Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Spalanie oleju w 156 1.8 T.S.

  1. #1
    monomach
    Gość

    Domyślnie Spalanie oleju w 156 1.8 T.S.

    Witajcie. Temat na forum był wprawdzie wałkowany wiele razy, ale każdy przypadek jest inny. Od marca jestem szczęśliwym posiadaczem czarnej/ciemnogranatowej Alfy 156. Po drobnych remontach, których przeprowadzenie jest konieczne po zakupie - w moim przypadku - rozrząd (podzespoły zalecane przez producenta), wymiana oleju i filtrów (Mobil S 10W40), przepływomierza cieszyłem się z przyjemności jazdy w moim autku. Mimo, że spalanie benzyny jest dosyć duże jest to do przełknięcia - 10,5 - 12 litrów w zależności czy miasto czy trasa. Zaniepokoiło mnie jednak zużycie oleju, przejrzałem wszystkie dostępne tematy na forum i wiem, że twin sparki mają tendencję do zużywania oleju. Wizualnie nie widać, by coś było ok, silnik chodzi normalnie, nie kopci, nie czuć spalonego oleju w spalinach, ale jego zużycie zaczęło niebezpiecznie zbliżać się do 1 litra na 1000 km. Auto ma przejechanie 200 000 km, rok 1999 jest to wóz krajowy, przebieg wygląda na autentyczny, przy silniku nie było nic robione. Czy takie spalanie kwalifikuje już silnik do wymiany uszczelniaczy zaworowych i pierścieni, czy mam przyjąć ten drobny feler jako "urodę" tego typu silnika i poza dolewaniem oleju nic z tym nie robić? Czy w takich sytuacjach pomoże zmiana oleju na 10W60? Dodam, że w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodzącego nie ma śladu oleju, nie ma też dużych wycieków, w kilku miejscach silnik jest wilgotny, ale nie ma kałuż .
    I w razie gdyby Waszym zdaniem silnik kwalifikował się do remontu, to czy zmieniać od razu uszczelniacze i pierścienie, czy może same uszczelniacze. Są podobno fachowcy, którzy potrafią zmienić uszczelniacze zaworowe bez ściągnięcia głowicy, ale mój mechanik tego nie potrafi. Stąd jeżeli zmienić uszczelniacze, to raczej dobrze było by zrobić cały silnik, łącznie ze zrzuceniem miski i wymianą panewek... .Proszę o opinie.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,597

    Domyślnie

    Silnik kwalifikuje się do remontu i żadna zmiana oleju go nie zastapi
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Być może jest do remontu, ale bez dokładnego sprawdzenia silnika nie wydawałbym tak zdecydowanej diagnozy.
    Przy zużyciu oleju 1l/1000 km powinien już lekko dymić.
    Podłącz ten samochód do kompa, sprawdź jego rzeczywisty przebieg, zrób badanie sprężania na poszczególnych cylindrach, zlokalizuj wszystkie wycieki i wtedy bedzie mozna coś więcej powiedzieć.

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar tomito
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Kielce / Gdańsk
    Auto
    AR 156 1.8 TS 2003 benzyna | Chevrolet Tahoe 2002 5.3 V8 | W oczekiwaniu aż Stelvio stanieje...
    Postów
    471

    Arrow Pierścienie tłokowe.

    Kolego, TS'y lubią "zjadać" pierścienie przy większych przebiegach, tj. są one zużywane w czasie eksploatacji pojazdu. Ma znaczenie olej jaki był stosowany oraz sposób eksploatacji auta. Pierwsze co powinieneś zrobić to sprawdzić ciśnienie sprężania, przy zużytych pierścieniach powinny być spore odchylenia. Możesz sprawdzić spaliny na SKP na podwyższone węglowodory jeśli olej jest spalany. Uszczelniacze zaworowe w TS'ach rzadko bywają winne nadmiernej konsumpcji oliwy, ale jakbyś już robił mini remont to także warto je wymienić. Zastosowanie 10W60 może ograniczyć konsumpcję oleju do bardziej rozsądnego poziomu, jednak procesu zużycia nie odwrócisz (jeśli to pierścienie są zużyte). Pod kątem wycieków sprawdź okolice miski, uszczelniacz wału, może także wyciekać spod dekla zaworów (uszczelka robi się jak kamień i popuszcza, sam ostatnio wymieniałem), choć nie w takich ilościach.

    Za mały remont zapłacisz zdecydowanie mniej niż za awarię w postaci przekręconej panewki czy wytartej gładzi cylindra, co skutkować może wyjściem korbowodu na "spacer" (tłok ma zbyt duże luzy w tulei cylindra). Masz dobrych fachowców w Częstochowie, pojedź, zrób i ciesz się TS'em
    Jedyny miarodajny wskaźnik jakości kodu jednostka WTF/min - czyli programisty dzień powszedni...
    Wielki błysk - czarny pysk czyli elektronika dzień powszedni...

  5. #5
    monomach
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomito Zobacz post
    Masz dobrych fachowców w Częstochowie, pojedź, zrób i ciesz się TS'em
    A możesz kogoś polecić, kto specjalizuje się w twin sparkach?

Podobne wątki

  1. spalanie oleju co zrobić?
    Utworzone przez lokuss w dziale 156
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 08-06-2016, 21:10
  2. [159] 1.9 JTS spalanie oleju
    Utworzone przez Dejvvv w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 07-05-2014, 22:51
  3. Spalanie OLEJU!
    Utworzone przez Piotrek156Sw w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 27-09-2012, 11:09
  4. Duże spalanie oleju 1.8 TS
    Utworzone przez kriskros89 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-01-2012, 20:01
  5. spalanie oleju :/
    Utworzone przez JaGGeR w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 14-06-2007, 06:23

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory