Strona 3 z 22 PierwszyPierwszy 12345678910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 211

Temat: Przekręt na podatku VAT przy sprzedaży auta - PRZECZYTAJ nim kupisz samochód.

  1. #21
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał zuczek82 Zobacz post
    tzn on je sprowadził jako powypadkowe z firmy która je leasingowała we fracnji, twierdzi ze na FV-marza. Naprawił je i jeździł a teraz sprzedaje tez na FV-marza. Podatek rozumie zapłaci nowy nabywca jeżeli dojdzie do transkacji? a co będzie jeżeli ewentualnie sprzedawca podpisze ooswiadczenie o braku wad prawnych takich jak VAT i zobowiazuje się do ich pokrcyia? zostanie to uznane w przypadku jakiegokolwiek postepowania? dzięki Tomek!
    Jeżeli kupił z firmy leasingowej, to niech Ci tą fakturę podeśle (skan) a potem trzeba ją wysłać do firmy, która widnieje jako wystawca faktury i zapytać, czy to jest ich oryginalny dokument. Rzadko, bo rzadko, ale mimo wszystko czasem zdarzają się auta kupowane od firm ze stawką VAT zw. - jakieś jedno na tysiąc się trafi.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  2. #22
    PanBodek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Jeżeli kupił z firmy leasingowej, to niech Ci tą fakturę podeśle (skan) a potem trzeba ją wysłać do firmy, która widnieje jako wystawca faktury i zapytać, czy to jest ich oryginalny dokument. Rzadko, bo rzadko, ale mimo wszystko czasem zdarzają się auta kupowane od firm ze stawką VAT zw. - jakieś jedno na tysiąc się trafi.

    Postanowiłem włączyć się do dyskusji , ponieważ o ile problem rzeczywiście istnieje, to jednak moim zdaniem jest opisany nieprecyzyjnie. Skutkuje to w mojej ocenie błędnymi wnioskami.
    Otóż odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe (w tym vat) przedsiębiorcy zbywającego składnik majątku (co ma miejsce w opisywanym przypadku) istniała w stanie prawnym do 2008 roku. Od 2009 roku odpowiedzialność ponosi jedynie nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - samochód z pewnością nie jest ani jednym ani drugim. Kwestię powyższą reguluje Ordynacja podatkowa (art 112). Wniosek - za niezapłacony vat z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu nie odpowiada jego następny nabywca.
    Co do podatku akcyzowego również nie jest to takie oczywiste - w obecnym stanie prawnym samochód osobowy nie jest wyrobem akcyzowym i samo jego posiadanie nie jest tytułem do zapłaty akcyzy przez jego nabywcę.

  3. #23
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2012
    Auto
    było 159 SW 08, 2.4 Jtdm, jest Giulietta 1.4 MA 170 km
    Postów
    79

    Domyślnie

    Wniosek - za niezapłacony vat z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu nie odpowiada jego następny nabywca.

    To wiem, ale czy US nie może zająć pojazdu na poczet nie uiszczonej należności?

  4. #24
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanBodek Zobacz post
    Postanowiłem włączyć się do dyskusji , ponieważ o ile problem rzeczywiście istnieje, to jednak moim zdaniem jest opisany nieprecyzyjnie. Skutkuje to w mojej ocenie błędnymi wnioskami.
    Otóż odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe (w tym vat) przedsiębiorcy zbywającego składnik majątku (co ma miejsce w opisywanym przypadku) istniała w stanie prawnym do 2008 roku. Od 2009 roku odpowiedzialność ponosi jedynie nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - samochód z pewnością nie jest ani jednym ani drugim. Kwestię powyższą reguluje Ordynacja podatkowa (art 112). Wniosek - za niezapłacony vat z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu nie odpowiada jego następny nabywca.
    Co do podatku akcyzowego również nie jest to takie oczywiste - w obecnym stanie prawnym samochód osobowy nie jest wyrobem akcyzowym i samo jego posiadanie nie jest tytułem do zapłaty akcyzy przez jego nabywcę.
    Aham - wszystko to pięknie i ładnie wygląda w teorii. W praktyce możesz mieć szopkę np. taką:
    http://www.gazetawroclawska.pl/artyk....html?cookie=1

    Jeżeli pojazd został dopuszczony do ruchu z ominięciem prawidłowej procedury celno-skarbowej (brak opłaty wymaganego podatku, spreparowanie fałszywych dokumentów nabycia) - to już widzę, jak nabywca tłumaczy, że tą kwestię reguluje Ordynacja Podatkowa i on nie zamierza nic zapłacić... Wizja zatrzymania samochodu na parę lat, do momentu wyjaśnienia sprawy, jest wystarczającym motorem do podjęcia działania, czyli wpłaty zaległych należności z tytułu podatku VAT (o ile w ogóle ktoś zezwoli na takie zachowanie, by właściciel mógł nadal jeździć swoim autem).
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  5. #25
    PanBodek
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymku Zobacz post
    To wiem, ale czy US nie może zająć pojazdu na poczet nie uiszczonej należności?
    nie ma do tego podstaw prawnych

  6. #26
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    warszawa
    Auto
    była Julka 2012 sport&premium1 1,4TB 120 km + TomTom2+czerwone brembo +oryginalne chlapacze :)
    Postów
    1,748

    Domyślnie

    Ciekawa dyskusja.
    Pan Bodek, masz jakies orzecznictwo w tej sprawie ? Bo co do zasady to US jest dosyc efektywny w egzekwowaniu roznych naleznosci od zwyklych obywateli

  7. #27
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Aham - wszystko to pięknie i ładnie wygląda w teorii. W praktyce możesz mieć szopkę np. taką:
    http://www.gazetawroclawska.pl/artyk....html?cookie=1

    Jeżeli pojazd został dopuszczony do ruchu z ominięciem prawidłowej procedury celno-skarbowej (brak opłaty wymaganego podatku, spreparowanie fałszywych dokumentów nabycia) - to już widzę, jak nabywca tłumaczy, że tą kwestię reguluje Ordynacja Podatkowa i on nie zamierza nic zapłacić... Wizja zatrzymania samochodu na parę lat, do momentu wyjaśnienia sprawy, jest wystarczającym motorem do podjęcia działania, czyli wpłaty zaległych należności z tytułu podatku VAT (o ile w ogóle ktoś zezwoli na takie zachowanie, by właściciel mógł nadal jeździć swoim autem).
    Jest takie fajne określenie - Falandyzacja prawa
    Odsyłam do źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Falandyzacja_prawa

  8. #28
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar tradelux
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Brera
    Postów
    217

    Domyślnie

    Jeśli ktoś kupuje kradziony sprzęt, auto itd. to też jest posądzany o paserstwo.
    W tym przypadku ktoś jest posądzany o uczestnictwo w oszustwach podatkowych, a auto zabezpieczone na poczet sprawy.
    Bardzo dobrze, że się tak dzieje, może wtedy ludzie otworzą oczy na super okazyjne oferty i auta, które po imporcie do kraju robią się tańsze o 20%
    ---
    Bezwypadkowe auta na zamówienie. | Ogłoszenia: trade-lux.otomoto.pl
    Części eksploatacyjne do grupy FIAT/PSA

  9. #29
    dubi
    Gość

    Domyślnie

    Panowie, proszę o poradę jeszcze w jednej kwestii . Sprzedający ten samochód http://otomoto.pl/ford-mondeo-ghia-1...C24073806.html wystawia fakturę vat-marża, jednakże samochód jest juz w Polsce zarejestrowany od ponad roku, czy mam prawo obawiac sie - po zakupie - że wpadnę w pułapkę w kwestii ewentualnego nie zapłaconego podatku vat przez sciagajacego autko do Polski w momencie zakupu zagranicą

  10. #30
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał dubi Zobacz post
    Panowie, proszę o poradę jeszcze w jednej kwestii . Sprzedający ten samochód http://otomoto.pl/ford-mondeo-ghia-1...C24073806.html wystawia fakturę vat-marża, jednakże samochód jest juz w Polsce zarejestrowany od ponad roku, czy mam prawo obawiac sie - po zakupie - że wpadnę w pułapkę w kwestii ewentualnego nie zapłaconego podatku vat przez sciagajacego autko do Polski w momencie zakupu zagranicą
    Niestety tak.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory