Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: Rozwiązanie problemu błąd LHC/RHC - czujniki parkowania

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar devolt
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    Giulietta 1.6 MJTD 2011
    Postów
    17

    Domyślnie Rozwiązanie problemu błąd LHC/RHC - czujniki parkowania

    Witam was serdecznie, niedawno stałem się posiadaczem Giulietty 1.6 MJTD z 2011 roku. Niestety nie posiadała czujników parkowania więc postanowiłem je sobie założyć.
    Zakupiłem najzwyklejsze czujniki za 40 zł z samym buzzerem i podłączylem wg instrukcji.
    Ponieważ mam hak holowniczy miałem ułatwione zadanie, wszystkie potrzebne przewody były w komorze koła zapasowego.
    Po podłączeniu się do lamp cofania powstał mały problem z magistralą CAN i kontrolą przepalonych żarówek.
    Po podłączeniu wyskoczył błąd LHC/RHC - ogólnie po przeskanowaniu FES'em wszystkie tylne żarówki miały jakiś błąd. Skasowanie nic nie dawało - błąd wracał od razu.
    Błąd ten objawia się stosownym komunikatem, wykrzyknikiem na liczniku i szybkim miganiem kierunkowskazów ( ale tyklo sygnalizacja wewnątrz była szybsza, na zewnątrz kierunki migają normalnie).
    Rozwiązanie jest dosyć proste ale może ktoś nie będzie wiedział jak więc podaję jedną z możliwości.
    Najprościej jest wysterować czujniki poprzez przekaźnik o bardzo małym poborze prądu, takim by "BODYCOMP" nic nie wykrył. Zwykły przekaźnik może pobierać za dużo więc ja wykorzystałem transoptor. Prąd jaki pobiera układ od strony samochodu to zaledwie 12mA. Działa to tak że wewnątrz transoptora jest dioda LED oraz fototranzystor. Podając napiecie na diodę zaczyna ona świecić oświetlając fototranzystor który pod wpływem światła zaczyna przewodzić. Niestety wydajność tego tranzystora to około 50mA więc nalezało dodać tranzystor jako wzmacniacz prądu.
    W załączniku schemat, można go wykonać na pająka lub na płytce uniwersalnej.
    Zasilanie +12V można pobrać z gniazda zapalniczki w bagażniku albo z lampki oświetlenia bagażnika- widziałem tam 3 przewody, ale mogę się mylić.
    U mnie to pomogło i błąd już się nie pojawia.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.png
Wyświetleń:	238
Rozmiar:	6.8 KB
ID:	134655  

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar dobryalf
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    giulietta serie 1 1,4TB MultiAir 16v 170KMTCT Excl
    Postów
    672

    Domyślnie

    Znaczy się, jest wykrywane zwarcie w instalacji.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar devolt
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    Giulietta 1.6 MJTD 2011
    Postów
    17

    Domyślnie

    Czujniki pobierają w sumie tylko 150mA, widocznie to za dużo i komputer uznał że coś jest nie tak.

Podobne wątki

  1. [159] Czujniki parkowania
    Utworzone przez Adoil w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 17-05-2013, 12:49
  2. [159] Rozwiązanie problemu hałasujacego słupka
    Utworzone przez Yorgu w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-12-2011, 09:47
  3. "Luźne" sprzęgło - rozwiązanie problemu.
    Utworzone przez Fatasso w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-11-2011, 14:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory