Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Temat: Alfa Romeo 159 1.9 diesel vs mazda 6 2.0 lpg

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    obecnie mazda 6, nie dlugo: 159 sportvagon 2.o jtdm
    Postów
    35

    Domyślnie Alfa Romeo 159 1.9 diesel vs mazda 6 2.0 lpg

    Witam Panowie.
    Mam do Was pytanie. zastanawiam sie nad zakupem któregoś auta z tematu. Wacham sie pomiedzy alfa 1.9 120km i jej tuningiem mechanicznym (wyciecie dpf, egr, i zwiekszenie kucyków do 150) a mazda 6 2.0 147KM benzyna i załozenie instalacji lpg. Ceny aut sa podobne. Szukam rocznikow 06,07 w kombi. Zalezy mi na tanim przemieszczaniu sie oraz na tanszych podzespolach przy bierzacych naprawach. auto ma byc rodzinne 2+1. bede nim pokonywał minimum 30km dziennie. Jak byscie mieli mi doradzic co byscie wybrali na moim miejscu? takie samo pytanie zadam na forum mazdy. prosze o jakies rady. pozdrawiam Bartek.

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Nie znam się na mazdach, ale jeśli ten silnik 2.0 to klasyczny wolnossący silnik bez turbosprężarki i bezpośredniego wtrysku oraz dobrze znosi gaz i nie niszczy silnika to raczej szykuj się, że Alfa 159 będzie miał zupełnie inny poziom cenowy eksploatacji. W maździe nie będziesz miał:
    – koła dwumasowego
    – wtryskiwaczy
    – turbosprężarki
    – drogiego osprzętu silnika
    – problemów z odpalaniem zimą.
    Poza tym przejechanie 100 km na LPG jest sporo tańsze od 100 km ON.
    Ja jednak mazdy bym sobie nie kupił.

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziadson1 Zobacz post
    Witam Panowie.
    Mam do Was pytanie. zastanawiam sie nad zakupem któregoś auta z tematu. Wacham sie pomiedzy alfa 1.9 120km i jej tuningiem mechanicznym (wyciecie dpf, egr, i zwiekszenie kucyków do 150) a mazda 6 2.0 147KM benzyna i załozenie instalacji lpg. Ceny aut sa podobne. Szukam rocznikow 06,07 w kombi. Zalezy mi na tanim przemieszczaniu sie oraz na tanszych podzespolach przy bierzacych naprawach. auto ma byc rodzinne 2+1. bede nim pokonywał minimum 30km dziennie. Jak byscie mieli mi doradzic co byscie wybrali na moim miejscu? takie samo pytanie zadam na forum mazdy. prosze o jakies rady. pozdrawiam Bartek.

    Mazdy 6 patykiem bym nie tknął, to auto jest tak turbo tandetne wewnątrz, że oczy mi pękają, ilekroć wsiadam do tego wytworu japońskiej szkoły designu. Uwaga ta dotyczy tylko modelu, o którym piszesz - czyli roczniki 06-07. 159 wygląda przy tym niczym Wenus z Milo przy Quasimodo. Technicznie nie jest najgorzej - o ile nie zeżre tego rdza i nie będziesz musiał się zaopatrzyć w jakąś część w ASO (ceny zabijają, naprawdę), to większych kłopotów eksploatacyjnych nie będziesz miał.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    obecnie mazda 6, nie dlugo: 159 sportvagon 2.o jtdm
    Postów
    35

    Domyślnie

    Zgadzam się ze jeśli chodzi o wygląd to alfa nie ma sobie równych z każdym kombi. I w srodku tez jest sympatycznie. Ale wy macie problemy z odpalaniem w zimę? Lub czy musieliscie wymieniać jakieś kosztowne części? Ja np.mam meganke z 03 w dieslu juz z 6 lat i żadnych poważnych napraw bo dbam o nią podobnie jak vectre b z 96 w benzynie, co prawda to juz tak pognila ze wazy ze 20kg mniej ale smiga az milo:-)

  5. #5
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziadson1 Zobacz post
    Zgadzam się ze jeśli chodzi o wygląd to alfa nie ma sobie równych z każdym kombi. I w srodku tez jest sympatycznie. Ale wy macie problemy z odpalaniem w zimę? Lub czy musieliscie wymieniać jakieś kosztowne części? Ja np.mam meganke z 03 w dieslu juz z 6 lat i żadnych poważnych napraw bo dbam o nią podobnie jak vectre b z 96 w benzynie, co prawda to juz tak pognila ze wazy ze 20kg mniej ale smiga az milo:-)
    Kilka spraw:
    1. Odpalanie diesla w zimie zawsze będzie kłopotliwe, to po prostu fizyka. Jeśli nie trafiłeś przez 6 lat na kiepskie paliwo i dbałeś o alternator/rozrusznik/akumulator to faktycznie możesz mówić o szczęściu. Ale zimą większość aut, które nie odpalają to są diesle. Po prostu odpalanie zimą diesla to próba oszukania fizyki. Mówię o mrozach 20-30 stopni i więcej. Benzyna odpali nawet przy minus 50 jak tylko nie ma wody w zbiorniku i jest prąd i iskra.

    2. Jeździłem tanim kompaktem z LPG, teraz jeżdżę 159 i widzę, że koszty eksploatacyjne są jakieś 2x wyższe. To znów nic nadzwyczajnego, po prostu komplet hamulców to lekko licząc 1000-1500 zł, a jak trafisz duże brembo to pewnie więcej. To samo opony – duże i szerokie, to drogie. W poprzednim aucie za 800-1000 zł ogarniałem komplet nowych opon, a w 159 ciężko w 1500 się zmieścić. Takich różnic jest więcej. Spalanie małego lekkiego auto to 25-30 zł/100 km, a w Alfie z dieslem ciężko osiągnąć 40 zł/100 km (choć teraz paliwo potaniało to jest lepiej). Ciężkie auto to więcej pali, fizyki nie oszukasz.

    3. Megane to względnie tani kompakt, łatwy w naprawie, tanie części eksploatacyjne. 159 to dość drogie w zakupie auto, które kupujesz używane 8 letnie za 25-30% wartości początkowej. Rzadkie to i części są droższe, mniej zamienników. Taki diesel musiał swoje przejechać i to możesz odczuć, pewnie będziesz szukał wśród aut, które realnie mają 250-300 kkm (czyli standard allegro 150kkm). Są osoby, które nic nie dokładają do auta, ale są takie, które co chwilę coś tam robią. Jak to w życiu, jedni jeżdżą trupami i je jeszcze dojeżdżają, a inni chcą jeździć 8 letnim autem tak jak nowym z salonu i wkurzają się na każdy drobny defekt (proszę, żeby nikt się nie obraził, to przykład błędnego generalizowania, trudno cały świat motoryzacyjny zmieścić w jednym zdaniu i to zdanie jest z cyklu "bzdury na resorach", ale mam nadzieje, że wiadomo o co chodziło).

    Generalnie jak to w życiu. Nic nie ma za darmo, musisz się zastanowić jakim jesteś użytkownikiem, ile jeździsz. Generalnie jak kupisz doinwestowany egzemplarz to będziesz śmigał. Ja teraz tak jeżdżę od roku – praktycznie nic nie robię, jakieś drobiazgi tylko powychodziły. Ale początkowo musiałem go nieco doinwestować.

    Acha, nie znam Mazdy 6, ale to chyba też nie jest auto w stylu Golfa 3, w którym komplet klocków i tarcz da się kupić za 200 zł, a każdą naprawę można ogarnąć trzema kluczami i podnośnikiem. Pewnie też ma swoje niuanse, części nie są najtańsze, bo też egzotyczne. Łatwo pewnie trafić na część słabo dostępną nawet w ASO. I pewnie w porównaniu do 159 to wychodzi średnio podobny rząd wielkości kosztów eksploatacji. Choć co stara klasyczna benzyna to benzyna. Tego się nie przeskoczy.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 06-09-2014 o 12:18

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2014
    Auto
    obecnie mazda 6, nie dlugo: 159 sportvagon 2.o jtdm
    Postów
    35

    Domyślnie

    dzieki jahu za fajne wyjasnienie całej sprawy. dzieki troche mnie nakierowałes co do wyboru auta . Pozdrawiam

  7. #7
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Żeby nie było, że tak strasznie z tym odpalaniem zimą i w ogóle ze 159. Ja z 159 nie miałem problemów z odpalaniem i generalnie mi paliła zawsze dobrze. Miałem swoje awarie, jedną poważniejszą, ale to właśnie problem zapuszczonego i pechowego egzemplarza. Z auta jestem teraz mega-zadowolony, poza jednym niuansem. Należę do posiadaczy 1% 159, które rdzewieją. Dzisiaj auto kupiłbym inaczej niż kupowałem i byłbym jeszcze bardziej zadowolony. Póki co dopóki mojej 159 ktoś mi nie rozbije to muszę nią jeździć z powodów podatkowych...

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar szejk
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Zachodniopomorskie/Lubuskie
    Auto
    Alfa 159 2.4 210km Q4/159 2.0 JTDM TI
    Postów
    364

    Domyślnie

    Co do Mazdy 6, to miałem już kilka na kanale i powiem, że każda miała wykwity rdzy. Czy to nadkola, czy nazbyt zardzewiałe elementy nośne. Dość dziwne, bo były to auta z roczników 2003 i nowsze.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Wrocł‚aw, Poland
    Auto
    A4 B5
    Postów
    58

    Domyślnie

    Czyli pierwszy model 6. One słyną z tego że rdzewieja bardziej niż stare fiaty.
    W nowych nadwozie ogarneli podobno lepiej, no ale w nowym aucie tłumik po 20kkm praktycznie sam spada z auta, bo wygląda ( rura) jak sitko.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Peugeot 407SW, EW10A
    Postów
    657

    Domyślnie

    Moim zdaniem nowe szóstki za parę lat będą tak samo skorodowane jak stare teraz. Od zawsze wiadomo że japońce rdzewieją bardziej niż europejczyki i nie wierzę że w czasach gdzie wszystko robi się z gorszych materiałów niżkiedyś, mazda tak nagle będzie stosować lepsze blachy. Zwyczajnie auta są jeszcze w miarę nowe, czas ich nie zabił. Znajomy ma szóśtkę z 2003 roku i nie licząc rdzy i typowych przypadłości diesla samochód przez trzy lata jest kompletnie bezawaryjny a użytkowany jest dosyć hardkorowo.

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo 159 1.9 Diesel VS GT 1.9 Diesel
    Utworzone przez damiansmoke w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 25-10-2014, 10:23
  2. Alfa Romeo i Mazda potwierdzają wspólne plany budowy roadsterów
    Utworzone przez cinas w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-01-2013, 08:39
  3. Fiat + Mazda = nowa Alfa Romeo
    Utworzone przez siapek w dziale Inne modele, historyczne i prototypy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 24-05-2012, 08:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory