Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Początkujący użytkownik Alfy ;)

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDM 140 KM densitive 2010
    Postów
    26

    Domyślnie Początkujący użytkownik Alfy ;)

    Witam wszystkich

    Kupiłem Julkę tydzień temu - silnik 2.0 JTDM 140 KM, 127 tys km, jest to moje drugie auto po Grande Punto 1.3 MJTD. Prośba skierowana do doświadczonych rajderów dieslowskiej Julki. Otóż jak użytkować auto żeby wydłużyć żywotność przede wszystkim dwumasy i DPF-a, z czym nie miałem doczynienia w Punto. Jakie są optymalne obroty do zmiany biegów dla tej jednostki? Na co auto jest uczulone i czego nie lubi? Na komputerze pokładowym pokazuje mi się "shift" czyli zmiana biegu na wyższy już przy 1500 obrotach co jest dla mnie niewiarygodne.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Don Pedro
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia
    Postów
    215

    Domyślnie

    Zadałeś stek pytań o niczym.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2018
    Mieszka w
    Ożarowice
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDM 170hp
    Postów
    19

    Domyślnie

    Z tą zmianą biegów i pokazującym się znaczkiem "Shift" z strzałką w górę lub dół, to zależy od tego jak mocno wciskasz gaz, jak np. delikatnie tylko dotykasz pedał gazu to bardzo szybko będzie ci się wyświetlać opcja "Shift" aby zmienić bieg na wyższy nawet i szybciej troszeczkę niż 1500obr. Natomiast zobacz kiedy pojawia ci się ta opcja gdy "deptasz" mocno, o wiele później. To moje pierwsze spostrzeżenia od momentu użytkowania Julki fachowych porad na pewno udzielą inni klubowicze... (jest też temat jeden gdzie można poczytać rozmowy jak używać autka z dieselem i turbinką)

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał Don Pedro Zobacz post
    Zadałeś stek pytań o niczym.
    Kolega zadał kilka pytań o konkretne rzeczy. Jeśli nie rozumiesz ich znaczenia, to się nie odzywaj. Do autora: jeśli chodzi o dwumase, to unikaj jazdy na niskich obrotach silnika, poniżej 1500 obr. W miarę możliwości unikaj też niepotrzebnych zmian biegów. Czyli diesel praktycznie lepiej sprawdza się w dłuższych trasach. Co będzie też z pożytkiem dla filtra DPF. Najlepsze prędkości obrotowe to właściwie jak w każdym turbo diesel czyli od ok 1900 do 3500 obr. Po dłuższej jeździe z wiek, y i prędkościami nie wyłączaj od razu silnika, ostatni odcinek przejedz hamują silnikiem, pozostaw silnik na wolnych obrotach przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, żeby turbosprężarka wutracila jak najwięcej prędkości obrotowej oraz wychlodzila się.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Don Pedro
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia
    Postów
    215

    Domyślnie

    To tak jakby się zapytał jak się jeździ samochodem. Bo alfa nie różni się niczym od innego samochodu, no może tylko dla wąsatego Janusza, dla którego "alfy się psują" albo dla pryszczatego nastolatka, dla którego alfa (nawet od Niemca, po trzech wypadkach), to prawie ferrari.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDM 140 KM densitive 2010
    Postów
    26

    Domyślnie

    Panownie spokojnie... Wszyscy doskonale wiemy ze "jak dbasz tak masz", tym bardziej jak jest dwumasa to wymaga wlasciwej eksploatacji zeby nie narazac sie na duze koszty.

    Z tym "shift" to sluszna uwaga, kontrolka zapala sie w zaleznosci od polozenia pedalu gazu.

    W moim przypadku najlepiej bedzie wrzucac na luz na sygnalizacjach po miescie, bylem przyzwyczajony do hamowania silnikiem, przez co byc moze wysadzilem lozysko wyciskowe sprzegla w poprzednim aucie ale nie twierdze ze to bylo przyczyna, po prostu ciagle hamowalem silnikiem, przez co klocki i tarcze byly w idealnym stanie jak i niskie spalanie

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    W ogóle najlepiej nie patrz na wskaźnik zmiany biegów. On jest po to bo... musi być. Normalnie hamuj silnikiem, ale nie schodz poniżej 1500 obr. Poniżej tych obrotów wyrzucaj na luz. Gorsze dla dwumasy jest rozpędzanie się od takich niskich obrotów, szczególnie na wysokich biegach, gdyż obciążenia koła dwumasowego są wtedy największe.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2018
    Mieszka w
    Ożarowice
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDM 170hp
    Postów
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekmiras Zobacz post
    W ogóle najlepiej nie patrz na wskaźnik zmiany biegów. On jest po to bo... musi być. Normalnie hamuj silnikiem, ale nie schodz poniżej 1500 obr. Poniżej tych obrotów wyrzucaj na luz. Gorsze dla dwumasy jest rozpędzanie się od takich niskich obrotów, szczególnie na wysokich biegach, gdyż obciążenia koła dwumasowego są wtedy największe.
    Muszę się zacząć stosować do tej uwagi żeby jednak nie rozpędzać się przy wartości obrotów poniżej 1500 bo nie ukrywam że nie kiedy mi się zdarza tak robić, dzięki za podpowiedź. Może to być proste i logiczne dla nie których osób ale ja nigdy dieslem nie jeździłem również więc tak owe uwagi co do eksploatacji są dla mnie przydatne. Ciekawi mnie jaki to będzie miało wpływ na spalanie bo ja obecnie mam 5,1l na 100km (nie z komputera a z przeliczonego paliwa na stacji, leje tylko do pełna)

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDM 140 KM densitive 2010
    Postów
    26

    Domyślnie

    Jasna sprawa, że spalanie Ci nieznacznie wzrośnie, ale nie ma co patrzeć na kilka gramów oleju napędowego jeżeli ma to znacząco wpłynąć na dwumas.

Podobne wątki

  1. [159] Nowy użytkownik alfy 159 - dwa problemy -stuki na gazie/sprzegle i sławne wspomaganie
    Utworzone przez Mokatte w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-08-2014, 16:04
  2. użytkownik alfy 159 trójmiasto?
    Utworzone przez fonzi w dziale Pomorskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-07-2011, 15:06
  3. Użytkownik 147/156 GTA poszukiwany
    Utworzone przez GrzesiekK. w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-02-2011, 22:28
  4. Nowy użytkownik ALFY 156 potrzebuje pomocy
    Utworzone przez kamizon w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-10-2010, 16:43
  5. Użytkownik 159
    Utworzone przez szamacz w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-12-2007, 12:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory