Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 46

Temat: Nie udało mi się zmusić ECU silnika do wyrzucenia jakiegokolwiek błędu. O co chodzi?

  1. #11
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar DmX
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Mito QV
    Postów
    626

    Domyślnie

    Czyli robi to coś ala factory reset.

  2. #12
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Załącznik 253035

    Załącznik 253036

    Przebieg się nie zgadza, na panelu jest 10tys więcej.

    I co z tym parametrem "kontrolka awarii". Tak jakby check miał migać, ale oczywiście jak mówiłem, nic nie miga, nie ma błędów. Czy to u was też się tak wyświetla? Może być, że MES to źle odczytuje.
    Przebieg w każdym module jest inaczej obliczany - różnice kilku procent to normalka, pewnie zależy ten błąd od wielu czynników - to dotyczyło każdej mojej alfy, również 2 nówek z salonu które obecnie użytkuję.

    co do niewywalania błędu od razu. z własnego małego, ale jednak, doświadczenia wiem że ECU niekoniecznie od razu wywala błąd. Np w TBi odpiąłem 1 cewkę zapłonową, silnik chodził nierówno, ale błędu nie było. zgasiłem, jeszcze raz, dalej nie było, dopiero jak przegazowałem parę razy to pokazał się błąd zapłonu na odpowiednim cylindrze.
    pewnie żeby się przekonać czy u Ciebie nie ma przykasowanych tablic błędów w ECU, musiałbyś spróbować kawałek się przejechać. Może sprawdź właśnie w wypiętą wtyczką od którejś cewki zapłonowej - auto muli i nierówno pracuje ale jedzie (przynajmniej TBi).

    Jednak ja bym póki co nie szukał w ECU, tylko w obwodach związanych z ABS/ESC/TC. Dlaczego? W wątku który podlinkowałeś napisałeś że miałes błędy z kompa ABS/ESC i do tego masz co chwilę odczyty jakiś gigantycznych wartości momentu obrotowego z kierownicy. Piszesz też o limp mode- masz na myśli że zmienia Ci się tryb DNA na N i nie da się go przełączyć ani na A ani na D? Takie zachowanie jest normalne jak jest jakiś większy błąd wykryty w ABS/TC.

    Na początek ściągnij sobie zip-a ze schematami/opisami do Giulietty - jest w wątku o schematach podwieszonym na forum Giulietty, ok 20 posta (nie pamiętam dokładnie). Potem znajdź gdzie to jest opisane, rozkmiń gdzie jest ten czujnik, i jak jest połączony. Na początek sprawdź wszystkie połączenia (pewnie ich wiele nie ma, ale moga iść w słabo widocznych miejscach). Jeśli są jakieś masy w pobliżu dla tego układu, sprawdź czy czyste/dokręcone itp. Jak nic nie znajdziesz i nic się nie zmieni to ja bym wymienił ten czujnik momentu z kierownicy.

    Aha, MES może i niektóre rzeczy źle podaje (typu na odwrót opis dla jakiejś wartości % albo zła jednostka, albo coś w ogóle nie działa), ale szpilek w odczytach parametrów nie robi (przynajmniej u mnie na kilku różnych interfejsach USB i BT) - no chyba że u Ciebie są jakieś jaja z driverem (jeśli masz kabel USB?)? Mógłbyś podłączyć mesa i próbować ruszać kablami/wtyczkami popukać gdzieś w ten sensor i zobaczyć czy np wtedy nie skaczą bardziej wartości.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #13
    Użytkownik Świeżak Avatar luntain
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MultiAir 170KM 2011
    Postów
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Np w TBi odpiąłem 1 cewkę zapłonową, silnik chodził nierówno, ale błędu nie było.
    Ja tego nigdy wcześniej nie próbowałem, ale na youtubie kiedyś widziałem, człowiek powiedział, wywołam teraz DTC: odpiął czujnik przepływu powietrza i tylko przekręcił kluczyk, bez włączania silnika, i już mu się świecił błąd (odrębny od ikony silnika). Bo jak czujnik odpięty to od razu ECU wie, ze jest problem, bo nie dostaje oczekiwanej wartości napięcia. Wydaje mi się, że z odlączoną cewka, to musi nasłuchiwać czy nie ma misfire.

    Najlepiej by to było przetestować na zdrowej Giuliettce: odpiąć czujnik i bez włączania silnika sprawdzić czy DTC się pojawił, bo podejżewam, że powinien, ale nie mam pewności. Nie chce ryzykować, że coś pogorszę, jeżdżąc na trzech cylindrach.

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Jednak ja bym póki co nie szukał w ECU, tylko w obwodach związanych z ABS/ESC/TC
    Tropem błędów w innych modułach i odczytu z czujnika momentu obrotowego poszedłem i wymieniłem niepotrzebnie przekładnię kierownicy. Więcej w tym wątku: http://www.forum.alfaholicy.org/mito...a_skretu_.html


    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Piszesz też o limp mode- masz na myśli że zmienia Ci się tryb DNA
    Tryb DNA wyskakuje na normal swoja droga, ale esencją "limp home mode" to odcięty pedał gazu, przepustnica reaguje w zakresie 6,31-6,38 stopnia. Generalnie tylko zjechać na pobocze.


    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    ale szpilek w odczytach parametrów nie robi
    Szpilek w odczytach? Co to?

  4. #14
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Tropem błędów w innych modułach i odczytu z czujnika momentu obrotowego poszedłem i wymieniłem niepotrzebnie przekładnię kierownicy. Więcej w tym wątku: http://www.forum.alfaholicy.org/mito...a_skretu_.html
    przekładnie wymieniałeś, a to już samego czujnika się nie dało?
    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Tryb DNA wyskakuje na normal swoja droga, ale esencją "limp home mode" to odcięty pedał gazu, przepustnica reaguje w zakresie 6,31-6,38 stopnia. Generalnie tylko zjechać na pobocze
    OK, tu nie napisałeś, nie wiedziałem że jest aż tak źle

    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Szpilek w odczytach? Co to?
    mam na myśli wartości błędne/przekłamania które nie pasują do reszty - na wykresie pojedyncze szpilki - bo tak zinterpretowałem wcześniej posta w którym wrzuciłeś parę odczytów. rzuciłem okiem na ten podlinkowany wątek ostatni Twój post i bardzo możliwe że MES interpretuje dane o momencie na kierownicy błędnie coś w stylu powinien jako INT a robi jako UINT i stąd przeskakuje na drugi koniec skali zamiast interpretować to jako małą liczbę ujemną. Niestety w tego typu sprawach MES jest średnio dopracowany i takie działanie mnie nie dziwi - może wynika to z marnych danych jakimi dysponuje autor do napisania wsparcia dla danego sterowika w samochodzi albo ograniczonego czasu jakim dysponuje żeby porządnie dodać i przetestować program na każdym module który dodaje.

    WIele więcej nie pomogę, ja bym pooglądał wtyczki różne (ślady wody/nieszczelności/brudu/utlenienia styków), posprawdzał punkty masy na początek. U kolegi w 159 różne jaja wychodziły - okazało się że miał problem z punktem masowym - przy jakiejś robocie nie dokręcili mu kabla. W wielu innych 159 JTDm (1.9) szalały wskazówki liczników/wskaźników jak nie było dobrego kontaktu na wtyczce wtryskiwacza (kto by pomyślał że jedno może na drugie wpływać). W mojej 1.9 był uszkodzony presostat od klimatyzacji (jakieś zwarcia robił jak się po czasie okazało), a pokazywało błędy DPF i temperatura wody na wskaźniku skakała co chwila na 130C (mimo zimnego silnika, nawet na postoju) do tego po jakimś czasie auto gasło, nie dało się odpalic i musiało jechać na lawecie dwukrotnie - problem znikał jak już dojechało się do warsztatu - myślałem że się potnę ale zostawiłem znajomemu elektromechanikowi auto na kilka dni, jeździł nim sobie, w końcu mu to wystąpiło, znalazł i naprawił - to było 9 lat temu i auto do dziś nie ma żadnych już problemów z elektryką. Życzę Ci żeby i Tobie udało się rozwiązać problem w swojej GIulietcie.

    Aha, jeszcze jedno. W Giulietcie normalne są problemy z wiązką wchodzącą do klapy bagażnika (w 159 sedanach też, sam przechodziłem). Oczywiśnie niby nie powinno mieć to żadnego wpływu, ale ktoś kiedyś pisał o jakiś niepowiązanych dziwnych problemach (już nie pamiętam co to było), które zniknęły po naprawie wiązki. Wspominam o tym bo auto masz 2011 i jest znaczna szansa że te kable tam już się połamały i się zwierają.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 23-12-2018 o 01:05
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #15
    Użytkownik Świeżak Avatar luntain
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MultiAir 170KM 2011
    Postów
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    przekładnie wymieniałeś, a to już samego czujnika się nie dało?
    Niewymienialny podobno. Specjaliści mówili.


    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    INT a robi jako UINT
    Wygląda jakoś tak, tylko zakres się nie zgadza, bo idzie do 956.81, a 95682 jest za daleko od potęgi dwójki. Niemniej jednak, jestem pewien, ze 956.81 i w dół to moment w prawą stronę.

    Jakieś tam wtyczki i kable sprawdzałem, wiem, że można więcej, ale teraz mam lepszy trop, wiec nie będę tego robił puki się nie przekonam, że ecu nie blokuje błędów. Na samochodach się słabo znam, ale wydaje mi się, że silnik nie powinien wchodzić w tryb awaryjny bez żadnego DTC, nawet jeżeli DTC są w innych modułach. Epsonix, jezeli chcesz pomoc, to sprawdź jak twoja Giulietta reaguje na odłączenie czujnika MAP. Nie trzeba włączać silnika, wiec operacja bezpieczna. Tylko sczytać błędy z modułu silnika.
    Ostatnio edytowane przez luntain ; 23-12-2018 o 11:11

  6. #16
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Wygląda jakoś tak, tylko zakres się nie zgadza, bo idzie do 956.81, a 95682 jest za daleko od potęgi dwójki. Niemniej jednak, jestem pewien, ze 956.81 i w dół to moment w prawą stronę.
    a co to ma wspólnego, zakres napięciowy przetwornika to jakieś tam NxVref lub +-NxVref, natomiast na to dochodzi czułość samego czujnika - tzn współczynnik jak wartość fizyczna mierzona (tu Nm) przekłada się na napięcie - z tego wychodzi CI jakiś wppółczynnik pokrycia zakresu przetwornika A/D, stąd w ogóle nie ma czegoś takiego czego Ty się spodziewasz. jeszcze mniej oczywiście się robi jak potrzebna jest jakaś lineryzacja i korekcja, ale to już nie w temacie wątku. jest jak mówię - systemy telemetryczne, karty A/D, przetwarzanie DSP projektuję od nastu lat.


    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Na samochodach się słabo znam, ale wydaje mi się, że silnik nie powinien wchodzić w tryb awaryjny bez żadnego DTC, nawet jeżeli DTC są w innych modułach.
    Ja też średnio, choć trochę już pogrzebałem przez lata, resztę biorę na chłopski rozum albo na analogię do tego co sam projektuję czy z czym miałem do czynienia w innych branżach/typach projektów



    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Epsonix, jezeli chcesz pomoc, to sprawdź jak twoja Giulietta reaguje na odłączenie czujnika MAP. Nie trzeba włączać silnika, wiec operacja bezpieczna. Tylko sczytać błędy z modułu silnika.
    Spoko, sprawdzę Ci to, spieszy Ci się? Pytam bo zimno na zewnątrz a ja jestem chory i średnio mi się uśmiecha dzisiaj wychodzić i grzebać przy aucie.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #17
    Użytkownik Świeżak Avatar luntain
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MultiAir 170KM 2011
    Postów
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Napisał luntain
    Wygląda jakoś tak, tylko zakres się nie zgadza, bo idzie do 956.81, a 95682 jest za daleko od potęgi dwójki. Niemniej jednak, jestem pewien, ze 956.81 i w dół to moment w prawą stronę.

    a co to ma wspólnego, zakres napięciowy przetwornika to jakieś tam NxVref lub +-NxVref, natomiast na to dochodzi czułość samego czujnika - tzn współczynnik jak wartość fizyczna mierzona (tu Nm) przekłada się na napięcie - z tego wychodzi CI jakiś wppółczynnik pokrycia zakresu przetwornika A/D, stąd w ogóle nie ma czegoś takiego czego Ty się spodziewasz. jeszcze mniej oczywiście się robi jak potrzebna jest jakaś lineryzacja i korekcja, ale to już nie w temacie wątku. jest jak mówię - systemy telemetryczne, karty A/D, przetwarzanie DSP projektuję od nastu lat.
    Zakładałem, że mes dostaje już wyliczoną wartość, a nie napięcie z czujnika.


    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Spoko, sprawdzę Ci to, spieszy Ci się? Pytam bo zimno na zewnątrz a ja jestem chory i średnio mi się uśmiecha dzisiaj wychodzić i grzebać przy aucie.
    To by się przydało. Nie śpieszy mi się, bo przez święta i tak nic nie zrobię.

  8. #18
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    Zakładałem, że mes dostaje już wyliczoną wartość, a nie napięcie z czujnika.
    no tak, używa skali, tylko źle pewnie interpretuje wartość - powinien jako two's complemenet (signed int) a robi jako offset binary (unsigned int). więc mes zamiast widzieć jakąś wartość małą negatywną typu (przyjmijmy 16 bitową dla przykładu) 0xFFFF (-1) czy coś parę count-ów mniejszą (minus kilka) i ją przemnożyć przez współczynnik skalowania do wartości fizycznej (engineering unit), myśli że ma do czynienia z wartością 65535 i ją mnoży i wychodzi wielki moment na wykresie. głupi błąd który albo wynika z błędu MESu albo dokumentacji z jakiej developer korzysta.

    Cytat Napisał luntain Zobacz post
    To by się przydało. Nie śpieszy mi się, bo przez święta i tak nic nie zrobię.
    OK, jak będę się lepiej czuł i miał chwilkę to na dniach Ci to sprawdzę. Ty w międzyczasie sprawdź tez sam np odepnij cewkę albo przepływomierz i odpal silnik, przegazuj - zobcz czy wtedy wywala CI jakikolwiek błąd. Rozumiem że auto masz używane kupione - handlarze jak sobie nie radzą z problemem to jadą do magika od kompów i za parę groszy robią usunięcie tablic błędów - taki sposób zamaskowania problemu z którym sobie nie mogą szybko i tanio poradzić. Faktycznie więc, najpierw musisz upewnić się że z Twoim kompem jest tip-top. Jeśli nie wykrywa żadnych błędów, to pojedziesz do speca na dogranie tych tablic (czy wgranie jakiegoś referncyjnego softwaru z ori auta z tego rocznika).

    Aha, wiesz ja mam wersję TB (w którym nigdy nie trzeba było grzebać bo od zakupu 5 lat temu chodzi tip-top), MA to już w ogóle jest dla mnie odleglejsza sprawa . Twój ma jednak ten problematyczny układ MultiAir - miałeś z nim już coś robione? Z tych roczników to padają jak muchy. Tak czy siak żeby diagnozować ECU musi widzieć błędy.

    Powiedzmy w miarę niedaleko W-wy masz forumowego specjalistę od Alf [MENTION=19198]Pablo[/MENTION] (http://www.pablogarage.pl), może z nim się skontaktuj? Od lat robi głównie w Alfach. Nie wiem czy on robi z kompami, jak nie to w W-wie masz innego kolegę [MENTION=4833]maly_777[/MENTION] który w kompach grzebie i pewnie Ci moze posprawdzać co u Ciebie w ECU siedzi i jeśli jakieś druciarstwo to przywrócić stan pierwotny.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  9. #19
    Użytkownik Świeżak Avatar luntain
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MultiAir 170KM 2011
    Postów
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    no tak, używa skali, tylko źle pewnie interpretuje wartość - powinien jako two's complemenet (signed int) a robi jako offset binary (unsigned int).
    Pewnie jest jak mówisz. W dokumentacji podają, że wartości z tego czujnika jest w zakresie od -2000 do +2000 deg/sec (degries per second). Możliwe, że mes dostaje to w tej dziwnej jednostce i jakoś to skaluje na Nm.

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Aha, wiesz ja mam wersję TB (w którym nigdy nie trzeba było grzebać bo od zakupu 5 lat temu chodzi tip-top), MA to już w ogóle jest dla mnie odleglejsza sprawa . Twój ma jednak ten problematyczny układ MultiAir - miałeś z nim już coś robione?
    Poprzedni wlaściciel miał aktywator rozrządu wymieniony na najnowszą wersję. Wiem po numerze części.

  10. #20
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    OK, to coś więcej tez wiadomo o Twoim aucie. Cóż, najpierw spróbuj czy łapie CI błędy ECU np po odpięciu przepływki czy cewki, odpaleniu auta/przegazowaniu. Ja Ci sprawdze jak to jest u mnie (choć mój silnik może inaczej się zachowywać, mogę mieć inny komp a przynajmniej soft skoro ja mam TB).

    NIe wiem czy przy wymianie MA coś można sknocić? Mocno sugeruję kontakt z kolegami których wskazałem CI w poprzednim poście bo naprawianie auta z tego typu problemami zdalnie to raczej sprawa dość trudna - trzeba to mieć "na warsztacie" i musi się tym zająć najlepiej ktoś kto ma doświadczenie w tych autach
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

Podobne wątki

  1. Za niska temperatura pracy silnika a brak błędu?
    Utworzone przez Catundra w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 17:59
  2. [159] 1,9 jtdm chodzi jak traktor - problem silnika
    Utworzone przez dareeq w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-11-2012, 13:49
  3. Porada dotycząca błędu Silnika - FiatECUScan
    Utworzone przez ANDRZEJS72 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-02-2011, 10:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory