Strona 1 z 11 12345678910 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 105

Temat: Zamierzam kupić alfę, czy warto? zapraszam do dyskusji

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156
    Postów
    15

    Domyślnie Zamierzam kupić alfę, czy warto? zapraszam do dyskusji

    Witam, jak już w moim przywitaniu zaznaczyłem, zamierzam kupić auto. Bardzo chciał bym aby była to alfa romeo 156.
    Podstawowe pytanie brzmi: Czy warto? Pozwólcie, że przedstawię wam zarys mojej sytuacji i oczekiwań.

    Samochód teoretycznie zamierzam kupić na przełomie czerwca i lipca dysponując budżetem 18-20 tys. zł, teraz natomiast mam na wydnie 14 tys. zł ale samochód nie jest mi aż tak bardzo potrzebny. Proszę zauważyć, że w podanym budżecie ma się zmieścić ubezpieczenie, rejestracja i "pakiet startowy" (rozrząd, płyny eksploatacyjne, usunięcie usterek itp.). Interesuje mnie Alfa tylko po lifcie, jak najmłodsza rocznikowo z silnikami wysokoprężnymi 1.9 lub 2.4 i oczywiście w jak najlepszym stanie (wyposażenie dodatkowe schodzi na drugi plan-ważny jest stan silnika i brak rudej, natomiast w tym budżecie mam chyba prawo wymagać paru bajerów). Był by to mój jedyny samochód używany raczej na dłuższe podróże i sporadycznie na większe zakupy, do pracy i na co dzień-rower i komunikacja miejska.

    Rozumiem, że o Alfę trzeba zadbać i nie traktować jej jako bezduszną maszynę do trzaskania kilometrów oraz że ma ona swoje bolączki(na co jestem gotowy i nie zamieżam na niej oszczędzać-od tego są astry i golfy) ale chciał bym żeby samochód nie był dla mnie wielkim rozczarowaniem i studnią bez dna która zje mnie finansowo. Od autka oczekiwał bym dłuższego związku gdyż jestem też w trakcie odkładania na swoje cztery ściany i przez najbliższe 4-6 lat raczej samochodu nie zmienię, a jeśli dobrze by nam razem było to i dłużej.


    Na forum naczytałem się o rdzewiejących podłogach co najbardziej mnie odstrasza, wszak silnik i mechanikę mniejszym lub większym kosztem można doprowadzić do kultury.

    Zatem czy w moim przypadku warto? Czy moze głos zdrowego rozsądku powinien mi podpowiedzieć, że alfa nie jest dla mnie? Może ktoś z szanownych Forumowiczów ma dla mnie jakieś propozycje sprzedaży?
    Ostatnio edytowane przez Piotriix ; 12-02-2018 o 09:11

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Wszystko zależy od preferencji kupującego, jeśli wolisz ładną, ognistą Włoszkę od grubej , pracowitej i dokładnej Helgi , jeśli samochód to dla Ciebie coś więcej niż urządzenie do przemieszczania się i chciałbyś czerpać przyjemność z jazdy, to kupuj Alfę. Zakładam że chodzi Ci o 156, to wbrew wielu opiniom nie jest zły samochód, wymaga tylko właściwego serwisowania i traktowania, jeśli warunki te zostaną spełnione, auto przejedzie bezawaryjnie wiele kilometrów. Jak napisałeś, -ważne by nie było za dużo korozji, stan silnika i skrzyni też jest istotny, by uniknąć większych wydatków. Producent sprzedaje części zamienne czasami w zawrotnych cenach, ale na rynku jest wiele sprawnych używek w normalnej cenie.

  3. #3
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Jak Ty nie wiesz to my mamy Tobie powiedzieć??? Jeśli tak myślisz to powiem NIE KUPUJ!!!!
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    AR 166 busso / AR 166 jtdm / AR 166 jtd / AR 156 jtdm / AR 156 jtd / AR 147 jtdm
    Postów
    1,823

    Domyślnie

    156 to wbrew obiegowej opinii bardzo dobre auta. Dużo prostsze od 166 i tańsze w utrzymaniu od 159.
    Diesle o które Ci chodzi to jedne z najlepszych dostępnych na rynku. A według mnie 2.4 20v jest najlepszym w kategorii powiedzmy do dwustu,dwustu paru koni. Lepszym od m57 BMW.
    Kulturę pracy ma znakomitą,osiagi jeszcze lepsze a spalanie z dystrybutora wychodzi u mnie około 6.5 litra.
    Do tego sam silnik ,w porównaniu do nowszych multijetow jest stosunkowo prosty. Brak w nim m.in. dpf, klap wirowych.
    Z tym silnikiem 156 jest przyjemnie cicha ( przy bardzo szybkiej jeździe autostradą już przestaje taka być ) i daje możliwość bardzo komfortowej jazdy z ciągłym zapasem a nawet nadwyżka mocy.

    Wadą 156 jest stosunkowo niska jakość montażu,wnętrze ma tendencję do grania ,choc można z tym walczyć. BMW ani audi to to nie jest.

    Problematyczne też jest przednie zawieszenie, choć jakość zamienników to nie wina Alfy Romeo.
    Choć też po prawdzie nie jest tak najgorzej, na fastach ( pseudo włoskie wahacze ) mam przejechane ponad 20 tysięcy km a jeżdżę na 17-tkach.

    Ogólnie 156 po lifcie z dieslem to dobry wybór. Kwestia znalezienia sztuki bez rdzy i w przypadku silnika 2.4 20v zaakceptowania nieco droższych części w stosunku do 1.9 i tyle.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156
    Postów
    15

    Domyślnie

    Dokładnie chodzi o 156. Zakochałem się w ich wyglądzie, w sposobie w jaki Włosi zaprojektowali wnętrza i podobierali kolory tapicerki. Wiem jak przyjemnie się nimi jeździ i za każdym razem gdy je widzę to wzdycham Zdaję sobie sprawę z trzeszczących i średnio spasowanych plastików ale jest to przeze mnie akceptowalne gdyż nie to decyduje o tym, jak długo samochód pojeździ-a i na to są sposoby(conieco znam się na mechanice i potrafię rozebrać to i owo). Post ten zakładam głównie dlatego, że chciał bym wiedzieć czy samochód który kupię w dobrym stanie, oraz odpowiednio traktowany nie zgubi w trasie podłogi i dzielnie będzie mi towarzyszył przez najbliższe powiedzmy 6lat(taka sytuacja życiowa, gdybym był już na swoim, brał bym kredyt i szukał 159). Oczywiście mogę zapewnić was, że samochód będzie odpowiednio traktowany i że wręcz dążył bym do jego perfekcyjnego stanu. Wychodzę też z założenia, że samochód taki jak Alfa 156 to coś więcej niż maszyna która ma za zadanie przemieścić mnie z punktu A do punktu B. Gdyby nie moje obawy właśnie o tą rdzewiejącą podłogę którą ciężko sprawdzić, nie zastanawiał bym się ani chwili. Czy z moim budżetem mogę już zacząć szukać auta moich marzeń? Od czego powinienem zacząć? Ostatni raz samochód kupowałem 7lat temu od znajomego więc to się nie liczy do mojego motoryzacyjnego doświadczenia. Nie jestem też typem osoby która musi koniecznie być pierwsza z pod świateł ale cenię sobie możliwość dynamicznego wyprzedzania itp, może 1.9 wystarczy?

    Bardzo dziękuję wam za szybką reakcję i liczę na następne. Każdemu z was Panowie wiszę dobre piwko
    Ostatnio edytowane przez Baroro ; 07-02-2018 o 16:48

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    To kwestia właściwego sprawdzenia kupowanego pojazdu, niech to zrobi jakiś ekspert lub doświadczony posiadacz, akurat używanych 156 jest bardzo dużo i zdobycie części po normalnych cenach nie jest problemem. Pełnię doznań zapewni jednak silnik V6, ze względu na dostępność i ceny chyba najlepiej 2,5 , -to najmniejsze Busso o bardzo dobrych osiągach, jeśli wolisz diesle to Twój wybór, za bardziej trwały uchodzi silnik 1,9.

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    AR 166 busso / AR 166 jtdm / AR 166 jtd / AR 156 jtdm / AR 156 jtd / AR 147 jtdm
    Postów
    1,823

    Domyślnie

    Czy 2.5 ma tak dobre osiagi? Zeby pokazać przyspieszenie znajomemu czy szwagrowi to zgodzę sie w sprincie jest nieźle ,zwłaszcza że to tylko 2.5 litra ale w codziennym użytkowaniu temu silnikowi bardzo brakuje momentu na niskich i średnich obrotach. Posiadalem 166 3.0 ,jeździłem 166 2.5 i 156 2.5 i niestety poza dźwiękiem 2.5 ustępuje dramatycznie 3.0 . A paliwa spala tyle samo. W normalnym użytkowaniu 2.4 zjada małe Busso i niestety taka jest prawda.Żeby 2.5 nadazyl w trasie za 2.4 musi spalić dwa razy tyle paliwa.

    Tutaj fajne porównanie obu silników nieco obnazajace te super osiągi 2.5

    http://www.zeperfs.com/duel10-1207.htm

    Bardzo szkoda że nie było 3.0 , zupełnie inny silnik. 3.0 przy 1200 obr. ma już 200 Nm gdzie maksymalny momnet jaki generuje 2.5 to bodaje 222Nm ( pisze z głowy )

    W czym 2.4 ma być mniej trwałe od 1.9 skoro to ten sam silnik powiększony o cylinder? Nierozumiem. Obecnie mam 2.4 175 i mimo 260 tysięcy przebiegu ciągle ma fabryczny dwumas ,turbo a korekcje najgorsze na poziomie 0.6 . Co więc jest mniej trwałego w tym silniku względem 1.9. Skoro 1.9 140 to bliźniak 2.4 175.

    Kolego Baroro 1.9 140 miałem w 147, super silnik ,wystarczajaco dynamiczny jak piszesz . Ale po jeździe 2.4 traci jakie kolwiek zalety. Dźwięk bez porównania, elastyczność bez porównania ,spalanie identyczne ( dokładnie takie samo ) .
    Ostatnio edytowane przez jarek1986 ; 07-02-2018 o 18:30

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156
    Postów
    15

    Domyślnie

    Ale zapewne OC droższe Podoba mi się to co szanowni koledzy piszą, Pozwolę sobie jeszcze raz zapytać, czy z moim obecnym budżetem mogę zacząć poszukiwania? Rozumiem, że bez problemu uda mi się znaleźć Alfę która nie będzie wymagała pomocy blacharza?

    Co do silnika, to wybór pewnie będzie zdeterminowany stanem auta, ale raczej będę skłaniał się ku 2.4 jtd.

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    AR 166 busso / AR 166 jtdm / AR 166 jtd / AR 156 jtdm / AR 156 jtd / AR 147 jtdm
    Postów
    1,823

    Domyślnie

    No pewnie że taka kwota pozwoli kupić dobrą sztukę i poprawić niedostatki.
    Oc to chyba bardziej zależy od setek innych zmiennych niż od pojemnosci.
    Mam też fiata z 1.9 jtd i płacę za niego wiecej niż za alfe 2.4

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Dla mnie jednak prawdziwa Alfa to benzyna- chodzi o charakterystykę silnika, wysokie obroty,dźwięk, -najlepiej V6 (osiągi wyraźnie lepsze niż inne benzyniaki w podobnych cenach), ta 2,5 cenowo wychodzi najlepiej (z dostępnością części też jest bardzo dobrze)- brałem pod uwagę warunki finansowe, o których kolega wspominał (inaczej poleciłbym 3,2).
    W normalnym użytkowaniu to wiele innych aut zjada Alfy, ale te się kupuje nie ze względu na zalety w codziennym użytkowaniu. Wszystko jest sprawą kompromisu, jaki on będzie, zależy od preferencji kupującego.

Podobne wątki

  1. czy warto kupić Alfę 147 z 2001r. ?
    Utworzone przez mjacob w dziale 147
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 24-12-2016, 17:24
  2. Czy warto kupić Alfę 156 ?
    Utworzone przez mistico w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-04-2013, 20:55
  3. czy warto kupić alfę 156 2.5 i zagazować ?
    Utworzone przez Rado91 w dziale 156
    Odpowiedzi: 112
    Ostatni post / autor: 18-01-2013, 15:18
  4. Czy warto kupić Alfę Romeo 156 1.9 JTD
    Utworzone przez Javier66 w dziale 156
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 16-02-2011, 18:07
  5. [155] Czy warto kupić taką Alfę ?
    Utworzone przez lysy76 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-03-2008, 19:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory