Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 57

Temat: Opór przy wrzucaniu biegów

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    SLU
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 120HP 2011
    Postów
    95

    Domyślnie Opór przy wrzucaniu biegów

    Koledzy poradźcie, w mojej Julce mam niepokojące mnie objawy. Przy wrzucaniu biegów 1,2,3 skrzynia lubi stawić opór, nie ma w tym za bardzo żadnej regularności. Wydaje mi się jedynie, że kiedy auto jest odstane to problem ten ma większą intensywność (kiedy pojeżdżę nim po mieście, przy większej częstotliwości zmiany biegów to problem tak jakby zanikał). Co do samej istoty problemu - skrzynia potrafi stawić opór przy wrzuceniu zazwyczaj 1 biegu (nie da się biegu gładko wbić - pomaga rozsprzęglenie i drugie podejście, a innym razem bieg wchodzi jakby na dwa razy z lekkim hakiem), czasami ciężko wchodzi także dwójka (też potrafi stawić opór lub wchodzi na dwa razy z lekkim hakiem), trójka to najmniejszy problem (leciutko haczy), reszta biegów chodzi jak masełko. Dodam , że nie towarzyszą temu żadne dźwięki, chrobotania, huczenie - skrzynia jest naprawdę cicha. Nie ma też żadnej regularności, raz jest dobrze, a raz tak jak opisuję powyżej. Co może być przyczyną? Czytałem o problemach z synchronizatorami, ale te generowałyby chyba jakieś dźwięki? Wiem, że można winić sprzęgło, wybierak, linki, ale jak sprawdzić czy to słuszny trop? Czy może to być kwestia oleju? (może poprzedni użytkownik zmieniał i zalał jakiś niewłaściwy?) Auto ma przejechane 71 tysięcy, skrzynia oczywiście manualna.
    Ostatnio edytowane przez Ziz ; 29-04-2017 o 18:20
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 16V 140HP 2003 (2009-2017)
    Alfa Romeo Giulietta 1.4TB 120HP 2011 (2017-?)

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar fala
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Gulietta 1,4 tb
    Postów
    174

    Domyślnie

    Ja mogę tylko napisać, że mam podobne objawy. Ważny podobno jest rocznik - takie problemy mają skrzynie z początku produkcji. Zamierzam wymienić olej, może będzie lepiej...
    Ostatnio edytowane przez fala ; 30-04-2017 o 06:42

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0jtdM
    Postów
    246

    Domyślnie

    Podobny problem mam w 159tce 2.0jtd. Zauważyłem że największy opór jest wtedy kiedy jest niska temperatura na dworze oraz auto troche postoi pod domem. Wystarczy pare km przejechać poza obszarem zabudowanym(olej wtedy się rozgrzeje dosyć szybko) i problem praktycznie znika. Chociaż też czasem mimo tego bieg wskakuje ciężko. Zaczynam od regulacji cięgien/przesmarowania linki. Jak to nie pomoże to zmienie olej w skrzyni(był on zmieniany jakies 15 000km temu przez poprzedniego właściciela ale może zostało go zalane zbyt dużo przez co jest opór). Jaki masz kod skrzyni? U mnie też "problemem" jest fakt iż poprzednio jeździłem autem z grupy vaga, tam każdy bieg wchodził jak w masło. Tutaj troche inaczej to wygląda, myśle że jest to też kwestia przyzwyczajenia. Także na początku myślałem o synchronizatorach, ale w dniu kupna skrzynia chodziła ok, na drugi dzień było zimno dosyć na dworze i już zaczęły się "schody", wybrałem się do kolegi od którego kupowałem auto żeby to zobaczył a z racji takiej że mam do niego ponad 60km to się mocno zdziwiłem kiedy w połowie drogi po zjechaniu z autostrady skrzynia pracowała dobrze. Więc synchronizatory odpadają, nie ma znaczenia raczej temperatura oleju dla nich.
    Ostatnio edytowane przez Mati_95 ; 29-04-2017 o 23:12

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    SLU
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 120HP 2011
    Postów
    95

    Domyślnie

    Ja mam skrzynie 6 biegową ze wstecznym koło jedynki, niestety nie znam jej oznaczenia kodowego. Ja spróbuję od wymiany tego oleju, powiem też mechanikowi, żeby zerknął na te cięgna. W poprzedniej alfie, nie miałem nigdy problemów z biegami, jedyne co pamiętam to jedynka stawiająca opór kiedy chciałem ją wbić przy lekkim toczeniu auta - auto musiałem zatrzymać do końca i dopiero dało się wrzucić jedynkę, z tym że w tym przypadku ładnie wchodziła dwójka. Panowie jakby ktoś znalazł rozwiązanie to dajcie znać, zastanawia mnie tylko czy jazda z tym "problemem" może być jakaś krzywdzące dla skrzyni lub sprzęgła.
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 16V 140HP 2003 (2009-2017)
    Alfa Romeo Giulietta 1.4TB 120HP 2011 (2017-?)

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar fala
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Gulietta 1,4 tb
    Postów
    174

    Domyślnie

    Moja Gulietta jest z końca 2011. Teoretycznie problemów z jedynką nie powinno być (akcja serwisowa), jestem ciekaw czy koledzy mający nowsze roczniki też miewają problemy ze skrzynią? Jeżeli nie, to po czym poznać lepszą, nowszą skrzynię?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar BartekDrobniak
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB LPG
    Postów
    145

    Domyślnie

    Mam Julkę z 2013 roku i nie zaobserwowałem żadnych problemów z biegów - żadnych stuków, puknięć czy oporów. Jedynkę można spokojnie wrzucić przy lekko toczącym się aucie.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    SLU
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 120HP 2011
    Postów
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał fala Zobacz post
    Moja Gulietta jest z końca 2011. Teoretycznie problemów z jedynką nie powinno być (akcja serwisowa), jestem ciekaw czy koledzy mający nowsze roczniki też miewają problemy ze skrzynią? Jeżeli nie, to po czym poznać lepszą, nowszą skrzynię?
    A kiedy miała mieć miejsce ta akcja serwisowa? Moja według EPERa zjechała z taśmy 1 kwietnia. Na czym miała polegać ta akcja? Na wymianie synchronizatorów?
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 16V 140HP 2003 (2009-2017)
    Alfa Romeo Giulietta 1.4TB 120HP 2011 (2017-?)

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar fala
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Gulietta 1,4 tb
    Postów
    174

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    SLU
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 120HP 2011
    Postów
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał fala Zobacz post
    Przeczytałem cały ten wątek, ale tam ewidentnie wszyscy wskazują na zgrzyty, stuki, a ja tego nie obserwuje nawet kiedy wrzucam biegi na postoju. Użytkownik darek pisze także, że wymieniono mu cały zespół pierwszego biegu, ale on też wcześniej wskazywał na zgrzyty i stuki. Poza tym moje auto ma już 70 tysięcy i gdyby skrzynia miała fabryczny problem to chyba w niemieckim serwisie wymieniliby to na akcji, bo z tego co widzę w książce to jeszcze 22.04.2013, a więc tuż przed końcem gwarancji przy przebiegu 30 tysięcy była w serwisie (a może piszę tak dlatego, że sama myśl nad wyciąganiem skrzyni spędza mi sen z powiek :-)) Pozostaje nam szukać chyba tego trupa w naszych Julkach i dzielić się spostrzeżeniami :-).
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 16V 140HP 2003 (2009-2017)
    Alfa Romeo Giulietta 1.4TB 120HP 2011 (2017-?)

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar fala
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Gulietta 1,4 tb
    Postów
    174

    Domyślnie

    Ja też nie mam zgrzytów ani stuków. Po prostu czasem jedynkę muszę wrzucać na dwa razy, a i dwójka też mogłaby lepiej wchodzić. Zauważyłem, że linka sterująca biegami od strony skrzyni ma luz na końcówce. Luz jest na tyle duży, że gdy odnoszę dwoma palcami końcówkę linki to ona swobodnie schodzi z wybieraka, (czy jak to tam się nazywa) i gdyby nie grawitacja, która ją tam trzyma straciłbym biegi. Myślałem nad wymianą tych linek, ale nie wiem czy one są powodem nie precyzyjnie działającej skrzyni, czy też końcówka się wyrobiła bo ktoś musiał na siłę walczyć z jedynką. Ogólnie mam zamiar wymienić olej i nie panikować .
    W razie czego używane części nie są drogie i można będzie kupić drugą skrzynię, tylko fajnie byłoby wiedzieć jak odróżnić te pierwsze wadliwe...
    Ostatnio edytowane przez fala ; 01-05-2017 o 07:28

Podobne wątki

  1. Opór na pedale gazu przy puszczaniu sprzęgła
    Utworzone przez zthree w dziale GT
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-08-2016, 17:13
  2. Pedał sprzęgła, opór przy wciskaniu
    Utworzone przez 0czko w dziale 156
    Odpowiedzi: 94
    Ostatni post / autor: 15-08-2014, 10:05
  3. opór przy skręcaniu
    Utworzone przez Waclavsky w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-06-2014, 12:04
  4. [33] Dziwny opór przy skręcaniu kół - maglownica ze wspomaganiem.
    Utworzone przez JacekK w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 11-03-2012, 21:24
  5. [145]GAŚNIE NA GAZIE PRZY WRZUCANIU NA LUZ
    Utworzone przez Angelika w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-12-2007, 21:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory