak, tych analiz koledzy tutaj przeprowadzili dużo, dla wielu olei, dla wielu silników.
    Poprosimy o listę i dane statystyczne wobec tego, albo link do publikacji naukowej czy innego opracowania. Ja z chęcią takie opracowanie przeczytam.

  8. #968
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    A czy ja tak napisałem?
    Więc na mój rozum - wymieniać olej +- zgodnie z zaleceniami, nie dawać w palnik na zimnym silniku, a wszystko powinno być dobrze z silnikiem zupełnie nie zależnie od oleju (oczywiście spełniający specyfikację!)
    Jak dla mnie to właśnie to - wymieniać, zgodnie z zaleceniami, na taki olej jak zaleca producent (bo spełniający specyfikację) + oczywistość (nie dawać w palnik na zimnym) i "wszystko powinno być dobrze", czyli zapomnieć (i jeździć).

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    Poprosimy o listę i dane statystyczne wobec tego, albo link do publikacji naukowej czy innego opracowania. Ja z chęcią takie opracowanie przeczytam.
    Wybacz, ale nie będę dla Ciebie przygotowywać zestawienia. Jak jesteś ciekawy to albo przedrzesz się przez ten wątek (kiedyś to zrobiłem, wykonalne, tylko czasochłonne), albo osoby, które zlecały badania się z Tobą podzielą.

  9. #969
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Jak dla mnie to właśnie to - wymieniać, zgodnie z zaleceniami, na taki olej jak zaleca producent (bo spełniający specyfikację) + oczywistość (nie dawać w palnik na zimnym) i "wszystko powinno być dobrze", czyli zapomnieć (i jeździć).
    Wybacz, ale nie będę dla Ciebie przygotowywać zestawienia. Jak jesteś ciekawy to albo przedrzesz się przez ten wątek (kiedyś to zrobiłem, wykonalne, tylko czasochłonne), albo osoby, które zlecały badania się z Tobą podzielą.
    Nie ma problemu - obecnie "nauka" ma to do siebie, że się coś publikuje w dobrym Journal'u i wtedy ma to tzw. wartość naukową - poddane jest też krytyce innych naukowców i inżynierów.
    W innym przypadku ciężko odnieść się do niekoniecznie skonkretyzowanych danych. Jeżeli jednak ktoś znajdzie takie opracowanie - to z chęcią poczytam.

    PS Napisałem, że jeżeli ktoś eksploatuje poprawnie samochód i pilnuje interwałów, to prawdopodobieństwo awarii silnika jest bardzo znikome - możesz popytać konstruktorów silników spalinowych, jeżeli jednak potrzebujesz jakiegoś opracowania, to mogę podjąć ten wysiłek i poszukać. A to jak ludzie ekspolatują silniki, to wystarczy zobaczyć, jak w zimę z pod domy startują z gazem w podłodze..

    PS 2 Mnie przekonuje to, że wśród moich Bliskich i dalszych nikomu, żaden silnik nie uległ awarii, a przekrój jest od Pandy 54K przez Passata 1.9 130KM z przebiegiem pod 300kkm, BMW 330i (306KM) po BMW6 z silnikem V8 333KM itp itd...

  10. #970
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    Nie ma problemu - obecnie "nauka" ma to do siebie, że się coś publikuje w dobrym Journal'u i wtedy ma to tzw. wartość naukową - poddane jest też krytyce innych naukowców i inżynierów.
    W innym przypadku ciężko odnieść się do niekoniecznie skonkretyzowanych danych. Jeżeli jednak ktoś znajdzie takie opracowanie - to z chęcią poczytam.

    PS Napisałem, że jeżeli ktoś eksploatuje poprawnie samochód i pilnuje interwałów, to prawdopodobieństwo awarii silnika jest bardzo znikome - możesz popytać konstruktorów silników spalinowych, jeżeli jednak potrzebujesz jakiegoś opracowania, to mogę podjąć ten wysiłek i poszukać.
    PS 2 Mnie przekonuje to, że wśród moich Bliskich i dalszych nikomu, żaden silnik nie uległ awarii, a przekrój jest od Pandy 54K przez Passata 1.9 130KM z przebiegiem pod 300kkm, BMW 330i (306KM) po BMW6 z silnikem V8 333KM itp itd...
    Obawiam się, że nie rozumiesz idei nauki. Opracowanie pt. "Analiza właściwości oleju X, Y i Z" nie zostałoby opublikowane nawet w Zeszytach Naukowych Politechniki Szczecińskiej, bo czasy publikacji, które przeprowadzają oczywiste (nawet ważne) badania znanych substancji minęły. Może takie coś przejść jako praca inżynierska, natomiast na tych wydziałach z którymi miałem do czynienia, nawet prace magisterskie prezentują wyższy poziom.

    A już zupełnie na początek możesz poczytać karty charakterystyk różnych olei i ich baz. Często można już coś z tego wywnioskować odnośnie ich trwałości, ochrony silnika, czy też bazy (w przypadku oleju) z której go wyprodukowano. I może się okazać, że olej "syntetyczny" to np. 80% mineralnych baz, z dodatkami.

    Zresztą, nikt nie sugerował, że jest opracowanie naukowe, które tą tematykę porusza. Ja czytałem ten wątek, wiem jakie są konkluzje. Przecież mi nie zależy na przekonywaniu Ciebie do czegokolwiek. Wiem co lać, wiem czego nie warto lać.

    Reasumując, nie ma opracowania, jest zbiorowe know-how. (które nie wynika ze sponsoringu marek olejowych, przynajmniej u kolegi wlyszkowa, bo p@blo to akurat coś z tego sprzedaje). Możesz z tego know-how korzystać, albo nie, Twój wybór.

    PS: Ja też znam silniki, które działają do dziś... ale znane są na forum też silniki, które pomimo poprawnej eksploatacji uległy awarii związanej z olejem (moduły MA). Nie wiem za bardzo jak się odnieść do Paków i Betek. Gratuluję znajomych w BMW? Poczytaj ten wątek, poczytaj wątki o awariach modułu MA, w niektórych są zdjęcia Selenii 5W40 po 20-30 tysiącach kilometrów. Jakieś jednak silniki ulegają awarii, i wcale nie są to kosmiczne przebiegi.

Podobne wątki

  1. [164] jaki olej do 3.0 v6 12v ?
    Utworzone przez marcin88 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 04-11-2019, 20:26
  2. Jaki olej do 2.0 TS?
    Utworzone przez kandy w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2013, 07:14
  3. 156 1.9 jtd 105 km jaki olej??
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-09-2012, 18:20
  4. [164] Jaki olej do 3.0 V6
    Utworzone przez Spartan w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 00:49
  5. [33] Jaki olej?
    Utworzone przez adams w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 15:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory