Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Auto
    Giulia 2.0T

Domyślnie Tryb "All Weather" i moze na temat opon

Witam,

Moje zimowe opony, GY UltraGrip, maja 5 lat. Poniewaz przejechalem samochodem jakies 46 tysi to bieznik na tych oponach jest "prawie jak nowy". Niestety ostatnio zaczynam bac sie jezdzic moim samochodem w trudnych warunkach. Czasami czuje na kierownicy jakby ten samochod nie mial przyczepnosci. Dodatkowo jesli wjade w gleboki snieg, piasek lub bloto to spotykam sie z dziwnym zachowaniem tzn automatycznym wylaczeniem trybu "All Weather". Samochod przelacza sie sam w tryb "Normal" o czym informuje na ekranie bez podania konkretnego bledu. Plus rowniez pokazuje sie odwieczny blad systemu S&S. Po wylaczeniu/wlaczeniu samochodu oczywiscie wszystko znika i mozna przelaczyc sie w tryb A ponownie. W ASO rozkladaja rece.
    Ja rozumiem, ze czas zycia zimowek to praktycznie dwa sezony, ale jezdzilem juz na starszych w innych samochodach i jakos nie bylo tak zle.
    Czy ktos moze podzielil sie podobnymi doswiadczeniami lub poradami?

Użytkownik Romeo
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA

Domyślnie

Opony nie mogą mieć nic do tego, samochód nie powinien przełączać się samoistnie z trybu X w tryb Y. Jeśli zrzuca A->N, albo D->N to najprawdopodobniej występuje jakiś błąd, w jego wyniku sterownik wyłącza cały moduł DNA, czyli w praktyce wraca do N.

Prawdziwe pytanie, co to za błąd. Bo nie uwierzę, że od słabej przyczepności opon może cokolwiek wyskoczyć. Mógłbyś po lodzie jeździć i też powinno być ok.

Użytkownik Dwusuwowiec
    Auto
    Mito MA 135@175

Domyślnie

W trybie A jedzie się jak po szynach czyli wszystkie czujniki przy kołach muszą działać perfekt. Może, któryś z czujników nie przekazuje odpowiednich informacji i system waruje?
    Trzeba się podpiąć kompem i zobaczyć czy są jakieś błędy.

Użytkownik Rowerzysta
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Mito 135 MA TCT, Giulietta 170 MA TCT, Ducato 3,0 160 AT

Domyślnie

Cytat Napisał _arekm_ Zobacz post
    Witam,

Moje zimowe opony, GY UltraGrip, maja 5 lat. Poniewaz przejechalem samochodem jakies 46 tysi to bieznik na tych oponach jest "prawie jak nowy". Niestety ostatnio zaczynam bac sie jezdzic moim samochodem w trudnych warunkach. Czasami czuje na kierownicy jakby ten samochod nie mial przyczepnosci. Dodatkowo jesli wjade w gleboki snieg, piasek lub bloto to spotykam sie z dziwnym zachowaniem tzn automatycznym wylaczeniem trybu "All Weather". Samochod przelacza sie sam w tryb "Normal" o czym informuje na ekranie bez podania konkretnego bledu. Plus rowniez pokazuje sie odwieczny blad systemu S&S. Po wylaczeniu/wlaczeniu samochodu oczywiscie wszystko znika i mozna przelaczyc sie w tryb A ponownie. W ASO rozkladaja rece.
    Ja rozumiem, ze czas zycia zimowek to praktycznie dwa sezony, ale jezdzilem juz na starszych w innych samochodach i jakos nie bylo tak zle.
    Obstawiam słaby akumulator - nie ma mocy choć napiecie moze jeszcze trzymać. ESP i SS biorą duuużo prądu.
    SS zawsze siada przy słabym aku.
    Albo aku albo z ładowaniem cos nie ten teges...

Użytkownik Romeo
    Auto
    Gulietta 2017 SUPER

Domyślnie

Cytat Napisał _arekm_ Zobacz post
    Witam,

Problem jest złożony- prawdopodobnie jak napisał przedmówca pobór energii aku. Giulietta ma 3 tryby jzdy D N A - w trzybach D i A działa elektroniczna szpera Q2 i to ona ciągnie dodatkowy prąd jak trafi na spory śnieg. Inna sprawa że i opony to raczej do utylizacji mimo dużego bieżnika się nadają.
    Zacznij od podładowania aku, sprawdzenia ładowania alternatora oraz sprawdzenia napięcia spoczynkowego Aku.

Użytkownik Rowerzysta
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Mito 135 MA TCT, Giulietta 170 MA TCT, Ducato 3,0 160 AT

Domyślnie

Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    Problem jest złożony- prawdopodobnie jak napisał przedmówca pobór energii aku. Giulietta ma 3 tryby jzdy D N A - w trzybach D i A działa elektroniczna szpera Q2 i to ona ciągnie dodatkowy prąd jak trafi na spory śnieg. Inna sprawa że i opony to raczej do utylizacji mimo dużego bieżnika się nadają.
    Zacznij od podładowania aku, sprawdzenia ładowania alternatora oraz sprawdzenia napięcia spoczynkowego Aku.
    I to jest najtrudniejsze. Bez komputera ani rusz. Istnienie SS powoduje, że o ile mozna sprawdzic samo napiecie aku to juz z prądem ładowania nie ma tak prosto jak w "maluchu" dajmy na to i amator może niewiele sprawdzić.

Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Auto
    Giulia 2.0T

Domyślnie

Dzieki bardzo za podpowiedzi.

Wpadlo mi do glowy zaczac od sprawdzenia cisnienia w oponach i niestety patafiany z wulkanizacji sie nie popisaly. Nie dosc, ze napompowali mi opony jak letnie, to jeszcze tyl napompowali mocniej niz przod a przeciez ma byc odwrotnie. Po korekcie cisnienia czekam jeszcze na trudne warunki zimowe bo w tej chwili jest "sucho i pewnie" na ulicach.

U mnie nigdy nie spotkalem sie z dzialaniem szpery w trybie A. Zawsze tak bylo, ze jesli jedna z opon na osie traci przyczepnosc, to samochod stoi w miejscu. W ASO mowili, ze szpera dziala tylko w trybie D.

Dzieki

Użytkownik Romeo
    Auto
    Gulietta 2017 SUPER

Domyślnie

Szpera elektroniczna Q2 działa wctrybie D i A

Użytkownik Romeo Avatar radosuaf
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa 75 2.0 TS, Alfa Giulietta 1.4 MA, Peugeot 307 SW 1.6 16V

Domyślnie

Ja ujeżdżałem Giuliettę w konkretnym śniegu przez kilka godzin (ale fakt, że w trybie D, bo A tak dusił silnik, że nie dało się jechać) i żaden tryb się nie przełączył - więc ewidentnie coś nie tak.
    Alfa Romeo Giulietta Sprint 150KM 2015
    Alfa Romeo 75 2.0 TS 14?KM 1989
    Peugeot 307 SW 1.6 16V 110KM 2003

"Dynamically, Milanos are Alfas in the finest sense, but stylistically, it's another story."