Strona 1 z 42 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 416

Temat: Akumulator...

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie Akumulator...

    Półtora miesiąca od zakończenia gwarancji na samochód(!!!) akumulator w mojej Julce wyzionął ducha – auto jeżdżone codziennie i garażowane w ogrzewanym garażu. Wczoraj wieczorem po dłużej jeździe wstawiłem auto do garażu, a dzisiaj już kompletny zgon akumulatora (napięcie trochę ponad 10V). Na 99% zwarcie wewnętrzne w jednej z cel (jasnoszare płyty i brak gazowania elektrolitu podczas ładowania prostownikiem). Ten niby HEAVY DUTY akumulator to najzwyklejszy akumulator kwasowy – korki da się otworzyć po usunięciu krzykliwej nalepki, co musiałem zrobić, bo brakowało dość dużo elektrolitu (dolałem prawie 1 litr wody demineralizowanej). Przy okazji wczytałem się intensywnie w instrukcję, która w wielu miejscach podaje sprzeczne informacje na temat postępowania z akumulatorem:

    1) Główne problem to czy można wymontować akumulator z auta – jak to ma się do siebie:
    „W przypadku długiego postoju samochodu należy pamiętać o odłączeniu zasilania elektrycznego poprzez odłączenie akumulatora. Procedurę można wykonać odłączając konektor A-rys. 83 (za pomocą naciśnięcia przycisku B) na czujniku C monitorującym stan akumulatora zainstalowanym na biegunie ujemnym D tego akumulatora. Ten czujnik nie może być nigdy rozłączony z bieguna, za wyjątkiem przypadku wymiany akumulatora. W przypadku wymiany akumulatora należy zawsze
    zwrócić się do ASO Alfa Romeo.”
    „Jeżeli przewiduje się długi postój samochodu w warunkach szczególnie zimnych, wymontować akumulator i przenieść w ciepłe miejsce; w przeciwnym razie może on zamarznąć.”.
    Zabierając akumulator do ciepłego pomieszczenia przecież odłączymy ten nieszczęsny czujnik!!!!

    2) ASO może tylko doładowywać akumulator ?????
    OSTRZEŻENIE Opis procedury doładowania akumulatora przedstawiono wyłącznie informacyjnie. Aby wykonać te czynności, zalecamy zwrócić się do Alfa Romeo.

    3) Uzupełnianie poziomu elektrolitu:
    „Akumulator F-rys. 161-162-163-164 nie wymaga uzupełniania elektrolitu woda destylowaną. W celu utrzymania w sprawności akumulatora wykonywać okresowo jego kontrolę w ASO Alfa Romeo.”
    a to:
    „Funkcjonowanie przy zbyt niskim poziomie elektrolitu, uszkodzi nieodwracalnie akumulator oraz może spowodować wybuch.”
    To dolewać czy nie??? – ja dolałem po 2 latach eksploatacji 1 litr.....

    Wobec powyższego ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie: Czy mogę ot tak po prostu wymienić akumulator czy muszę się bawić kabelkami zapewniając potrzymanie napięcia na tym nieszczęsnym czujniku badającym stopień naładowania akumulatora?????
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar gpp
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Limanowa
    Auto
    GIULIETTA 2.0 Jtdm2 140 KM
    Postów
    32

    Domyślnie

    Kup nowy i wymieniaj. Jestem po wymianie w ASO i też straszyli że komputery,zasilanie i inne klocki, po czym przyszedł mechanik z kluczem 10 odkręcił założył nowu akumulator i odjechałem wszystkiego 10 min. żadnych komputerów i innych cudów, nawet radio nie potrzebowało kodu, cały szum koło akumulatorów S&S to serwisowa nagonka. ps mój też miał zwarcie i nie trzymał napięcia.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Serwis potwierdził że jedyne konsekwencje wymontowania akumulatora to to, że S&S nie bedzie działał przez 4 godziny, konieczne będzie skalibrowanie wspomagania układu kierowniczego (obrót kołem kierownicy od jednego do drugiego położenia skrajnego), konieczność programowania szyb, daty i godziny - to wszystko banalne rzeczy. Właściwie jedynym problemem jest kupno własciwego akumulatora - wszędzie na zamówienie - przynajmniej te które mnie interesują:
    BOSCH 0092S5E050
    VARTA VA560500056
    CENTRA CL600
    Parametry orientacyjne na przyszłość
    Pojemność 60Ah (EN2-SAE) prąd rozruchowy 560A Biegun P+ Podstawa B13 10,5mm wymiar 242x175x190

    Ten który był fabrycznie montowany to EXIDE pojemność 63Ah (EN2-SAE) i prąd rozruchowy 450A (trochę niski, katalog EXIDE'a zaleca 540A) - omijać szerokim łukiem, wyjątkowe G... (nie jestem jedynym któremu wyzionął ducha)
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Progression Alfa Rosso + 17"SS
    Postów
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek-156 Zobacz post
    Półtora miesiąca od zakończenia gwarancji na samochód(!!!) akumulator w mojej Julce wyzionął ducha – auto jeżdżone codziennie i garażowane w ogrzewanym garażu.
    A tak btw. Czy Ty oraz inni, którym szybko padł, jakoś intensywnie korzystałeś ze S&S? Niby ten aku powinien być szczególnie przystosowany do pracy z tym systemem ale z tego co piszesz, to może nie szczególnie. I może w praktyce korzystanie z tego systemu prowadzi do przyspieszonego zgonu.

    Albo może często i regularnie co prawda ale na krótkich dystansach jeździłeś i nie zdążał się naładować?

    Choć bezpośrednią przyczyną był zbyt niski poziom elektrolitu, to może S&S i/lub krótkie jazdy do niej doprowadziły.

    Mi ostatnio nawet po wykluczeniu wszystkich przyczyn z instrukcji (oprócz właśnie poziomu naładowania aku, czego nie mogę sprawdzić w czasie jazdy) często i długo od rozruchu nie załącza się S&S (not available). Czyżby to oznaka zbliżającego się końca? Też tak mieliście przed zgonem?

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Żadne intensywne korzystanie - ja wręcz dokąd silnik się nie zagrzał wyłaczałem go. Dokładnie tez tak miałem przed końcem - stopniowo S&S uruchamiał się coraz później a potem przestał... Co ciekawe to jakieś 2 miesiące temu samochód miał robiony przegląd roczny w ASO - sprawdzenie poziomu elektrolitu powinno byc zrobione a nie zostało, bo nalepka na gniazdach korków była cała... Co prawda coś tam panowie podładowywali akumulator, bo S&S się nie załączał ale to już był początek końca. Wg mnie fabryczny akumulator ma za słaby prad rozruchowy do systemu S&S - na dodatek wykonany w tradycyjnej technologii, co z tego że ma napis HEAVY DUTY. Rozładować to może się każdy, bo zawsze go można doładowac i dolac wody, ale ten ma zwarcie wewnętrzne w jednej z cel, czyli popaczyły się płyty, a to oznaka złego dopasowania akumulatora do mocy rozrusznika. W poprzednim dieslu (!) eksploatowanym tak samo akumulator wytrzymał bezproblemowo 5 lat, a tutaj zgon w benzyniaku po 2 latach i to niby specjalnie wzmacnianego akumulatora, az strach pomysleć jak rozrusznik jest tez tak "wzmocniony" specjalnie dla systemu S&S
    Ostatnio edytowane przez Maciek-156 ; 10-12-2012 o 13:21
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    Kup żelowy do S&S. producenci udzielają 5 lat gwarancji ale trochę drogie.
    Ostatnio edytowane przez lechtak ; 10-12-2012 o 20:17

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Założyłem VARTĘ - różnica jakości wykonania w porównaniu z tym fabrycznym G.... kosmiczna, no i rozrusznik kręci jak nigdy, nawet podczas wyjazdu z salonu tak nie hulał.....
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  8. #8
    profit
    Gość

    Domyślnie

    czyli totalny pic na wodę i demagogia w imię ekologii. Auta w testach laboratoryjnych z systemem S&S spalają mniej paliwa ale , że częściej wymieniamy akumulator ( a stary trzeba oddać obowiązkowo do utylizacji bo to odpad klasyfikowany jako niebezpieczny) to już tego nikt nie przelicza na globalny bilans ekologiczny. Przecież nowy aku trzeba wyprodukować a to też wymaga wytworzenia CO 2 w toku jego produkcji , transportu i magazynowania. A producenci aut już dawno zatracili się w tej pogoni za kolejną normą Euro 6,7 itd i nie robią samochodów do jeżdżenia tylko do sprawdzenia kolejnych cudów techniki obniżających w teorii spalanie o 0,01 L/100 km.
    To absurd. A co z przyjemnością jazdy ? Mnie najbardziej denerwuje na pozór banalna rzecz. Chodzi o zastąpienie linki gazu na pedał elektroniczny. Owszem urządzenie to sprawnie operuje przepustnicą i również tak dobiera jej kąt otwarcia aby spalanie było jak najefektywniejsze ( znowu ekologia ) ale denerwuje mnie często zwłoka od momentu wciśnięcia gazu do pełnego przyspieszenia ( szczególnie w Turbo benzynie ). Poza tym jak w starym aucie wciśniemy gaz do podłogi to wiemy , że przepustnica jest otwarta na maxa i łapie powietrze całą swoją gardzielą a w elektrycznym gazie możemy wciskać gaz i i tak komputer przelicza wszystko i dostosowuje do danych warunków. Czyli ogranicza naszą wolę w imię ekologi. Mam często wrażenie , że w różnych warunkach to samo wciśnięcie gazu do podłogi powoduje inną reakcję silnika , raz rwie do przodu jak szalony a innym razem " myśli" co ma zrobić. Zaznaczam , że auto całkowicie sprawne.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar euroscan
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Katy Wroclawskie/ Wrocław/ Legnica
    Auto
    147 TS 1.6, bez wariatora
    Postów
    685

    Domyślnie

    a koledze po wymianie akumultora w Giulietcie znikneła data i godzina.... jak to znależć, ustawić, w menu nie ma... kolega ma RadioNAV...
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	akumulator 001.JPG
Wyświetleń:	761
Rozmiar:	112.6 KB
ID:	85610   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	akumulator 004.JPG
Wyświetleń:	1666
Rozmiar:	114.2 KB
ID:	85611  
    Ostatnio edytowane przez euroscan ; 10-02-2013 o 14:35

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Przeczytać instrukcję obsługi samochodu. Jest łopatologicznie opisany sposób ustawiania daty i godziny
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

Podobne wątki

  1. Akumulator
    Utworzone przez groda w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-01-2013, 13:02
  2. [Giulietta] Akumulator:(
    Utworzone przez kaponee w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-11-2012, 20:15
  3. Akumulator
    Utworzone przez tuzi5 w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 22-09-2011, 15:55
  4. akumulator-alarm-akumulator...
    Utworzone przez luj666 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-06-2011, 13:28
  5. [164] Akumulator
    Utworzone przez zawigrze w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 10-06-2011, 14:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory