Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 60
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Giulia Veloce 2.0T Q4 i Giulietta 1.4TB

Domyślnie

nie raz pisałem na forum - dotychczas wszystko nadmiarowo wymieniałem w swoich alfach (np w 159 po 2latach/32tyś km) od wymiany całego rozrządu usuwałem klapy wirowe w kolektorze, przy okazji mechanikowi kazałem wymienić rozrząd, jak wymieniałem sprzęgło to i wymieniłem wysprzęglik/dwumas, olej w Giulietcie żony co 6tyś/rok zmieniany, śruba/filterek przed turbo była zmieniana już profilaktycznie po 3 latach, po 2 latach Selenii była płukanka itp - lubię mieć tip-top i nie wracać do tematu za rok czy dwa.nie chcę przyoszczędzać, nie o to chodzi.
    GIulietta żony to szczególny przypadek (5.5roku 31tyś km), poza tym u mojego mechanika to jest audiencja zapisywana 3 tyg przed, a z tym jest potem problem bo stale żona i ja potrzebujemy auta, a szczególnie trudniej jak auto musi zostać na dłużej(olej to inna sprawa, bo to na poczekaniu robię, nie trzeba jeździć we dwoje 2 razy itp), dlatego zastanawiam się czy rozrząd teraz to zasadna sprawa.

kumpel kupił rok temu Bravo 1.4 z Austrii, 11 letnie, serwisowane w ASO, rozrząd pierwszy raz miało wymianiany po 6latach/82tyś km. podejżewam że robili kontrole i dochodzili do wniosku że wcześniej nie trzeba zmieniać. w Austrii, nie w Polsce, tak więc chyba też trzeba pewne sprawy rozważać zdroworozsądkowo - interwały to trochę taka prosta metoda na tych co się nie znają, chcą proste reguły. owszem czas jest jednym z czynników który postarza pasek, ale chyba jak coś jest dobre na 5 lat i 120tyś, to będzie i dobre na 8 lat i 60tyś, tym bardziej na np 7 lat i 40tyś - nie zgodzicie się?

dziś z ciekawości sciągnąłem osłonę rozrządu, jak dla mnie czysto a pasek wygląda bardzo dobrze, nie wiem czy się różni czymś od nowego na oko. nie jestem ekspertem, sami looknijcie:
    166665" >Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190511_195445.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	96.4 KB
ID:	258211Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190511_195456.jpg
Rozmiar:	99.4 KB
ID:	258212Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190511_195525.jpg
Rozmiar:	44.2 KB
ID:	258213Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190511_195534.jpg
Rozmiar:	50.3 KB
ID:	258214Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190511_195600.jpg
Rozmiar:	105.8 KB
ID:	258215

Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.

Domyślnie

Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    kumpel kupił rok temu Bravo 1.4 z Austrii, 11 letnie, serwisowane w ASO, rozrząd pierwszy raz miało wymianiany po 6latach/82tyś km. podejżewam że robili kontrole i dochodzili do wniosku że wcześniej nie trzeba zmieniać. w Austrii, nie w Polsce, tak więc chyba też trzeba pewne sprawy rozważać zdroworozsądkowo
    Mój szwagier dokładnie mówił to samo ,nawet silnik taki sam i podobne dane.....
    I za miesiąc szukał silnika.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

Lancia Delta 1.8 TBI 269KM -jest

Użytkownik Świeżak Avatar jarbi
    Mieszka w
    Włocławek
    Auto
    Była GT 1.9JTD, jest Giulietta QV 1.75TBi

Domyślnie

dziś z ciekawości sciągnąłem osłonę rozrządu, jak dla mnie czysto a pasek wygląda bardzo dobrze, nie wiem czy się różni czymś od nowego na oko. nie jestem ekspertem
    Ja też widziałem pasek rozrządu i wzrokowo wyglądał ok, a po zdjęciu okazało się, że można było zęby paznokciem zerwać - to był chyba cud, że nic złego się nie wydarzyło. Samochód miał 6 - 7 lat, najechane około 60k km, kupiony w salonie i serwisowany.

interwały to trochę taka prosta metoda na tych co się nie znają, chcą proste reguły. owszem czas jest jednym z czynników który postarza pasek, ale chyba jak coś jest dobre na 5 lat i 120tyś, to będzie i dobre na 8 lat i 60tyś, tym bardziej na np 7 lat i 40tyś - nie zgodzicie się?
    Bardzo mocno to uprościłeś - każdy materiał ulega zużyciu na skutek wielu czynników, stąd ktoś obliczył te interwały, oczywiście z jakimś marginesem bezpieczeństwa, którego raczej nie należy nadużywać.
    Możesz pojeździć na tym jeszcze kolejne pięć lat a może za 5 mies. walnie i nawet jeśli teraz wszyscy potwierdzą Twoje zdanie, to kto poniesie konsekwencje?

Trzeba wymieniać... czy nie wymieniać...? W zasadzie myć się też nie trzeba, a jednak to robimy, prawda?

Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto

Domyślnie

nie dajmy się zwariować. jeśli ktoś obliczył że coś jest dobre na 5 lat i 120tyś, to chyba na 7 lat i 40tyś tym bardziej da radę. to nie jest tak że coś jest dobre i po przekroczeniu 5 lat nagle staje się do bani - proces starzenia się jest ciągły (nawet jeśli założymy że wykładniczo się pogarsza), ale tak czy siak ekstremalnie niski przebieg jest tu czynnikiem działającym na bardzo dużą kożyść.
    właściwie to miałem plan umawiać się do mechanika na rozrząd jeszcze parę dni temu, to ten wątek mnie skłonił do przemyśleń czy nie zrobić tylko na szybko oleju (na poczekaniu).

Mieszka w
    Włocławek
    Auto

Domyślnie

Oczywiście, że możesz mieć rację ale sam używasz sformułowania "chyba da radę"... i właśnie to "chyba" jest tutaj kluczowe.
    Idąc dalej dalej takim tokiem rozumowania - po co zmieniać olej co roku, skoro zrobiłem tylko 3k km? Jak zmienię co 3-4 lata to chyba będzie dobrze.
    Policz sobie ile zaoszczędzisz, a ile możesz stracić.
    Twój samochód - Twoje ryzyko

Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto

Domyślnie

"chyba da rade" napisałem w formie twierdzenia, czegos oczywistego ze tak bedzie.

ciekaw jestem ilu z was wymieniloby rozrzad np po 2 latach gdyby auto bylo kupione ze stocku i stalo juz 2 lata u dealera (co nie jest niczym dziwnym w AR, szczegolnie tak bylo z Giuliami)- bo rozumiem ze takie rozwiazania promujecie (slepo instrukcja)?

powtorze, nie chce przyoszczedzic chodzi o wygode i unikniecie niepotrzebnej fatygi w tym roku.

a co z ocena zdjec?

ViP Znawca Avatar Rafał
    Mieszka w
    Kozy k/Bielsko-Biała
    Auto
    164 Q4 , Giulietta QV, 164 - 2 szt , Alfa Galaxy / BUSSO Stelvio Super 280KM

Domyślnie

Olej wymieniam co 10 000 w kazdym aucie niema znaczenia czy rok czy 4 lata ! paski zawsze co 5 lat lub przebieg auta garazuje wiec nic nie gryzie
    Nie dajcie sie zwariować !

Mieszka w
    Włocławek
    Auto

Domyślnie

"chyba da rade" napisałem w formie twierdzenia, czegos oczywistego ze tak bedzie.
    - To znaczy chcesz powiedzieć że "chyba na pewno" ?

ciekaw jestem ilu z was wymieniloby rozrzad np po 2 latach gdyby auto bylo kupione ze stocku i stalo juz 2 lata u dealera (co nie jest niczym dziwnym w AR, szczegolnie tak bylo z Giuliami)- bo rozumiem ze takie rozwiazania promujecie (slepo instrukcja)?
    - Jeśli masz gwarancję producenta, rękojmię sprzedawcy, etc., to w jakim celu? W innym przypadku tak. Fakt, że samochód stoi - nie oznacza, że się nie zużywa.

nie chce przyoszczedzic chodzi o wygode i unikniecie niepotrzebnej fatygi w tym roku.
    - nie rozumiem, nie chcesz fatygować mechanika pracą? Jeśli dostanie za to zapłatę, to chyba jakoś mu to wynagrodzisz

a co z ocena zdjec?
    - "na oko" wygląda to dobrze z zewnątrz ale znasz takie powiedzenie - "na oko to chłop w szpitalu umarł"?

Widzę Kolego, że masz swoją teorię, jesteś do niej przekonany i będziesz jej bronił do upadłego.
    Powiem jeszcze raz - Twój samochód, Twoja sprawa ale nie oczekuj od innych ślepego potwierdzenia, że tak na pewno będzie dobrze i pamiętaj, że duże awarie często biorą się z małych niedopatrzeń.

Użytkownik Znawca Avatar FXX
    Mieszka w
    Wieluń/Gdynia
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4JTDm SW/ Alfa Romeo MiTo 1.4 16V

Domyślnie

Takie małe porównanie... Skoro

czas jest jednym z czynników który postarza pasek, ale chyba jak coś jest dobre na 5 lat i 120tyś, to będzie i dobre na 8 lat i 60tyś, tym bardziej na np 7 lat i 40tyś - nie zgodzicie się?
    to czy w przypadku opon, które są dobre na ok. 5 lat i do wysokości bieżnika ok. 4mm (przepisy mówią o 1.6mm, ale każdy wie, że to już prawie slick i na mokrym się nie da tym jeździć), to czy będziesz jeździł na 8 letnich oponach, bo mają 7mm bieżnika?

Też jestem zwolennikiem zdroworozsądkowego podchodzenia do tematu, ale imho skoro ktoś określił interwał na 5 lat, to przy kosztach i pracochłonności wymiany rozrządu w tych silnikach nawet bym nie zastanawiał nad tym czy jest sens go wymieniać tylko wymienił.
    A fatyga i wygoda? W tym roku unikniesz fatygi, ale w przyszłym czy za dwa lata będziesz musiał się pofatygować.

Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto

Domyślnie

Cytat Napisał jarbi Zobacz post
    - To znaczy chcesz powiedzieć że "chyba na pewno" ?
    chcę powiedzieć że moim zdaniem są jest kilka parametrów wejsciowych które decydują o zurzyciu paska, będą nimi czas, przebieg, styl jazdy, warunki w jakich auto jeździ (np zakurzone drogi). jeśli coś jest dobre na np 120tyś km i 5 lat przy normalnym użytkowaniu, a na 4 lata w ciężkich warunkach, to przy małym przebiegu i np normalnych drogach (brak kurzu itp) z takiego równania wyjdzie zapewne z 7 lat.

- Jeśli masz gwarancję producenta, rękojmię sprzedawcy, etc., to w jakim celu? W innym przypadku tak. Fakt, że samochód stoi - nie oznacza, że się nie zużywa.
    no nie masz bo gwarancja od AR jest na 2 lata, kupujesz takie auto ze stocku które ma np 2 lata, potem 2 lata gwrancji i co, zmieniasz rozrząd jak masz np 30-40tyś?

- nie rozumiem, nie chcesz fatygować mechanika pracą? Jeśli dostanie za to zapłatę, to chyba jakoś mu to wynagrodzisz
    już pisałem ale widzę nie chce się czytać - jak jakdę na zmianę oleju to robi mi mechanik na poczekaniu rano, jak pojade na rozrząd to musze mu zostawić auto - wtedy muszę fatygować żonę zabrać małego synka, jedziemy w 2 auta, potem żona nie będzie miała auta np cały dzień (kłopot) i na następny dzień znowu wycieczka na 2 auta - to jest fatyga.

Powiem jeszcze raz - Twój samochód, Twoja sprawa ale nie oczekuj od innych ślepego potwierdzenia, że tak na pewno będzie dobrze i pamiętaj, że duże awarie często biorą się z małych niedopatrzeń.
    jak pisałem miałem zamiar wymieniać teraz z olejem, ale ten wątek mnie skłonił do przemyśleń, a niektórzy (nie Ty) wydawali sugerować że można zdjąć osłonę i ocenić jak wygląda pasek.

Cytat Napisał FXX Zobacz post
    to czy w przypadku opon, które są dobre na ok. 5 lat i do wysokości bieżnika ok. 4mm (przepisy mówią o 1.6mm, ale każdy wie, że to już prawie slick i na mokrym się nie da tym jeździć), to czy będziesz jeździł na 8 letnich oponach, bo mają 7mm bieżnika?
    nie, opony zmieniam wcześnie

Całą dyskusję traktuję teoretycznie, nie napisałem że na pewno zmienię za rok czy dwa, może jednak teraz - chcę posłuchać opinii innych