Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: [145/146] Pierwszy samochód - Alfa Romeo

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bartekgit
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    146 1.9 JTD 1999
    Postów
    36

    Domyślnie [145/146] Pierwszy samochód - Alfa Romeo

    Witam serdecznie,
    Mam 24 lata i właśnie przymierzam się do zakupu mojego pierwszego samochodu. Od zawsze marzyłem o Alfie. Na pierwszą (bo zakładam, że w przyszłości będzie ich więcej) wymarzyłem sobie 145 lub 146. Jednak zakup pierwszego auta to nie lada dylemat. Dlatego też staram się wcześniej jak najbardziej zgłębiać wiedzę o tych modelach (i nie tylko tych). Naczytałem się dosyć sporo, jednak teraz chciałbym aby ktoś już doświadczony wsparł mnie w tej trudnej bądź co bądź decyzji.
    Budżet mam stosunkowo niewielki (4000 zł). Jednak po rozpoznaniu rynku widzę, że za tą kwotę już można znaleźć dosyć zadbany egzemplarz.
    Jeśli chodzi o wersje silnikowe to tutaj powinienem się kierować bardziej rozsądkiem (trwałość, niskie zużycie paliwa, koszty części i robocizny). Dlatego też od początku myślałem o wersjach 1.9 jtd. Chociaż zainteresowały mnie też bardzo(i tutaj serce wygrywa z głową) starsze wersje z boxerami (np. 1.4 czy 1.6), jednak tutaj trochę boję się zbyt wysokiego (jak na moją kieszeń) spalania oraz trudności w remontach.
    Auta używał będę prawdopodobnie głównie w mieście (mieszkam we Wrocławiu) i to dosyć rzadko (3-4 razy w tygodniu albo i mniej) ewentualnie małe wypady poza miasto i raz na 3 miesiące wyjazd do rodzinnego domu (600 km w jedną stronę).
    Nie mam specjalnych preferencji co do modelu (145 czy 146). Raczej ważniejsza będzie dobra okazja zakupu.
    Proszę o pomoc osoby które miały styczność z tymi modelami. Ewentualne porady, zalecenia, może przestrogi. Poczytałem trochę i wiem mniej więcej czego bym mógł się spodziewać po każdej wersji silnikowej. Jednak każda uwaga i informacja będzie dla mnie bardzo cenna.
    Dodam jeszcze, że jestem inżynierem mechanikiem i nie jestem całkowicie zielony. Dlatego też chciałbym także móc czasem zrobić coś sam przy swojej przyszłej alfie.
    Poniżej link do tematu z konkretnymi egzemplarzami które znalazłem:
    http://www.forum.alfaholicy.org/kupi...ml#post1482221
    Z góry dziękuję za każdą pomoc.
    Pozdrawiam,
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez bartekgit ; 27-08-2014 o 20:34

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    przede wszystkim 145/146 to dobry wybór spośród alf romeo jako pierwszego samochodu , auto jest proste konstrukcyjnie , zawieszenie tanie i proste w naprawach , na rynku dużo jest zamienników , sam mam 146 jtd 2000r od ponad 2 lat i to naprawdę trwałe i tanie auto , przy zakupie dobrze go sprawdzałem laptopem plus odpowiednia jazda próbna , i póki co nic nie musiałem kosztownego naprawiać , wymieniałem tylko termostat i lutowałem kostkę od pedału gazu , no i obowiązkowo we włoskich autach ! - założyłem plastikową osłonę pod silnik aby chronić alternator , bo jest nisko umieszczony ;

    no i jak na alfę przystało ma precyzyjny ukł kierowniczy i dobrze zestrojone zawieszenie, które dają trochę radości jeżdżąc po zakrętach , jtd to rozsądny wybór , ale z racji wieku będą miały dość duże przebiegi , więc należy dobrze sprawdzić przy zakupie najlepiej z kimś obeznanym w nowoczesnych dieslach , najlepiej przy zakupie podpiąć pod kompa i posprawdzać parametry , zrobić odpowiednią jazdę próbną , bo wiadomo wiele tam drogich elementów jak dwumas , turbo , ukł paliwowy , ale alfa z tym silnikiem odwdzięczy się małym spalaniem ,

    generalnie 145/146 mają trwałe blachy , jednak należy zwracać uwagę na podłogę i rzadziej progi , które mogą być zgnite ,
    silniki 1.9 jtd 105 ani ich skrzynie biegów nie mają jakichś typowych wad , bo nie są jeszcze przekombinowane
    Ostatnio edytowane przez sedici ; 28-08-2014 o 11:00
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    lubelszczyzna
    Auto
    155 1.8 16v T.Spark 103 kW 1996r.
    Postów
    2,684

    Domyślnie

    Ja bym pomyślał o 155 8V, chociaż ciężko znaleźć coś do jazdy. Moim zdaniem zdecydowanie ładniejsza i bardziej elegancka niż 145/6. Do tego wielki bagażnik i bardzo dobre silniki.
    Na prośbę oraz "prośbę" Moderatorów usunąłem link do bloga o użytkownikach i autach AR, co oczywiście nie zmienia mojego nastawienia do WIĘKSZOŚCI właścicieli alf!

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar czosnek1802
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Zgorzelec
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.9TD Alfa Romeo 147 1.9jtdm 16v
    Postów
    1,252

    Domyślnie

    moje pierwsze auto to wlasnie 146 1.9 TD z 97roku . (nadal w moich rekach) Jezdzilem nim jako autem nr1 przez 2 lata, teraz okazyjnie. Auto proste w naprawach, nic komplikowanego... naprawy nie drogie(chyba ze zawitasz do aso to cie zezra ) Ogolnie godne polecenia spalanie nie wielkie, ja sie miescilem w cyklu mieszanym 100zl= 300km. Lekka noga oczywiscie :p Autko juz 17letnie, a nadal nie widac objawow rdzy co jest ogromnym plusem. Wygodne w podrozowaniu, nigdy nie narzekalem na bol plecow itp. Brakuje mi do szczescia w nim klimy + tempomatu

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Cariss
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Jest AR 159, 1,9 JTDm 8V, była AR 156, 1,6 TS, była AR 146 1,7 boxer
    Postów
    97

    Domyślnie

    Moją pierwszą Alfą była 146 1,7l z silnikiem boxera. Też byłam bardzo zadowolona z tego modelu. Frajda z jazdy była ogromna, jak koledzy wyżej piszą jest prosta w utrzymaniu, konstrukcyjnie wytrzymała, niedroga w naprawach. Tak naprawdę to mi się nic w niej nie zepsuło, jedynie zwykłe wymiany eksploatacyjne. I muszę powiedzieć, że za boxerem do dziś tęsknię, bo jest to silnik cudowny, ale niestety spalanie było ogromne - jakieś 14l/100km, a potrafiło i dojść do 16l przy "odpowiedniej" jeździe. Więc aby nie szarpało po kieszeni, to jednak diesla bym polecala. Myślę, że moją 146 nadal bym miała, choćby jako drugie auto do sporadycznej miłej jazdy, gdyby nie to, że "kochany" teść mi ją skasował doszczętnie Do dziś jak widzę na drodze 146 to się uśmiecham i czuję lekki uścisk w sercu

  6. #6
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Wrocław/Świdnica
    Auto
    146 '99 1.9JTD 105KM
    Postów
    284

    Domyślnie

    Ja mam 146 1,9JTD. Pod koniec września będę znowu we Wrocławiu. Możemy się umówić to się przejedziesz, pogadamy co i jak.
    Najlepiej chyba na jakimś spocie środowym pod Milenijnym
    Wydaje mi się, że mam dość zdrowy mechanicznie egzemplarz więc później będziesz miał punkt odniesienia.
    Pamiętaj przede wszystkim, żeby Alfę kupować "na chłodno" i jak NIE MA ŚNIEGU Mnie kierowanie się serduchem kosztowało tysiaka na zrobienie podłogi

    Polo 86c2f -> E30 -> Polo 86c2f -> Mondeo MkI -> Mondeo MkII -> Xedos -> 146 -> Volvo V50/Opel Astra F

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bartekgit
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    146 1.9 JTD 1999
    Postów
    36

    Domyślnie

    @furman
    Dzięki za propozycję. Jak do tej pory nie kupię to może skorzystam.
    @Cariss
    Właśnie boxer bardzo mnie kusi. Ale równocześnie boję się trochę wysokiego spalania. Chociaż znalazłem obiecującą 1.6 (orientuje się ktoś jakie jest realne spalanie w 1.6 boxer? Bo opinie są różne). Chociaż nie planuje robić dużo km więc 2 litry różnicy mogą mieć niewielkie znaczenie. A orientuje się ktoś czy we Wrocławiu lub okolicach jest ktoś komu można takiego boxerka powierzyć w ewentualnych naprawach itp.?

  8. #8
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Mój boxer 1.6 z przelotem ok. 322 000km łyka gazu ok. 8,5 - 9l przy normalnej jezdzie. Instalacja sekwencja, lecz muszę jeszcze pobawić się korektami gazu, bo troche go zalewa co widać i czuć. Spalanie PB będzie odrobinę niższe.

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    03 2011
    Auto
    lexus is250
    Postów
    1,595

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekgit Zobacz post
    @furman
    Dzięki za propozycję. Jak do tej pory nie kupię to może skorzystam.
    @Cariss
    Właśnie boxer bardzo mnie kusi. Ale równocześnie boję się trochę wysokiego spalania. Chociaż znalazłem obiecującą 1.6 (orientuje się ktoś jakie jest realne spalanie w 1.6 boxer? Bo opinie są różne). ?
    boxer 1.6 103 KM palił mi w miescie srednio 10 l, w zimie do 11 dochodził, w trasie emerycko 7, normalnie 8 albo powyżej 8, przy ostrzejszej jezdzie do 9. Spalanie mieszane miasto/trasa nie przekraczało mi 10 l/100 km.
    Sergio! Ragazzo! Amore mio! Dove si trova la bella Giulia?

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    lubelszczyzna
    Auto
    155 1.8 16v T.Spark 103 kW 1996r.
    Postów
    2,684

    Domyślnie

    Szukaj 8V.
    Na prośbę oraz "prośbę" Moderatorów usunąłem link do bloga o użytkownikach i autach AR, co oczywiście nie zmienia mojego nastawienia do WIĘKSZOŚCI właścicieli alf!

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo 147 - pierwszy samochód
    Utworzone przez matin89 w dziale 147
    Odpowiedzi: 69
    Ostatni post / autor: 15-04-2013, 19:48
  2. [145] Alfa Romeo 145 jako pierwszy samochód - nada się?
    Utworzone przez mmax88 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 09-05-2012, 20:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory