Strona 1 z 17 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 168

Temat: Olej skrzyni biegów 6MT FPT C635

  1. #1
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Lightbulb Olej skrzyni biegów 6MT FPT C635

    Witajcie,

    Czy ktokolwiek wymieniał olej w skrzyni Julki C635 na inny niż Tutela Gearforce 75W GL-4

    Praca tej skrzyni mnie nadal nie satysfakcjonuje nawet na świeżym ww. oleju OEM (porównując ze skrzyniami innych marek aut, którymi jeździłem) i zastanawiam się jak wiele może zależeć od oleju (bo w tak ciasnych 6MT innych marek pracujących na olejach o obniżonym tarciu bywa, że olej wiele zmienia) Mój mechanik z ASO twierdzi, że moja MT po wymianie oleju na świeżą Tutelę Gearforce działa miodzio jak na to auto (w porównaniu z wieloma innymi, które serwisował/naprawiał) i to jeszcze bardziej mnie zastanawia...

    Pogrzebałem trochę w sieci i poza Tutelą Gearforce do tej 6MT FPT C635 rekomendowane są:
    - w US (Dodge Dart) olej Mopar # 68092630AA - nie wiem kto go dla nich produkuje i trudno dokopać się do parametrów..
    - Castrol BOT 350 M3 - czekam na potwierdzenie z BP PL czy u nas jest to Castrol Syntrans FE 75W GL-4 bo parametry obu olejów wydają się być takie same.

    Po 93kkm lepkość w 100*C oleju OEM w skrzyni mojej Julki spadła do 5,77cSt wiec prawie 20%. Zużycie nie było jakoś kosmicznie podwyższone - ok. 10% wyżej od przeciętnej wartości dla tego typu skrzyń 6MT po takim przebiegu wg statystyk labu.
    Tutela Gearforce to jednak olej syntetyczny pochodzenia mineralnego (MSDS) więc może na syntetyku grupy IV / V uda się uzyskać lepszą pracę skrzyni i niższe zużycie

    Chętnie potestuję na swojej Julce bo i tak zamierzam więc jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia / sugestie to z przyjemnością poczytam
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Doświadczenia z innych modeli aut marki alfa romeo są takie, że zmiana oleju praktycznie nie ma wpływu na jej pracę. Producent nie przewiduje wymiany oleju w manualnych skrzyniach biegów, tylko ewentualne uzupełnienie poziomu w razie ubytków. Innymi słowy olej ma wystarczyć na całe "życie skrzyni" - tak jest już od modelu AR156
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    zmiana oleju praktycznie nie ma wpływu na jej pracę
    Na taki sam olej OEM - potwierdzam, że praktycznie różnica w pracy skrzyni jest niewielka - stąd moje pytanie o opinie osób, które ewentualnie zmieniły na olej inny niż OEM

    Co do olejów przekładniowych 'lifetime' to polecam papier SAE z 2005 roku "The Effect of HeavyLoads on Light Duty Vehicle Axle Operating Temperature". Ten kwit obrazuje jakie są różnice temp oleju przekładniowego w tych samych warunkach testowych w aucie z wymienionym olejem przekładniowym po dotarciu w porównaniu z autem, które jedzie test na oleju fabrycznym:

    Po płaskim temp oleju w dotartej przekładni jest ok. 15*C niższa od tej wciąż na oleju fabrycznym
    Podjazd pod wzniesienie 6% - różnica temperatur już sięga 30*C - oczywiście o tyle wyższa w przekładni z olejem fabrycznym

    Spaliny tam nie buchają a źródłem ciepła jest tarcie.

    Przykładowy wynik testu zużycia obciążonego dyfra oczywiście z magnesem w misce (te same warunki testowe, obciążenie itd):
    mil total - mil na oleju - lepkość - zużycie ppm Fe - jaki olej
    6,869 6,869 14.55 493 fabryczny
    16,766 16,766 14.57 542 fabryczny
    50,994 50,994 14.58 608 fabryczny
    146,764 18,101 14.97 83 Inny olej zgodny z OEM

    Te 18k mil ze zużyciem 83ppm po sporym już przebiegu całkowitym przekładni to aż 6x mniej niż zużycie przez pierwsze 7k mil czyli mniej niż połowę tego dystansu - różnica zużycia w przeliczeniu na 1k mil jest więc ponad 12-krotna bo każda przekładnia się dociera.

    Nawet uznając że używana skrzynia do Julki jest niedroga a przełożenie + nowy olej to nadal koszty do wytrzymania dla właściciela takieeego autka to pytanie czy 'polisa' za 100zł czyli może 3% tych wydatków w postaci 2L oleju nie jest warta 'wykupienia' aby to ryzyko awarii obniżyć i przedłużyć życie skrzyni
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Dokopałem się do dokumentacji w US świadczącej o tym, że olej OEM do Darta czyli # 68092630AA to dokładnie Castrol BOT 350 M3 czyli u nas Castrol Syntrans FE 75W GL-4 (nadal czekam na formalne potwierdzenie od BP PL ale wszystko na to wskazuje). Na EU pewnie ten Castrol nie dostał zgody / aprobaty bo tu Grupę Fiata obsługuje wyłącznie Petronas...
    Drogi nie jest więc pójdzie na testy
    p.s.
    Ten olej (20-25% syntetyk PAO) posiada aprobatę Ford WSS-M2C200-D2 i wiem, że w skrzyni 6mt Forda trudno go zastąpić aby skrzynia pracowała lepiej (na niektórych zamiennikach potrafi pracować duuuużo gorzej niestety - szczególnie na zimno) więc może i tutaj uda się zaobserwować taką poprawę
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Jakiś czas temu szukałem właśnie jakiejś alternatywy dla oleju w skrzyni bo też mam wrażenie że ten oem nie do końca jej służy i można by coś poprawić przez wymianę- ale nic sensownego nie znalazłem w temacie 75w a w katalogach jesli chodzi o skrzynie w julce to były tylko puste pola...

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Po numerze skrzyni C635 trochę więcej info jest bo skrzynia występuje też w US a tam publikują obszerne katalogi itp. - sprawdzę tego Castrola Do ich przekładniówek nie miałem nigdy zastrzeżeń - to zupełnie inna linia niż silnikowe.
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    A jakby tak coś z zawartością MoS2? Albo jakiejś ceramiki? Z powszechnych opinii wynika że szczególnie to drugie przynosi odczuwalna poprawę. No zawsze można cos takiego dodatkowo zapodać do czystego oleju ;-) castrola używałem dawno- jeszcze kiedy posiadałem boxera ten olej mu bardzo dobrze służył, potem się popsuli przynajmniej właśnie jesli o silnikowe chodzi,ale może w przypadku przekładni jest inaczej, nie ukrywam że na to liczę
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 07-05-2014 o 23:06

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Z MoS2 czy nawet tanim WS2 bym uważał bo większość na naszym rynku to taniocha z daleka robiona syntetycznie a takie dodatki są mniej trwałe a wtedy uwalniają siarkę co może mieć przykry wpływ na synchronizatory (korozja) i zdecydowanie skraca interwał wymiany tj. przynajmniej podnosi koszty.
    Co do nanoceramiki to owszem potrafi zdziałać cuda w skrzyniach synchronizowanych tyle, że jest nieodwracalna - pod działaniem wysokiej temp i tarcia odkłada się na metalu i pozostaje tam na bardzo długo.
    Właściwie to podsunąłeś mi pomysł na samodzielne 'ukręcenie' oleju do tej skrzyni na bazie PAO, kilku estrów i nanoceramiki ale to dopiero kiedy Castrol sobie nie poradzi - na razie pójdzie sam/czysty na testy
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    czyli ten Castrol to na te chwile jedyny dostępny i sensowny olej ktory można by zalać w zamian za oem? Jak zmienisz zwróc w szczególności uwagę na synchronizację nie rozruszanej skrzyni (np po nocy) , choć teraz jest w miare ciepło więc pewnie bedzie trudniej dostrzec róznicę
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 08-05-2014 o 10:42

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Z gotowych na półce w sklepie tak się wydaje.

    Dodano po 6 minutes:

    Cytat Napisał tx555 Zobacz post
    zwróc w szczególności uwagę na synchronizację nie rozruszanej skrzyni (np po nocy)
    To u mnie na razie trudno stwierdzić bo startuję z ciepłego garażu - mnie najbardziej boli słabe tempo zmiany przy korzystaniu z Dynamica.
    Jeśli zadziała to powinno pomóc w obu przypadkach - liczę na niższe tarcie (także zimą) oleju z całkiem sporą dolewką PAO.
    Ostatnio edytowane przez wlyszkow ; 08-05-2014 o 11:14 Powód: Dodano
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

Podobne wątki

  1. Olej w skrzyni biegów
    Utworzone przez Zimak w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-03-2017, 11:47
  2. [159] olej w skrzyni biegów manualnej od skrzyni automatycznej!!!
    Utworzone przez jackblackxxx w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 06-11-2015, 21:00
  3. Olej w skrzyni biegów
    Utworzone przez Jack3516 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-10-2011, 12:11
  4. Olej do skrzyni biegów.
    Utworzone przez Matt21 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-05-2008, 20:33
  5. Olej w skrzyni biegów.
    Utworzone przez Lesio w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-07-2007, 19:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory