Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo MiTo, 1.4 TB

Domyślnie Planowany zakup Giulietty QV na co zwrócić uwagę

Witam,

Przymierzam się do zakupu Giulietty QV. Auto jest przedliftowe z 2012 roku z przebiegiem 60 tys. Przebieg jest autentyczny i udokumentowany. Prosiłbym o informację na co zwrócić uwagę w czasie oględzin samochodu.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Użytkownik Romeo Avatar epsonix
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Giulia Veloce 2.0T Q4 i Giulietta 1.4TB

Domyślnie

silniki TBi mają problem z potencjalnie turbinami (już nawet przy 50-100tyś km), to bierze się z problemów ze smarowaniem, które częściowo wynikają z wad designu (trochę poprawiono od 1 faceliftu pod koniec 2013) a częściowo ze względu na marny olej i bardzo długie interwały jego wymiany (35tyś km).
    jeśli chodzi o design to rurka zasilająca olejem turbinę leci przy kolektorze wydechowym, on rozgrzewa się do czerwoności jak się depta, rurka przed liftem nie była izolowana termicznie, olej dostawał w kość, degradował się do dodatkowo w samej rurce potencjalnie mógł zbierać się przez to syf. na końcu tej rurki jest też śruba z sitkiem-filtrem, która przy takich warunkach potrafiła się częściowo przytykać i smarowanie turbiny kulało. do tego marny olej (Selenia Star PE to marny olej) i wymiany co 35tys i recepta na pady turbiny gotowa

sprawdź zatem:
    1.interwały wymiany oleju
    2.jaki olej lał, ok faceliftingu AR zmieniła rekomendację na Selenię Sport Power, ciut lepszy choć to też olej raczej w starej technologii bez nowoczesnych dodatków (Bor/Molibden itp)
    3.czy dolewał dodatki właśnie Bor itp np AR9100
    4.czy robił płukanki
    5.czy wymienił na jakimś etapie tą rurkę zasilania turbiny na pozmianową z pełną izolacją termiczną (widać ją, zdjęcia gdzieś wrzucałem w dziale 159 w wątku o TBi)
    6.czy wymieniał tą śrubę z sitkiem albo wywalił sitko.

jeśli odpowie że co 35tyś a olej Selenia i nic więcej to spore ryzyko że turbinę będziesz robił wkrótce (w ogłoszeniach jak szukałem 159 TBi nie brakowało aut przed 100tyśkm z wymianą turbiny a były i takie gdzie było to 2 lub 3 razy robione - pewnie nei doszli do przyczyn i nowe turbiny padały po paru tyś km)

oczywiście pytania zadaj niesugerując odpowiedzi albo o co pytasz, raczej co zostało zrobione, szukaj potwierdzenia wymian oleju/części i rodzaju oleju w książce, bazie w FCA czy na fakturach lub naklejkach w komorze silnika itp. rurkę pozmianową czasem zakładali ludzie za wczasu, czasem serwisy prewencyjnie montowały - nie było na to jednak żadnej kampani, więc tylka pewien procent aut ma już pozmianową.

innych dużych problemów w QV nie ma, to już standard jak to w każdym innym aucie, upewnić się że nie bita, nie po powodzi, nie jakaś kombinowana itp itd.
    Giulia Veloce 2018 2.0T (od 2018)
    Giulietta limitowana seria Veloce 2013 1.4TB (od 2013)

Były:
    159 SW Distinctive 2010 1.75TBi (2015-2018)
    159 Distinctive 2005 1.9JTDm 16V (2009-2015)

Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo MiTo, 1.4 TB

Domyślnie

Dziękuje za odpowiedź oraz zawarte w nim informację, na pewno sprawdzę autko pod tym kątem. Właścicielkę auta znam i to dobrze ( moja ciotka ), natomiast wiem, że nie należy do osób dbających o auta, wiec przypuszczam, że kwestie o, których wspomniałeś nie były robione.

Auto, głównie stoi w garażu i się brudzi, jest też trochę poobijane, co widać na zdjęciach w załączniku ( przód - brak połowy grilla, prawy bok - przerysowane nadkole, no i ta klapa od bagażnika O.O. Od razu zadam pytanie odnośnie klapy. Myślicie, że można ładnie ją poprawić czy trzeba nową klapę montować ? Zdjęcia są takie sobie, gdyż robiła je moja mama a fotografem to ona nie jest. Auto jadę obejrzeć pod koniec maja.

Jeszcze raz dziękuje za informację.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	40.2 KB
ID:	245562Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Rozmiar:	49.9 KB
ID:	245563Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Rozmiar:	65.5 KB
ID:	245564

Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto

Domyślnie

kilka uwag:
    1.skoro auto jest od osoby bliskiej, to bardzo zmienia postać rzeczy - odpada wiele ryzyk - warto się tym zainteresować I brać jeśli auto Ci pasuje - kosmetykę sobie zrobisz a liczy się że wiesz że auto nie jest składane z 2 i że ma ori przebieg
    2.olej wiele osób zmienia co 35tyś bo tak jest w instrukcji, choc tam też jest napisane co 2 lata a przy jeździe w trudnych warunkach (np miasto) co rok - jeśli w miarę tego się trzymała czasu to może być tak że olej zmieniała co np 10-15tys, a wtedy spoko
    3.po ewentualnym zakupie zrobisz sobie plukankę silnika, nowy olej, wymienisz wąż zasilania turbiny na pozmianowy (on zawiera śrubę-filterek w zestawie I 4 podkładki - koszt ok 200zł i 1-2h roboty mechanika bo dostęp troche kiepski - numer części wg poliftowych Giuliet (lub wg swojego VIN kliknąć na część i zobaczyć jaki jest numer zamiennika); też pisałem gdzieś w wątku na forum 159 musiałbyś pogooglować)
    4.trzebaby też wymienić rozrząd, bo chyba or iest na 105tyś km max 5 lat o ile dobrze pamiętam
    5.klapę ja bym wymienił - w 159 taka klapa z szybą a często i z lampami to ok 200-250zł z tego co widziałem kiedyś oferty, pewnie do Giulietty nie będzie jakoś wiele drożej bo element tyłu auta nie są tak chodliwe jak przód a na rynku już jest pełno części z demontażu - najlepiej szukać w kolorze i osobiście odebrać (tego typu przesyłki niestety często się uszkadzają) - odpadnie Ci demontaż plastików, przekładka szyby i koszt lakierowania (potencjalnie urwane jakieś zaczepy, ślaldy dziubania przy zaślepkach śrub itp) - warto tu przepłacić nawet dość mocno jeśli klapa będzie tip top (ale trzeba pooglądać bo w niektórych firmach poniewiwrają tego typu elementami i też trzeba malować). najlepiej jakbyś trafił gdzieś na klapę jeszcze nie ściągniętą z auta
    6.grill-scudetto można kupić z którejkolwiek też nowszej wersji - wszystkie pasują - za ok 500zł można kupić ten z najnowszej nowy, a starsze używki na pewno dużo taniej. do założenia trzeba zrzucić zderzak
    Giulia Veloce 2018 2.0T (od 2018)
    Giulietta limitowana seria Veloce 2013 1.4TB (od 2013)

Były:
    159 SW Distinctive 2010 1.75TBi (2015-2018)
    159 Distinctive 2005 1.9JTDm 16V (2009-2015)

Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo MiTo, 1.4 TB

Domyślnie

Odpowiedzi według punktów:

1. dokładnie tak jak mówisz, stąd moje duże zainteresowanie autkiem,

2. Jaki olej, z tych nowoczesnych, byś polecał do wersji QV ? Co ile go wymienać 8-10 tys. ? Autem poruszać się będę głownie po mieście.

3. Zaznajomię się z Książką serwisową, będę wtedy wiedział co i kiedy zostało wymienione. Jeżeli żaden z powyższych punktów, to zrobię zgodnie z wytycznymi

4. do zrobienia

5. Klapy będę szukał

6. Grill, tak jak wspomniałeś, założył bym z wersji poliftowej - bardziej mi się podoba. Pytanko czy przedni zderzak też pasuje z wersji poliftowej ?

Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto

Domyślnie

2.wazniejsze sa interwaly wymiany i wyplukanie silnika olej wystarczy przyzwoity typu motul xclean 5w40c3 ale mozna dodac archoil ar9200v2 200ml. co 10tyskm super. jest caly wayek o olejach tam sobie doczytaj
    6.zderzaki chyba pasuja(moze ktos potwierdzi) sam kupilem z giulietty veloce i chce go kiedys sprobowac zalozyc do swojej przredliftowej, jak spasi to kupie scudetto i go pomaluje.

Użytkownik Rowerzysta
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulietta 170 KM MultiAir

Domyślnie

Cytat Napisał cichy-ninja Zobacz post
    Dziękuje za odpowiedź oraz zawarte w nim informację, na pewno sprawdzę autko pod tym kątem. Właścicielkę auta znam i to dobrze ( moja ciotka ), natomiast wiem, że nie należy do osób dbających o auta, wiec przypuszczam, że kwestie o, których wspomniałeś nie były robione.

Auto, głównie stoi w garażu i się brudzi, jest też trochę poobijane, co widać na zdjęciach w załączniku ( przód - brak połowy grilla, prawy bok - przerysowane nadkole, no i ta klapa od bagażnika O.O. Od razu zadam pytanie odnośnie klapy. Myślicie, że można ładnie ją poprawić czy trzeba nową klapę montować ? Zdjęcia są takie sobie, gdyż robiła je moja mama a fotografem to ona nie jest. Auto jadę obejrzeć pod koniec maja.

Jeszcze raz dziękuje za informację.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Rozmiar:	40.2 KB
ID:	245562Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Rozmiar:	49.9 KB
ID:	245563Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Rozmiar:	65.5 KB
ID:	245564
    Co za syfiara.
    Pewnie jeszcze dłubała w nosie i załatwiała się w tym samochodzie.
    Ja bym się brzydził.