Witajcie,

Od pewnego czasu szukam ciekawego, nietuzinkowego samochodu na daily. W oko wpadła mi Alfa Romeo 159 z silnikiem 1.9JTDm 120km, egzemplarz ma wycięty i wyprogramowany DPF oraz zaślepiony i wyprogramowany EGR. Byłem na wstępnych oględzinach i gdybym kierował się sercem pewnie już bym był jej posiadaczem, ALE jako że z poprzednim samochodem (Saab 9-3) popłynąłem i nie sprawdzałem go jakoś skrupulatnie to niestety po zakupie doszły niemałe wydatki...
Z wstępnych oględzin samochodu wynika że samochód bardzo ładnie przyspiesza, zawieszenia czy turbo nie wydają niepokojących dźwięków, dwumasa również jeszcze się jakoś bardzo nie odzywa (przebieg 236 tys).

Przy odpalaniu, gdy samochód jest nagrzany (od słońca lub po przejażdżce) od czasu do czasu potrafi zatrząść całym autem. Właściciel sugeruje że należy skorygować dawkę paliwa, jakie mogą być ewentualne inne przyczyny takiego zachowania?

Kolejna rzecz to niski stan płynu chłodniczego, faktycznie, poci się na czujniku znajdującym się na wężu z przodu motoru, co widać nawet po uszczelce pod śrubą, która jest zaróżowiona, ale co w tym przypadku jeszcze sprawdzić by nie mieć niedługo niemiłej niespodzianki?

Jakie są typowe przypadłości AR159 z tym przebiegiem?