Strona 7 z 12 PierwszyPierwszy 123456789101112 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 114

Temat: Jak to w końcu jest z tą wymianą oleju?

  1. #61
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    No jeśli właściciel warsztatu, to wiele tłumaczy. Ja zakładam, że jak są oleje long-life, to wytrzymają ten interwał, co producent wskazuje i jakoś nie chce mi się wierzyć, że koncerny celowo zawyżają te przebiegi, żeby silniki szybciej padały. Ale w sumie bardziej mi chodziło o to "chłodzenie turbo", bo cenne porady eksploatacyjne, jak np. unikanie pałowania silnika na zimno, obrastają w miejskie legendy, kiedy to ludzie "grzeją" auta po 10 minut na mrozie, zamiast od razu ruszyć, a potem "chłodzą" turbiny i inne skarby przed wyłączeniem silnika.
    ___

  2. #62
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    No tak , ważne żeby też nie popadać w skrajności. Co do turbo to ja akurat od dawna staram się to stosować i chyba wiele osób na forum również z tego co pamiętam. Oczywiście podczas normalnej spokojnej jazdy to bez sensu ale po jeździe autostradowej czy po dawaniu w "palnik" to myślę że ta minutka jednak niczemu i nikomu nie zaszkodzi a bardziej pomoże , generalnie staram się o tym pamiętać ale też nie zawsze to wychodzi ale chyba powoli już schodzimy z tematu

  3. #63
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    Mito MA 135@175
    Postów
    173

    Domyślnie

    Po co chłodzić na postoju silnik? Lepszym rozwiązaniem jest chłodzeniem podczas jazdy. Np. jeżeli Ja wracam do domu to zawsze przez 2 ostatnie kilometry jadę bardzo spokojnie. Podczas pracy silnik ma większe ciśnienie oleju niż podczas postoju. Tak samo z zimnym silnikiem, Ja od razu ruszam i jadę powoli (wkręcam auto powolutku), dzięki temu olej dzięki zwiększonemu ciśnieniu "dopłynie" szybciej tam gdzie ma być.

  4. #64
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    No też robię dokładnie jak piszesz, czyli na zimno jazda od razu ale delikatna. Po ostrzejszej jezdzie wolne i spokojne traktowanie na ostatnim etapie odcinka żeby silnik miał szansę się wychłodzić. Tak oczywiscie najlepiej-ale to w sytuacji jazdy kontrolowanej i zaplanowanej , natomiast jesli chodzi o postój to miałem bardziej na mysli sytuacje awaryjną (wydaje mi się że facet na filmie zreszta też), sytuacje niezaplanowaną kiedy nagle zjeżdzamy i zatrzymujemy auto a silnik jeszcze mocno rozgrzany jest . Panowie ,nie dorabiajcie nie wiadomo jakich teorii do tego co jest prosto i jasno powiedziane w kilku słowach.Mimo wszystko wydaje mi się że ten film nie był nagrywany w latach 70-tych
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 16-03-2014 o 10:47

  5. #65
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    Cytat Napisał karol_mito Zobacz post
    Po co chłodzić na postoju silnik? Lepszym rozwiązaniem jest chłodzeniem podczas jazdy. Np. jeżeli Ja wracam do domu to zawsze przez 2 ostatnie kilometry jadę bardzo spokojnie. Podczas pracy silnik ma większe ciśnienie oleju niż podczas postoju. Tak samo z zimnym silnikiem, Ja od razu ruszam i jadę powoli (wkręcam auto powolutku), dzięki temu olej dzięki zwiększonemu ciśnieniu "dopłynie" szybciej tam gdzie ma być.
    Słusznie i naukowo. Zresztą zagrzewanie i chłodzenie aut na postoju jest nielegalne, ale niewiele osób o tym wie.

    Co do chłodzenia turbinek, to od lat są układy pracujące jeszcze po wyłączeniu zapłonu, nawet był wątek tu gdzieś chyba. Oczywiście jak ktoś jeździ na torze, czy lata po 200 kmh na autobanach i zjeżdża co godzinę na stacje tankować (bo pewnie taka wyjdzie średnia spalania vs średnia prękość), to lepiej nie wyłączać wtedy od razu silnika. Niech się "chłodzi".
    ___

  6. #66
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Talking

    Cytat Napisał milleniusz Zobacz post
    Co do chłodzenia turbinek, to od lat są układy pracujące jeszcze po wyłączeniu zapłonu [cut]
    zdradź nam w takim razie tę słodką tajemnicę jakiż to wspaniały system chłodzenia turbiny po wyłączeniu zapłonu zafundował w naszych giuliettach producent a o którym nie wiemy? Bo może po prostu jako użytkownicy jesteśmy zwyczajnie niedoinformowani i faktycznie zupełnie nie potrzebnie stosujemy procedury "schładzania" zamiast zwyczajnie po skończonej jeżdzie podnieść maskę, odpalić papierosa od strzelającej od gorąca turbiny i udać się spokojnie do domu niczym sie nie martwiąc

  7. #67
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    koledze chodzi o dodatkowe moduły: turbo timer

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  8. #68
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    Cytat Napisał tx555 Zobacz post
    zdradź nam w takim razie tę słodką tajemnicę jakiż to wspaniały system chłodzenia turbiny po wyłączeniu zapłonu zafundował w naszych giuliettach producent a o którym nie wiemy?
    No ta "przystawka", która przez chwilę jeszcze pompuje olej? Chyba kolega powyżej to fachowo nazwał. Palenie albo zdrowie, wybór należy do ciebie.
    ___

  9. #69
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Auto
    Giulietta 1.4 Multi R 200HP First Edition 2k10
    Postów
    1,814

    Domyślnie

    Ale ja akurat nie palę od zawsze i nie zamierzam, no chyba że w kominku .Pierwsze słyszę że coś pracuje u nas pod maską po wyłaczeniu silnika. Ja nie mówie że nie ma takich systemów (jak choćby ten wyzej wymieniony ), ale przecież rozmawiamy o giuliettcie
    Ostatnio edytowane przez tx555 ; 16-03-2014 o 23:01

  10. #70
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar milleniusz
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    387

    Domyślnie

    Hmm, sam już nie wiem, czy jest, czy nie ma. Może pomyliłem z moim poprzednim autem. Czytam, że VAGi mają dodatkową pompę wody chłodzącą turbinę po wyłączeniu silnika, wydawało mi się że Julka ma układ pompujący olej, ale teraz nie mogę znaleźć.
    ___

Podobne wątki

  1. [159] Korozja - jak to w końcu jest z tą 159?
    Utworzone przez michal-ar1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 79
    Ostatni post / autor: 02-01-2020, 14:57
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 13-01-2016, 09:45
  3. Jak to w końcu jest z tym spalaniem w Busso 3.2?
    Utworzone przez tomas1907 w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 07-11-2013, 09:21
  4. Jak to w końcu jest z tymi przegubami (2.5 V6)
    Utworzone przez Paranoiks w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-01-2011, 17:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory