Strona 18 z 22 PierwszyPierwszy ... 8910111213141516171819202122 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 171 do 180 z 211

Temat: Przekręt na podatku VAT przy sprzedaży auta - PRZECZYTAJ nim kupisz samochód.

  1. #171
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał martak Zobacz post
    Hej, przeczytałam cały wątek i już zgłupiałam odnośnie sytuacji z VAT 0% lub zw.
    Auto, którym się interesuję zostało przez polskiego handlarza prowadzącego działalność gospodarczą kupione z niemieckiego ASO Mazdy. Tam auto było zostawione w rozliczeniu przez osobę prywatną. Handlarz kupił auto w cenie brutto ze zwolnionym vatem. Nam chce sprzedać na Vat-marżę. W dokumentach auta widnieje podobno tylko osoba prywatna (pierwszy własciciel).Co myślicie o takim przypadku? We wtorek poproszę handlarza o wgląd do dowodu rejestracyjnego i do jego FV. Facet wygląda na normalnego, nie cwaniaka. Wydaje mi się, ze jest naprawdę w porządku. Prowadzi firmę 5 lat, wcześniej sprowadzał prv. Generalnie 10 lat na rynku.
    Pomóżcie..
    Jeżeli w dokumentach masz osobę prywatną i zakup jest na fakturę z adnotacją o braku możliwości odliczenia VAT, lub na umowę kupna sprzedaży od tego właściciela, to na 99% masz mieć fakturę VAT-marża.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  2. #172
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar gennosuke
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    AR 156 1.9 JTD CF2, AR 156 1.8 TS CF2, AR 166 3.0V6 CF3
    Postów
    696

  3. #173
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2015
    Auto
    Bmw
    Postów
    2

    Domyślnie

    Witam.
    Chciałbym opowiedzieć o swoim kłopocie,a także przestrzec innych przed zakupem aut z fakturą VAT.

    W 2013 roku szukałem auta, czytałem fora internetowe i tematy o vacie i akcyzach.
    Mając wiedzę omijałem auta z fakturą VAT marża i ,,do opłat" ,więc nabyłem samochód Citroen C5 w komisie przy jednym z salonów citroena.
    Samochód sprowadzony był z Niemiec, w briefie jeden właściciel - firma gmbh, auto po opłatach i sprzedawca wystawiał fakturę VAT 23%.firma na rynku od 2006 roku.
    Fakturę wrzuciłem w koszta firmy i przez rok był spokój.
    po roku przyszło pismo z US, abym przesłał fakturę zakupową i inne dokumenty związane z autem (dowód rejestracyjny, karta pojazdu).
    Początkowo myślałem ze chodzi o kontrolę krzyżową, wiec spokojnie podchodziłem do sprawy, jednak w 2015 zostałem wezwany do US w celu złożenia wyjaśnień, więc opowiedziałem co i jak, podpisałem protokół i do domu.
    Potem dostałem pismo, ze odliczyłem VAT niezapłacony przez sprzedawcę! No i problem, bo cały podatek mam do zwrotu plus odsetki ,plus postępowanie skarbowe i mandat.
    Z adwokatem ustaliliśmy, ze takich osób jak ja jest więcej i ,ze sa osoby fizyczne, które nie wrzucały zakupu w koszta, a tez są obarczone podatkiem i takimi samymi konsekwencjami.
    Prokurator nie podjął tematu mówiąc o braku przesłanek, a sprawa cywilna zapewne będzie trwała, wiec nie wiem jaki finał będzie sprawy.
    najlepsze co usłyszałem w urzędzie skarbowym to to, że nie miałbym problemów gdybym... kupił auto na Fakturę VAT marża! Myślałem ze sie przewróce,jak mi to biurwa powiedziała.
    wiec uważajcie, bo i faktura VAT nic nie gwarantuje.

  4. #174
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar łuk4sz
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    159 2.0 JTDm (2021 -) 159 1.9 JTDm 8V 2010 berlina (2014-2018)
    Postów
    919

    Domyślnie

    Ciekawe, zawsze wydawało mi się, że jest tak jak pisze autor wątku w pierwszym poście...

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    (...)

    1. Jeżeli firma sprzedaje auto na fakturę z 23% VAT - temat jest prosty - w 100% firma odpowiada za obowiązek odprowadzenia podatku z faktury, którą wystawiła. Fiskus może ścigać wtedy tylko i wyłącznie sprzedawcę (zakładamy, że samochód nie pochodzi z kradzieży, bo wtedy jakkolwiek by go nie sprzedawać - będzie to nielegalne). W tej sytuacji kupujący nie musi się martwić o sprawę podatku VAT.
    Btw. o jakim wrzucaniu w koszta mówisz w przypadku zakupu samochodu na f-vat w przypadku osób fizycznych.

  5. #175
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar gennosuke
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    AR 156 1.9 JTD CF2, AR 156 1.8 TS CF2, AR 166 3.0V6 CF3
    Postów
    696

    Domyślnie

    napisał ze jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, C5 jest samochodem osobowym wiec nie mogłeś całego VATu wrzucić w koszta i tu powinieneś oddać ten VAT dla US jak najbardziej słusznie.

  6. #176
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2015
    Auto
    Bmw
    Postów
    2

    Domyślnie

    Tak jest.
    Nie odliczałem Vatu a mam go do zapłaty.

  7. #177
    Użytkownik Fachowiec Avatar szerszeń
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Astroserati | 407 coupe | Quattroporte
    Postów
    2,613

    Domyślnie

    Jaką konkretnie podali podstawę prawną? Które paragrafy?
    Było: 166 2.4JTD x5, 166 2.0TS x3, 166 3.0 V6 x2, 166 3.0 V6 Sportronic x2, 166 2.5 V6, 156 2.4JTD x3, 156 2.4JTD SW, 156 2.5 V6 x2, 156 1.9JTD, Kappa Coupe 2.0T

  8. #178
    Użytkownik Rowerzysta Avatar pawelek
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB
    Postów
    264

    Domyślnie

    Cytat Napisał szerszeń Zobacz post
    Jaką konkretnie podali podstawę prawną? Które paragrafy?
    udział w wyłudzeniu zapewne.

  9. #179
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    Nie mam
    Postów
    27

    Domyślnie

    Ostatnio sprawdzałem auto u jednego handlarza - w sierpniu tego roku zapłacił karę do US właśnie za auta firmowe sprzedawane osobom fizycznym. Prawie 100 tys. PLN - twierdził że go księgowa tak wymanewrowała

  10. #180
    Użytkownik Romeo Avatar Franek Strzelba
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6
    Postów
    1,183

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamOp Zobacz post
    wiec uważajcie, bo i faktura VAT nic nie gwarantuje.
    Nie do końca rozumiem tą sytuację... Skoro sprzedawca dokonał sprzedaży auta księgując to fakturą VAT ze stawką 23% to on jest odpowiedzialny za odprowadzenie należnego podatku od towarów i usług do właściwego US. Jaką bowiem masz prawną możliwość sprawdzenia czy sprzedawca odprowadził należny podatek od transakcji sprzedaży?

    Jak sprawa się dalej potoczyła?
    AR 147 1.9 JTD 8V (2004)
    AR 159 1.9 JTDm 16V (2007)
    Audi A6 Avant 3.0 TDI V6 (2012)

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory