Strona 98 z 165 PierwszyPierwszy ... 48888990919293949596979899100101102103104105106107108148 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 971 do 980 z 1650

Temat: Giulietta - Jaki olej?

  1. #971
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    2. Hierarchia, który olej lepszy, a który gorszy powstaje w oparciu o analizy fizykochemiczne oleju, w szczególności zużytego, po jakimś przebiegu, i one dają dobry obraz zarówno zużycia oleju jako takiego, jak i zużycia silnika. Tak, tych analiz koledzy tutaj przeprowadzili dużo, dla wielu olei, dla wielu silników.
    Prosimy wobec tego o tą hierarchię i zestaw danych.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Obawiam się, że nie rozumiesz idei nauki. Opracowanie pt. "Analiza właściwości oleju X, Y i Z" nie zostałoby opublikowane nawet w Zeszytach Naukowych Politechniki Szczecińskiej, bo czasy publikacji, które przeprowadzają oczywiste (nawet ważne) badania znanych substancji minęły. Może takie coś przejść jako praca inżynierska, natomiast na tych wydziałach z którymi miałem do czynienia, nawet prace magisterskie prezentują wyższy poziom.

    A już zupełnie na początek możesz poczytać karty charakterystyk różnych olei i ich baz. Często można już coś z tego wywnioskować odnośnie ich trwałości, ochrony silnika, czy też bazy (w przypadku oleju) z której go wyprodukowano. I może się okazać, że olej "syntetyczny" to np. 80% mineralnych baz, z dodatkami.

    Zresztą, nikt nie sugerował, że jest opracowanie naukowe, które tą tematykę porusza. Ja czytałem ten wątek, wiem jakie są konkluzje. Przecież mi nie zależy na przekonywaniu Ciebie do czegokolwiek. Wiem co lać, wiem czego nie warto lać.

    Reasumując, nie ma opracowania, jest zbiorowe know-how. (które nie wynika ze sponsoringu marek olejowych, przynajmniej u kolegi wlyszkowa, bo p@blo to akurat coś z tego sprzedaje). Możesz z tego know-how korzystać, albo nie, Twój wybór.

    PS: Ja też znam silniki, które działają do dziś... ale znane są na forum też silniki, które pomimo poprawnej eksploatacji uległy awarii związanej z olejem (moduły MA). Nie wiem za bardzo jak się odnieść do Paków i Betek. Gratuluję znajomych w BMW? Poczytaj ten wątek, poczytaj wątki o awariach modułu MA, w niektórych są zdjęcia Selenii 5W40 po 20-30 tysiącach kilometrów. Jakieś jednak silniki ulegają awarii, i wcale nie są to kosmiczne przebiegi.
    Obawiam się, że pojęcie nauki rozumiem bardzo dobrze (ale to też nie jest sprawa na Forum). Dziękuję też za gratulację kolegów " w BMW" - faktycznie bardzo dobrzy koledzy - przede wszystkim skromni i pomocni (proponuję jednak osobiste uwagi zachować na inne Forum).

    Wobec powyższego poproszę Cię o podanie w dowolnej formie zależności trwałości silnika od stosowanego oleju. Jeżeli jednak nie podasz, tylko będziesz się migał, to znaczy zwyczajnie, że nie znasz tych danych.
    Jak podasz tą zależność w dowolnej formie, to z chęcią z Tobą podejmę rozmowę - w przeciwnym razie, nie ma chyba powodu.

  2. #972
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Poczytaj ten wątek, poczytaj wątki o awariach modułu MA, w niektórych są zdjęcia Selenii 5W40 po 20-30 tysiącach kilometrów. Jakieś jednak silniki ulegają awarii, i wcale nie są to kosmiczne przebiegi.
    Ale zaraz, ustalmy jedno. To nie silniki ulegały awarii, a moduły MA i doskonale wiemy już, że to nie z powodu oleju, który był zalany wg specyfikacji producenta i interwałów wymian 15 tys km a z powodu błędu konstrukcyjnego samego modułu MA, do takiego wniosku doszliście koledzy tu na forum. Druga sprawa, kilka postów wcześniej chwalony jest olej dedykowany przez producenta do silnika MA, a ten dedykowany do TB to już blee. Czy producent zatem zaleca jeden olej dobry, a drugi kijowy? Trochę nie bardzo to rozumiem, wybaczcie.

  3. #973
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    ponieważ są (czy były) błędy konstrukcyjne (zarówno dotyczy to modułów MA, jak i smarowania turbiny w silnikach TBI <2014r) to tu na forum znaleźliśmy na to również radę - stosujemy lepsze oleje i minimalizujemy wpływ błędów konstrukcyjnych. Pamiętaj że nawet poprawki wprowadzane przez producenta w późniejszych latach, niekoniecznie są pełnym rozwiązaniem problemu, a mogą być tylko minimalizowaniem, stąd nie ufając im w 100% ciągle większość woli stosować w tych silnikach lepszy olej, no i oczywiście interwały wymiany rozsądne a nie te z instrukcji.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #974
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Ok, tuż przed kupnem przeze mnie Julki serwis robił przegląd, zalano olej Shell Helix Ultra 0W30 ZW6. Dobry? Specyfikacja 9.55535-GS1 czyli olej do silników MA a ja mam motor TB 120 KM

  5. #975
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2017
    Mieszka w
    Kosakowo
    Auto
    Giulietta 1.4 MultiAir 170 km
    Postów
    12

    Domyślnie

    A ja mam taki problem częściowo związany z tematem: ostatnio w ASO wymieniałem olej i przy korku spustowym znaleźli małe pęknięcie, oczywiście od razu chcieli zamawiać nową misę za 1500 zł. Podobno te misy są delikatne, więc czy możliwe, że to w serwisie ją uszkodzili?

  6. #976
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    513

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    ...to tu na forum znaleźliśmy na to również radę - stosujemy lepsze oleje i minimalizujemy wpływ błędów konstrukcyjnych.
    O ile w przypadku problemów ze smarowaniem turbiny w TBI jestem się w stanie zgodzić, to jaki to ma wpływ na wykręcające się tuleje w MA? Teoretycznie lepszy olej jeszcze szybciej je poluzuje
    Oczywiście interwały serwisowe rzędu 30 tys. km to proszenie się o problemy, ale wystarczy wymieniać olej raz w roku, min. co 15 tys. i czy to będzie Selenia (którą zlałem już po pierwszych 4000 km), Motul czy jakiś wynalazek o hiper parametrach, przy zwykłym użytkowaniu nie odczujemy różnicy.
    Chyba, że ktoś non stop katuje motor, wtedy pewnie lepszy olej wydłuży żywotność silnika.

  7. #977
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    nie wiem aż tak wiele o samym MA, mam 1.4 TB (choć poza turbiną i modułem MA to o ile wiem to jest to samo) i nie śledzę tego co dokładnie trapi moduły MA, ale z tego co widziałem na forum wielu użytkowników wiecznie w MA czyści jakiś separator i filterek oleju przed MA - nie wdając się w szczegóły założyłem że chodzi o problemy z modułem MA.

    Aha, przypomniał mi się jeszcze jeden argument dlaczego Selenię Star PE 5W40 uważam za kiepściznę - kolega [MENTION=20648]tx555[/MENTION] kiedyś powiedział mi że wymieniał wąż zasilania turbiny jeszcze dużo przed 100tyś km w swojej 1.4MA@2010 bo odkrył że był już zasyfiony.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #978
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    [MENTION=20089]epsonix[/MENTION], a jak tam z moim Shellem? (mój poprzedni post)

  9. #979
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek1983 Zobacz post
    to jaki to ma wpływ na wykręcające się tuleje w MA? Teoretycznie lepszy olej jeszcze szybciej je poluzuje
    W MA dzieje się więcej problemów niż tylko wykręcające się tuleje, i ma na to wpływ kiepski olej niestety.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  10. #980
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekmiras Zobacz post
    [MENTION=20089]epsonix[/MENTION], a jak tam z moim Shellem? (mój poprzedni post)
    Kolego, piszesz jakbym coś Ci obiecał albo jakbyś zlecił mi zadanie a ja się nie wywiązuje z udzielenia Ci odpoiwedzi w terminie - nie przypominam sobie i nie wiem czego ode mnie chesz.
    Nie znam tego oleju, szczególnie że na stronie Shella nie ma czegoś takiego jak ZW6, jest kupa innych Helixów. Nie jestem znawcą olejowym i nie będę odrabiał za Ciebie roboty w szukanie i interpretowanie informacji o tym oleju. Ja przebrnąłem przez ten wątek parę lat temu, również śledzę go na bieżąco i dopytałem tych co się znają (min. wlyszkow jak inni z forum 159) o pewne rekomendacje i opinie. Wlyszkow też robił mi analizy zużytego oleju z obu aut.
    Z powyższych wiem że do 1.4 TB warto stosować choćby Penrite Enviro+ 5W40 C3, a kiepskim (szczególnie w stosunku do ceny, jak również zostawiającym syf w silniku) olejem jest Selenia Star PE. Dowiedziałem się też że Selenia Digitek 0W30 C2 jest całkiem dobrym olejem (dużo PAO i nowoczesne dodatki), i jak najbardziej można go lać do 1.4TB (w końcu to prawie ten sam silnik co 1.4MA, a tam jest zalecany od jakiś 5 lat), szczególnie w zimie lepiej się sprawdz 0W30. Ja jednak po okresie gwarancji (była 1 wymiana po 5.5tyś km na Selenię Star PE w ASO) zalewałem Motul XClean 8100 5W40 C3 (wtedy chwilowo był problem z Penritem z zaufanego źródła) przy 12tyś km i potem przy 20tyś km(w Giulietcie żony to ponad roczne okresy wymiany). Tyle. Szukaj, analizuj, pytaj kogoś innego, ja więcej nie pomogę.

Podobne wątki

  1. [164] jaki olej do 3.0 v6 12v ?
    Utworzone przez marcin88 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 04-11-2019, 20:26
  2. Jaki olej do 2.0 TS?
    Utworzone przez kandy w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2013, 07:14
  3. 156 1.9 jtd 105 km jaki olej??
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-09-2012, 18:20
  4. [164] Jaki olej do 3.0 V6
    Utworzone przez Spartan w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 00:49
  5. [33] Jaki olej?
    Utworzone przez adams w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 15:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory