Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Temat: QV Olej i paliwo

  1. #11
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    Cytat Napisał loonyjoe Zobacz post
    silnik używa innego programu ... i skraca skok tłoków...
    Ty tak poważnie, czy kogoś wkręcasz ?

  2. #12
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Cytat Napisał loonyjoe Zobacz post
    ugeruję, że silnik w qv/veloce jest zrobimy pod 98, a zalanie go 95 powoduje, że mamy tych koni parę mniej
    Bzdura na kaczych łapach.
    Cytat Napisał loonyjoe Zobacz post
    i skraca skok tłoków, by zapobiec spalaniu detonacyjnemu.
    jeszcze większa bzdura
    Powielana następna bzdura
    Cytat Napisał loonyjoe Zobacz post
    to zmiana skoku tłoków powoduje większy zysk energii,
    Cytat Napisał loonyjoe Zobacz post
    nie mam pojęcia mechanikiem nie jestem, odróżniam tylko, gdzie bagnet, gdzie wlać olej i płyn do spryskiwaczy
    To akurat jedyna sensowna rzecz, którą napisałeś
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    AR Giulietta Veloce 2016
    Postów
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotriix Zobacz post
    Powielana następna bzdura
    z ciekawości sięgnąłem w odmęty internetu, doczytałem i po kilku sekundach widzę, że masz absolutnie rację, plotę bzdury- bo nie znam się na terminologii, a do tego wszystko pokręciłem- mea culpa- chodziło mi o coś, co podobno nazywa się 'kątem wyprzedzenia zapłonu', czyli momentem, w którym następuje zapłon, a nie o długość skoku (która na logikę powinna być stała). jak napisałem, nie jestem fachowcem, wyjaśniła mi to kiedyś osoba, której pod tym względem ufam a ja zapamiętałem, co zapamiętałem. tak to jest, jak się nie sprawdza wcześniej tego, co się napisze. więc jak najbardziej przyznaję się do błędu i przepraszam wszystkich.

    jednak różnicę między wykorzystaniem 95 i 98 rozumiem, a w jaki sposób się ona odbywa...cóż, kiedyś sobie może wybaczę, ze pokręciłem tak czy siak 98 na 100% jest mniej kaloryczna i potrzebne jest inne mapowanie/programowanie silnika, by uzyskać większą energię. i podtrzymuję to, że silniki dostosowane do 98 mają oba mapowania lub potrafią to mapowanie zmieniać w zależności od paliwa. czy tbi z giulietty jest silnikiem na 98? ja uważam, że tak. jeśli nie, to dlaczego w instrukcji przy 120 konnym silniku i przy 150 MA jest tylko 95? przecież większa liczba oktanów nie zaszkodzi nigdy- jedynie ograniczy moc w nieprzystosowanym do tego silniku.
    no i na koniec: nie jestem pewien, jak interpretować wyrażenie 'Bzdura na kaczych łapach' użyte przez kogoś, kto ma kaczkę w awatarze

  4. #14
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Cytat Napisał loonyjoe Zobacz post
    no i na koniec: nie jestem pewien, jak interpretować wyrażenie 'Bzdura na kaczych łapach' użyte przez kogoś, kto ma kaczkę w awatarze
    To taki tekst z mojego dzieciństwa
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  5. #15
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar mks
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Mercedes C63 AMG '14
    Postów
    371

    Domyślnie

    Cytat Napisał loonyjoe Zobacz post
    z ciekawości sięgnąłem w odmęty internetu, doczytałem i po kilku sekundach widzę, że masz absolutnie rację, plotę bzdury- bo nie znam się na terminologii, a do tego wszystko pokręciłem- mea culpa- chodziło mi o coś, co podobno nazywa się 'kątem wyprzedzenia zapłonu', czyli momentem, w którym następuje zapłon, a nie o długość skoku (która na logikę powinna być stała). jak napisałem, nie jestem fachowcem, wyjaśniła mi to kiedyś osoba, której pod tym względem ufam a ja zapamiętałem, co zapamiętałem. tak to jest, jak się nie sprawdza wcześniej tego, co się napisze. więc jak najbardziej przyznaję się do błędu i przepraszam wszystkich.

    jednak różnicę między wykorzystaniem 95 i 98 rozumiem, a w jaki sposób się ona odbywa...cóż, kiedyś sobie może wybaczę, ze pokręciłem tak czy siak 98 na 100% jest mniej kaloryczna i potrzebne jest inne mapowanie/programowanie silnika, by uzyskać większą energię. i podtrzymuję to, że silniki dostosowane do 98 mają oba mapowania lub potrafią to mapowanie zmieniać w zależności od paliwa. czy tbi z giulietty jest silnikiem na 98? ja uważam, że tak. jeśli nie, to dlaczego w instrukcji przy 120 konnym silniku i przy 150 MA jest tylko 95? przecież większa liczba oktanów nie zaszkodzi nigdy- jedynie ograniczy moc w nieprzystosowanym do tego silniku.
    no i na koniec: nie jestem pewien, jak interpretować wyrażenie 'Bzdura na kaczych łapach' użyte przez kogoś, kto ma kaczkę w awatarze
    musisz jeszcze trochę doczytać

    Nie wiem skąd wysnułeś wniosek, że silnik w QV jest zaprojektowany pod 98. Gdyby tak było to byłby zapis - lać 98, a ostatecznie w przypadku braku itp można wlać 95, pod warunkiem że przy najbliższej okazji zaleje się 98. Tak to wygląda w moim obecnym aucie, które domyślnie.
    Żeby wykorzystać paliwo 98 w silniku przystosowanym na 95 nie wystarczy tylko, żeby komputer przyspieszył zapłon. Musiałby podlać trochę więcej paliwa i zwiększyć nieco doładowanie żeby to paliwo wykorzystać.

  6. #16
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    AR Giulietta Veloce 2016
    Postów
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał mks Zobacz post
    musisz jeszcze trochę doczytać

    Nie wiem skąd wysnułeś wniosek, że silnik w QV jest zaprojektowany pod 98. Gdyby tak było to byłby zapis - lać 98, a ostatecznie w przypadku braku itp można wlać 95, pod warunkiem że przy najbliższej okazji zaleje się 98. Tak to wygląda w moim obecnym aucie, które domyślnie.
    Żeby wykorzystać paliwo 98 w silniku przystosowanym na 95 nie wystarczy tylko, żeby komputer przyspieszył zapłon. Musiałby podlać trochę więcej paliwa i zwiększyć nieco doładowanie żeby to paliwo wykorzystać.
    no właśnie to starałem się wytłumaczyć (pomijając te bzdury o ruchu tłoków): wniosek wysnułem z instrukcji obsługi (u mnie strona 160-162, choć fakt, ze na ten temat w ogóle mało alfa pisze) silniki 120KM- MA 163KM- 'Benzyna zielona bezołowiowa o liczbie oktanowej (RON) 95', silniki MA 170KM i 240KM 'Benzyna zielona bezołowiowa LO95 lub LO98' dla innego przykładu w 159 tbi: również tylko 95. czy to znaczy, że silnikowi 120KM 98 zrobi kuku? oczywiście, że nie, bo na stronach 172-174 w zalecanych paliwach stoi: 'Benzyna zielona bezołowiowa o LO nie mniejszej niż 95' przy każdym silniku benzynowym. ale jednak tylko dwa z nich mają wyszczególnioną 98 w tabeli na stronach 160-162. i sprawdziłem- tak jest też w starszych instrukcjach.

    starałem się potem znaleźć przykłady innych marek i znalazłem fragment instrukcji starego golfa czy polo: https://www.fotosik.pl/zdjecie/16e105fa9cb28c6d
    tam bardzo ładnie jest wytłumaczone co można, a czego nie i dlaczego, zwłaszcza w zakreślonym fragmencie (zakreślenie i zdjęcie nie są moje). warte uwagi są również punkty 2 i 3 w kolumnie po lewej. Zajrzałem tez do starej instrukcji octavii II moich rodziców- tam wszystko było w podobnym tonie, a w przypadku 98/95 wprost: 'Zalecane paliwo – benzyna bezołowiowa o liczbie RON 98/95 Należy używać benzyny bezołowiowej o liczbie ROZ 98. Można też tankować benzynę bezołowiową 95 ROZ, ale należy się wtedy liczyć ze spadkiem mocy silnika. Gdy nie ma możliwości zatankowania benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 98 RON lub 95 RON, można awaryjnie zatankować benzynę o liczbie oktanowej 91 RON ' instrukcję można znaleźć pod adresem: http://old.skoda-auto.pl/mini-apps/o...ctavia-ii.aspx

    Tak na serio, ja się tym tematem zająłem jakieś 10 lat temu, zdobyłem odpowiedzi na swoje pytania i przestałem się tym zajmować- stąd moje błędy- to się nazywa fachowo konfabulacja- nieświadomie wypełniłem dziury w pamięci tym, co mi się wydawało i powstała głupota. za to pamiętam, że wtedy to był spory problem, w starszych wersjach fsi nie można było stosować zamiennie 95, tylko 98, jak ktoś oszczędzał to rozwalał sobie silnik- jak u Ciebie w amg. potem producenci poszli po rozum do głowy i uznali, ze użytkownicy to głupki i wyposażyli silniki w czujniki/nowe oprogramowanie i inne wynalazki i silniki przestały się psuć- bo gdy zalewano 95, silnik się po prostu dostosowywał. moim zdaniem ta sama sytuacja jest w alfie.

    mam nadzieję, że użycie silników vag jako przykładu nie jest na tym forum zbrodnią karaną banem lub gorzej bo zasada jest ta sama. w bmw x1 i 3 podobnie, ale oni zalecają 95, a jako minimalną podają 91. o 98 w ogóle nie wspominają (nie wiem, jak silniki m). i w takich silnikach faktycznie 98 nie ma sensu, nie musisz mnie o tym uświadamiać- rodzicom w bmw a wcześniej w octavii mpi 10 lat temu kazałem lać 95 po prostu uważam, że 240tbi jest zaprojektowany pod 98, ale można do niego lać 95. i nie, nie uważam, żeby różnica była znacząca

    jeśli masz jakieś wiarygodne źródło udowadniające, że się mylę, przedstaw je- potrafię się przyznać do błędu, a może i jeszcze parę groszy zaoszczędzę na paliwie

  7. #17
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar mks
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Koszalin
    Auto
    Mercedes C63 AMG '14
    Postów
    371

    Domyślnie

    W mercedesie jest napisane że można 95 ale silnik będzie miał ograniczoną moc (czyli z tego wynika że komp wyczuje spalanie stukowe i będzie pracował na innym programie) z kolei np w nissanie 350z napisane było że nie wolno 95 a jeśli już ostatecznie nie będzie wyjścia to zalać nie więcej niż 50% zbiornika, nie używać pelnej mocy i przy najbliższej okazji zalać do pelna pb98 ( czyli wnioskuje że tam komp nie ma programu na 95, a wiadomo że spalanie stukowe pojawia się podczas dużego obciążania silnika)

    A w giulieccie jak zauważyłeś napisane jest 95 lub 98. Myślę że należałoby wziąć pod uwagę parametry silnika - gdyby był zaprojektowany pod 98 i miał moc 235 czy tam 240 po lifcie na 98 to jako wymagane paliwo podane zostałoby 98. Koncern nie ryzykowalby tego że ktoś shamowalby auto na 95 i wyszło np 225km zamiast 235. Za duże ryzyko rekompensat finansowych. A inna kwestia - ja moja qv na paliwie 95 jechałem licznikowo odrobinę ponad 250 a wg GPS było wtedy dokładnie 242 czyli dokładnie tyle ile w papierach. Sądzę że gdyby silnik miał 5 czy 10 koni mniej to mógłby nie odciągnąć do tej prędkości.

    Ty interpretujesz zapis z instrukcji metoda porównawcza i niepotrzebnie sugerujesz się tym że w przypadku wersji 120km podali tylko paliwo 95 [emoji6] powiem Ci że ja zalewalem dla testów także 98 czy nawet racinga z shella i jedyna różnica jaka wtedy była to wieksze spalanie [emoji23]

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  8. #18
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    AR Giulietta Veloce 2016
    Postów
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał mks Zobacz post
    W mercedesie jest napisane że można 95 ale silnik będzie miał ograniczoną moc (czyli z tego wynika że komp wyczuje spalanie stukowe i będzie pracował na innym programie) z kolei np w nissanie 350z napisane było że nie wolno 95 a jeśli już ostatecznie nie będzie wyjścia to zalać nie więcej niż 50% zbiornika, nie używać pelnej mocy i przy najbliższej okazji zalać do pelna pb98 ( czyli wnioskuje że tam komp nie ma programu na 95, a wiadomo że spalanie stukowe pojawia się podczas dużego obciążania silnika)

    A w giulieccie jak zauważyłeś napisane jest 95 lub 98. Myślę że należałoby wziąć pod uwagę parametry silnika - gdyby był zaprojektowany pod 98 i miał moc 235 czy tam 240 po lifcie na 98 to jako wymagane paliwo podane zostałoby 98. Koncern nie ryzykowalby tego że ktoś shamowalby auto na 95 i wyszło np 225km zamiast 235. Za duże ryzyko rekompensat finansowych. A inna kwestia - ja moja qv na paliwie 95 jechałem licznikowo odrobinę ponad 250 a wg GPS było wtedy dokładnie 242 czyli dokładnie tyle ile w papierach. Sądzę że gdyby silnik miał 5 czy 10 koni mniej to mógłby nie odciągnąć do tej prędkości.

    Ty interpretujesz zapis z instrukcji metoda porównawcza i niepotrzebnie sugerujesz się tym że w przypadku wersji 120km podali tylko paliwo 95 [emoji6] powiem Ci że ja zalewalem dla testów także 98 czy nawet racinga z shella i jedyna różnica jaka wtedy była to wieksze spalanie [emoji23]

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    czytałem instrukcję ze strony mercedesa (ale to chyba do aktualnego rocznika) i jest, żeby nie przyśpieszać gwałtownie na 95, czyli nie ma właśnie czujnika spalania stukowego
    jeśli chodzi o to, że na hamowni wyjdzie mniej- różnica to na pewno mniej niż 5%, więc nikt rozsądny afery nie zrobi, bo to nie do obrony, zakładając, że ktoś to zauważy, bo często silniki turbo 200+ koni mają parę KM rezerwy...zobacz też, co skoda napisała przy silnikach 98/95- można tankować 95, ale należy się liczyć ze spadkiem mocy- nie, że wystąpi na pewno- zależy zapewne jak blisko granicy możliwości silnika będziesz jechał
    jeśli chodzi o to, ile jechałeś maksymalnie...cóż, przy tej prędkości każda rzecz ma znaczenie- kierunek i siła wiatru, nachylenie drogi, rodzaj nawierzchni...nie przemawia to do mnie jako argument. ja jechałem w niemczech stareńką daewoo nexią ok. 160km/h (wg. gps), jej vmax wg katalogu to 152 czy to o czymś świadczy? nie, jechałem z górki
    tak, interpretuję w ten nie inny sposób zapis instrukcji, ponieważ w ten sposób zapisuje wielu producentów, a sugeruję się nie jedną wersją silnikową a czterema z sześciu- mają zapisane 95; tylko dwie najwyższe mają zapisane również 98. dla mnie jest to oczywiste, nawet długo się nad tym nie zastanawiałem- wygląda to jak u innych producentów. Po co pisać o 98 w dwóch wersjach, jeśli wiadomo, że można wlać do każdej, ale nie wpływa to na pracę silnika? totalny bezsens.
    i pozwolę się z Tobą nie zgodzić odnośnie wartości odczuć indywidualnych w ocenie różnicy między paliwami- oczywiście, że nie odczułeś, co zmienia 5 KM przy mocy 235-240KM? będziesz miał czas do 200km/h lepszy o 0,5-1 sekundę w identycznych warunkach (w ogóle porównanie w innych warunkach niż identyczne jest bezsensowne, a jest to niemożliwe poza torem testowym i hamownią) jedyne 'odczucia' to racjonalizacja w jedną lub druga stronę- stąd pisałem, że nie ma to większego znaczenia, co się zaleje, bo nie jest się w stanie wyczuć różnicy w normalnym użytkowaniu. ale jakaś drobna różnica jest.

Podobne wątki

  1. [159] Złe paliwo :(
    Utworzone przez 89ozzy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 12-03-2013, 22:24
  2. [GTV] Czuła na paliwo?
    Utworzone przez Tomston w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-04-2012, 10:35
  3. [146] paliwo td ?
    Utworzone przez Voyager_1988 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-05-2009, 22:18
  4. [33] Paliwo do 33 1.7 8V.
    Utworzone przez Spirit w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-07-2008, 15:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory