Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 31

Temat: Dławiąca się Giulietta QV TCT

  1. #21
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Wodzisław Śl.
    Auto
    Giulietta Veloce 1.75 TCT
    Postów
    488

    Domyślnie

    Czy ktoś posiadający MESa i 3minuty czasu mógłby coś sprawdzić?
    Mianowicie podłączając do centralki ABS w parametrach jest czujnik pedału hamulca i czujnik pedału hamulca 2
    U mnie ten pierwszy nie daje żadnych oznak, tzn cały czas parametr wył., natomiast drugi działa bez zarzutu, wciskając hamulec pokazuje zał, puszczając wył
    Dlaczego pisze w tym temacie? Auto dalej się dławi przy manewrowaniu, dalej szukam przyczyny, a tu znalazłem anomalie.
    Jak ktoś ma chwilkę byłbym bardzo wdzięczny

  2. #22
    Użytkownik Świeżak Avatar nahnah
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Julka Veleleleoce
    Postów
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał DieselJTD Zobacz post
    Czy ktoś posiadający MESa i 3minuty czasu mógłby coś sprawdzić?
    Mianowicie podłączając do centralki ABS w parametrach jest czujnik pedału hamulca i czujnik pedału hamulca 2
    U mnie ten pierwszy nie daje żadnych oznak, tzn cały czas parametr wył., natomiast drugi działa bez zarzutu, wciskając hamulec pokazuje zał, puszczając wył
    Dlaczego pisze w tym temacie? Auto dalej się dławi przy manewrowaniu, dalej szukam przyczyny, a tu znalazłem anomalie.
    Jak ktoś ma chwilkę byłbym bardzo wdzięczny
    U mnie tak samo jak u Ciebie - pisałem do MESa z pytaniem czy tak ma być, nie znalazłem w opisach elektryki by były dwa czujniki (w Giuliettcie i w 4C) wszędzie info o jednym.

    Informacyjnie, bo walczę cały czas z dławieniem silnika z drugiego biegu i okazjonalnym ale zbyt częstym jeb** przy zmianie z 2 na 3 (wcześniejsza poprawa masy podziałała na dwa dni tylko) to co udało mi się zrobić a nie pomogło (każda rzecz była robiona osobno i kilka dni odczekania/szukania w schematach, forum 4c i alfa owner):
    1. Wyczyszczenie wszystkich połączeń masy na karoserii i styków - pomogło tylko na chwile, zakładam że po odłączeniu akumulatora przez jakiś czas sterowanie działa tct działa na jakimś domyślnym
    2. Rozcięcie wszystkich oczek masowych które są narażone na korozje w komorze silnika (gdzie chlapie woda z ulicy gdzie mogłem zalać płynem do spryskiwaczy gdzie mogły być zalane płynem chłodniczym awaria odpowietrznika nad dolotem) - dwie zaśniedziałe znalazłem, od wentylatorów i od osprzętu (podłużnica po stronie pasażera) - pomogło tylko na chwile więć pewnie j.w.
    3. Dołożenie dodatkowych przewodów masowych (35mm2) bezpośrednio do akumulatora, od skrzyni do akumulatora , od prawej podłużnicy do akumulatora, od punktu masowego koło kielicha (prawa strona) - brak efektu dłużej niż chwila.
    4. Nowy akumulator, świeży nie lażak - poprawa tylko na chwilę
    5. Przeczyszczenie preparatem do czyszczenia styków i pędzelkiem z włókna szklanego (czyści nalot a nie rysuje powierzchni styku jak papier ścierny) głównych konektorów złącz od sterowania skrzynią - nie było korozji, połączanie szczelne j.w.
    6. Przeczyszczenie styków od moduły który pilnuje ciśnienia w układzie (nad lewym nadkolem, koło wlewu płynu), w ten sam sposób jak wyżej - brak korozji, połączenie szczelne, brak efektu na dłużej niż chwila.
    6. Kalibracja kiss pointa (kilka razy w różnych odstępach i przejechanie ok 100km za każdym razem po kalibracji (informacja o 100km pojawia się w istrukcji wymiany sprzegieł od LUKa)
    Wszystkie powyższe były z rozłączeniem akumulatora, nie licząc punktu 6 który teoretycznie napisuje ustawienia w kompie skrzyni.

    Dodatkowo z info pozbieranych na forach i instrukci serwisowej od alfy 4c - żeby zrobić kalibracje sprzęgieł (Self calibration Enable) trzeba usunąć wcześniejszą kalibrację - napisałem no MESa z pytaniem, czy tak jest (po usunięciu danych statystycznych wylądowałem w ASO bo kalibracje z Mesa nie chciały się uruchomić)

    Teraz wymieniam olej "statycznie" w mechatronice. Czemu statycznie? bo nie trzeba odłączać akumulatora,
    1. Postój po jeździe na 15-20 min, nie zamykam drzwi pasażera klucz wyjęty (żeby nie uruchomiła się pompa i zaczęło wyrównywać ciśnienia)
    2. Odsysam strzykawką to co jest w zbiorniku wyrównawczym (około 600ml przy założeniu że zalany jest do górnej krawędzi zbiornika)
    3. zalewam świeżą Tutela CS (latarka skierowana od "tyłu" zbiorniczka żeby kontrolować ilość wlanego płynu
    4. Podłączam się MESem i robię dwa razy odpowietrzenie sprzęgła w odstępne 5 minut (przezornie żeby się nie przegrzało - nie wiem czy tak się dzieje, mes załącza sprzęgło 15 razy przy jednym uruchomieniu procedury w ciągu około 60 sekund)
    5. jeżdżę dwa dni głownie w mieście

    Czemu tak? Bo nie odłączam akumulatora lub modułu odpowiedzialnego za wyrównywanie ciśnienia w układzie więc skrzynia teoretycznie jest na takich samych ustawieniach nic sie nie resetuje (o ile odłączenie aku to robi?), odpowietrzenie rusza tylko wysprzęglik wiec teoretycznie jest robiona tylko jedna rzecz - wymiana płynu w układzie.
    Tak wiem: "czemu nie wymienisz filtra?" bo trzeba odłączyć albo akumulator albo moduł od pompy (da bład i trzeba resetować) a chce uniknąć czegokolwiek co wymusi albo odłączenie aku albo usunięcie błędu.
    Przelałem 1,8L płynu, zdjęcia w załączniku. Od lewej - płyn po 65kkm (wymieniałem przy około 65kkm w aso na moją usilną prośbę / żądanie, teraz mam około 119kkm) , następny po zmianie 600ml, kolejny po zmianie 1200ml, ostatni to kolor świeżego.
    Jak na razie po przelaniu 1,8L, 5x przejażdżka w terenie miejskim /osiedlowym:
    1. delikatniej zmienia z 2-3, cały czas szarpie zwłaszcza przy wolnym przyśpieszaniu (zimy i rozgrzany)
    2. Na zimnym pełzanie na 2gim biegu i hamowanie, obroty spadają na oko miedzy 750-600 ale zdąży wysprzęglić na ciepłym tak samo

    Olej na bank nie jest świeży, wiec czekam na kolejne 2l i przeleje. Jak okaże się że na czystym problem znika - jest rozwiązanie, przynajmniej u mnie i wymiana całego oleju jeszcze raz wraz z wymianą filtra (ma ktoś doświadczenie z Ravenolem GHA-F ma opis że spełnia normę Fiata?)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tutela_CS.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	93.0 KB
ID:	289084
    Ostatnio edytowane przez nahnah ; 15-02-2024 o 12:03

  3. #23
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Wodzisław Śl.
    Auto
    Giulietta Veloce 1.75 TCT
    Postów
    488

    Domyślnie

    Ja miałem wymieniany olej wraz z filtrem, brak zmian. Właściwie oba oleje wymieniane. Masy sprawdzane, czyszczone, aku sprawdzany, ładowany. Nie ma reguły kiedy się to pojawi, ale zawsze przy manewrowaniu, tak jakby się sprzęgło skleiło i nie mógł wysprzęglić. Dodatkowo zauważyłem, że jak już jest tak daleko (dławienie) manetką wbijam na jedynkę, na komputerze pokładowym wyświetli się 1, ale faktycznie dalej jest na 2. Raz jak auto się rozbujało, to dalej świeciło 1, a faktycznie wbita była 2, silnik dobił do obrotów, gdzie powinno przerzucić bieg, ale komputer nie wiedział co ma robić. Z drugiej strony, jak zamiast użyć manetki w trakcie "sklejenia" sprzęgła i dławienia, dam lewarek na N to wysprzegli bez problemu.

    Na alfaowner i clubalfa co wyczytałem to aktualizacja oprogramowania/softu w ASO.

    Problem NIGDY nie występuje przy normalnym hamowaniu z większych prędkości.

    Częściej zdarza się na wzniesieniach lub zjazdach. Próbowałem resetować czujnik przyspieszenia, bo dziwne wartości pokazuje- brak efektu.

    Jak szukałem gdzie jest ten czujnik, żeby zaryzykować wymianę, to trafiłem na schemat, gdzie czujnik pedału hamulca ma 4 piny i jest 2 obwodowy, jeden obwód do sterownika silnika, a drugi do tct. Stąd moje pytanie, jak Wam pokazuje MES w sterowniku abs ta wartość. Bo wygląda że u mnie jeden nie działa, więc może tct nie wie że auto hamuje, wie tylko jak już obroty spadają...

    Co do szarpania z 2 na 3, u mnie samo przestało, kalibracje, wymiana olejów (w Cinsofcie) nie pomogły. Pewnego razu zauważyłem.ze szarpanie ustało. Zdarzy się ze lekko szarpnie, sporadycznie, ale kiedyś waliło ostro po plecach i praktycznie każda zmiana przy spokojnej jeździe.


    Się rozpisałem...

  4. #24
    Użytkownik Świeżak Avatar nahnah
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Julka Veleleleoce
    Postów
    93

    Domyślnie Dławiąca się Giulietta QV TCT

    Masz może gdzieś pod ręką ten schemat?

  5. #25
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Wodzisław Śl.
    Auto
    Giulietta Veloce 1.75 TCT
    Postów
    488

    Domyślnie

    https://www.alfaowner.com/threads/al...blems.1216191/
    Załącznik e7052
    W pliku strona 4 element I030
    Na którymś forum ponoć pomogła aktualizacja wszystkich sterowników w aso głównie ECU i tct, chociaż w naszym roczniku to chyba powinno już być zaktualizowane... aktualizacja ECU niby dotyczyła zarządzania wolnymi obrotami, może dlatego u nas obroty lecą w dół, pojawia się dlawienie lub gasniecie (u mnie żaden problem auto zdławić do zgasniecia) zamiast wysprzeglic. A aktualizacja tct to ze niby przy pewnym stopniu zużycia sprzęgieł algorytm autoadaptacji się zawiesza, jest poza zakresem co powoduje takie zachowanie, w aktualizacji jest to poprawione
    Ostatnio edytowane przez DieselJTD ; 15-02-2024 o 23:56

  6. #26
    Użytkownik Świeżak Avatar nahnah
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Julka Veleleleoce
    Postów
    93

    Domyślnie

    Wychodzi na to samo, gdzie sprawdzałem E2021 - Światła hamulca: 4 pinowy stycznik/czujnik, który po zamknięciu obwodu daje sygnał z pinu 1 na światłą stop, do Bodu Coputera i do sterowników od TCT (rozłączając pin 2 i 3 sygnał do sterowania wtryskami?).
    Czyli według mnie potwierdza, że jest tylko jeden czujnik.
    U mnie był zmieniany - przy hamowaniu potrafił nie reagować na dodawanie gazu, wciskałem do podłogi pedał, obroty rosły bardzo powoli, zasprzęglony ten sam bieg, brak reakcji na manetki i drążek. Po ponownym wciśnięciu hamulca i dodaniu gazu wracało wszystko do normy i od razu zmieniała biegi (jeżeli zdążyłem wcisnąć dwie zmiany biegu to o dwa biegi od razu, chyba że obroty były za niskie to wtedy standardowo "pikanie" że nie pozwala). Wymiana jeszcze na przedłużonej gwarancji w aso. Wiec tu był mechaniczny problem z tym czujnikiem).
    Może w Twoim przypadku może go wymienić (40-60 zł z tego co sprawdzałem) ale dojście słabe jest, bądź wpiąć się miernikiem i sprawdzić czy jest sygnał do TCT (piny są opisane, M196 jest w miejscu gdzie pasażer ma stopy).
    Ja na razie tego nie ruszam, chce skończyć temat wymiany oleju (cały czas trzymać się zmiany jednej rzeczy na raz)
    Tu jest dość spoko opis jak w 4C była walka z skrzynią: https://www.4c-forums.com/threads/se...-errors.68642/

  7. #27
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Wodzisław Śl.
    Auto
    Giulietta Veloce 1.75 TCT
    Postów
    488

    Domyślnie

    A mógłbyś w mesie sprawdzić ten parametr o którym pisalem? Tzn czujnik pedału hamulca i czujnik pedału hamulca 2?

  8. #28
    Użytkownik Świeżak Avatar nahnah
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Julka Veleleleoce
    Postów
    93

    Domyślnie

    Pisałem wczoraj pokazuje mi tak samo jak u Ciebie i ze pisałem do MESa czy „tak ma być”.

  9. #29
    Użytkownik Świeżak Avatar nahnah
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Julka Veleleleoce
    Postów
    93

    Domyślnie

    Dla "potomnych" i żeby nie było nieskończonego wątku - przelanie oleju Tutela CS w mechatronice nie rozwiązało problemu zmniejszyło ale dalej występuje.
    Dołączam kolejne zdjęcie do porównania: Pierwszy z lewej słoiczek to olej z przebiegiem 60k, drugi z prawej to olej odciągnięty z zbiorniczka wyrównawczego po przelaniu około 3L metodą opisaną powyżej, pierwszy z prawej to świeży z butelki.
    Bardzo szybko wytraca kolor (wymiany były robione co około 60-120km), czyżby szybko trafił też swoje właściwości?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tutela_CS_2.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	90.6 KB
ID:	289216

    Edit:
    Informacje które dostałem od MES'a:
    1. Kalibracje kiss pointa robić z wciśniętym pedałem hamulca (nie ma tego w opisie w aplikacji) - zgadza się z procedurą odpowietrzenia tam trzeba trzymać a na początku kalibracji kiss pointa odpowietrza (u mnie kalibracja kiss pointa kończy się po około 1,5 minuty, po włączeniu wstecznego, a nie tak jak w opisie MES 5 minut)
    2. Nie odpowiedział bezpośrednio jak zrobić kalibracje zasugerował tylko, że przed zrobieniem kalibracji wybrać procedure "nowe sprzęgło" (usuwa jakieś tam dane w ECU skrzyni) i wtedy spróbować wykonać autokalibrację i kalibrację kiss pointa - nie robiłem jeszcze, umowie sie najpierw do ASO na kalibracje, i dopiero wtedy będe cokolwiek usuwał. Bo znowu skończę z TCT w trybie awaryjnym jak po usunięciu danych statystycznych i niemożliwości wykonania kalibracji MES'em
    Ostatnio edytowane przez nahnah ; 18-03-2024 o 18:12

  10. #30
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Wodzisław Śl.
    Auto
    Giulietta Veloce 1.75 TCT
    Postów
    488

    Domyślnie

    Widzę że ostro działasz, ja obecnie nie mam zbytnio czasu, ale też myślę nad olejem w mechatronice, chociaż 20k temu mialem wymieniany i różnicy żadnej ani na lepsze ani na gorsze. Zastanawiam się nad innym olejem, na alfaow er ktoś pisał o Total Flude DA... hmm... zaryzykować? Ktoś coś wie, może doradzić?
    Nastepny krok u mnie to chyba będzie ingerencja w solenoidy, elektrozawory, jak zwał, tak zwał, konkretnie ten od sprzęgła k2 mnie interesuje.

    Ma ktoś namiary gdzie można dostać nowe albo czy i kto to regeneruje (jeśli się da) bo zakładać używany to tak jakby zagrać na loterii

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-05-2019, 11:02
  2. [Giulietta] [ giulietta ] sprzedam giulietta 1.4 170km tct salon polska
    Utworzone przez lukas w dziale Sprzedam auto
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-03-2019, 16:27
  3. [Temat organizacyjny] Viva Giulietta - Ogolno Polski zlot Alfa Romeo Giulietta
    Utworzone przez Jabolek w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-03-2016, 12:32
  4. Falująca i dławiąca Alfa 156
    Utworzone przez Luk1989 w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-09-2012, 17:57
  5. Giulietta SS i Giulietta G430 IMove Marangoni
    Utworzone przez eclipse w dziale Inne modele, historyczne i prototypy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-02-2011, 22:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory