Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 44

Temat: Niewłaściwa temperatura silnika 1,4 TB 120 KM - fabryczny offset wskaźnika?

  1. #11
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ponikiewski_P Zobacz post
    Dopiero powyżej 90 stopni (np 94 stopnie - testowane na postoju) wskazówka znowu przemieszcza się w górę pokazując faktycznie mniej więcej 94.
    W świetle tego co napisal euroscan, to ja bym się głównie tym zainteresował... 94 stopnie na postoju wskazują, że coś nie działa jak powinno, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi sugerują, że termostat faktycznie powinien w okolicach 80 stopni się otwierać (czyli - utrzymywać temp. cieczy w okolicy 78-82).

  2. #12
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Dzięki, będę spać spokojniej.
    A ja przestaje spac spokojnie, skoro piszecie ze nigdy silnik sie nie dogrzewa do 90st podczas normalnej jazdy w zimie.

    W 159 TBI termostat ma temperature otwarcia 88C i czujnik na termostacie - wg mnei to ma sens, a rozwiazanie z Giulietty z 80st troche dziwne na moj gust.

    Moze dzisiaj uda mi sie wziasc Giuliette na 10km przejazdzke, zrobie loga z MES i zobaczymy jak to wyglada. Jest +6st C, bedzie OK na test, najwyzej puszcze mocniej ogrzewanie. Wrzuce potem info na forum.

  3. #13
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    A ja przestaje spac spokojnie, skoro piszecie ze nigdy silnik sie nie dogrzewa do 90st podczas normalnej jazdy w zimie.
    to zależy, bo jak wyskoczysz na dwupas to pewnie w 5 min bedzie na wskazniku 90 st a po max 10 min temp płynu bedzie miała prawdziwe 90st. Co innego jazda 500m -swiatła-postoj wolne obroty , kolejne 700m -swiatła -postoj wolne obroty i tak przez 7-10km . Wtedy silnik wiele dłuzej sie nagrzewa niz podczas ciągłej jazdy na wyższych obrotach

  4. #14
    Użytkownik Znawca Avatar dziadzia82
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Julka 2018 150Mair Veloce . Stelvio Sprint 2020
    Postów
    1,325

    Domyślnie

    temp. otwarcia jest wczesna ponieważ mamy blok wodny na turbinie.
    Co powoduje szybki wzrost. temp dlatego ten margines.
    Temp podawana jest to temp. płynu.
    Na termostacie zawsze jest zaniżona
    Gdyby czujnik znajdował sie w bloku to co innego.

  5. #15
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1,4 TB 120 KM + LPG Tartarini EVO
    Postów
    13

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za tak liczne odpowiedzi i przepraszam jednocześnie za swoją ortografię, faktycznie nie jest z tym u mnie za dobrze...

    Ale wracając do wątku, uspokoiłem się dzięki Waszym odpowiedziom, widać wszyscy mają tak samo a więc nie ma powodu do obaw, że termostat bądź czujnik temperatury nie działają prawidłowo. Pomiaru dokonywałem podglądając parametr "Temperatura wody" w AlfaOBD oraz "Coolant temperature" w TorquePro - obydwa pokazywały podobnie.

    Udało mi się znaleźć wczoraj manuala (po angielsku) do 1,4 T-jet 120 i 155 KM i tam także znajduje się informacja, że termostat otwiera się przy 80 stopniach (+/- 2). Ponadto wiać także na zdjęciu czujnik temperatury, który jest zintegrowany z termostatem. Podsumowując zatem wygląda na to, że tak ma być a offset wskaźnika jest po to, aby nie niepokoić kierowcy. Jednak wciąż zastanawia mnie to, dlaczego temperatura otwarcia termostatu jest tak niska, skoro z zasad termodynamiki wynika, że im mniejsza różnica temperatur pomiędzy spalaną mieszanką wewnątrz cylindra a głowicą/blokiem silnika, tym mniejsze straty a co za tym idzie wyższa sprawność silnika. Może te 15 stopni to nie jest przepaść, ale w dzisiejszych czasach walki o każdy gram CO2 to na pewno ma już znaczenie.

  6. #16
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Czy ja dobrze zrozumiałem z pierwszego posta, że u Ciebie wskazówka temperatury była ponad 90-tką?

    Bo jeśli tak - to zdecydowanie nie jest to normalne i trzeba to diagnozować.

    Czemu termostat się tak wcześnie otwiera? Myślę, że dziadzia ma dużo racji. Termostat w TBI (1.75 turbo benia) jest na 88 stopni, ale tam turbina nie jest chłodzona cieczą. Termostaty chyba nie bywają na 95 stopni... Z tego co pamiętam, w normalnych samochodach, termostat otwiera się ok. 90, a potem wentylator chłodnicy ok. 94. Więc robocza temperatura płynu i tak nie bedzię w tej okolicy, tylko - let's say - 90.

    A tu wygląda na to, że producent chce mieć spory zapas przed zagotowaniem płynu chłodniczego (w wymienniku na turbinie) na wypadek dania w palnik.

  7. #17
    Użytkownik Znawca Avatar dziadzia82
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Julka 2018 150Mair Veloce . Stelvio Sprint 2020
    Postów
    1,325

    Domyślnie

    I to jest bardzo dobrze pomyślane mały piec trzeba więcej spalić. Wyższa temp.

    Wysłane z mojego QUANTUM_2_500 przy użyciu Tapatalka

  8. #18
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1,4 TB 120 KM + LPG Tartarini EVO
    Postów
    13

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wyjście temperatury powyżej 90 stopni to było to nieco wymuszone Stałem w garażu (około 20 stopni), chłodnica była przykryta szmatą, spaliny wyprowadzałem wężem na zewnątrz i dodatkowo odpiąłem wentylator żeby się nie włączał chcąc sprawdzić jak zachowa się wskaźnik temperatury po przekroczeniu tych 90 stopni. Bez tego ciężko byłoby doprowadzić do takiej sytuacji.

  9. #19
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Myślę ze to samo tylko prościej i szybciej można osiągnąć podgrzewając lekko (tak w okolice 100st.) korpus termostatu opalarką na pierwszym biegu. Kiedyś planowałem to zrobić (jak się nie ma garażu to trzeba inaczej kombinować ) bo też byłem ciekaw przy ilu st. wskazówka się ruszy powyżej połowy i jaka jest dokładność tych wskazań. Czyli można przyjąć że powyżej 94st. kiedy się ruszy wskazówka powinno już pokazywać w miarę precyzyjnie? Przy wysokich temp. ta dokładność jest już o wiele bardziej istotna w razie awarii wiec tak to powinno działać
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 17-02-2016 o 11:17

  10. #20
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    A tu wygląda na to, że producent chce mieć spory zapas przed zagotowaniem płynu chłodniczego (w wymienniku na turbinie) na wypadek dania w palnik.
    No tylko jesli tak jest, to jezdzac normalnie mamy temperature silnika ok 80st C a nie wiem czy to mu sluzy. W 159 TBI czy w JTDMach ludzie wymieniaja termostaty bo im wskazowka drgnie ponizej 90 (tam znaczy to ze jest ponizej 84st C), a tu mamy byc happy ze jest 80?

    Ciekaw jestem jak to bylo w poprzednich autach z tym silnikiem, np w Bravo - wtedy 1.4 mialy opinie bardzo trwalych, jesli dzialaly tez z termostatem na 80C to sie przestaje martwic

    Na alledrogo znalazlem pare aukcji do Bravo 2 1.4 2007+ , I co ciekawe na paru bylo 80C a na innych 88C. W starszych 1.4 bylo 88.

Podobne wątki

  1. [159] Kontrolka silnika, kontrolka poduszek, spadek mocy i brak reakcji wskaźnika turbo
    Utworzone przez ck82 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-10-2015, 16:30
  2. [159] 1,9 150km.Nagłe szampanem silnika falująca kontrolka wskaźnika paliwa
    Utworzone przez gryzli74 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-10-2015, 09:19
  3. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 04-08-2013, 17:47
  4. Dziwne zachowanie wskaźnika temperatury silnika.
    Utworzone przez lesiu166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-04-2011, 20:12
  5. temperatura silnika
    Utworzone przez mnap86 w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-07-2009, 16:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory