Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44

Temat: Niewłaściwa temperatura silnika 1,4 TB 120 KM - fabryczny offset wskaźnika?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1,4 TB 120 KM + LPG Tartarini EVO
    Postów
    13

    Question Niewłaściwa temperatura silnika 1,4 TB 120 KM - fabryczny offset wskaźnika?

    Witam Państwa serdecznie!

    Jestem nowymi urzytkownikiem formu, bardzo miło mi dołączyć do zacnego grona posiadaczy Alfy Romeo i powitać miłośników tej Marki

    Chciałbym się z Państwem podzielić pewnym spostrzeżeniem, które ostatnio zauważyłem w swoim samochodzie i zapytać czy u pozostałych urzytkowników pojazdów z tym silnikiem również występuję podobna przypadłość. Otórz testowałem program do podglądu parametrów zczytywanych z OBD i przez przypadek zauważyłem, że wskazania wskaźnika temperatury silnika na konsoli samochodu nie pokrywają się z tym co jest rozsyłane przez OBD. Wygląda to tak, że dla temperatury silnika 50 stopni (odczytanej z OBD) wskaźnik pokazuje faktycznie 50 stopni, jednak dla 60 stopni wskaźnik na desce pokazuje już 70 stopni a dla faktycznych 70 stopni temperatury silnika wskaźnik na desce pokazuje już 90 stopni czyli pełne nagrzanie silnika. Można by pomysleć, ze wskaźnik źle działa ale nie, bo między 70 a 90 wskaźnik pozaostaje nieruchomy wskazując cały czas niezmiennie 90 stopni. Dopiero powyżej 90 stopni (np 94 stopnie - testowane na postoju) wskazówka znowu przemieszcza się w górę pokazując faktycznie mniej więcej 94. Wszystko wskazuje więc na to, że ten wskaźnik ma zaprogramowany offset i pokazuje, że silnik jest już w pełni nagrzany mimo, że nie jest.

    Nie robiłbym z tego wielkiego hallo, gdyby nei fakt, że jak postanowiłem sprawdzić temperaturę silnika w czasie razdy (odczyt z OBD) wyświetlając ją na wykresie okazało się, że silnik w moim samochodzie w ogóle nie dochodzi do 90 stopni, ba w czasie jazdy przez ponad 1h (przejechane 90 km, głównie droga ekspresowa (100 - 160 km/h), trochę dróg lokalnych (40 - 70 km/h), temperatura silnika nigdy nie przekroczyla 83 stopni ani też nie spadła poniżej 75 stopni. Najczęśniej jednak wahała się między 77 a 80 stopni (temperatura powietrza na zewnątrz +5 stopni). Oczywiście z godnie z tym co pisałem powyżej, wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej pokazywał stabilne 90 stopni i ani stopnia poniżej czy powyżej (czyli nie mając podłączonego telefonu do OBD w ogóle nie wiedziałbym o tym, że silnik pracuje na duzo niższej temperaturze).

    I tu mam pytanie do Was drodzy użytkownicy samochodów z silnikiem 1,4 TB 120 KM (a może również innch wersji?), czy w Waszych samochodowach także obserwujecie podobne anomalnie? Ten offset wskaźnika temperatury na desce rozdzielczej wygląda na zaprogramowany fabrycznie, bo zachowuje się tak samo ile ktroć nie testowałem. Wskaźnik bezuje na sygnale z OBD więc dostaje prawidłową temperaturę (tą samą co telefon podłączony przez BT do OBD), pytanie tylko dlaczego mimo otrzymywania określonej, faktycznej temperatury, wskaźnik na desce pokazuje inną - wyższą? Jeśli faktycznie zotał zaprogramowany w ten sposób fabrycznie, to w jakim celu? Nie dawało mi to spokoju do póki nie sprawdziłem teperatury w czasie jazdy i okazała się sporo niższa od 90 stopni. Wówczas zacząłem sie zastanawiać, czy ten sinlik po prostu nie został tak ustawiony fabrycznie (termostat otwiera się wcześniej), żeby pracować na niższej temperaturze (o 10 - 15 stopni - np. w celu zmniejszenia ryzyka spalania detonacyjnego, oczywiście kosztem większego zużycia paliwa). A żeby nie niepokoić tym faktem użytkownika samochodu, to wskaźnik temperatury pokazuje w tym czasie stabilnie 90 stopni, więc kierowca nie ma o tym opjęcia.

    Możecie potwierdzić lub zaprzeczyć moim przypuszczeniom? Pytałem w ASO i kompletnie nie zdawali sobie z tego sprawy, jak pokazałem jak to działa zrobili wielkie oczy nie potrafiąc wyjaśnić mi tego fenomenu. Pierwsza reakcja na przedstawioną na wykresie temperaturę była - uszkodzony termostat. Ale na moje pytanie, dlaczego w obec tego wskaźnik zawyża wskazania tak, że bez podpięcia do OBD nie sposób się dowiedzieć jaką silnik ma temperaturę zrobili tylko wielkie oczy i zakłopotaną minę i rozłożyli ręce.

    Dlatego bardzo Was proszę o informację, czy w Waszych samochodach z silnikiem 1,4 Turbo (szczególnie 120 KM lub po prostu bez Mulit Air-a) również występuje tego typu sytuacja?

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Wiskitki
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 170km, FIAT Bravo 1.6 MJT 105km
    Postów
    234

    Domyślnie

    Podepnij sobie jakiś słownik ortograficzny, bo czytanie tego, co napisałeś bardzo boli.. Wskaźnik temp. zapewne jest stabilizowany, tak np. było w Fiatach Bravo - ponoć stabilność wskazówki temperatury działa kojąco na tych, co jeszcze na wskaźniki patrzą. A zaniżona temperatura IMHO nie jest prawidłowa.

    pzdr, tadzikpl

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Hej!
    Podoba mi się wnikliwa analiza i opis, w moim stylu

    Fakty są takie, że wskaźnik nie powinien nigdy przekraczać tych "90". To raz. Po drugie - on oczywiście nie pokazuje prawdziwej temperatury, niestety, tylko jest ona mocno retuszowana...

    Oglądam moje stare logi z MES'a i wychodzi, że na dobrze rozgrzanym silniku temperatura "Engine Temperature" wahała się między 75 a 81, ale obawiam się, że to nie jest to samo co temp cieczy chłodzącej.

    Trzeba poszukać parametrów termostatu na forum, ktoś kiedyś wrzucał...

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    ten typ tak ma , u mnie w MA jest dokładnie tak samo Od 70 stopni w OBD wskaźnik pokazuje 90 - czyli w zakresie 70-90st wskazówka pozostaje na środku. Nawet chyba sporo powyżej 90 bo u mnie kiedyś prawie pod 100st. wskażnik nawet nie drgnął , w każdym razie nie widziałem go nigdy żeby poszedł wyżej. Ok, przyznaje że kilka razy raz widziałem go na max ale tylko podczas wykonywania testu wskażników , dowodzi to że fizycznie wskażnik działa też na górnej połowie zakresu
    P.S. sprawdzone tez na drugiej julce kolegi, wskazania dokładnie te same
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 17-02-2016 o 11:10

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,997

    Domyślnie

    Nie wiem jak to zrobili w Giulietcie, nie sprawdzalem (choc mnie zmotywowaliscie I z ciekawosci sprawdze w najblizszej przyszlosci w zonk 1.4 TB 120KM), ale w 159 jest program dla wskaznika jest tak napisany, ze w przedziale ok 83-94st C pokazuje rowniutko 90st, ponizej jest troche nieliniowo - tak zeby nie denerwowac kierowcy. Wiem ze nawet w dieslach w zimie przy sprawnym termostacie nie spade temperature ponizej tych ok 80st (odczyt z OBD), choc to powoduje juz drobny ruch wskazowki I wielu uzytkownikow 159 juz zaczyna pytac na forum albo zmieniac termostaty (ja tez przez to przeszedlem).

    Natomiast wskazywanie przy 70st 90st na wskazniku, to juz lekka przesada na moj gust.

    Wg mojej skromnej wiedzy przy LPG jak ma autor watku, auto bedzie rozgrzewac sie jeszcze wolniej niz przy benzynie.

    Sugerowalbym znalesc w necie termostaty do Waszych Julek, I psrawdzic jakie maja temperatury otwarcia (czesto sa wypisane w opisie) - na moj gust temperatuara czytana przez OBD powinna mniej wiecej oscylowac w okolicach tej temperatury.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Natomiast wskazywanie przy 70st 90st na wskazniku, to juz lekka przesada na moj gust.
    sprawdz ale obstawiam że dolna granica to bedzie miedzy 70-75st (jakies minimalne rożnice wynikąjace z tolerancji wskażnika moga być)

    Sugerowalbym znalesc w necie termostaty do Waszych Julek, I psrawdzic jakie maja temperatury otwarcia (czesto sa wypisane w opisie) - na moj gust temperatuara czytana przez OBD powinna mniej wiecej oscylowac w okolicach tej temperatury.
    nie wiem jakie są dane fabryczne ale dokładnie mierząc to w mojej termostat zaczyna się otwierać dokładnie przy 79st (temp. na wykresie zaczyna spadać) ale kiedy jest jego pełne otwarcie to nie mam pojęcia
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 15-02-2016 o 14:34

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    A w ogóle to ja przemyślałem sprawę... Drogi autorze wątku - czy przypadkiem Ty też nie mierzyłeś temperatury silnika? Trzeba by było dokładnie ustalić, który odczyt czemu odpowiada... U mnie (i w niektórych centralkach polifotwych) nie jest raportowana temp. oleju (przez te wersje MESa, które testowałem).

    Biorąc pod uwagę wszystko powyższe - strzelam, że termostat jest 79-81. Czyli przy 81 puszcza na chłodnicę, przy 79 zamyka. Może być też minimalna różnica wynikająca z umiejscowienia czujnika temperatury względem termostatu (termostat jest bodajże na bloku z prawej strony, a czujnik - nie wiem). Gdzieś też czytałem takie coś:

    THERMOSTAAT
    Deze is op de achterzijde van de cilinderkop gemonteerd en houdt de motor op de optimale temperatuur:
    - bij een temperatuur < 80 +/- 2 °C is de thermostaat gesloten en stroomt de koelvloeistof direct naar de pomp
    - bij een temperatuur > 80 +/- 2 °C is de thermostaat geopend en wordt de koelvloeistof via de radiateur geleid.
    Op de thermostaat is een koelvloeistoftemperatuursensor gemonteerd die is aangesloten op de inspuitregeleenheid .
    Po holendersku... i to jest oficjalny dokument FCA. No, ale sens jest jasny, nawet jak ktoś nie jest biegły w holenderskim - dla temp. < 80 +/- 2 termostat jest zamknięty, a dla > 80 +/-2 C jest otwarty i płyn leci na chłodnicę. Twierdzą też, że "koelvloeistoftemperatuursensor" jest zamontowany wprost na termostacie... (koelvloeistoftemperatuursensor to czujnik temperatury - nasz drogi nadajnik w nomenklaturze ePERa)

    Nie mam mojego MESa pod ręką, ale czy jest tam zarówno "Engine temp" jak i "Coolant temp"? (Pomijająć "Intake air temp" i "Oil temp"...)

    Btw - w zimie, takiej prawdziwej, u mnie często i długo wskaźnik wegetuje na 80 stopniach. Dopiero po dłuższym czasie robi "pyk" na 90 stopni, które i tak (takie świeże 90) można się postarać zbić, jak mocno podkręcić ogrzewanie.
    Ostatnio edytowane przez MiLykie ; 15-02-2016 o 14:31

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Btw - w zimie, takiej prawdziwej, u mnie często i długo wskaźnik wegetuje na 80 stopniach. Dopiero po dłuższym czasie robi "pyk" na 90 stopni, które i tak (takie świeże 90) można się postarać zbić, jak mocno podkręcić ogrzewanie.
    80st na wskazniku to w rzeczywistosci nie wiecej jak 65st temp płynu. U mnie to samo , zimą jakbym miał nawiewy na automacie to mało kiedy bym widział wskazówke na 90st bo jak mocno dmucha to z nagrzewaniem silnika jeszcze gorzej, no chyba że po dłuższej jeżdzie to co innego ale na miejskie (kilku kilometrowe) odcinki to średnio to wygląda a termostat mam dobry. Przy wiekszych mrozach to jak sie podkreci nawiewy (nawet z temp ustawiona na 16 st) to wskazówka potrafi spaść w dół nawet o 2 kreseczki, więc ja raczej nie hajcuje bo i po co . Jak się u mnie silnik akurat dobrze nagrzeje to i tak właśnie muszę już z auta wysiadać

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Dzięki, będę spać spokojniej.

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar euroscan
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Katy Wroclawskie/ Wrocław/ Legnica
    Auto
    147 TS 1.6, bez wariatora
    Postów
    685

    Domyślnie

    termostat w 170 MA ma na obudowie nadruk 80 C...
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ECT1.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	97.1 KB
ID:	191079   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ECT2.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	119.1 KB
ID:	191080  

Podobne wątki

  1. [159] Kontrolka silnika, kontrolka poduszek, spadek mocy i brak reakcji wskaźnika turbo
    Utworzone przez ck82 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-10-2015, 16:30
  2. [159] 1,9 150km.Nagłe szampanem silnika falująca kontrolka wskaźnika paliwa
    Utworzone przez gryzli74 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-10-2015, 09:19
  3. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 04-08-2013, 17:47
  4. Dziwne zachowanie wskaźnika temperatury silnika.
    Utworzone przez lesiu166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-04-2011, 20:12
  5. temperatura silnika
    Utworzone przez mnap86 w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-07-2009, 16:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory