Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy 1234
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 40

Temat: Ciśnienie w oponach

  1. #31
    Użytkownik Świeżak Avatar Serafiel
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Andrychów
    Auto
    159 1,9 JTDM 16v 2007r. przedlift
    Postów
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yarek Zobacz post
    Pany, na fizyce toście nie uważali. Pewnie gimbaza...no cóż.
    Słyszeliście coś o gęstości powietrza??? Wpływ ciśnienia atmosferycznego i temperatury otoczenia???
    Nie spodziewałem się, że wśród Alfoholików jest tak wysoki poziom toksyczności. To forum przypomina jakiegoś kwejka czy coś... Nie dobrze.
    Mam 33 lata gimbazę skończyłem jako pierwszy rocznik - dawno temu. Nie obrażaj(próbuj obrażać) ludzi z byle powodu. Jak wiesz lepiej, to wytłumacz. Albo po prostu nic nie pisz, bo z tego posta i tak nic nie wynika, więc równie dobrze mogłoby go nie być.
    Ja myślałem, że tutaj się przychodzi, żeby się wspólnie uczyć, dzielić wiedzą itp., a nie po to, żeby wyzywać innych od gimbusów i pisać posty nic nie wnoszące do tematu...

  2. #32
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

  3. #33
    Użytkownik Świeżak Avatar Serafiel
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Andrychów
    Auto
    159 1,9 JTDM 16v 2007r. przedlift
    Postów
    136

    Domyślnie

    Cytuję artykuł z linka powyżej:
    2. Przed nadchodzącymi mrozami warto podnieść poziom ciśnienia w oponach zimowych o 0,2 bara. Pozwoli to na bieżące dostosowywanie się wartości wraz ze spadającymi temperaturami. Należy jednak najpierw zweryfikować to rozwiązanie z wartościami homologowanymi przed producenta. Trzeba również pamiętać, by przywrócić odpowiednie ciśnienie w oponach zimowych, gdy temperatura otoczenia ponownie się podniesie.

    Czytaj więcej: https://www.oponeo.pl/artykul/jakie-...ponach-na-zime
    Powyższa treść jest wyłączną własnością Oponeo.pl S.A.
    No i to rozumiem. To jest oczywiste. Im mniejsza temperatura tym niższe ciśnienie - fizyka poziom gimbaza jak tak kolega wcześniej "pocisnął". Ale tutaj kluczową sprawą jest to, że jeśli temp. wzrośnie, to trzeba mu ciśnienie zmniejszyć i robić tak na bieżąco. Nie ma tak jak to przedstawiliście Wy i instrukcja, że do zimowej masz wsadzić +0,2 bar i koniec gadki. Jak mam pompować 2,5 to mam mieć 2,5 i koniec, nie żadne 2,7. Ciśnienie 2,7 bar przy -20° to takie samo ciśnienie co 2,7 bar przy +20°, czyli za duże jak dla mnie. Artykuł mówi o pompowaniu "na zapas" co zmienia postać rzeczy, bo wtedy ma to sens jeśli temp. faktycznie spadnie zaraz i z tego 2,7 zrobi nam się 2,5 odliczając jeszcze zagrzanie się opony co również zwiększy ciśnienie.

    Heh, ale rozkmina Przepraszam.

  4. #34
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    513

    Domyślnie

    Ja myślę, że może tu chodzić o samo rozgrzewanie się opony.
    Jadąc w lecie, w słońcu, po rozgrzanym czarnym asfalcie, na rozgrzanych wcześniej przez słońce na postoju czarnych oponach, nasze napompowane 2,5 bara bardzo szybko wzrośnie do wyższych wartości.
    A teraz ta sama sytuacja zimą, po postoju na parkingu, opony wymrożone, toczące się po równie zmrożonym asfalcie nigdy nie nagrzeją się tak bardzo jak w lecie.
    Oczywiście są jeszcze sytuacje pośrednie, typu deszczowy dzień w lecie i słoneczny zimą, ale producent musi założyć jakąś średnią, aby podać użytkownikowi wytyczne.

  5. #35
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serafiel Zobacz post
    Nie spodziewałem się, że wśród Alfoholików jest tak wysoki poziom toksyczności. To forum przypomina jakiegoś kwejka czy coś... Nie dobrze.
    Mam 33 lata gimbazę skończyłem jako pierwszy rocznik - dawno temu. Nie obrażaj(próbuj obrażać) ludzi z byle powodu. Jak wiesz lepiej, to wytłumacz. Albo po prostu nic nie pisz, bo z tego posta i tak nic nie wynika, więc równie dobrze mogłoby go nie być.
    Ja myślałem, że tutaj się przychodzi, żeby się wspólnie uczyć, dzielić wiedzą itp., a nie po to, żeby wyzywać innych od gimbusów i pisać posty nic nie wnoszące do tematu...
    To nie toksyczność tylko alergia. Na brak podstawowej wiedzy i to nie z jakiejś wyspecjalizowanej dziedziny. Delikatnie mówiąc...
    Jeśli kogokolwiek uraziłem, to przepraszam.
    Po co ta napinka? Koniec tematu.
    Ostatnio edytowane przez Yarek ; 03-01-2019 o 17:35

  6. #36
    Użytkownik Świeżak Avatar jasiekb
    Dołączył
    10 2018
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    Abarth Punto Evo
    Postów
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek1983 Zobacz post
    Ja myślę, że może tu chodzić o samo rozgrzewanie się opony.
    Jadąc w lecie, w słońcu, po rozgrzanym czarnym asfalcie, na rozgrzanych wcześniej przez słońce na postoju czarnych oponach, nasze napompowane 2,5 bara bardzo szybko wzrośnie do wyższych wartości.
    A teraz ta sama sytuacja zimą, po postoju na parkingu, opony wymrożone, toczące się po równie zmrożonym asfalcie nigdy nie nagrzeją się tak bardzo jak w lecie.
    Oczywiście są jeszcze sytuacje pośrednie, typu deszczowy dzień w lecie i słoneczny zimą, ale producent musi założyć jakąś średnią, aby podać użytkownikowi wytyczne.
    Nie masz racji. Niezależnie od tego czy lato, czy zima przyrost temperatury opony będzie ten sam. Wynika on przede wszystkim z kszałtu bieżnika, im więcej nacięć tym bardziej się nagrzeje, slick bez odpowiednich zabiegów nagrzeje się daleko mniej. Więc trzeba ustawiać ciśnienie dla bieżących temperatur, mając na uwadze, że po zagrzaniu opony wzrośnie ono o 0,3 do 0,5 bara.

  7. #37
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar dobryalf
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    giulietta serie 1 1,4TB MultiAir 16v 170KMTCT Excl
    Postów
    672

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiekb Zobacz post
    Nie masz racji. Niezależnie od tego czy lato, czy zima przyrost temperatury opony będzie ten sam. Wynika on przede wszystkim z kszałtu bieżnika, im więcej nacięć tym bardziej się nagrzeje, slick bez odpowiednich zabiegów nagrzeje się daleko mniej. Więc trzeba ustawiać ciśnienie dla bieżących temperatur, mając na uwadze, że po zagrzaniu opony wzrośnie ono o 0,3 do 0,5 bara.
    Koledzy - a jak sądzicie z jaką dokładnością działają wasze manometry 0,3 bara (bar to fajne miejsce) piszmy hPa lub MPa, to jest na oponach, lekko mija się z naszymi manometrami i te dywagację są czysto akademickie.

  8. #38
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    pomorskie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Distictive Sport+Premium
    Postów
    100

    Domyślnie

    Nawet nie akademickie a po prostu śmieszne.

  9. #39
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair / Mito 1.4 TB
    Postów
    513

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobryalf Zobacz post
    Koledzy - a jak sądzicie z jaką dokładnością działają wasze manometry 0,3 bara (bar to fajne miejsce) piszmy hPa lub MPa, to jest na oponach, lekko mija się z naszymi manometrami i te dywagację są czysto akademickie.
    Bar, czyli 10^5 Pa jest tak samo pełnoprawną jednostką ciśnienia jak MPa, dodatkowo w instrukcji obsługi ciśnienia podane są w barach, więc nie bardzo rozumiem dlaczego miałbym używać innych jednostek. Na oponie nie jest napisane, jakie ciśnienie należy napompować, tylko jakiego nie przekraczać.
    Producent pisze wyraźnie w instrukcji obsługi o zwiększeniu ciśnienia o 0,2 bar (nie 0,02 MPa), więc co ma do tego dokładność manometru? Na zimę jest mniej dokładny?

    Cytat Napisał popey Zobacz post
    Nawet nie akademickie a po prostu śmieszne.
    Jakieś konkrety czy tylko nabijasz posty?

  10. #40
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    pomorskie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Distictive Sport+Premium
    Postów
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek1983 Zobacz post
    Jakieś konkrety czy tylko nabijasz posty?
    Nie nabijam posty bo i po co tylko śmieszy mię ta rozmowa..... Chyba że ktoś zaczyna dopiero teraz przygodę z motoryzacją a to przepraszam....Sprawa jest oczywista przód parametry pomiędzy 2,3-2,6 tył 2,1-2,3 można przyjąć że w okresie jak ktoś chce to może pompować w tej górnej granicy i tyle po temacie ja osobiście staram się mieć cały czas 2,6 i 2,3 polegając na wskazaniach manometrów na stacji. Napisałem że śmieszne bo dywagować na ten temat tak długo wystarczy trzymać się w przedziale zalecanego ciśnienia i koniec.

Podobne wątki

  1. ciśnienie w oponach
    Utworzone przez Phantom w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-06-2012, 07:34
  2. [146] Ciśnienie w oponach
    Utworzone przez paweldante w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-11-2008, 12:49
  3. [146] ciśnienie w oponach
    Utworzone przez niezgoda w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-09-2008, 21:47
  4. ciśnienie w oponach
    Utworzone przez Majka w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 19-08-2008, 12:35
  5. [164] Ciśnienie w oponach
    Utworzone przez pocisk22 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-02-2008, 22:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory