Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Światła mijania LED kompendium

  1. #1
    Użytkownik Znawca Avatar paweltbu
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    TBU
    Auto
    MiTo 1.4 TB MA/Mazda 3 2019
    Postów
    1,418

    Question Światła mijania LED kompendium

    Cześć, jako że temat świateł LED staje się coraz popularniejszy zakładam osobny wątek.
    Chodzi mi aby każdy kto montował te światła do MiTo i Julki napisał jaki model kupił jak przebiegał montaż i czy wszystko jest ok. Nie wpisujcie zbędnych komentarzy że to nielegalne albo stryjka wujka brata syn założył HID.
    Mnie osobiście interesuje sprawa montażu w MITO i tu pytanie czy lepsze będą żarówkiz okrągłym radiatorem czy z tymi srebrnymi paskami chłodzącymi i co było przerabiane żeby to dobrze siadło. Fotki mile widziane.
    Niezwykłość Alfy Romeo polega na tym... że czasem jeździ...

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    511

    Domyślnie

    To może ja pokrótce opiszę moją przygodę z LED'ami w Giuliettcie.
    Zakupiłem zestaw H7 w ramach testu po emisji programu "101 napraw" na TVN Turbo, gdzie prowadzący zachwalał takie żarówki, na koniec jednak stwierdził, iż są one nielegalne w UE i niestety nie można ich zakładać.
    Żarówki które kupiłem, wg. sprzedającego dają ok 8000 lm światła o temperaturze barwowej 6500K.
    Źródłem światła są diody Bridgelux COB, chłodzone radiatorem i wentylatorem.

    Wnioski po pierwszych testach:
    - wentylatory są dość głośne, słychać je wyraźnie przy wyłączonym silniku, po jego włączeniu dźwięk jest zagłuszony
    - włączenie świateł skutkuje zakłóceniami w odbiorze radia (prawdopodobnie przez pracujące wentylatory)
    - z odległości ok 4-5 m ilość światła to: H7 = 600 lx, LED = 1500 lx
    - z odległości ok 15 m ilość światła to: H7 = 75 lx, LED = 35 lx
    Wygląda na to, iź LED świeci dużo bardziej rozproszonym światłem, dlatego jego ilość na całej powierzchni oświetlanej jest bardzo podobna, jednak niższa niż H7 w najjaśniejszym punkcie.
    Pomiary luksometrem wskazują, iż światła LED na większej odległości jest mniej niż z H7, jednak subiektywne wrażenie poparte zdjęciami z aparatu mówi, iż to LED'y lepiej oświetlają przestrzeń przed autem.
    Poniżej załączam zdjęcia z testów, zdjęcia wykonane przy pomocy aparatu umieszczonego w tym samym punkcie, z zablokowaną ekspozycją (przesłona, czas naświetlania i ISO są identyczne na obu zdjęciach)

    Stanowisko pomiarowe (biała kulka blisko podłogi to miejsce pomiaru):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171023_184041.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	26.7 KB
ID:	236844

    Oświetlenie przez H7:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_5097.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	38.8 KB
ID:	236845

    Wartość strumienia światła H7:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171023_184528.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	40.6 KB
ID:	236846

    Oświetlenie LED:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_5095.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	46.8 KB
ID:	236847

    Wartość strumienia światła LED:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171023_184046.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	38.9 KB
ID:	236849

    Na podstawie powyższych zdjęć można być przekonanym o lepszym oświetleniu przez żarówki LED, jednak moim zdaniem nie jest to takie oczywiste.
    Muszę jeszcze wykonać parę testów drogowych na autostradzie, aby wysunąć rzeczywiste wnioski z testu, bo o ile oświetlenie drogi bezpośrednio przed autem jest niepodważalnie lepsze, o tyle zasięg led'ów nie jest już taki pewny i może się okazać, iż na dłuższe dystanse zupełnie się poddają.
    Ostatnio edytowane przez Piotrek1983 ; 23-10-2017 o 21:05

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar paweltbu
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    TBU
    Auto
    MiTo 1.4 TB MA/Mazda 3 2019
    Postów
    1,418

    Domyślnie

    WOW

    a jaką masz barwę światła i czy jesli to jest 6000k lub więcej to jak to świeci w deszczu w nocy??
    Ostatnio edytowane przez paweltbu ; 24-10-2017 o 09:06
    Niezwykłość Alfy Romeo polega na tym... że czasem jeździ...

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0JTS; Ford Fiesta ST 3D 200KM, Fiat 500X, była Alfa Romeo Mito i Vespa125
    Postów
    607

    Domyślnie

    Parametry tych ledów są dramatycznie złe. Jakie ma znaczenie oświetlenie na odległość 5 czy 15m? Żadne. Ważne jak świecą na 40-60m.
    Subiektywne odczucie spowodowane jest tym, że świecą wszędzie, głównie w dół, a nie tam gdzie trzeba, czyli do przodu.

    Proponuję użyć najlepszą żarówkę na rynku - nowość Osram Night Breaker Laser.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    511

    Domyślnie

    Barwa tych LED'ow to 6500K, jak dla mnie są już zbyt wpadające w niebieski.
    Co do samej jazdy w deszczu, zaraz po zakupie miałem okazję zrobić rundkę po zupełnie nieoświetlonej drodze w czasie opadów.
    Ku mojemu zdziwieniu, światło nie ginęło na mokrej nawierzchni (co często występuje w przypadku pseudo ksenonowych żarówek z niebieskim kloszem).

    Zastanawiało mnie, dlaczego na zdjęciach widać większą ilość światła na bokach dla LED'ów, ale brak jest najjaśniejszego punktu w osi samej soczewki jak w H7.
    Po bliższym przyjrzeniu się budowie obu żarówek, doszedłem do następujących wniosków:
    - żarówka H7 ma centralnie umieszczony żarnik, który świeci we wszystkich kierunkach. Odbłyśnik odbija to światło a soczewka odpowiednio skupia na drodze. Cała powierzchnia odbłyśnika jest równo oświetlona
    - żarówka LED to tak naprawdę 2 płytki, umieszczone pionowo - jedna świeci w lewo, druga w prawo. Nawet jeżeli przyjmiemy, że kąt świecenia to 180 stopni i tak pozostaje obszar odbłyśnika, gdzie nie dociera światło (w górze i w dole), ponieważ płytki diodowe oddalone są od siebie o kilka mm. Odbłyśnik odbija światło z lewej i prawej strony, dając efekt (z uwagi na wyższy strumień światła) lepszego oświetlenia poboczy, jednak brak światła w górnej i dolnej jego części osłabia "dalekosiężność" reflektora.

    Mój prywatny wniosek - aby żarówka LED świeciła tak, jak zwykła H7 (albo i lepiej) jej konstrukcja musi zapewniać do okólne oświetlenie, czyli zamiast 2 płytek LED powinny być 4. Do jazdy po mieście można próbować bawić się z takimi zamiennikami, jakie kupiłem, ale jeżeli jeździmy w trasie z większymi prędkościami trzeba poczekać na lepszą wersję.

    Cytat Napisał Andrzej_Kolbudy Zobacz post
    Parametry tych ledów są dramatycznie złe. Jakie ma znaczenie oświetlenie na odległość 5 czy 15m? Żadne. Ważne jak świecą na 40-60m.
    Andrzeju, zgadzam się z Tobą i jednocześnie nie zgadzam.
    Te żarówki naprawdę świecą jaśniej niż H7, światło jest intensywne a jego temperatura powoduje świetne refleksy od elementów odblaskowych (np. znaki drogowe "świecą" z dużo większej odległości)
    Gdybym porównał ilość światła 2 m w lewo i w prawo od osi reflektora to biją na głowę zwykłe H7.
    Problemem jest ich konstrukcja, która nie zapewnia odpowiedniego oświetlenia centralnej części o czym pisałem powyżej.
    Należy również pamiętać (zapomniałem napisać wcześniej), że H7 użyte w moich testach to Philips Racing Vision a nie chińczyk z Tesco.
    Ostatnio edytowane przez Piotrek1983 ; 25-10-2017 o 19:01

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar paweltbu
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    TBU
    Auto
    MiTo 1.4 TB MA/Mazda 3 2019
    Postów
    1,418

    Domyślnie

    a jak ten led swieci w deszczu? 6500k to sporo

    Wysłane z mojego SM-J320F przy użyciu Tapatalka
    Niezwykłość Alfy Romeo polega na tym... że czasem jeździ...

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek1983 Zobacz post
    Gdybym porównał ilość światła 2 m w lewo i w prawo od osi reflektora to biją na głowę zwykłe H7.
    Problemem jest ich konstrukcja, która nie zapewnia odpowiedniego oświetlenia centralnej części o czym pisałem powyżej.
    Należy również pamiętać (zapomniałem napisać wcześniej), że H7 użyte w moich testach to Philips Racing Vision a nie chińczyk z Tesco.
    Ja mam to samo doświadczenie z moimi LED'ami w 159. Pobocza i znaki oświetlały idealnie a środek jezdni gorzej... Zresztą miałem je tylko chwilę bo poza walorami estetycznymi nie dawały lepszego oświetlenia a barwa męczyła oko bardziej niż halogen H7.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    11 2016
    Auto
    Mito 1.4 MA
    Postów
    43

    Domyślnie


    Tak świecą żarówki Luxeon


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Jambo
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    wyspy
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9JTD 16V -195HP
    Postów
    367

    Domyślnie

    TUTAJ fajny kanał i dobre testy gość robi.
    Może język trochę dziwny.. Widać że pan okręca żarówkę żeby złapać lepszy focus

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jambo Zobacz post
    TUTAJ fajny kanał i dobre testy gość robi.
    Może język trochę dziwny.. Widać że pan okręca żarówkę żeby złapać lepszy focus
    Jedne, które testowałem były identyczne z tymi z jego filmiku. Też musiałem je nieco obrócić ale nie dało to efektu, jak przy halogenowej H7.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Światła mijania
    Utworzone przez fala w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 03-08-2017, 20:30
  2. Światła mijania 166
    Utworzone przez Kamil10 w dziale 166
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 19-10-2016, 07:45
  3. [145] Światła mijania 100 W
    Utworzone przez Marek Cz w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 26-01-2011, 01:26
  4. [146] Światła Mijania
    Utworzone przez gombej w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 05-12-2009, 12:11
  5. [33] Światła mijania
    Utworzone przez AR_33 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-02-2008, 10:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory