Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: problemy z elektroniką

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Giulietta Distinctive 1.4 TB Multiair 170CV
    Postów
    6

    Domyślnie problemy z elektroniką

    Cześć,
    Niestety zostałem dotknięty problemem trapiącym motoryzację 21 wieku Po nocnym postoju przy porannym uruchomieniu Giulietty (2014 1.4 170KM, 29k km) w lipcu, w garażu samochodu, wyświetliły się komunikaty: system/funkcja DST, ESP, Hill holder, kontrola ciśnienia powietrza w oponach niedostępne, zobacz instrukcję...
    Oczywiście instrukcja nic nie mówi w tym temacie, ASO też nie rozwiązuje problemu: proszę podładować akumulator, jeśli problem nie ustąpi konieczna będzie wymiana centralki elektronicznej... Żadnego pośredniego kroku?
    Jestem z Mikołowa (woj. śląskie), czy ktoś może polecić rzetelnego specjalistę od elektroniki samochodowej, który mógłby "pochylić się" nad opisanym problemem, zanim zleci się sprowadzenie i zakup centralki.
    Jak każdy zdesperowany człowiek w potrzebie, będę wdzięczny za pomoc

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar DmX
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Mito QV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Wygląda to na problem z akumulatorem.
    Najlepiej w dwie osoby sprawdzić jak bardzo napięcie spada na aku podczas uruchamiani auta.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,986

    Domyślnie

    też na początek obstawiam akumulator. sprawdź jakie ma napięcie bez obciążenia, mniej więcej będziemy wiedzieli czy jest do bani czy może tylko niedoładowany.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulietta Veloce 1750 TBi
    Postów
    65

    Domyślnie

    Akumulator jest pewnikiem. U mnie jak tylko spadło napięcie do ok 9v na zimnym to mi się choinka wyświetliła na matrixie. Czujniki od razu zgłosiły błędy o których piszesz. W MESie pozostaje ślad błędów a powodem będzie zbyt niskie napięcie. Sprawdź voltomierzem napięcie na akumulatorze, od tego zacznij.
    .

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Giulietta Distinctive 1.4 TB Multiair 170CV
    Postów
    6

    Domyślnie

    hm... akumulator został podładowany, po ładowaniu miał 13.5V, po przejechaniu ok. 10km (conajmniej dwa rozruchy silnika) spoczynkowo 12,4V , byłem u fachmana od accu i po przemierzeniu obciążeniowym stwierdził (wbrew sobie jako sprzedawcy), że jest dobry. Zresztą po naładowaniu akumulatora błędów nadal nie można było skasować. Mam jeszcze kilka przemyśleń i pytań związanych... oto one:
    Czy jest znana jakaś konkretna wartość progowa napięcia od przekroczenia, której system zabezpieczeń reaguje błędami? Czy po powrocie napięcia powyżej tej wartości, błędy resetowane są samoczynnie, bez konieczności ingerencji narzędziem diagnostycznym?
    Nie mam drugiego akumulatora tego rozmiaru, czy podłączenia równolegle drugiego z drugiego samochodu jest jakimś rozwiązaniem? Macie jakieś doświadczenia w tej materii?

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar DmX
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Mito QV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Jak dla mnie za bardzo kombinujesz,sprawdź w trakcie rozruchu do jakiej wartości spada napięcie(jak kręci rozrusznik).
    Często jest tak że w spoczynku masz ponad 12V ale w trakcie rozruchu spada poniżej nawet 9V.
    Sam miałem taki przypadek (A500)że w ciepłym okresie aku był ok ,ale jak tylko zrobiło się ciut zimniej i jeszcze jak postał dwa dni bez jazdy to aku robił zgon ,dawałem wtedy na 15 minut prostownik i udawało się auto odpalić ,choć czasem wspomaganie kiery przestawało działać.

    W Mito miałem dwa razy ,po trzech dniach postoju w zimę (S&S) że po zadziałaniu tego systemu na światłach(swiatła ,radio ,wentylacja) i po ponownym ruszeniu zdechło wspomaganie w czasie jazdy , swoja droga ciekawe doznania.

    Fiatopodobne auta są wrażliwe na słabość akumulatora i wiele tych anomalii wynika z tego.
    Ostatnio edytowane przez DmX ; 24-07-2018 o 09:08

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,986

    Domyślnie

    Cytat Napisał YaRoD Zobacz post
    hm... akumulator został podładowany, po ładowaniu miał 13.5V, po przejechaniu ok. 10km (conajmniej dwa rozruchy silnika) spoczynkowo 12,4V , byłem u fachmana od accu i po przemierzeniu obciążeniowym stwierdził (wbrew sobie jako sprzedawcy), że jest dobry. Zresztą po naładowaniu akumulatora błędów nadal nie można było skasować. Mam jeszcze kilka przemyśleń i pytań związanych... oto one:
    Czy jest znana jakaś konkretna wartość progowa napięcia od przekroczenia, której system zabezpieczeń reaguje błędami? Czy po powrocie napięcia powyżej tej wartości, błędy resetowane są samoczynnie, bez konieczności ingerencji narzędziem diagnostycznym?
    Nie mam drugiego akumulatora tego rozmiaru, czy podłączenia równolegle drugiego z drugiego samochodu jest jakimś rozwiązaniem? Macie jakieś doświadczenia w tej materii?
    Przy słabym aku każde auto z elektroniką lubi wariować, no bo jak ma nie wariować jak znika napięcie przy rozruchu (widać to po przygasających podświetleniach itp).

    jeśli akumulator po pełnym naładowaniu i przejechaniu 10km podczas których jednak stale się ładował (chyba że u Ciebie niedomaga ładowanie?) to nowy sprawny aku powinien trzymać jakies 12.6-12.8V. Aku który ma 12.3V może być OK ale nienaładowany w pełni (czyli też robić problemy pod obciążeniem rozrusznikiem), albo może to być aku który już jest częściowo zużyty. Robił Ci ten test na przyrządzie który szacuje pojemność aku/stopień zużycia i mierzy prąd rozruchowy, czy po prostu voltomierzem sprawdził 12.3 i mówi dobry?

    A ładowanie masz dobre? na wolnych obrotach z włączonymi światłami to minimum te 13.8V a raczej powyżej 14V powinno być.

    Masz podłączone jakieś urządzenia typu kamerka - rejestrator w trybie czuwania, może jakiś odstraszacz na kuny pod aku - szczególnie to pierwsze żre (ok 200mA).

    Jeśli nie, to miernikiem cęgowym (wyzerować go wcześniej) warto sprawdzić czy nie masz upływu prądu po wyłączeniu stacyjki, zamknięciu drzwi i odczekaniu 20minut (niektóre obwody mają zwłoczne wyłączenie - np takie jak Blue&me czy podświetlanie wnętrza) - czasem w autach są jakieś upływy, np uszkodzony kabel, uszkodzony jakiś moduł (chiński alarm) i rozładowuje za bardzo akumulator podczas postoju i stąd wiecznie jest niedoładowany.

    Naładowanie aku że świeżo po łądowaniu pokazywał 13.5V to chyba jakaś przesada? Jakie było napięcie pod koniec ładowania z prostownikiem? W aku nie przekracza się 15V (o ile pamiętam dobrze) podczas ładowania bo można uszkodzić akumulator.

    Gdyby te problemy były w 159 to podpowiedziałbym jeszcze wyczyszczenie punktu masowego do karoserii (kabel masowy z aku) bo tam on często rdzewieje i różne jaja się dzieją. W Giulietcie nie słyszałem o takich problemach, ale możesz tam zalukać też jak to wygląda (choc w 2014roczniku to chyba by było za wcześnie na takie jaja).

    Obie klemy wyczyszczone i dobrze solidnie spięte na aku?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulietta Veloce 1750 TBi
    Postów
    65

    Domyślnie

    Podłącz nowy akumulator i sprawdź czy jak wykasujesz w MES błędy to czy powrócą.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Giulietta Distinctive 1.4 TB Multiair 170CV
    Postów
    6

    Domyślnie

    organizuję osprzęt i odrabiam zadanie domowe, dam znać o wynikach....

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Giulietta Distinctive 1.4 TB Multiair 170CV
    Postów
    6

    Domyślnie

    niestety akumulator jest w porządku, po kilku dniach postoju samochodu, 12.4V, po przejechaniu 30 km 12.7V, ładowanie na poziomie 13,8V, podczas rozruchu napięcie spada (na tyle na ile możliwe było odczytanie z cyfrowego miernika) gdzieś do 10.9 V.
    no cóż jutro kolejna wizyta w ASO, zobaczymy jaka będzie ich diagnoza...
    Dzięki wszystkim za pomoc.

Podobne wątki

  1. [Giulia] Problemy z elektroniką
    Utworzone przez mb44 w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 24-05-2018, 07:21
  2. [Brera] Problemy z elektroniką
    Utworzone przez martin_626 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 03-11-2016, 11:53
  3. problemy z elektroniką 147 1.9 jtd
    Utworzone przez krzysiekho w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-09-2014, 14:38
  4. Dziwne problemy z elektroniką.
    Utworzone przez kbn12 w dziale 147
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 08-10-2013, 21:50
  5. problemy z elektroniką alfa 156 automatik
    Utworzone przez gs1511 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-05-2010, 11:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory