Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: MiTo na codzienną trasę

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Reszów
    Auto
    FIAT Albea 1.2
    Postów
    4

    Domyślnie MiTo na codzienną trasę

    Witam,

    Jest kilka podobnych wątków ale bardziej tyczą się miasta niżli trasy.
    Stoję przed wyborem wersji silnikowej MiTo. Dzienny przebieg to około 80-100 km. Przeważnie codziennie trasa po 40 km do pracy (DK i S po 50 %) i powiedzmy dwa razy w tygodniu dodatkowy wyskok na miasto po pracy czyli te dodatkowe 20 km turlania się w mieście. Prędkości na trasie to około 100-130 km/h.
    Stąd główne pytanie czy na takie dojazdy codzienne lepszym będzie wyborem 1.6 JTDm czy 1.4 TB (120 lub 155km) ale LPG ?

    Kilka pytań dodatkowo:
    1) które będzie głównie oszczędniejsze w dłuższej perspektywie czasu i mniej awaryjne ? Zakładam że autko posłuży około 4-5 lat Jakie są główne bolączki obydwu silników oraz ewentualne koszty naprawy?
    2) Jak z dynamiką jednego i drugiego by wyprzedzić w miarę jakiegoś tira ? Tu i tu mamy doładowany silnik więc Nm nie brakuje, bardziej ochoczo prawdopodobnie będzie się wkręcał benzynowy.
    3) Jakie jest średnie spalanie na trasie (np. 100km/h i 130km/h) jednego i drugiego ? Zgrubsza licząc rocznie wyjdzie około 20 tyś km, więc spalanie ma znaczenie
    4) Ile z jednego baku (Diesel <-> LPG) jestem w stanie zrobić km? Jakieś 600 km by się przydało, tak by nie stawać co drugi dzień na stacji benzynowej by tankować, a powiedzmy raz na tydzień.

    Jeżeli był bardzo zbliżony temat, to prosiłbym o nakierowanie.
    Za wszystkie twórcze i pomocne odpowiedzi z góry bardzo dziękuje.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar baton
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    Alfa
    Postów
    153

    Domyślnie

    4) Ile z jednego baku (Diesel <-> LPG) jestem w stanie zrobić km? Jakieś 600 km by się przydało, tak by nie stawać co drugi dzień na stacji benzynowej by tankować, a powiedzmy raz na tydzień.

    Jeżeli nie chcesz zakładać butli gazowej zajmującej cały bagażnik i butla będzie w miejscu koła zapasowego, to wynik na poziomie 600km na LPG wydaje mi się nierealny. W GP miałem butle w kole jak dobrze pamietam to wchodziło do niej ok. 40l. Przy prędkościach o których piszesz niech spali 9-10l, to do 600km sporo braknie.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Rzeszów/Kraków
    Auto
    Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155KM
    Postów
    27

    Domyślnie

    Posiadam wersje 1,4 TB 155 KM i jeżeli chodzi pytanie:

    1) Za krótko jeżdżę nim - mam go dopiero od sierpnia ale nic się do tej pory nie stało ;p
    2) To z dynamiką nie ma problemu bardzo ładnie idzie i fajnie się kręci (wcześniej jeździłem fiatem stilo 2,4 170 KM i bez porównania plus dla mito)
    3) Często latam na trasie Kraków - Rzeszów dzisiaj jechałem tak do 120 km/h spalił mi 6,8 litra (były fatalne warunki na drodze), ale nie pamiętam żeby na trasie zjadł mi powyżej 8 litrów nawet jak go cisnąłem w okolice 190 - 200

    Też kiedyś myślałem nad założeniem LPG ale na razie odpuściłem temat

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce TI
    Postów
    321

    Domyślnie

    Cisnąłeś go pewnie przez 10 sekund na te 190 i dlatego.
    Trasa 200 km, A2, pokonana w 1h 30min, max 210km/h. Spalanie 15L/100
    https://www.youtube.com/watch?v=2UxBLyClT3A

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar baton
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    Alfa
    Postów
    153

    Domyślnie

    Ja nie wiem skąd te wyniki przy prędkościach powyżej 120. Tez miałem auto z silnikiem 1,4 155KM po modach było 210KM i ma serii oraz później nigdy nie miałem wyniku ok. 7 litrów. Zawsze bliżej 10, a jak się przycisnęło to 11.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Rzeszów/Kraków
    Auto
    Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155KM
    Postów
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Strzalka Zobacz post
    Cisnąłeś go pewnie przez 10 sekund na te 190 i dlatego.
    Trasa 200 km, A2, pokonana w 1h 30min, max 210km/h. Spalanie 15L/100
    https://www.youtube.com/watch?v=2UxBLyClT3A

    No nie cały czas cisnąłem przez chwile tylko ;d

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał Guzik Zobacz post
    No nie cały czas cisnąłem przez chwile tylko ;d
    Szkoda, że przez tę chwile, nie przełączyłeś na chwilowe spalanie, pewnie by tam pokazywało z 15-17 l

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Reszów
    Auto
    FIAT Albea 1.2
    Postów
    4

    Domyślnie

    [MENTION=19904]baton[/MENTION],

    4) Co do pojemności butli gazowej pewnie masz rację. Ciężko będzie usadowić coś większego niż 55 L / czyli gazu realne około 40. Z 40L LPG pewnie da się zrobić 400-450 km (kwestia warunków, jazdy i wielu, wielu innych ).

    [MENTION=75551]Guzik[/MENTION],
    2) Stilo 2.4 to wolnossący, MiTo jest doładowane i obstawiam, że tu jest różnica w dupohamowni, no i jeszcze waga ( prawdopodobnie Stilo 2.4 waży dużo więcej niż MiTo 1.4 ).
    3) przy 190 raczej łykało tak jak napisali inni, w granicach 15 litrów.
    Też często robię trasie RZE-KRK, tyle że drugim autem ( 2.0 diesel 163km). Przy przelotowej prędkości 140-160 km/h, 2 osoby + dzieciaczek, chwilowe spalanie pokazuje mi rzędu 7.0-8.0 litra/100km

    Wracając do tematu:
    1) Awaryjność obydwu silników oraz ogólnie MiTo nie związanych z samymi jednostkami silnikowymi ? Jakie koszty?

    2) Możemy pominąć ten punkt - charakterystyki podobne ze względu na doładowane silniki / moc / moment obrotowy

    3) Na razie mam od was dane do wersji Pb czyli około 6,8 L, a LPG przy prędkościach które zakładam to około 9-10 . Jak z dieslem przy tych prędkościach ? Wersja 1.4 TB 120 HP ma 5-biegów, a wersja 155 HP ma 6 biegów ?

    4) Możemy pominąć ten punkt - mając spalanie można w prosty sposób przecież wyliczyć wszystko

    5) Główne pytanie czy na takie dojazdy codzienne lepszym będzie wyborem 1.6 JTDm czy 1.4 TB (120 lub 155km) ale LPG ? Którą Ty byś wybrał wersję na takie trasy i dlaczego ?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0JTS; Ford Fiesta ST 3D 200KM, Fiat 500X, była Alfa Romeo Mito i Vespa125
    Postów
    607

    Domyślnie

    Na trasę tylko 6 biegów, czyli TB 155KM, MA 170KM lub jtdm 120KM lub automat TCT MA 135KM lub MA 170KM.
    Diesel na trasę będzie najlepszy. Przy średniej prędkości 130km/h są obroty poniżej 2500 (pewnie będzie ciszej niż w benzynie) i spalanie ok 5l/100km.
    Powyżej tej prędkości spalanie znacznie rośnie.
    W ciągu 9 lat i 197 tys km z poważnych rzeczy naprawiana była hałasująca skrzynia biegów (jakoś od razu po gwarancji) i 3 razy rury dolotowe turbo (wina naszych dróg).
    Silnik mam podkręcony do 135KM i 385Nm. Jest moc i zabawa.

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Wuwua
    Auto
    była 145 1.6TS jest Mito 1.4TB 120KM
    Postów
    103

    Domyślnie

    1) które będzie głównie oszczędniejsze w dłuższej perspektywie czasu i mniej awaryjne ? Zakładam że autko posłuży około 4-5 lat Jakie są główne bolączki obydwu silników oraz ewentualne koszty naprawy?

    ja mam 1.4TB 120 - bolączek nie ma żadnych. Mam od 60k km, przejechałem też 60k, nic do tej pory kompletnie się nie działo, nuda.

    2) Jak z dynamiką jednego i drugiego by wyprzedzić w miarę jakiegoś tira ? Tu i tu mamy doładowany silnik więc Nm nie brakuje, bardziej ochoczo prawdopodobnie będzie się wkręcał benzynowy.

    jak na tak małe autko, dynamika naprawdę zaskakuje w ver. 120, 155 może być tylko lepiej

    3) Jakie jest średnie spalanie na trasie (np. 100km/h i 130km/h) jednego i drugiego ? Zgrubsza licząc rocznie wyjdzie około 20 tyś km, więc spalanie ma znaczenie
    a kto jeździ na trasie 100 km/h? u mnie przy prędkości rzędu 150-170 km/h pali ok 15-16L
    w jeździe tylko miejskiej (warszawskie korki), nie schodzi poniżej 10L - przy bardzo spokojnej jeździe

    4) Ile z jednego baku (Diesel <-> LPG) jestem w stanie zrobić km? Jakieś 600 km by się przydało, tak by nie stawać co drugi dzień na stacji benzynowej by tankować, a powiedzmy raz na tydzień.
    na LPG w mieście nie zrobisz więcej niż jakieś 320km (mam butlę 34L)


    generalnie z czystym sumieniem polecam LPG, akurat te silniki TB są idealne do konwersji
    diesel to zło, daj spokój z tym trującym silnikiem...

Podobne wątki

  1. [Mito] Zakup alfa romeo Mito
    Utworzone przez Michał 12 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-10-2017, 19:06
  2. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 10-10-2014, 10:17
  3. [159] przygotowania do wyjazdu w dłuższą trasę..na co zwrócić szczególną uwagę ?
    Utworzone przez prv87 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 03-07-2013, 15:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory