Strona 1 z 15 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 142
Wyświetlany wątek znajduje się w dziale Porady przy zakupie - Dział zawiera porady dotyczące zakupu Alfy. Nowe tematy w tym dziale wymagają akceptacji moderatora - zanim zadasz pytanie użyj opcji SZUKAJ.
 1. #1
  Użytkownik Romeo Avatar Tomek_KRK
  Dołączył
  05 2011
  Mieszka w
  Kraków
  Auto
  AR 159
  Postów
  2,121
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  31 d 13 h 36 m

  Domyślnie Przekręt na podatku VAT przy sprzedaży auta - PRZECZYTAJ nim kupisz samochód.

  Na wstępie prosiłbym moderatora o przyklejenie tego wątku na stałe na górze strony, informacje w nim zawarte mogą bowiem uratować wiele osób przed wpadnięciem w pułapkę oszustów, sprzedających auta importowane z ominięciem podatku VAT 23%.

  Coraz więcej na rynku pojazdów używanych pojawia się aut, które są sprzedawane z ominięciem bardzo ważnego punktu procedury importowej - wpłaty należnego podatku VAT (powinien być naliczony PRZY SPRZEDAŻY samochodu). Procedura importu i sprzedaży takiego samochodu wygląda banalnie prosto - dlatego obecnie trzeba bardzo uważać przy zakupie auta, które pierwotnie było w posiadaniu firmy (np. leasingowej) za granicą. Pokrótce teraz napiszę, jak wygląda zakup i "zalegalizowanie" takiego samochodu:
  1. Rejestrowana jest firma z nipem UE, która może dokonywać zakupu samochodów za granicą, płacąc tam kwoty NETTO. Firma rejestrowana jest w Polsce lub za granicą - to ważna informacja - nie należy z góry zakładać, że jeśli sprzedawcą była firma zagraniczna, to wszystko jest w porządku.
  2. Właścicielem w/w firmy jest "słup" - czyli osoba, z której ciężko ściągnąć później jakiekolwiek należności z tytułu zaległych podatków, firma po dokonaniu iluś transakcji najczęściej zostaje zlikwidowana i zakłada się następną.
  3. Firma dokonuje bezpośrednio, lub przez komis, sprzedaży auta końcowemu nabywcy, wystawiając na niego fakturę VAT-marża, lub fakturę ze stawką VAT: "zw." lub "0%"
  4. Nabywca, otrzymując fakturę, dowód opłaty akcyzy, przegląd techniczny, tłumaczenia i opłatę recyklingową, dokona bezproblemowej rejestracji samochodu - bowiem dysponuje wszystkimi niezbędnymi dokumentami do zarejestrowania samochodu, a wydział komunikacji nie sprawdza, czy samochód podlegał obowiązkowi opłacenia podatku VAT, czy też nie. Teoretycznie więc nabywca ma legalnie nabyty i zarejestrowany pojazd.
  5. Urząd Skarbowy, na który zarejestrowana była firma, dokonująca sprzedaży auta, z około 3-miesięcznym opóźnieniem otrzymuje wykaz transakcji wewnątrzwspólnotowych, które podlegały opodatkowaniu 23% VAT-em. Firma, która nie uiściła podatku - wzywana jest do wyjaśnienia sytuacji - to może potrwać ok. miesiąc.
  6. W międzyczasie firma, dokonująca "usuwania podatku VAT" z jasnych względów zostaje zlikwidowana.
  7. Urząd Skarbowy, na podstawie numeru VIN samochodu będącego przedmiotem postępowania, dociera do końcowego nabywcy i nabywca jest wzywany do Urzędu, gdzie zapozna się z niewesołą dla niego sytuacją. Jej zakończenie może wyglądać następująco:
  - właściciel samochodu płaci zaległy VAT z odsetkami (za ok. 4-6 miesięcy, w zależności, jak szybko uda się do niego dotrzeć) i może dalej eksploatować samochód,
  - samochód zostaje zatrzymany do momentu zakończenia postępowania karno-skarbowego (a to może trwać np. 2 lata), po czym tak czy inaczej pozostaje obowiązek zapłacenia zaległego podatku VAT.

  Teraz istotna uwaga - komis, będący pośrednikiem w takiej transakcji, jest prawnie zupełnie czysty. Komisant bowiem nie może w prosty sposób sprawdzić, czy auto, które sprzedawał jako pośrednik, miało mieć VAT opłacony, czy też nie. Importer bowiem nie ma obowiązku przedstawiania faktury zakupu samochodu, aby dokonać transakcji sprzedaży. Dlatego komis nie będzie pociągany do odpowiedzialności prawnej i nikt nie będzie z komisu ściągał żadnych należności.

  Znana jest procedura - jak więc się ustrzec przed zakupem takiego samochodu (gdzie najczęściej takie auta są to niezłe okazje rynkowe, bo mogą mieć cenę 23% niższą od średniej rynkowej - z racji brakującego VAT-u)?

  1. Jeżeli firma sprzedaje auto na fakturę z 23% VAT - temat jest prosty - w 100% firma odpowiada za obowiązek odprowadzenia podatku z faktury, którą wystawiła. Fiskus może ścigać wtedy tylko i wyłącznie sprzedawcę (zakładamy, że samochód nie pochodzi z kradzieży, bo wtedy jakkolwiek by go nie sprzedawać - będzie to nielegalne). W tej sytuacji kupujący nie musi się martwić o sprawę podatku VAT.
  2. Jeżeli firma sprzedaje auto na fakturę VAT-marża - należy zrobić 2 rzeczy:
  a) sprawdzić po numerze VIN, kto był pierwszym nabywcą samochodu - takie informacje znajdują się w bazach dealerów - jeżeli była to firma (najpopularniejsze firmy leasingowe to: Axus N.V, Arval, Lease Plan, BCA) - to zapala się pierwsza lampka ostrzegawcza
  b) sprawdzić, kto widnieje jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym pojazdu - i tu ważna informacja - dowód musi pochodzić z kraju, z którego został PO RAZ PIERWSZY zakupiony pojazd. Może bowiem się zdarzyć, że ktoś takie auto w międzyczasie "zalegalizuje" np. na Słowacji, albo na Litwie. Weryfikację, czy dowód jest dowodem z pierwszego nabycia auta przeprowadzić można bardzo prosto - każdy dowód rejestracyjny ma datę wydania. Jeżeli więc dowód wydano 14.03.2005 roku, a auto ma datę I-szej rejestracji w dokładnie tym samym dniu (lub parę dni wcześniej) - to jest to dowód z pierwszego nabycia samochodu od dealera. Jeżeli w dowodzie widnieje jako właściciel firma - druga lampka ostrzegawcza.
  3. W przypadku, gdy obie w/w weryfikacje dały pozytywną informację (mamy w obu przypadkach firmę jako właściciela pojazdu) - to na 99% sprzedający powinien naliczyć VAT przy sprzedaży samochodu.

  I teraz kolejna ważna uwaga - powyższa procedura dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji, gdy samochód w Polsce sprzedaje FIRMA (bezpośredni importer, komis, itp.). Osoby fizyczne, nabywające pojazd za granicą, płacą tam PEŁNĄ kwotę, obejmującą stawkę VAT obowiązującą w kraju, w którym dokonywana jest transakcja kupna-sprzedaży. Podobnie nabycie samochodu za granicą od osób fizycznych jest w Polsce zwolnione z podatku VAT - tak więc jeśli właścicielem samochodu była za granicą osoba prywatna - nie ma do niej zastosowania powyższy wywód.

  Są przypadki, bardzo sporadycznie spotykane, gdy firma za granicą sprzedaje pojazd w cenie brutto (ze stawką VAT zw. lub 0%). Aby mieć pewność, że w ten sposób dokonano transakcji - należy się skontaktować ze sprzedawcą za granicą, bo znając umiejętności Polaków w kwestii tworzenia nowych faktur VAT, nie mających nic wspólnego z oryginalnymi fakturami, jakakolwiek inna próba sprawdzania oryginalności faktury zakupu pojazdu może się okazać nieskuteczna.

  I następna uwaga - weryfikacja dokumentów pojazdu w Urzędzie Skarbowym czy też w Wydziale Komunikacji nic nie daje. Sprzedający, przekazując komplet dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu, nie przekazuje nabywcy faktury potwierdzającej zakup pojazdu, ani innych dokumentów, które zawierałyby informację, że transakcja miała lub nie miała być opodatkowana stawką 23% VAT. A nawet, jeśli ową fakturę da do wglądu - Urząd Skarbowy ani Wydział Komunikacji nie będzie w stanie w prosty sposób zweryfikować jej autentyczności - wymagany jest w tej sytuacji kontakt z drugą stroną transakcji - czyli firmą sprzedającą za granicą samochód. I raczej mało komu uda się nakłonić jakiegokolwiek urzędnika, aby dzwonił za granicę i konsultował z tamtejszym księgowym takie rzeczy. Wydział Komunikacji natomiast stwierdzi, że kupujący ma pełny komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji i potwierdzi, że auto można zarejestrować.

  A teraz najciekawsze - finalnie straci na całym procederze "unikania VAT-u" tylko i wyłącznie końcowy nabywca samochodu. Posiada bowiem pojazd, który jest przemiotem postępowania karno-skarbowego (nielegalne wprowadzenie pojazdu na rynek) - a więc w łatwy sposób można zwindykować z niego należność - wystarczy zatrzymać pojazd, a następnie wystawić go do przetargu, jeżeli właściciel nie zechce uiścić podatku VAT. Raczej mało prawdopodobne jest, żeby nie sprzedać auta za kwotę, pozwalając pokryć podatek VAT. Dlatego na dzień dzisiejszy nie bardzo Urzędom Skarbowym opłaca się ścigać firmy, dokonujące nielegalnego wprowadzenia pojazdów na polski rynek. Wszakże tak czy inaczej będzie się dało ściągnąć wymaganą należność - jest bowiem co zabezpieczyć na czas postępowania.

  Wisienką na torcie niech będzie fakt, iż auta, będące przedmiotem takich przekrętów, najczęściej są w doskonałym stanie wizualnym oraz technicznym. Dlatego potrafi to uśpić czujność kupujących - mają bowiem oni święte przekonanie, że nabywają świetny samochód w bardzo atrakcyjnej cenie - trzeba się więc spieszyć, żeby ktoś nie podkupił okazji. I im droższy samochód - tym ryzyko większe - po transakcji więcej zostaje pieniędzy z tytułu niezapłaconego podatku VAT.
  WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

 2. #2
  Użytkownik Rowerzysta
  Dołączył
  05 2010
  Mieszka w
  Olsztyn
  Auto
  Alfa Romeo 156 2.5 V6 01'
  Postów
  85
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  3 d 12 h 37 m

  Domyślnie

  Bardzo dobry, przydatny tekst.
  Tak pokrótce:
  - Kolejny dowód na syf i paraliż instytucji odpowiedzialnych za wprowadzanie samochodów do obrotu w naszym kraju
  - paradoksalnie kiedy zwykły użytkownik chce się czegoś dowiedzieć o samochodzie po vin to jest to jedna wielka tajemnica. Jednak kiedy trzeba kowalskiego po Vinie ścignąć wszystko idzie sprawnie jak po maśle.
  - wydaje mi się, że nawet po tym jak człowiek, który wtopił dostanie wezwanie i gorąco mu się wokół dupy zrobi, w niczym mu to nie przeszkodzi i opchnie samochód kolejnemu jeleniowi. Wiadomo, sprawa dla sądu ale ostatni właściciel i tak ma przewalone po całości. Tak wiec uważać trzeba także na okazje od polskich sprzedawców. Żal.pl.

 3. #3
  Użytkownik Romeo Avatar szerszeń
  Dołączył
  10 2007
  Mieszka w
  Gdańsk
  Auto
  AR 156 2.4JTD | Lancia Thesis 2.4JTD | Quattroporte
  Postów
  2,036
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  89 d 8 h 9 m

  Domyślnie

  Stary numer w nowej odsłonie.
  Jeżeli chodzi o VAT i akcyzę, to nasze państwo wykazuje ogromną skuteczność w ich odzysku.
  Było: 166 2.4JTD x5, 166 2.0TS x3, 166 3.0 V6 x2, 166 3.0 V6 Sportronic x2, 166 2.5 V6, 156 2.4JTD x2, 156 2.4JTD SW, 156 2.5 V6 x2, 156 1.9JTD, Kappa Coupe 2.0T
  Sprowadzanie aut na zamówienie. Aktualnie na sprzedaż 166 FL Distinctive & 147 FL Distinctive + tania Thesis (7kpln!).
  Naprawa centralek airbag. Elektronika.

 4. #4
  Użytkownik Alfa i Omega Avatar Maikel
  Dołączył
  11 2011
  Mieszka w
  Kraków
  Auto
  ALFA ROMEO 159, ASTRA II
  Postów
  347
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  10 d 7 h 23 m

  Domyślnie

  Najgorsze jest to że tak na prawdę nie do końca jest możliwość sprawdzenia czy auto zostało faktycznie sprzedane po cenie netto czy brutto .......brutalna prawda i sprzedawcy też o tym wiedzą więc kombinuję....

 5. #5
  Użytkownik Romeo Pokaż na mapie Avatar zaviaseq
  Dołączył
  05 2010
  Mieszka w
  Częstochowa
  Auto
  156 1.6 TS
  Postów
  1,616
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  33 d 2 m

  Domyślnie

  bardzo dobry, przydatny i ciekawy opis! brawo!!
  ten chwyt działa oczywiście tylko na tych co chcą ominąć zapłatę 2% od PCC3 fakturą VAT marżą
  ALFA - there is no better way to fly...

 6. #6
  Użytkownik Romeo Avatar Tomek_KRK
  Dołączył
  05 2011
  Mieszka w
  Kraków
  Auto
  AR 159
  Postów
  2,121
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  31 d 13 h 36 m

  Domyślnie

  Cytat Napisał Maikel Zobacz post
  Najgorsze jest to że tak na prawdę nie do końca jest możliwość sprawdzenia czy auto zostało faktycznie sprzedane po cenie netto czy brutto .......brutalna prawda i sprzedawcy też o tym wiedzą więc kombinuję....
  Temat jest prosty - jeżeli masz fakturę z 23% VAT przy sprzedaży auta - to śpisz spokojnie.
  WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

 7. #7
  Użytkownik Embrion
  Dołączył
  12 2011
  Mieszka w
  Sosnowiec
  Auto
  159 SW 2.4 JTDM
  Postów
  24
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  1 d 1 h 1 m

  Domyślnie

  Polak potrafi, dlatego nie ma sensu zapalać się na okazję tylko trzeba trzeźwo myśleć kupując samochód.

 8. #8
  Użytkownik Romeo
  Dołączył
  12 2008
  Mieszka w
  Sosnowiec
  Auto
  159
  Postów
  1,630
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  70 d 3 h 50 m

  Domyślnie

  Dzięki za info.

 9. #9
  M&M
  M&M jest nieaktywny
  Użytkownik Ogier Avatar M&M
  Dołączył
  03 2010
  Mieszka w
  Lublin
  Auto
  156 Vał Six 2.5 99, ECO Fiat CC 0.9L ;)
  Postów
  168
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  3 d 18 h 23 m

  Domyślnie

  I to jest Polska właśnie teoretycznie vat powinien doliczyć sprzedawca w Polsce (importer) i to on powinien być wziety do odpowiedzialności a nie NABYWCA!!!!!!! tylko u nas najprościej ukarać duchawinnego obywatela który to na dodatek został oszukany.
  Moja Niunia

  Czemu nie diesel??.... > <

 10. #10
  BURATINO
  Gość

  Domyślnie

  Cytat Napisał M&M Zobacz post
  I to jest Polska właśnie teoretycznie vat powinien doliczyć sprzedawca w Polsce (importer) i to on powinien być wziety do odpowiedzialności a nie NABYWCA!!!!!!! tylko u nas najprościej ukarać duchawinnego obywatela który to na dodatek został oszukany.
  Bo Polska to dziwna Kraina

 11. Thanks tomekleczycki thanked for this post
Strona 1 z 15 1234567891011 ... OstatniOstatni

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

 1. problem z umową kupna/sprzedaży auta
  Utworzone przez Gregu155 w dziale Hyde Park
  Odpowiedzi: 16
  Ostatni post / autor: 08-03-2013, 23:50
 2. Przekręty przy zakupie/sprzedaży
  Utworzone przez Abidibi1509 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
  Odpowiedzi: 20
  Ostatni post / autor: 28-02-2013, 08:15
 3. [164] cena przy sprzedaży
  Utworzone przez T omek w dziale 33/164
  Odpowiedzi: 36
  Ostatni post / autor: 25-01-2013, 16:42
 4. Problem z umową kupna sprzedaży auta
  Utworzone przez zulek1986 w dziale Hyde Park
  Odpowiedzi: 14
  Ostatni post / autor: 09-01-2011, 11:05

Tagi dla tego tematu

Tagi użytkowników

isds gmbh cochem

sprzedaż auta przez autokomis marża

auto kupione na fakturę vat marża sprowadzone z zagranicy

oszustwa w podatku vat przy sprowadzeniu samochodów z ue

przerejestrowanie samochodu kupionego w komisie faktura vat

sprzedaż samochodu z vat1samochody z niemiec jak kupic bez vatsprzedaz auta z vatemprzekręt na podatek VATgdzie sprawdzic czy vat zostal zaplaconyhandel autami z niemiec bez dzialalnoscisprzedaz samochodu na fakturevat marza auta samochodusamochód kupiony netto w NIEMCZECHzakup auta w niemczech bez vatczy można sprzedać netto samochódco daje fv na samochodsprzedaz samochodu bez podatku vat za granicąauto z niemiec cena netto czy bruttozakup auta ze slowenijakie dokumenty kupujac samochod na watKto odpowiada za oszustwa VAT przy sprowadzania samochodow z Niemiecvat 1 w dowodzie vat0mam fakture wat marza za zakup auta czy jestem zwolniony z watuczy można sprzedac auto netto na litwefaktura marza czy place vatauto handel jak obliczyc marze co z akcyzajal obliczyc cene netto samochodu z DaniiISDS GmbH co to za firmajak ominac vat w litwie na zakup samochodukupno samochodu w niemczech netttokupno auta z zagranicy na polskich numerachzakup auta od firmy bez ryzykajak sorawidz czy zostal zaplacony vat za motorfaktura vat marża sprzedaż samochoduvat 0 na samochódkupilam auto bez vat brak vaktury auto z niemiecjak sprzedać samochód na ukrainie z fakturą vatsamochody z holandii kupiony w niemczech opinieisds cochem opiniedlaczego faktura za samochod zwjak ominac vat od samochodu z niemiecco kupic i sprzedac aby odzyskac vatczy kupić samochód na fakturę vat marżaczy kupując auto w niemczech mogę go kupić bez vat.....zakup samochodu do firmy bez vatukupiłem auto i chce go sprzedac bez oplaconego podatkuczy mogę sprzedać samochód bez przerejestrowania i zapłacenia podatku vat.....zakup samochodu do firmy bez vatu 2012jak komis może opłacić vat 25 za kupione auto w niemczechauto z komisu a vat 25samochud z zagranicy z 0 vatsamochod faktura lub bezjak zabezpieczyć faktura marżaprzekręt podatkowy przy sprowadzaniu autaodsprzedaż nowego samochodu za granicęfirma zarejestrowana samochody czy mogą to byc oszuścisamochód z zagranicy bez vat netto marza sprzedaż samochodu na białóruś stawka zerowakupno auta cena netto a firmasprowadzanie aut vat marżakto może wystawić fakturę VAT sprzedając używany samochódfaktur vat 0 kupno samochodusamochody bez vatczy urzad skarbowy sprawdza vat marza samochodówco napisac faktura vat sprzedazy samochodusamochó na firmę vat1 na fakture vat marzajak opisac fakture vat bez vatufv vat marża niezapłacenie podatkukupowanie auta za granica cena nettojak nie płacic vatu od samochodukupno samochodu nettokupno samochodu vatmarzaniezapłacony vat za auto z niemieckupno samochodu od zagranicznej firmy leasingowejzakup i sprzedaż samochodów za granicąprzekręty podatkowesamochody z niemiec na sprzedażauto kupione zvatczy samochód kupiony za granicą sprzedajemy w polsce ze stawka vat 0czy moge kupic samochod bez vat i sprzedac na faktura marzaile dolicza sie vatu do sprzedazy samochodukupna samochodu na fakture vat marżazakup samochodu na fakturę vat zw lub 0 czy zapłacę podatek 2 samochody vat-1jak sprawdzic czy nie trzeba placic vatu za samochodunikanie od odprowadzenia podatku od zakupu samochoduauto.cena.netto.czy.brutto.co.to.znaczysamochód zakupiony na fakturę vat marżasamochód z zagranicy kupiony w polsce z fakturą vatzakup z 0 vat i dalsza odsprzedazile vat dolicza komis do samochodujakie ryzyko kupowania samochodu na f-rę vatzakup w niemczech cena nettoczy w komisie kupuje się auto z vatem czy bez vatuauto kupione z komisu vat-marżakupiłem we włoszech samochód faktura z kwotą brutto czy muszę w polsce zapłacić podatek jak ominąc podatek vat przy kupnie samochodufaktura VAT 0

Zakładki

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •