Strona 13 z 15 PierwszyPierwszy ... 3456789101112131415 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 143

Temat: Alfa Romeo 159

  1. #121
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Takie rozwiązanie wynika chyba również z wymagań homologacyjnych. Chyba każdy samochód musi mieć możliwość włączenia świateł pozycyjnych bez kluczyka. U nas w AR przełącznik zespolony działa tylko z kluczykiem, zatem wymyślono oświetlenie parkingowe, działające bez kluczyka. Pozycyjne powinno się stosować w sytuacji w której zwykle używamy awaryjnych – postój w nieoświetlonym miejscu na drodze. Akumulatora raczej szybko nie rozładują, parę godzin spokojnie mogą świecić (w głowie można oszacować – moc pozycyjnych ~50 W, prąd około 4A, czyli akumulator 50Ah powinien wystarczyć na >12 godzin, to przybliżone obliczenia w głowie, 50W wziąłem z sufitu, itd.)
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 23-10-2012 o 17:05

  2. #122
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Częstochowa/Poznań
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    22

    Domyślnie

    Odświeżę ten wątek, bo czytam czytam i czytam , ale ostatnie posty są z roku 2012. Więc ostatnie 4 lata mogły pokazać inne wady tych samochodów i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
    Ogólnie czytając forum nasuwa się stwierdzenie, że jak ktoś szuka Alfy 159 z silnikiem 1.9 JTD 150 KM to z rocznika 2007 w górę, bo ma już nieawaryjny kolektor. Z silnikiem 120 KM tego problemu nie ma.
    Czytając też wywnioskowałem, aby się nie bronić ręcami i nogami przed wersją 8V, bo łatwo można ją poddać Chip-tuningowi i osiągi będą takie same jak w 150 KM , a ma mniej rzeczy do zepsucia (o co dokładnie chodzi? Czym one się tak różnią?
    Jakby ktoś mógł podać średnie ceny orientacyjnie na najbardziej popularne awarie, to też byłbym wdzięczny (zapewne ten nieszczęsny kolektor, pewnie turbina, koło dwumasowe, czytałem też coś o układzie kierowniczym - czy jeszcze coś awaryjnego w tym aucie? ).
    Byłbym wdzięczny za odświeżenie tematu przez posiadaczy tego modelu.

  3. #123
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

  4. #124
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    KOL
    Auto
    Clio
    Postów
    54

    Domyślnie

    Witam,

    W ostatnim czasie zacząłem rozglądać się za nowym używanym samochodem i jedną z opcji na chwilę obecną jest ar 159.
    Na początek mam pytanie/pytania dotyczące silnika 1750 TBi 16v 200KM. Czy to jest w miarę bezawaryjny i ekonomiczny silnik? (ekonomiczny w sensie nie ma w nim jakieś części która niemal z reguły ulega awarii i jej wymiana kosztuje dużo pieniędzy).
    Z jakimi skrzyniami jest zestawiona ta jednostka napędowa i czy są to w miarę niezawodne przekładnie? Mówię o wersji z 6 biegową manualną skrzynią gdzie chciałbym uniknąć takich konstrukcji jak oplowska m32.

    Dzięki za pomoc.

  5. #125
    Użytkownik Świeżak Avatar GexN
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Warszawa, Łódź
    Auto
    Kiedyś 147 1.9 JTD, obecnie 159 TI 1.75 TBi
    Postów
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał twar Zobacz post
    Witam,

    W ostatnim czasie zacząłem rozglądać się za nowym używanym samochodem i jedną z opcji na chwilę obecną jest ar 159.
    Na początek mam pytanie/pytania dotyczące silnika 1750 TBi 16v 200KM. Czy to jest w miarę bezawaryjny i ekonomiczny silnik? (ekonomiczny w sensie nie ma w nim jakieś części która niemal z reguły ulega awarii i jej wymiana kosztuje dużo pieniędzy).
    Z jakimi skrzyniami jest zestawiona ta jednostka napędowa i czy są to w miarę niezawodne przekładnie? Mówię o wersji z 6 biegową manualną skrzynią gdzie chciałbym uniknąć takich konstrukcji jak oplowska m32.

    Dzięki za pomoc.
    1.75 to bardzo udana konstrukcja, z resztą do dzisiaj stosowana w Giuliettach i 4C. Jeżeli chodzi o usterki to może się pojawić problem z turbo przy niewłaściwej eksploatacji (za rzadkie wymiany oleju lub brak studzenia turbiny przed postojem po intensywnej jeździe). W sumie, turbiny padające w wyniku zaniedbania to "charakterystyka" silników z turbo niezależnie od marki.
    Moim zdaniem to najlepszy silnik do 159 i też na taki się zdecydowałem - duża moc, znacznie lżejszy niż 3.2, czy 2.4 i bezawaryjny. W znacznym stopniu niweluje dwie główne wady 159, czyli ociężałość i podsterowność (spowodowaną dużą masą na przedniej osi). Ma też jedną wadę, a mianowicie nie brzmi na 200KM. Jest bardzo cichy i trochę nie oddaje sportowego charakteru, a z drugiej strony cisza w codziennej eksploatacji ma swoje zalety (nie budzisz sąsiadów, hałas nie męczy w podróży, można normalnie pogadać z pasażerami itp.).

    Z tego co wiem ten silnik w 159 zawsze łączony był ze skrzynią M32 (niestety). Można myśleć o wymianie na F40, ale to dużo kombinowania i kosztów, więc chyba prościej przewidzieć w budżecie jakieś 1200-2000zł na wymianę łożysk o ile poprzedni właściciel tego nie zrobił. Objawy zużytych łożysk to metaliczny szum/wycie podczas przyspieszania i odskakujący drążek zmiany biegów podczas dodawania gazu.

    Z innych ciekawostek - silnik można zchipować bezpiecznie na 230-240 koni, gdyż pod taką moc był zaprojektowany i ponoć ograniczony przez Alfę, aby zbytnio nie konkurować z oferowanym równocześnie w tamtych czasach modelem 159 3.2 260KM.

  6. #126
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    KOL
    Auto
    Clio
    Postów
    54

    Domyślnie

    [MENTION=71727]GexN[/MENTION] dzięki serdeczne za informacje.

    Powiem szczerze, że mnie zasmuciłeś informacją o tej oplowskiej skrzymi z psującymi się łożyskami.

    Dodatkowo jak pytałem o tą skrzynie na forum fiata bravo to mi powiedziano, że to nie jest tak, że wymieniasz raz i masz spokój bo na "psucie się" łożysk ma wpływ konstrukcja skrzyni a nie źle zaprojektowane/wyknane łożyska. Kwestie finansowe jeszcze jakoś można przeboleć ale wymiana wiąże się rozebraniem chyba z połowy samochodu i już widzę ile taki Janusz mechanik może przy tym spieprzyć.
    No cóż przejrzę niemieckie ogłoszenia (bo w polsce na otomoto znajduje mi 2 sztuki) i będę pytał sprzedających o tą kwestie jeżeli znajdę coś godnego uwagi.
    Jeszcze raz dzięki za te informacje.

  7. #127
    Użytkownik Świeżak Avatar GexN
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Warszawa, Łódź
    Auto
    Kiedyś 147 1.9 JTD, obecnie 159 TI 1.75 TBi
    Postów
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał twar Zobacz post
    [MENTION=71727]GexN[/MENTION] dzięki serdeczne za informacje.

    Powiem szczerze, że mnie zasmuciłeś informacją o tej oplowskiej skrzymi z psującymi się łożyskami.

    Dodatkowo jak pytałem o tą skrzynie na forum fiata bravo to mi powiedziano, że to nie jest tak, że wymieniasz raz i masz spokój bo na "psucie się" łożysk ma wpływ konstrukcja skrzyni a nie źle zaprojektowane/wyknane łożyska. Kwestie finansowe jeszcze jakoś można przeboleć ale wymiana wiąże się rozebraniem chyba z połowy samochodu i już widzę ile taki Janusz mechanik może przy tym spieprzyć.
    No cóż przejrzę niemieckie ogłoszenia (bo w polsce na otomoto znajduje mi 2 sztuki) i będę pytał sprzedających o tą kwestie jeżeli znajdę coś godnego uwagi.
    Jeszcze raz dzięki za te informacje.
    Mnie też czeka wymiana łożysk niestety, ale są wyspecjalizowane warsztaty zajmujące się naprawą tych skrzyń, więc raczej dużo zepsuć nie powinni. Jeżeli martwisz się, że dużo trzeba rozbierać to jest kolega na forum, który zajmuje się naprawami bez demontażu skrzyni z samochodu - więcej w tym wątku http://www.forum.alfaholicy.org/uslu...n_m20_m32.html

    Wymiana może nie rozwiązuje problemu na zawsze, ale z tego czytałem skrzynie po wymianie przejeżdżają spokojnie kolejne 100 tys km zanim znowu coś zacznie się odzywać.

  8. #128
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    KOL
    Auto
    Clio
    Postów
    54

    Domyślnie

    [MENTION=71727]GexN[/MENTION]
    jeszcze jedno pytanko, wszyscy inni tez moga odpowiedziec ;-)

    Czy ar z tym silnikiem "bierze olej" tzn czy trzeba dolewac i ile na 1000km?

  9. #129
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW
    Postów
    19

    Domyślnie

    Cześć.
    Zakochałem się w AR159 JTD .Czy doświadczeni koledzy mogli by napisać coś o awaryjności tego modelu? Jest on już trochu na rynku, na pewno posiadacie jakieś doświadczenia na ten temat.
    Przymierzam się do zakupu tego modelu - rocznik 2009/2012 dlatego za wszystkie wskazówki dotyczące użytkowania oraz zwracania uwagę na ... byłbym bardzo wdzięczny.

    Mam upatrzoną jedną w Wałbrzychu z 2012 jest wystawiona na OTOMOTO ,może ktoś z was ma jakąś opinie nt. Komisu w którym jest wystawiona ,a może konkretnie na temat tego auta.

    Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  10. #130
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar taczka464
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Ł
    Auto
    AR 159 1.9 8v + chip była , AR 159 TBI TI jest, Crosswagon + chip jest
    Postów
    536

    Domyślnie

    Cytat Napisał twar Zobacz post
    [MENTION=71727]GexN[/MENTION]
    jeszcze jedno pytanko, wszyscy inni tez moga odpowiedziec ;-)

    Czy ar z tym silnikiem "bierze olej" tzn czy trzeba dolewac i ile na 1000km?
    Tylko przy odcinkach ''autostradowych'' +- 200km/h , ale chyba nie ma silnika co wtedy nie bierze. Generalnie nigdy nie dolewałem na interwale 10-12 tyś km. ps. zużycie na 1000 km to pytaj fanów 2.0 na forum VAG

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory