Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: Jaki rozmiar opony zimowej?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Mito 1.4 105KM
    Postów
    3

    Domyślnie Jaki rozmiar opony zimowej?

    Cześć,
    planuje zakup opon zimowych, obecnie letnie to rozmiar 215/45R17 i mam pytanie czy zmieści się w nadkolach opona 215/50R17? Ma ktoś takie doświadczenia?

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar paweltbu
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    TBU
    Auto
    MiTo 1.4 TB MA/Mazda 3 2019
    Postów
    1,418

    Domyślnie

    takie są wg instrukcji
    195/55 R16 87 H 195/55 R16 87 H (M+S)
    205/45 R17 88W XL (**) 205/45 R17 88 H (M+S)
    215/45 R17 87W (*) 215/45 R17 87 H (M+S)
    215/40 R18 89W XL (*) 215/40 R18 89 H (M+S)
    Niezwykłość Alfy Romeo polega na tym... że czasem jeździ...

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    511

    Domyślnie

    Jeździ ktoś może na 205/55/16 w Mito?
    Cena opony jest znacznie lepsza niż katalogowe 195/55/16, pytanie czy się zmieści i nie będzie obcierać?

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    toś mi teraz uświadomił że wywaliłem 400zł w błoto - kupowałem w piątek ojcu opony w prezencie (całoroczne Michelin CC+ bo jeździ mało i ostrożnie, więc wystarczą uniwersalne) właśnie 195/55R16 na felgę 16x6" (Hyundai i20). Nie miałem totalnie czasu i nawet nie sprawdziłem innych opcji, na szybko zamówiłem i już przyszły. Kurde a teraz w tabelach sobie sprawdziłem na 6" felgę mogłem przecież pchać bez problemu 205. w nadkole też by weszła (ale będzie o 5.5mm wyższa).

    z tego co widzę po aukcjach na allegro to wszystkie felgi jakie mają 16" ori do Mito (alu i stalowe) mają 7" szerokości - na takie nominalna szerokość opony to 215, więc 205 pod względem naciągu byłoby mniej naciągnięte niż 195.

    co do obwodu koła to też spoko, bo 205/55R16 ma praktycznie idento średnicę do np 215/40R18.

    ET jest też prawie takie samo jak w 18 (a tam szersza opona), więc też musi się zmieścić.

    Moim zdaniem jak najbardziej można iść w 205/55R16, ale może niech ktoś kto ma doświadczenia z Mito (ja tylko teoretyzuje), się wypowie.

    Jedyne dwie wady zastosowania 205/55R16 to że masz więcej opony - ciut bardziej będzie auto "pływać" po drodze i też wizualnie większy balon (+5.5mm wysokości opony) - felga będzie się mniejsza wydawała.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    MiTo 1,4 95 KM, 2010
    Postów
    75

    Domyślnie

    No właśnie, może ktoś się jeszcze wypowie. Z poprzedniego samochodu zostały mi zimówki 205/55 R16 i zastanawiam się co z nimi zrobić. Przyzwoite Michelinki, jeszcze co najmniej dwa sezony by objeździły i trochę mi ich szkoda.
    Gdzieś spotkałem się z tezą, że jeśli różnica w obwodzie opony w stosunku do zalecanych przez producenta wynosi więcej niż 2%, to w przypadku jakiejś stłuczki mogą być problemy z ubezpieczeniem. Te opony chyba różnią się o 2,2%, więc trochę więcej.

  6. #6
    ZBANOWANY Rowerzysta
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    AR Giulietta 150KM, Jeep Renegade
    Postów
    369

    Domyślnie

    Bzdury! Najpierw ubezpieczalnia musi udowodnić, że miało to wpływ na wypadek.
    Jak nie chcą wypłacić odszkodowania, to składasz pozew do sądu i w 99% wypadkach odszkodowanie nagle się znajduje, bo oni wiedzą, że w 90% przypadków ubezpieczony wygra w sądzie i szkoda im się w to bawić.
    A że 90% ludzi boi się sądów (poniekąd słusznie), to mogą sobie pozwolić na robienie z ludzi idiotów.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    MiTo 1,4 95 KM, 2010
    Postów
    75

    Domyślnie

    Bzdury, nie bzdury. Faktem jest, że ubezpieczyciele tylko szukają pretekstu, żeby obniżyć lub nawet odmówić wypłaty świadczenia. A bujanie się z ubezpieczycielem dopiero co zaliczyłem. Nic przyjemnego, nawet biorąc pod uwagę, że ostatecznie udało mi się swoje wywalczyć. Zakładając, że mógłbym sprzedać te opony i kupić inne, mówimy o oszczędności kilkuset złotych. Nie wiem czy są one warte ewentualnego użerania się z ubezpieczycielem. Stąd moje pytanie.

  8. #8
    ZBANOWANY Rowerzysta
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    AR Giulietta 150KM, Jeep Renegade
    Postów
    369

    Domyślnie

    Dlatego od razu składa się pozew.
    W poprzednim samochodzie robiłem bezgotówkowo w ASO naprawę z ubezpieczenia.
    Schemat był następujący:
    - wysłali kosztorys do ubezpieczyciela
    - czekali na potwierdzenie przyjęcia odpowiedzialności za szkodę
    - wykonali naprawę
    - ubezpieczyciel zapłacił im jakieś 30%
    - złożyli pozew do sądu
    - od razu dostali resztę kasy

    W ASO nawet nie ukrywali, że miesięcznie wysyłają cały plik takich pozwów i że to normalna procedura.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    511

    Domyślnie

    W moim przypadku i tak mam tylko OC, autem jeździ żona a na zimę trochę wyższa opona to zawsze lepiej dla felgi.
    O kwestie przekłamań licznika itp. się nie boję, ale nie chciałbym żeby coś przycierało o nadkola przy pełnym skręcie.
    No nic, pozostaje mi tylko włożenie łapy w nadkola i sprawdzenie, czy są tam ze 2 palce wolnej przestrzeni na kilka dodatkowych mm

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar jasiekb
    Dołączył
    10 2018
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    Abarth Punto Evo
    Postów
    60

    Domyślnie

    Panowie, teoretycznie z punktu zdrowego rozsądku macie rację. Ale nasi ubezpieczyciele powoli zaczynają podchodzić do rozmiarów opon na wzór niemiecki. Albo jest zgodna ze specyfikacją auta (instrukcja), albo jest zatwierdzone odstępstwo (TUV). W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wyparcia się ubezpieczyciela od jakiejkolwiek odpowiedzialności, ponieważ samochód był niezgodny z homologacją. Na razie są to rzadkie przypadki, ale ryzyko istnieje.

Podobne wątki

  1. Opony zimowe-jaki rozmiar?
    Utworzone przez blood_dd w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-01-2017, 07:44
  2. 147 jaki rozmiar opony?
    Utworzone przez Mephisto w dziale 147
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 14-05-2013, 12:29
  3. Opony do 156-ki - jaki rozmiar?
    Utworzone przez SlicznaPani w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 26-03-2012, 07:07
  4. Opony - jaki rozmiar, jaki profil?
    Utworzone przez motomycha w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 10:52
  5. Felgi i opony, jaki rozmiar ?
    Utworzone przez DARO-RT w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 05-05-2010, 20:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory